ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2018
ÎNSCRIS: 22.04.12
MAR-2018
single

Lol & Lola. Tineresc. Get into the story.

Concluzie

Viu, cald, colorat. Atmosfera tinereasca. Ocupat 100%. Superb.

Stiti cum a dat peste cap Nadia Comaneci tabelel de afisare a notelor, care au fost provocate sa afiseze nota 10.00 fara sa fie capabile sa o faca? Cam in situatia asta ma aflu eu. Daca am nota 10 la multe locatii unde m-am simtit excellent, atunci ca sa fiu corect la Lol & Lola trebuie sa acord 12!

Gata concluzia! Gata articolul! Ei nu, ca nu o sa va las sa muriti de curiozitate…. Incepe articolul …...

Localizare si parcare

Str. Neagra nr. 9, Cluj-Napoca, aproape de Facultatea de Medicina si Gradina Botanica. Str. Neagra este paralela cu str. Victor Babes, o strada aglomerata a municipiului clujean. Daca veniti cu masina la hotel, nu repetati greseala mea de a intra pe strada Neagra, care este o strada ingusta si de pe care nu aveti cum sa virati dintr-o bucata in curtea hotelului. Recomand accesul via Babes si la indicatorul Lol et Lola va infiltrati cu grija pe un gang ingust si el dar care se infunda in poarta hotelului si intrati drept dintr[o bucata.

Se continua prin curte pe aleea pavata, care coboara usor si ocoleste hotelul, parcarea fiind in spatele constructiei.

Personalul

Am intalnit numai oameni tineri, dornici sa te ajute, prietenosi, educati, frumosi. Catre receptive trebuie sa cobori cateva trepte. Am fost ajutat la caratul bagajului la camera. Am primit raspunsurile dorite la intrebari, precum internet, comanda taxi. Am povestit cu personalul pentru ca atmosfera era prieteneasca si era firesc sa intri in vorba cu ei. Nu e obligatoriu, dar e ceva in aer care te face sa te simti din prima bine.

Camera

102 s-a numit. O camera mica, single, dar deosebita. Nu am avut balcon, unele camera aveau. Vedere spre parcare. Desi camera mica absolut totul era decorat ingenious, original si iti bucura ochii si parca te facea sa te gandesti cum poti decora si aranja o camera altfel. Asa si pentru tine….

Cel mai bine va uitati Dumneavoastra in poze.

Sau

Patul era incadrat de peretii zugraviti in 2 culori cu spatii decupate in care se formau policioare unde erau asezate ca décor cutii. Imaginile de pe pereti te faceau sa visezi frumos. Camera avea style. Hotelul are style. Iar un mesaj sugestiv spune:

Style is a way to say who you are without having to speak, by Rachel Zoe. A se intelege ca stilul este un fel de a spune cine esti fara sa fie nevoie sa vorbesti. Ce frumos! Si adevarat aici la Lol et Lola.

Un frigider cu minibar arhiplin era in acelasi timp suportul pentru o veioza care avea ca picior un Tour Eifel. Alte tablouri cu buze, fuste, parca eram la o parade de moda. Lipseau modelele reale, dar nu mi-era greu sa mi le imaginez. Si uite-asa gazdele te introduceau intr-o atmosfear de bon ton.

In atata naturalete si viata, nu putea lipse celebrul f al lui facebook si pot spune ca pentru o noapte am avut si eu facebook!

Mocehta grena se imbina intr-o forma neregulat rectangulara cu cateva placi de gresie in zona care altfel ai fi numit-o baie. Era accesul catre o ghiuveta transparenta completata de accesorii precum oglinzi, sampon, casca de dus, sapunele, pahar, prosoape, betisoare de urechi, ac si ata…

In stanga si in dreapta pe un spatiu mic de asemenea, dar potrivit, wc-ul, respectiv cabina de dus, ambele delimitate cu usi din sticla. Dusul avea doua pere cu felurite tasnitori.

Apa calda, caldura, impecabil.

Curatenie, niciu repros.

micul dejun

La nivelul receptiei este si salonul de servit micul dejun. Un spatiu organizat inspirit cu un rand de canapele si mese patrate pe o latura si bufetul impartit pe alta latura, la perete, organizat pe caprarii: mancaruri mai “verzi”, mai “clasice” etc.

Mocheta ziceai ca este caietul Denisei de la gradi cu randuri de linii fante paralele in diferite culori, desen care se continua si pe scarile de acces pe etaje. Nu v-am spus, dar este si lift.

Micul dejun ok, fara sa fie o bila neagra as fi preferat macarea calda … mai calda.

Tot la parter, un spatiu decupat in perete, forma un separeu sic cu masa si loc de poposit cu popoul jos. Internet, prize etc. Loc fain sa lucrezi, sa creezi, sa bei o cafea, sa internautezi.

A propos wifi excelent gratuit.

musai sa revin

M-am simtit atat de bine si din sporovaiala de la revedere cu cei 2 receptioneri, un el si o ea, dupa ce i-am laudat pentru style-ul imprimat locatiei, era sa uit …. sa platesc!

Nota 12!

Va astept la Coltul Ardealului, ca vreau sa imi impart pofta de palinca de Satu Mare cu Dumneavoastra si va dau si stingatoare cu slana si produse din vanat... de mancat! Pentru cunoscatori!

Pe foarte curand!

Trimis de Dan&Ema in 14.03.18 21:34:39
Validat / Publicat: 14.03.18 22:26:13

VIZUALIZĂRI: 1039 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 cate dame bine langa patul meu!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

crismis
    [14.03.18 22:48:15]

@Dan&Ema: Fain hotel! Îmi amintește foarte bine de o mâncătorie din Galați, mai puțin cunoscută, care mie îmi place tare... Mi-am propus de mult s-o popularizez pe AFA, dar se pare că nu i-a venit încă rândul...

[14.03.18 22:52:29]

@crismis:

Atmosfera, povestea in care te invita, a prins!

Si cand te face sa te simti bine, nu conteaza ca ai o camera mica, pentru ca in fond in camera la hotel stai si dormi, cam atat!

Si nu am povestit de masutele aflate in curte, in gradina, unde vara sigur e fain la o tacla, la o cafea....

Mi-a placut FOARTE!

Il recomand cu maxima convingere!

Numai de bine! Pe curand la Alba!

mirmicu
    [15.03.18 09:45:50]

Da, un hotel foarte bun, întradevăr. N-am reușit să-mi scriu impresiile, dar tu ai redat atmosfera foarte bine.

Lol & Lola este sub aceeași "palarie" cu un alt hotel, foarte drag mie, Capitolin a Chiq.

Au făcut treabă foarte bună cu hotelurile astea, felicitări!

Zoazore
    [21.03.18 19:40:14]

@Dan&Ema: Ce hotel vesel! parcă țopăie și te ia de mână să țopăi cu el!

Tineresc, vesel, elegant, non-conformist!

Iar OZN-ul ăla pe post de duș ar fi fost superb la Parc din Alba!

P04 îmi place maximum!

[21.03.18 19:44:17]

@mirmicu:

Multumesc de aprecieri. Am vazut cand am primit factura ca este in grup cu Hotel Capitolina despre care am scris candva tot la superlativ.

Am sa mai adaug ca managerul hotelului mi-a multumit pentru articol si pentru cele cateva mici recomandari.

Un loc unde cand pasesti inauntru deja te simti bine. Din aer, nu stiu de unde, dar asa e!

De bon ton!

Numai de bine! ????

[21.03.18 19:48:55]

@Zoazore:

Vesel e putin spus! Nu am cuvinte sa exprim cu adevarat atarea pe care ti-o transmite.

Imi imaginez ce misto trebuie sa fie aici cu o mica gasca. Iesi tanar daca ai intrat matur, iar daca intri tanar ramai vesnic tanar! ????

Topaie! Daca te-am facut sa topai numai citind articolul, mi-am atins scopul.

Si ca un paradox: in ziua cand am fost la Cluj, la Bucuresti, in Vrancea si prin alte zone adiacente a topait putin pamantul, pe bune!

Un hotel haios cunesti si tu! Multumesc, numai bine! ????

crismis, Dan&Ema, mirmicu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂLol et Lola Hotel: