ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2017
ÎNSCRIS: 07.06.17
JUN-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Mmm… delicios

Mulțumesc pentru urări, dar nu despre mâncare era vorba ????. Dar, cum să vă spun… senzația lăsată de weekendul petrecut la acest hotel este ca atunci când muști dintr-o prăjiturică grozav de apetisantă.

Povestea a fost frumoasă încă de la început. Găsisem hotelul pe un site de cazări ultra cunoscut, arăta interesant în fotografii, cu un design aparte, ca niciunul la care să fi stat până acum, dar cu prețul de cazare pentru 2 nopți cu mic dejun inclus ce ajungea la puțin peste 1.340 lei. Înghit în sec, caut mai departe, citesc pe unde pot impresii despre alte hoteluri, dar parcă nimic nu mă mai atrăgea așa de tare. Mă înarmez și sun: ”Lol et Lola, cu ce vă pot ajuta? ”. Și m-a ajutat. Față de prețul de recepție, care era de 390 lei pe noapte cu MD inclus pentru toți ocupanții camerei, 2 mari și unul mic la număr, luna iunie a venit cu scăderea prețului la 313 lei. Iuhuuuu! Pe cai, băieți!

După un drum luuung București-Cluj pe varianta Valea Oltului, presărat cu blocaje, aglomerație, accidente am ajuns obosiți și înfometați. Am găsit ușor hotelul, căci waze pare că îl cunoaște bine. La intrarea pe străduța îngustă, am fost redirecționați de angajatul hotelului să intrăm pe o altă intrare, căci deh… mașina lată + unghi foarte îngust de virare = multe manevre. Am revenit pe strada principală și am virat prima la dreapta pe o altă străduță foarte îngustă, cât pentru o singură mașină, cu semn interzis de altfel, care ne-a dus preț de 20 m fix în poarta de acces către curtea interioară. Parcarea este în spatele hotelului, spațioasă și aproape goală pe întreaga durată a sejurului nostru.

Ne prezentăm la recepție încărcați cu prima tură de bagaje, completăm formularele în 20 de secunde și, chiar dinainte de a ne caza, anunț gazdele că ne este taaare foame. Meniurile mi se pun rapid la dispoziție: hotelul nu are restaurant propriu, servește doar micul dejun, iar pentru restul meselor are contract cu 3 restaurante care livrează mâncarea direct la hotel (aspectul îl știam de când rezervasem camera, deci nu a fost o surpriză). Atenție însă, există chestii în meniu ce nu se pot livra, cum a fost de exemplu, desertul dorit de noi, format din ceva măr copt cu înghețată. Dar nu-i bai! Am preferat de departe varianta (pentru care oricum nu am așteptat decât 15 minute), având în vedere că seara este scurtă și timpul limitat când băiețelul din dotare trebuie băgat rapid la somn.

Liniștită că am rezolvat cu masa, mă îndrept către camera în care un tânăr deja îl ajutase pe soțul meu să ducă bagajele. Dar nu reușesc să ajung prea repede, căci ”peisajul” mă fură ușor. Hotelul are lift, dar nu îmi vine deloc a-l folosi, căci mocheta îmbracă scările ca într-o haină de sărbătoare, iar pereții conțin mesaje care să te pună pe gânduri încă mult după ce vei fi părăsit hotelul.

Camera noastră oferă un spațiu intim, plăcut ochiului și frumos decorat. Nimic extravagant însă, șarmul constă în mici detalii. Descoperim un mic baldachin deasupra patului, o măsuță în cameră pe care ne așteaptă, cochet, o tavă cu pahare și cană electrică, o oglindă mare, cu o bară de lemn în fața ei pe care ne putem pune hainele de peste zi, un dulap pe holul mic de la intrare în care se află și un seif. Există aer condiționat și identificăm undeva lângă ușă, alături de fanta pentru cartelă, că putem să ne reglăm temperatura în cameră după bunul nostru plac. Patul este suficient de mare pentru toți 3 și mmm… ce bine aș mai fi dormit dacă niște piciorușe zglobii nu mi-ar fi aterizat în cap la ceas de noapte ????. Dar asta este ceva obișnuit pentru mine de câțiva ani încoace și, la drept vorbind, nici nu ar mai fi încăput un pat suplimentar. Baia e cochetă și curată, cu prosoape albe și pufoase, care, odată inaugurate, se odihnesc, atipic, pe o bară de lemn, similară celei din cameră. Aerisirea se face, minunat aș zice, prin geam și nu ventilator. Apa vine cu presiune la duș, o poți regla ușor, și, în toată această armonie, doar cabina de duș se răzvrătește parcă și vrea să iasă în evidență, lăsând apa să se scurgă în baie.

Dimineața ne prezentăm la un mic dejun stil bufet. Spațiul de servire a mesei este în holul larg al recepției, dar delimitat de restul și amenajat cu mult șarm. Varietatea bucatelor nu este extraordinară, dar sunt sigură că veți găsi ceva pe gustul fiecăruia, de la cereale cu lapte, ouă ochiuri sau omletă, crenvurști calzi, salate, fructe și chiar un mic colț pentru vegetarieni. Și cafeaua a fost bună, dar patiseria pe care am încercat-o a rămas alături, neconsolată ☹. Dar culorile frumoase și vibrante ce ne-au însoțit, aerul tineresc și cald al personalului, au făcut ca orice mic neajuns să pară și mai mic.

Poziția foarte bună a hotelului, aproape de centrul orașului, m-a ajutat să ajung foarte repede, pe jos chiar, în locurile în care aveam nevoie. Dar, la fel de mult, m-a ajutat și personalul de la recepție: spunând unde vreau să ajung, domnul a scos imediat harta orașului, mi-a explicat traseul și, la final, mi-a oferit una dintre umbrelele hotelului ce-și așteptau cuminți clienții… Nicio diferență nu a fost făcută între noi și oaspeții străini ce se aflau din plin în jurul nostru, făcându-mă involuntar să mă simt și eu turist străin în țara mea ????.

Trimis de AnaEscu in 21.06.17 15:23:17
Validat / Publicat: 22.06.17 06:09:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AnaEscu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Detaliu decorare mese
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

[21.06.17 16:46:36]

Mutat în rubrica "Lol et Lola Hotel, CLUJ-NAPOCA" (nou-creată pe sait)

[22.06.17 12:06:21]

@webmasterX: Poziționarea pe hartă este corectă. Mulțumesc.

Alex_Macedo
    [22.06.17 22:39:01]

Mi-a plăcut "aerul" pozitiv și tineresc din rândurile tale. Așa ar trebui privită fiece vacanță.

Bravos!!

crismis
    [23.06.17 06:24:47]

@AnaEscu: Îhî... Fain hotelul, într-adevăr. Dar la Cluj, ceea ce face diferența, sunt oamenii; cel puțin așa am simțit eu de fiecare dată când am ajuns pe acele meleaguri. Și nu numai eu... Și nu e un clișeu...

[23.06.17 10:21:00]

@Alex_Macedo:

Pentru mine, tinerețea este mai degrabă o stare de spirit. Te poți simți bătrân la 20 de ani (mie sigur mi s-a întâmplat) și foarte tânăr la 70 (Doamne-ajută!). Dar da, așa e Alex, atitudinea cu care privești vacanțele contează mult și, uneori, influentează întreg sejurul.

La Lol et Lola și personalul este foarte tânăr, la propriu . Cel care ne-a ajutat cu bagajele și care se ocupa de zona de masă, învăța, de exemplu, pentru bac. Dar tinerețea nu i-a făcut mai puțin amabili sau răbdători sau prietenoși.

[23.06.17 10:38:29]

@crismis: Pentru mine experiența numită Cluj este destul de săracă. Am mai fost acum 2 ani, tot pe weekend, dar sejurul nu a fost la fel de plăcut, deși nu a fost nici neplăcut. Pur și simplu, nu a fost la același nivel.

Mi-ar plăcea, când voi mai ajunge în zonă, să încerc și pensiuni, mai ales că relația cu gazdele este, în general, mai apropiată și mâncarea gătită parcă mai cu suflet decât la restaurante

[20.07.17 08:05:50]

@AnaEscu: Experienta mea de Cluj a insemnat fie cazare la hotel fie la apartamente de inchiriat (ce-i drept pe termen scurt) si au fost experiente reusite.

Insa cea mai reusita experienta in legatura cu acest oras a reprezentat-o contactul cu oamenii.

Sunt acolo niste oameni minunati si binenteles cei mai minunati sunt cei care scriu pe AFA si pe care i-am intalnit la Cluj, intalnire despre care am povestit aici vezi impresii

Mi-as dori sa petrec un concediu intreg in aceasta zona, insa din pacate anul acesta voi fi doar in trecere pe langa Cluj.

O recomandare foarte utila, felicitari, votat cu mare drag.

[21.07.17 16:26:44]

@mishu: De-abia după ce am citit postarea din link-ul pe care mi l-ai dat m-am prins cu adevărat ce voiai sa spui despre contactul cu oamenii din Cluj. Pana acum nu am prins niciun articol despre aceste acțiuni, ce ți-am scris în PM se referea la altceva ce citisem, și probabil ca ar mai fi trecut ceva apa pe Dunăre până le-aș fi descoperit dacă nu erai tu.

M-aș bucura mult ca, pe viitor, sa reușesc sa vad și eu la timp ce se pregătește.

Alex_Macedo, AnaEscu, crismis, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂLol et Lola Hotel: