ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2018
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
DEC-2017

Din Timișoara spre Ciprul de Sud

Daca am scris despre calatoria din Timisoara spre Cipru de Nord am zis ca poate intereseaza pe cineva si varianta cealalta spre Sud.

In acelas an 2017 am fost de doua ori in Cipru, in ianuarie in Nord (vezi impresii) si in decembrie in Sud,

In Nord organizat un fel de circuit la pret ff bun si in decembrie in Sud de data asta pe cont propriu fara agentie, dar si prima data in Nord zborul a fost tot pe cont propriu fiind asteptati doar la aeroport in Ercan.

Daca mergi in Cipru o data in Nord si o data in Sud vizitezi practic doua tari... total... diferite din toate privintele, e cam ca si cand te duci o data in Grecia si o data in Turcia,

Am si fost intrebat de ce merg din nou in Cipru daca in acelas an am mai fost acolo, cam greu de lamurit pe cineva despre ce e aia Cipru de Nord si ce e aia Sud, astea le stii doar dupa ce mergi acolo dar in sejururi diferite, o data in Nord si o data Sud.

Daca am vazut Nordul am stabilit ca trebuie vizitat si Sudul cu toate ca am fost si in Sud in Nicosia partea greaca (Ledra Street) dar doar cateva ore.

De ce din nou Cipru? Pai e altfel de Cipru.

Vroiam undeva la mare si sa fie si cald, mult mai cald ca la noi si a si fost cald bine si planurile s-au schimbat fata de cele de acasa, s-au transformat din hai sa vizitam in hai sa facem plaja si baie fiinca suntem la mare si e cald in decembrie.

Plecarea din Timisoara

Din Timisoara daca vrei la mare undeva in decembrie si sa si fie cald trebuie sa alegi alt oras de plecare fiinca de aici nu pleci, eventual mergi in Italia dar nu in Cipru sau Malta unde e mai cald, asa ca hai la Bucuresti sau Cluj sau Budapesta.

Am ales din nou aeroportul cel mai indepartat adica Bucuresti.

Plecare seara cu trenul si sosire dimineata dupa mai mult de 10 ore la Bucuresti, din spatele garii am luat autobuzul spre aeroport, data trecuta am mers cu tren la aeroport de data asta nu mai se poate. De ce?

Pai de ce sa se poata?

Cel mai simplu mod de a ajunge la aeroport de la gara ar fi trenul dar mai trebuie putina organizare, de ce nu se poate?

Nu stiu dar asa ar fi cel mai simplu.

Am ajuns la aeroport pe la 11, plecarea adica zborul era la ora 14.10

Zbor cu Wizz

Ajunsi la aeroport... vrei o cafea, la automat 6 lei undeva in alt loc de la 12 lei, o bere sau o apa nu spun cat costa. Dupa foarte putin timp am fost la Cluj la aeroport spre alta destinatie, o cafea la automat 2 lei, alta tara, alta lume. Va rog sa notati cu minus ca am scris... alta tara, alta lume.

Zborul in conditii bune aproximativ 2 ore si sosire in Larnaca, aveam asigurat transferul la hotel, am rezervat cazare cu transfer inclus

pana la urma a fost altfel, am sunat la hotel si am spus ca renunt la cazare dar sa nu imi blocheze banii, dupa 10 minute am fost sunat si destul de repede a venit masina pentru transfer.

Cazare la hotel undeva la 10 minute de faleza destul de bine in afara de problema cu transferul de la aeroport.

Conversatia telefonica la hotel in limba romana si la rezervare si la sosire in aeroport, angajati romani destul de multi de la receptie, bucatarie pana la cameriste, totul bine.

A urmat vacanta la plaja si baie la Makenzy Beach, aici am fost cel mai mult, poate aceasta vacanta ar trebui sa se numeasca... Vacanta la plaja Makenzy -- poate voi detalia alta data cum a fost la Makenzy Beach.

Plecarea spre casa

Am plecat din hotel inainte de ora 12, de data asta cu autobuz spre aeroport, statia era fix linga hotel, plata la sofer 1,5 euro bilet.

Zborul era la 17,10 tot cu Wizz in conditii bune si sosire dupa 2 ore la Bucuresti, am iesit din aeroport dupa ora 20 si mai departe autobuz la gara, am sosit cu 15 minute inainte de a pleca trenul spre casa, am vazut din nou Bucurestiul din autobuz, dar totus l-am traversat asa ca am fost si la Bucuresti.

Ultima cazare la Bucuresti a fost in anul 1978, poate va mai fi si urmatoarea dar nu stiu cand va fii.

Calatoria cu trenul a durat din nou peste 10 ore cu sosire dimineata la Timisoara.

Spre Cipru de Sud se poate ajunge cu mai multe companii aviatice din ro, Wizz, Blue Air, Tarom, Raianair, asa ca aveti de unde alege mijlocul de transport fiinca in Cipru nu conteaza care Sud sau Nord doar asa se ajunge in 99% din cazuri.

Am auzit si citit multe despre Larnaca ca nu merita sau dute mai departe dar nu acolo, eu am fost la mare in Larnaca si a fost bine, poate data viitoare va fi si altceva, cu siguranta mai sunt multe de vazut.

Din aeroportul Larnaca luati autobuzul 525 si foarte repede ajungeti in zona unde doriti, daca vreti sa mergeti mai departe atunci coboriti la Bus Stop in centru langa Mc Donald chiar linga Plaja Finikoudes si de acolo aveti autobuz destul de des spre celelalte statiuni din Sud.

Pret bilet autobuz 1,5 euro de la aeroport, mai departe spre statiuni de la 4 euro.

Asta e varianta ieftina, daca vreti altfel atunci cu taxi de la aeroport pina in Larnaca 15 euro.

La plaja si baie in decembrie, cam asa s-ar numi vacanta asta in extrasezon.

Trimis de Nicu in 07.03.18 09:50:34
Validat / Publicat: 07.03.18 12:46:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Cipru de Nord

VIZUALIZĂRI: 1412 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Am vrut la mare in decembrie

[07.03.18 12:45:59]

@Nicu:

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

• Alte impresii din această RUBRICĂCu avionul în/spre Ciprul de Sud:

• pagină generată în 0.039720058441162 sec