ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2017
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
JAN-2017

Ledra Street

Aceasta strada este renumita fiinca imparte doua lumi diferite, doua culturi diferite, doua religii etc etc.

Am ajuns pe aceasta strada prima data in zona turceasca in capatul unui bazar turcesc si vroiam neaparat sa trec... dincolo... adica in UE.

Dupa bazarul turcesc foarte aproape este punctul de frontiera unde se trece... dincolo... adica in UE in Cipru de Sud, prima data te controleaza politistii din Nord, mergi cam 100 de metrii si ajungi la vama Ciprului de Sud, pina acolo in portiunea asta sunt si pe stinga si pe dreapta case parasite un fel de teritoriu al nimanui. Ajungi la vama asta din UE si parerea mea e ca nu prea esti primit bine, motivul ar fi - ce ai cautat acolo sau ce vrei aici? Asta a fost impresia mea, altii poate au simtit altfel, oricum pe partea turca au fost foarte amabili, ma refer la politistii de frontiera, la greci un fel de lehamite. La intrare in UE au controlat pasaportul mai amanuntit, la iesire inapoi spre zona turca, nici nu au deschis pasaportul cind au vazut ca e pasaport de UE.

A fost ceva coada, in zona turca cam 10 minute, la fel in cea greaca, la intoarcere am stat ceva mai mult in ambele vami fiinca era mai multa lume la control pasapoarte.

Am avut pasaport, am auzit ca se poate trece si cu buletinul dar nu pot sa confirm, oricum mai departe nu e bun buletinul in zona turca.

Am iesit din bazarul turcesc si dupa un sfert de ora am intrat in alta lume, te frapeaza diferenta la tot dupa 100 de metrii, auzi alta limba, atmosfera e alta, ai alta senzatie si brusc limba vorbita e alta, pare ca esti in vacanta in Grecia cu toate ca nu esti in Grecia.

Te uiti inapoi si vezi in cealalta parte foarte aproape si stii ca acolo e bazarul, orientul cu alte reguli si cu alt stil de viata, brusc dai de biserica cu cruce in virf, pe cealalta parte, adica in capatul strazii de unde ai venit crucea (crucile) de la aceeas biserica/biserici a/au disparut si unele au devenit moscheei.

Am plecat mai departe pe aceasta strada, pe dreapta la putin timp am dat de Mc Donald, magazine de firma, restaurante etc, dar preturi de UE, lumea civilizata sau asa zisa lume civilizata are alte costuri sau spus altfel totul costa mai mult ca si in bazarul... de dincolo din orientul foarte apropiat cel de la 100 de metrii distanta de aici.

In zona asta adica in partea asta de UE am stat cam trei ore si am vizitat/vazut cite ceva mai mult pe aceasta strada si pe strazile apropiate care dau in aceasta strada celebra dintr-o capitala impartita in doua - o parte in orient si o parte in occident.

Pe partea asta a Ciprului de Sud am vizitat si o biserica intreaga cu tot ce se gaseste in un lacas de cult, pe cealalta parte doar moscheei, bisericile din Nord sunt parasite/distruse si fara cruce in virf.

E frapanta diferenta dintre o biserica functionala din sud si una ruinata/parasita din Nord.

Cam deplasata expresia - biserica functionala/intreaga, dar asa e dupa ce vezi astfel de lacase de cult din ambele parti.

Am intrat din nou in Cipru de Nord trecind prin punctul de frontiera si am mers la locul de intilnire cu grupul pentru transfer la hotel spre Girne asta fiind denumirea locala, in restul lumii se numeste Kyrenia.

Locul de intilnire a fost la Buyuk Han destul de aproape de Buyuk Hamam, sa scriu acum ce e aia Buyuk Han sau Buyuk Hamam nu vreau fiinca toate informatiile astea sunt pe net, cine vrea gaseste.

Cuvinte sau expresii de baza pentru acest loc, aceasta zona

Grecia

Turcia

(turci si greci)

Ciprioti, de care?

Razboi

Makarios - foarte important, cine nu stie trebuie sa se documenteze.

Nato

UE

Marea Britanie

Religie, a cui?

Reconciliere, in nici un caz

Turism, unde? in ce parte?

Biserici - Moscheei (in ce ordine?)

A cui e vina?!?

Vreau acolo - de ce? pe care parte.

Prea multa politica,

Prea multa religie??!

Ce urmeaza? grea intrebare.

Majoritatea turistilor din Romania merg in vacanta in zona Cipru de Sud si unii viziteaza si Ledra Street (Nicosia) si citiva trec si... dincolo... in orientul foarte apropiat, dar mai departe merg prea putini.

Vizitati Cipru, care parte?

Decizia va apartine.

Cuvintul... reconciliere... nu exista.

Cipru este o insula si in apropiere se afla

Turcia

Siria

Liban

Israel

Egipt

Grecia

Am amestecat prea mult politica si religia (sau invers?) Fara astea doua nu se poate cind vizitezi Cipru de Sud si Nord.

Trimis de Nicu in 03.02.17 16:17:27
Validat / Publicat: 03.02.17 19:04:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 5548 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Ledra Street in capat, UE.

elviramvio [03.02.17 19:45:07] »

@Nicu:

E trist. Si din pacate e o zona fierbinte, ultimele zile au dovedit asta.

GabrielaG [05.02.17 14:26:48] »

Cand am vazut titlul articolului ma gandeam ca imi suna cunoscut... mi-a luat putin timp (cam vreo 3-4 secunde) pana sa imi dau seama ca am fost acolo...

Interesant articolul Votat cu drag!

valileau [05.02.17 17:17:34] »

@Nicu: Am trecut si noi aceasta "granita", numai ca in sens invers. Eram in partea de sud si am zis sa vedem si ce este "dincolo".

Am avut aceeasi impresie la punctul de control. Grecii ne priveau de parca ar fi vrut sa zica "ce dracu credeti ca este acolo"... si fata de partea sudica nici nu este. (parere personala).

Pentru ca ne-ai plimbat din nou prin Cipru, o destinatie preferata a noastra, te votam din suflet.

mishu [06.02.17 13:44:07] »

@Nicu: Foarte interesant articolul prin prisma locului deschis care este separat printr-o delimitare fizica atat de mica insa atat de importanta ca si semnificatie.

Mi-a placut foarte mult, e un subiect mai altfel, felicitari, votat cu mare placere.

elviramvio, GabrielaG, mishu, valileau
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Nicosia: