ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2018

Vecelo Celo

Pirin" Str. 109,2770

+359 88 574 3983

Deschis 10-00 zilnic

O taverna la indemana celor ce vin de pe partie, dar si a celor ce o cunosc si vor sa petreaca si sa manance bine. Este usor de gasit, se afla la intersectia strazilor Pirin cu Yavor, bulevard sau strada mare, larga ce trece prin fata parcarii de la baza partiei.

Inca de la intrare esti intampinat cu caldura totala, multe grade ca sa fii relaxat si multe zambete/voie buna. Interiorul este unul de taverna autentica, mult lemn, o receptie in stanga imediat la intrare si bucataria undeva in spate dreapta. Exista meniuri in limba romana, engleza si bulgara, asta spune cat de vizitata este de conationali si/sau cat de multa engleza stim/stiu... eu o iau ca pe un respect/marketing fata de potentialul mare pe care il are afluxul de romani.

Noi, 10 la numar, am cerut o masa pt toti, era o ora la care inca nu se aglomerase, am prins zile in alte sejururi cand trebuia rezervare ca sa poti manca, sau asteptai eliberarea unei mese. De cum ne-am asezat, am tras o ochiada spre bucatarie, au o deschidere mare, servirea se face pe un fel de "tijjghea" toata din lemn. Fete de masa, tacamuri totul impecabil.

Dupa maxim 5 min a venit sa aduca meniuri, cateva in engleza pentru tineret si cateva in romana pentru restul. Un meniu bogat, preturi si/si dar bucate super. Din start trebuie sa spun ca nu am poze, nu am facut iar gasca nu are obiceiu, asa ca imi cer scuze. initial nici nu credeam ca voi scrie, insa merita si o fac asa sec.

ce am comandat

Supa de pui, 4,9 leva, portie mare, deasa, gustoasa si cu foarte multa carne, pot spune ca a fost cea mai buna supa mancata (chiar daca am seruit-o cu Cri) anul acesta acolo. Salata "sopska" adica salata ciobanului la 5.9 leva o portie generoasa, suficienta pentru 2 persoane. Ciorba de burta care are cam multa grasime deasupra insa am inteles ca e super oki, 6,9 leva, ciorba de vita 6.9, bunaaa a spus sotu. Cartofi prajiti, tineretul nu poate fara, o portie imensa, 600gr la 6 leva, au mai fost crisp de pui cu sos de smantana, sniter, sucuri dar nu am retinut preturile. Painea cu usturoi, un specific bulgaresc aici era interesanta, se numea "paine la metru" iar pretul era 3.9 leva pt 50 cm. Era simpla doar cu usturoi, cu branza alba, cu verdeturi.

Totul a fost gustos, servit foarte repede, cu atentie si in totala opozitie cu seara precedenta. Cu drag lasi tips, cu drag revi. Am stat cam 1 ceas dupa care am plecat fiecare in treaba noastra.

O recomand, o mai vizitez daca am ocazia. Stiu ca organizeaza masa festiva de revelion insa nu stiu pret, acum 4 ani a fost 80 leva, asa gasisem noi, dar eram si atunci vreo 12 persoane. Acum am vazut afis peste drum de ea, traversand strada Pirin oferta la 125 leva/persoana

Pofta buna oriunde serviti masa!

Trimis de roth in 14.01.18 21:50:30
Validat / Publicat: 15.01.18 08:15:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1703 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O captura de pe google macar sa evidentiez locatia, daca fac rost de poze de la careva o sa urc ulterior.

O sa caut si in arhiva anilor trecuti poate... poate

PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

ioan marinescu
[15.01.18 10:46:20]

@roth: Votat cu drag pentru ciorba de burtă! Că tot am lăudat-o și în postarea mea recentă.

Zoazore
[15.01.18 15:46:42]

@roth: Ce bine ca n-ai poze! Ca muream aici! Suna asa frumos ce spui tu acolo! Si parca simt si caldura!

[28.01.18 11:01:02]

@roth: Si eu recunosc cinstit ca ma bucur ca n-ai pus poze, ca la cat de mult i-ai laudat, pozele mai lipseau pentru ca neuronul meu sa o ia razna.

Sa va fie de bine, felicitari, votat cu mare drag.

ioan marinescu, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bansko: