ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.01.2018
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
DEC-2017

Restaurant Appetito

sau cantina studentilor de la Baba

ul. "Glazne" 69, Bansko, Bulgaria

deschis 11-22 zilnic

Un local tipic de impinge tava cu mancare buna, gustoasa, diversificata si frecventat atat de turisti cat si de localnici am vazut si un monitor de ski acolo.

Situata pe colt, la intersectie de drumuri, este usor accesibila fiindca cum cobori de pe Pirin, (da in Bansko cam totul se invarte in jurul acestei starzi), imediat stanga inainte de zona pietonala pe str Glazne intersectie cu str. Edelvays, spre rau si ajungi imediat la aceasta locatie.

Intrarea este pe colt, se coboara cateva trepte si in fata ti se deschide un spatiu generos, luminos, au 2 laturi de ferestre imense cu mese si scaune colorate, de plastic dar comode, cu tapet dragut pe stalpi, ceva cu carti, de aceea am zis ca pare o cantina studenteasca.

Servirea este pe sistemul Ikea ca sa fim fitosi, adica iei tava si stai la rand... punct. Ai 3-4 supe, multe dulciuri si vreo 7-8 feluri principale Servesc si pentru acasa, am prins o fatuca ce a dat pe o portie buna de mazare cu pui 3.86 leva... suna bine si arata fix ca la mama acasa.

Eeee aici am facut poze, aici eram acasa, o stiam si mi-a placut ce am gasit, net imbunatatit fata de ce stiam.

Mese de 4 persoane, hai max 5 daca mai pui un scaun in capatul mesei, toate fiind cumva perpendiculare pe ferestre. Mesele sunt pe un podium, se urca 2-3 trepte la cele din dreapta si soar pasesti la cele din stanga, asta da un aer aparte zonei. Grup sanitar foarte curat, suport de pus tavile dupa ce termini masa asa cum vedem pe bune la Ikea.

Supa pui 1.7 leva, gustoasa dar subtire la continut, peste pane cu cartofi natur, ardei umpluti cu orez, salata ruseasca si sopska, ptajituri, sniter si tacos, totul atat cat vrei sau ca in cazul meu (ardeii) ceri caserola si iei acasa.

Inafara de zona de mancare calda au cuptor de pizza, iar partea de cofetarie este destul de diversificata si ea. Au si o ratusca unde pentru o fisa de 1 leva copilul se poate da cateva minute. Pe sait se vad si cateva poze mai clare, eu am facut asa mai cu fereala sa nu supar pe cineva, era destul de circulat la amiaza.

Am privit oamenii, in interior dar si pe strada, am privit cerul, am savurat mancarea si dulciurile dar a trebuit sa ne ridicam si sa mergem in treaba noastra.

Recomand locatia, este fara fite, pentru cei ce vor sa manance ceva in genul ca la mama acasa. Preturi mici, portiile potrivite spre mari diversificare suficienta. Max 10 min de la baza partiei asa in pas lejer de concediu.

Pofta buna si nu ocoliti cantina daca ajungeti in zona si vreti mancare calda, gustoasa si cu respect pentru buget.

Trimis de roth in 15.01.18 20:56:21
Validat / Publicat: 15.01.18 23:14:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2326 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 chiuveta de la baia doamnelor, ingenioasa si foarte functionala... isteti oamenii astia.

Zoazore
[16.01.18 21:00:03]

@roth: Cald, curat, luminos! Te-ndeamnă și la o siestă după masă! Sâc am mâncat! (dar orezul cu laptee...)

[28.01.18 12:20:55]

@roth: Arata excelent sa va fie de bine, votat cu mare drag.

gabidinamo
[21.06.18 15:29:32]

@roth: Este deschis si in perioada de vara?

rothAUTOR REVIEW
[21.06.18 21:55:06]

@gabidinamo: Cred ca da, eu in perioada de vara l-am descoperit, iar in vacanta de revelion am mers la sigur si nu am fost dezamagita ca la alta taverna. Acum lucrurile se mai schimba asa ca e de trecut pe lista, de vizitat si povestit daca merita/place

gabidinamo, mishu, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Bansko: