ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2017
DIN: Oltenita
ÎNSCRIS: 31.12.17
DEC-2017

încărcat de pe telefon!

Intr-un restaurant este obligatoriu sa mancam?

Am fost pentru prima data in aceasta zona superba Cheile Gradistei si dupa o plimbare ne-am hotarat sa intram in restaurantul Moieciu. Ne-am asezat la masa asteptand ca cineva sa ne ia comanda. Cum niciun chelner nu ne acorda atentie ne- am dus la bar sa ne comandam cafeaua si bautura. Acolo insa ne-a intampinat seful de sala care ne-a certat spunand ca incurcam chelnerii si ca trebuie sa asteptam la masa.

Ne-am intors ascultatori la masa si dupa cateva minute a aparut chelnerul care ne-a spus ca daca nu comandam de mancare nu ne serveste si sa ne dicem sa ne luam de la bar. Si din nou ne-am intors la bar unde am dat de seful de sala care aproape ca ne-a dat afara spunand ca daca nu mancam nimic nu e cazul sa ocupam o masa.

Asa ca ma intreb daca e politica restaurantului sa mananci atunci cand intri in restaurant sau e numai lipsa de ospitalitate?

Trimis de Dia68 in 31.12.17 14:46:30
Validat / Publicat: 02.01.18 12:27:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU. A mai fost în/la: Cheia, Sibiu, Curtea de Arges

VIZUALIZĂRI: 1824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dia68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fotografia e facuta in interiorul restaurantului Moeciu Cheile Gradistei

webmasterX [31.12.17 19:46:52] »

@Dia68:

EU nu am reușit să identific vreun restaurant cu numele ”Moieciu” în zonă. Poți te rog reconfirma că așa se numește?

Sau poate ați fost la unul dintre resturantele complexelor Cheile Grădiștei? (dacă da - la care, la cel din Moieciu sau la cel din zona Fundata?)

Suspendat, temporar, până la clarificare

Dia68 [01.01.18 19:16:32] »

@webmasterX: Restaurantul este cel din zona Fundata

Dia68 [02.01.18 10:53:11] »

Vin cu o rectificare: este vorba despre un restaurant din complexul Cheile Gradistei zona Bran- Moieciu, nu in Fundata.

webmasterX [02.01.18 12:24:21] »

@Dia68: ok, am alocat review-ul restsurantului Cheile Grădiștei 1 - cel din Moieciu de Sus.

Conform Regulamentului AmFostAcolo, articolul va fi publicat fără note, întrucat nu aţi beneficiat efectiv de serviciile acestei unităti de alimentaţie publică.

zlatna [02.01.18 14:30:51] »

@Dia68: La mulți ani.

De obicei la restaurant se bea și se mănâncă.

Unii profita de faptul că zona este foarte populară. Vad că v-au pasat de la masă la bar apoi nu v-au servit.

Poate așa știu unii să se poarte cu clientii si să facă afaceri.

E de evitat acest restaurant pe viitor. O sa-l tin minte.

Toate cele bune.

crismis [02.01.18 16:32:20] »

@Dia68: E o problemă cu care m-am confruntat și eu de câteva ori, nu doar la noi, ci și în alte părți. Cred că se întâmplă asta, precum a zis și colegul @zlatna, în zonele cu adresabitate mai mare. Adică dacă tot n-or să rămână cu mesele neocupate...

E o practică neloială după părerea mea și aș evita să calc altădată într-o asemenea locație, ba chiar i-aș face și reclamă negativă. Nu mi se pare corect; poate nu întotdeauna ți-e foame, poate că vrei doar să bei ceva sau pur și simplu ai nevoie de o toaletă (situație în care mi se pare de bun simț să faci o minimă consumatie).

Îmi amintesc de o fază pe care am pățit-o în Corfu Town, chiar în vara trecută. Eram însetați după ce umblaseram o grămadă prin soare, dar nu era încă ora prânzului. Vroiam doar să ne odihnim puțin și să bem o bere. Am fost refuzați la o terasă, iar la alta am fost trimiși înăuntru, la bar. Am găsit un restaurant drăguț pe o stradă mai laturalnica, aici am fost primiți și serviți cum se cuvine.

După vreo 2 ore, când ni s-a făcut foame, am străbătut jumătate din oraș ca să ne întoarcem tot la ei. Până la urmă, cine o fi avut de câștigat mai mult?!

crismis, Dia68, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Moieciu: