ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 27.12.07
MAR-2010

Arhitecturi taranesti bucovinene

Pribegind citeva zile prin frumoasa Bucovina, am fost placut impresionat si de casele frumos pictate (ornate) neefiind doua case la fel pictate.

Fiecare casa parca este pregatita in fiecare zi de sarbatoare.

Se distinge la casele mai vechi folosirea cu preponderenta a lemnului (birnelor).

Portile caselor sunt de o frumusete rar intilnita, ele in majoritatea lor sunt din lemn dar cei care au o situatie financiara mai buna dar pastrind arhitectura zonei le au facute din piatra.

Varietatea caselor si modelelor de aici fiind dată prin existenţa a şase zone etnografice distincte: Suceava, Rădăuţi, Humor, Fălticeni, Câmpulung, Dorna.

Tot aici am intilnit biserici şi clopotniţe din lemn, toate fiind, într-o armonie si echilibru impecabil.

Forme geometrice intilnite cel mai des sunt: pătratul, cercul, dreptunghiul, conul, piramida sau alte forme prismatice toate respectind arhitectura bucovineană.

In Bucovina iti poti incinta ochiul pur si simplu mergind din sat in sat si nu te saturi de frumusetea locuirilor.

Trimis de dannek in 23.04.10 02:10:16

VIZUALIZĂRI: 2148 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa de pe dealurile Ciocanesti
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[23.04.10 08:15:56]

@dannek, imi revine mie datoria morala sa fac niste mici corecturi la cele scrise de tine mai sus:

In primul rand nu incadra Falticeni la zonele Bucovinei, pana la Suceava inca e Moldova.

De asemenea in zona Falticeniului casele nu prea sunt impodobite cu motive geometrice, adicatelea sunt multe case pictate dar lipsesc cu desavarsire.

Se vede treaba ca in Bucovina nu prea te-ai plimbarit si ai stat mai mult la pensiunea aia frumoasa, altfel gaseai zeci de lucruri de scris, deci te urechesc.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
pepsi70ro
[23.04.10 08:25:16]

In Bucovina din ceea ce stiu eu si din ceea ce confirmi si tu la un moment dat, constructiile se bazeaza in principal pe lemn, documentandu-ma, am aflat ca in general sunt doua stiluri care se respecta in arhitectura bucovineana.

- modelul imbinarii orizontale de barne, care este cel mai des intalnit datorita usurintei de constructie, dar si costului mic;

- modelul scheletului portant de lemn care este tesut cu barne din lemn, dar care este ceva mai greu de realizat si desigur, mult mai scump.

In Bucovina circula o vorba, @Sanziana poate confirma: “daca nu esti atent iti creste bradul in farfurie”, de aici tot acest procedeu de arhitectura in lemn.

Oricum pentru mai multe informatii interesante, puteti intra: aici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[23.04.10 08:36:32]

chiar in toata zona sunt multi renumiti mesteri care construiesc case din barne impletite (nu se folosesc elemente de imbinare, procedeul consta in imbinarea perfecta a barnelor). procedeul este dificil, ei construiesc casa in curtea lor, apoi o demonteaza si o duc unde va fi pozitionata, unde o recladesc din nou, destul de scumpa o astfel de casa.

[23.04.10 09:01:12]

nu sunt foarte convins ca nu era mai bine de scris acest review ca o completare (Ecou) al celorlalte (destule) impresii scrise de tine, dannek, din vacanta din acest an in zona...

acapulco
[23.04.10 09:05:31]

@sanziana_m

foarte bine ca ai corectat dar uitindu-ma pe harta de la falticeni pina la suceava chiar sau gura humorului este foarte putin.

Chiar asa de mare sa fie diferenta de arhitectura.

Colindind prin tara am vazut deseori case impletite din birne, ai spus ca sunt cam scumpe ca idee cit costa o casa normala nu foarte mare

Multumesc!

[23.04.10 09:12:21]

@acapulco, ca sa iti dai seama de diferente, am copilarit la Falticeni si cand m-am mutat la Radauti dupa ce m-am maritat am ramas blocata la cat de colorate si impodobite erau casele. In zona Falticeniului predomina casele cu fatada din praf de piatra alba-gri, cu foarte putine decoratiuni de ipsos, casele la tara sunt putin mai traditionale, cu ceardac si fatadele sunt din lut dat cu var alb sau albastru...

Ultima oara cand am vorbit cu cineva care face case din lemn am inteles ca una cu 3-4 camere, ajunge cca 150 de mii de euro. Deci daca mai adaugi si restul instalatiilor si finisajelor ajungi la o suma mare

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
dannekAUTOR REVIEW
[23.04.10 09:12:45]

@wm

daca considerati retrageti pma standard

dannekAUTOR REVIEW
[23.04.10 09:19:20]

@sinziana_m nu te contrazic ca doar esti din zona.

fotografiile sunt facute in zona vatra dornei ciocanesti

Dece imi pare rau cel mai mult este faptul ca nu am gasit sa cumpar "pastrav afumat in cetina".

Adevarul ca nu am fost prin piete dar pe linga cei cu brinza si alte bunatati traditionale nu aveau acesta delicatese, dar am cumparat pastrav proaspat de la una din cele 4 pe care le-am intilnit.

Am lasat vorba la cineva din Gura Humorului si mi-au trimis prin posta.

De o saptamina sta la rece si parca nu imi vine sa stric acea impletitura de cetina, dar intr-o zi nu o sa mai rezist..

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
MarcTraian24
[09.05.22 00:33:12]

Imi place mult articolul, pe mine ma pasioneaza mult casele din lemn

[***]

acapulco, dannek, domidoc, MarcTraian24