ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO

Cantec pentru prieteni

Incerc sa nu fiu melodramatica insa despre prieteni este vorba, adica despre voi. V-am cunoscut acum 2 ani timp in care am cunoscut tot mai multe persoane (virtual sau chiar real) insa toti mi-ati devenit la fel de dragi. Anul acesta din care a mai ramas putin a fost unul cu niste provocari carora a trebuit sa incerc sa le fac fata, au fost provocari de natura medicala (sunt intr-un stadiu in care imi spun ca trebuie sa ma uit putin si in buletin) insa cea mai mare provocare a fost una pe plan profesional, iar unii dintre voi cunoasteti deja povestea.

Pe la jumatatea-mijlocul lui iulie am fost instiintati ca departamentul din care fac parte se desfiinteaza si ca mai avem locurile de munca asigurate pana la sfarsitul anului (cel putin unii dintre noi stiam clar ca vom pleca, altora le-a fost creat loc). A venit ca o bomba si cei care eventual au trecut prin asta stiu ce inseamna acel moment cand ai senzatia ca s-a prabusit totul.

A urmat o perioada confuza, cand nu-mi mai doream nimic, cand nimic nu ma mai putea bucura si astfel cu atat mai putin simteam bucuria de a intra pe AFA. Simteam ca nu ma pot bucura de ce citesc, de calatoriile altora si sa mai si raspund asezand in pagina cuvinte frumoase.

Unii dintre voi care deja ma cunosteau mai bine s-au prins si am inceput sa primesc PM-uri sau telefoane si am realizat ca si daca pentru firma la care lucram eu nu mai contam, erau alte persoane in viata mea pentru care contam (si aici nu vorbesc de familie pentru care oricum contam) si asta m-a facut sa-mi adun gandurile si sa vad ce pot face mai departe.

Stiti ca este greu ca dupa 50 de ani sa-ti gasesti de lucru mai ales cand si ceea ce faci este destul de limitat in bransa, cert este ca in final am reusit, si cred ca am reusit mai bine decat ma asteptam, au fost companii pentru care cunostintele mele au fost prioritare si nu varsta astfel incat in final chiar a trebuit sa fac o alegere si ceea ce am ales va fi bine pentru mine si familia mea sper, insa imi va limita activitatea pe AFA deoarece voi avea mai putin timp la dispozitie.

Alegerea a tinut si de curiozitatea mea de a-mi cunoaste limitele si am acceptat un loc care ma va antrena in defavoarea unui loc mai confortabil.

Acestea fiind zise pe data de 29.11 plec catre noul meu loc de munca unde imi voi incepe activitatea pe 1.12. Acum sa nu spuneti ca pe 1.12 nu se lucreaza, asa este, nu se lucreaza in Romania dar se lucreaza in Austria caci acolo plec si si voi lucra pentru o mare companie farmaceutica.

Ce vreau insa sa accentuez este nu cazul meu, putea fi oricine in situatia mea, insa vreau sa va spun inca o data cat de mult ma bucur ca fac parte din aceasta mare familie, aici si daca nu te plangi de ceva imediat se simte, iar daca ceri sprijin imediat sar prietenii in ajutor fie ca te cunoaste cineva sau nu, si acum ma amuz gandindu-ma la Maria (@maria55) care a fost intrebata la spital daca face parte dintr-o secta ca prea era inconjurata de prieteni.

Nu as vrea sa mentionez acum persoanele care mi-au sarit in ajutor si asta pentru ca au facut-o dezinteresat si avand o inima mare si nu sunt genul de persoane care sa iasa in fata si sa se impauneze cu sprijinul lor, insa am primit sprijin de la ele si cu contacte in Austria unde am luat legatura cu persoane pe care nu le cunosc dar pentru care daca spui AFA e sufficient, am primit telefoane sa vada ce fac in continuare si sa se asigure ca lucrulile merg bine.

Imi este greu sa imi gasesc cuvintele, insa asa cum o poza face mai mult decat o mie de cuvinte, o vorba buna spusa la nevoie face mai mult decat orice in lume si pentru asta nu pot decat sa va multumesc.

Va imbratisez cu mare drag pe toti si cand voi ajunge acolo va voi tine la curent cu primele momente. Rog web-ul sa includa aceasta melodie

ca fond sonor, mi se pare o melodie minunata cu niste versuri superbe potrivite pentru a te sustine:

Keep smiling, keep shining
Knowing you can always count on me, for sure
That's what friends are for
For good times and bad times
I'll be on your side forever more
That's what friends are for

si am sa atasez niste poze ca sa vedeti oraselul in care voi lucra (Kundl ~ 4500 locuitori) si orasul in care voi locui cel putin primele doua luni (Kufstein~17000 locuitori) orase aflate in Tirol intre Innsbruck si Munchen.

Voi incerca pe cat voi putea sa fiu activa in continuare insa ecourile vor fi ceva mai rare si mai subtirele insa vreau sa stiti ca fiecare vot al meu va insemna macar in inima mea un ecou scris cu mare drag.

Asadar va imbratiseaza cu mare drag a voastra Mishu.

Trimis de mishu in 24.11.17 07:55:16
Validat / Publicat: 24.11.17 12:07:39

VIZUALIZĂRI: 1702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P04 Kufstein - Cetatea a fost primul lucru pe care l-am vazut cand am coborat in gara (intre doua trenuri)
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 3

se afișează ecourile [1 - 30] din total 63
Mika [24.11.17 12:18:51] »

Felicitari si succes la noul loc de munca. Stiu ca este foarte greu sa reusesti dupa o anumita varsta sa gasesti un loc de munca conform pregatirii, de parca tot ceea ce ai acumulat, cunostintele si experienta nu mai conteaza, nu mai folosesc nimanui. Ma bucur sincer ca ai reusit si sper sa ne mai incanti cu review-urile tale din locurile pe care le vei vedea de acum incolo. Mult succes!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Carmen Ion [24.11.17 12:24:20] »

@mishu: Mult, mult succes la noul loc de muncă!

robert [24.11.17 12:26:51] »

@mishu: Muuuult succes dragă prietenă!

mishu [24.11.17 12:27:32] »

@Mika: Multumesc foarte frumos pentru gandurile bune.

ms65 [24.11.17 12:39:44] »

mult succes in activitatea profesionala, acomodare cat mai usoara, sanatate si numai bine!

Cornel [24.11.17 12:41:11] »

@mishu: Mishule, ne gândim să ne mutăm dup-amiezile, virtual (desigur = pe net), la tine, în Osteraik, măcar anul acesta - ce zici, ne primești?

Dacă rsp e da - întrebarea (2): te gândești, pliz, la niscaiva programări? :-) Altfel ne-om călca pe picioare pe-acolo:-)

maria55 † [24.11.17 12:48:38] »

@mishu: Mushulica mea dragă, imi doresc din suflet sa-ti fie bine, sa ai zile luminoase, sa fii linistita si vesnic fericita!

Acum am o singura problema???? decofeinizata mea ramane in sarcina lu'@adrianbogdan? Sau in programarea propusa de Cornel ma incluzi si pe mine?!

S-o bem cu totii in micuta ta localitate, este ceea ce-mi doresc, sau poate la urmatoarea Intalnire Afa?! Tu fii linistita, familia Afa nu-si uita membrii never!

Te pupa cu drag o"sectantă" ????!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
extracrisina [24.11.17 13:20:28] »

@mishu:

buna ziua, chiar daca nu va cunosc personal, inca va doresc sa aveti mult succese la noul loc de munca si nu uitati ca varsta este doar un numar, toate cele bune, sanatate si putere, mergeti intr-un orasel foarte frumos, si o zona frumoasa tare

mprofeanu [24.11.17 13:26:12] »

@mishu: Și eu te îmbrățișez și îți doresc tot binele din lume! Este o oportunitate care nu trebuie ratată, ești o curajoasă!

Devenisem dependentă de ecourile tale și le așteptam cu drag...

Aștept vești despre acolo, virtual, ne-am împrietenit de mult pe acest drag site...

Multă sănătate și putere de muncă!

elviramvio [24.11.17 13:37:32] »

Mishu, tu știi ce-ti doresc, ți-am spus de asta vara înspre toamna ✌Ne auzim cu puțin înainte să pleci, până atunci fii closca buna cu băieții, mama și soțul! Îți vor simți din plin lipsa!

ovidiuyepi [24.11.17 13:39:17] »

Mult succes la noul loc de munca. Bunul Dumnezeu sa te ajute.

adrianbogdan [24.11.17 13:48:45] »

Buna!

Mishule, viata merge mai departe, un loc de munca nu este un capat de linie dupa care sa nu mai vezi nimic, Bravo! te felicit si la cum te cunosc sunt sigura ca nu faci melodrame din chestia asta.

Apropo de problema cu locul de munca batut in cuie pentru o viata, asta incerc io sa o fac pe fimea sa inteleaga, ii tot povestesc cum sta treaba cu munca si nu intelege nici dupa 10 ani cum am putut sa imi las de buna voie un job bine platit si sa lucrez ca un freelancer. Cred ca nu reusim cateodata sa ne facem destul de bine intelesi chiar de cei din jur.

Buey, fi atena ca daca ma enervezi acusi sunt in Tirol, doar ma sti in stare, Nu? Bafta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Yolanda [24.11.17 13:49:57] »

Citind mesajul tau mi-au dat lacrimile. Ai sa mai poti veni la întâlnirea AFA de anul viitor sa ne încânti cu show-ul tau?

Doamne, ce curaj ai!!

Le vei câstiga admiratia si respectul noilor colegi de munca prin seriozitate si profesionalism, stiu ca vei reusi!

Bon courage.

AZE [24.11.17 14:05:46] »

@mishu: Felicitări pentru noul loc de munca.

Asa cum spunea managerul nostru la inceput când s-a angajat:

O noua zi, o noua provocare

Acum nu mai spune ca este fiecare ora o provocare.

Deci mult succes la noul loc de munca si chiar daca n-o sa ai timp asteptam impresii de acolo (le acceptam si pe cele scurte...)

dianamea [24.11.17 14:27:22] »

@mishu: Mult succes si rezistenta la stresul datorat schimbarilor. Cu drag vom fi alaturi chiar si la distanta.

diana2015 [24.11.17 14:37:21] »

@mishu: Offff Mishulica mea draga

Ma bucur enorm ca esti mult mai curajoasa decat mine. Mie macar imi fac reangajarea de la 1decembrie la acelasi loc de munca

Iti doresc o viata superba, colegi super de gasca asa cum suntem noi in aceata "secta" si viata sa-ti fie o vacanta nesfarsita

Te imbratisez cu drag si (sa nu te superi) sunt putin geloasa ca pleci in tara pe care o indragesc mult Subscriu la ce a scris Roxana, daca ne suparam, ne suim in masina si in 24h suntem la usa ta

Glumesc te sunam inainte sa nu riscam si sa nu te gasim acasa ci hai-hui prin lume

Hai ca o sa fie bine si te rog neaparat sa scrii impresii de peste tot dar mai ales cauta pensiuni prin zona sa putem "campa" aproape de tine

Multi pupici

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
mishu [24.11.17 14:41:33] »

@cornel: o sa fac un calendar anual si primul venit, primul servit si va primesc cu mare drag.

irinad [24.11.17 15:41:51] »

@mishu: Toate cele bune și din partea mea, să ai grijă de tine și să ne scrii articole la fel de frumoase și de aici înainte!

Safta Radu [24.11.17 15:44:28] »

Mult succes, Mishulică! Să fie totul aşa cum îţi doreşti tu!

ANILU [24.11.17 15:45:03] »

@mishu: Mişulică, şi eu te îmbrăţişez cu drag!

Ţi-am spus-o personal şi ţi-o mai spun şi virtual, eşti o femeie puternică şi curajoasă.

Mult succes la noul loc de muncă, ştiu că te vei descurca chiar dacă nu v-a fi uşor.

Pentru mine eşti un exemplu că se poate... indiferent de vârstă, sănătoşi să fim.

Să nu te simţi singură, când vei avea câteva momente libere (nu vreu să sune a momente de singurătate), dai doar un clic şi vei găsi familia AFA, sau "secta prietenoasă" care îţi v-a umple sufletul... cu articole, ecouri sau mesaje.

Tot binele din lume îţi doresc.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
maryka [24.11.17 15:54:37] »

Mult succes pe noul drum și sper să ne citim în continuare cu mare plăcere! Măcar din când în când!

AdaG [24.11.17 15:55:18] »

@mishu: Mishu, iti doresc din tot sufletul o calatorie lina si placuta in acesta noua etapa din viata ta! iti doresc sa gasesti oameni asemenea tie si sa ti-ii apropii asa cum stiu ca poti sa faci! iti multumesc pentru tot ce am invatat de la tine si toate clipele frumose!!!

Multumesc frumos pentru tot si Bafta multa!!!

p. s. "Keep smiling, keep shining

Knowing you can always count on me, for sure

That's what friends are for... "

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
mireille [24.11.17 16:39:58] »

@mishu: draga mea prietenă virtuală... mă bucur că ai curajul să deschizi o poartă nouă și nu oriunde... va fi pentru tine un challenge profesional, ce contează varsta... tu ai un suflet tânăr... iti doresc din inimă o viata cu multă culoare și impliniri pe toate planurile.

Floryn81 [24.11.17 16:53:39] »

@mishu: Mult succes la noul loc de muncă! Toate cele bune!

Rodel [24.11.17 16:53:53] »

Felicitări pentru noul loc de muncă și mult succes! Așteptăm impresii din Austria, o țară de care eu sunt legată sufletește, deși nu am văzut decât Viena și Innsbruck.

Michi [24.11.17 17:09:19] »

Astăzi am citit două reviewuri de excepţie. Al lui Mishu şi al Elvirei. Mi-am dat seama ce familie mare suntem, cât ne iubim şi ne apreciem unii cu alţii, cum sărim toţi pentru unul şi unul pentru toţi.

Mă bucur de hotărârea pe care ai luat-o. Înseamnă atitudine europeană. Ce făcea o altă femeie cu concepţii balcanice? Rămânea casnică să-şi corcolească familia.

Chiar pe timpuri când am avut eu slujbă, aceasta a avut un loc important în viaţa mea şi acum, întâlnind această minunată familie Afa, fac altceva decât numai gătit şi mers la doctori.

Dragă Mişulică sunt convinsă că n-ai să ne uiţi, că uneori vei scrie chiar şi seara ˝start! Primul vot ˝ şi ai să ne scrii la sztratosferă ce şi cum.

Te sărut, succes!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Rox.Patrik [24.11.17 17:40:43] »

Felicitari si mult succes in continuare! Asteptam impresii pe AFA despre cele doua localitati precizate

mariana.olaru [24.11.17 18:22:55] »

@mishu

Un nou capitol din viață e nu numai un nou început, ci și un minunat prilej de a te redescoperi pe tine însuți. Mă bucur că în ce te privește te-ai descoperit un om tânăr cu inima și cu sufletul, gata s-o ia în orice moment de la început, un om optimist, convins că încă n-a ajuns la capătul drumului și că acel capăt este unul luminos, un om bogat, pentru că bogăția vine de la belșugul sentimentelor de prietenie și ajutorare pe care le nutrești tu însuți pentru cei din jur, sau pe care le primești de la familie, de la prieteni sau de la oameni ca tine, care vor pur și simplu să dea o mână de ajutor, măcar cu o vorbă bună. Și uite cât de mulți sunt aceia care au dorit să-ți adreseze un cuvânt bun la început de nou drum!

În orice caz, sper că de acolo de unde viața ți-a îndreptat pașii, nu vei renunța a ne fi tovarășă de drumeții, bucurându-ne cu noi impresii sau măcar cu ecouri, cu atât mai mult cu cât despre Austria sunt atât de multe de povestit.

Mă alătur și eu colegilor de pe site spre a-ți ura succes deplin în toate cele ce năzuiești!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Aurici [24.11.17 18:32:47] »

@mishu: Știi vorba aia... un șut în fund, un pas înainte. Bag mâna în foc că în cazul tău vor fi mulți pași înainte. Sa ni-i numeri și să ne spui despre toate momentele de succes. Bafta! N-am nici o îndoială că totul va fi bine. Inevitabil, va fi bine...

Pupăm și nu uita să ne scrii!

mishu [24.11.17 18:37:53] »

@all: Acum am ajuns si eu acasa si sunt coplesita de toate mesajele voastre de incurajare si asta arata inca o data ceea ce am vrut eu sa spun in acest articol.

Va dati seama ca dupa indeplinirea activitatilor de serviciu si cursurile de germana (din pacate nu stiu aceasta limba asa ca ma pun pe invatat) AFA este la rand, asteptata cu mare nerabdare.

Va multumesc tuturor si va imbratisez cu mare drag.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]

36 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
AdaG, adrianbogdan, ANILU, Aurici, AZE, crismis, Cristofor, Dan&Ema, Denisa13, diana2015, dianamea, doinafil, DOINITA, elviramvio, extracrisina, ioana74, irinad, maria55, mariana.olaru, marius gaudi, maryka, mihaelavoicu, Mika, mishu, Mitica49, mprofeanu, ms65, ovidiuyepi, robert, Rodel, roth, Rox.Patrik, Safta Radu, VOIAJ, Yolanda, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):