ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2017
DIN: ploiesti
ÎNSCRIS: 18.01.14
AUG-2017

Vlora & Plaje din apropiere

In acest an mi-am propus sa descopar litoralul Albanez si bine am facut. Incep cu a spune faptul ca Albania a fost pentru mine o surpriza placuta si din informatiile pe care le aveam nu am tras concluzia ca Albania este asa de frumoasa si de ieftina si cu oameni deosebit de primitori.

Am venit din Macedonia (o sa vorbesc despre ea in alt review) si ne-am cazat in Vlora.

Vlora este un oras gen Constanta iar portiunea de la mare este gen Mamaia la noi. Partea de la mare este noua in proportie de 90% cu sute de hoteluri si restaurante.

Am avut cazare la hotel Onorato care la raportul calitate/pret este de nota 10 si aproape de plaja cu nisip. Camere mari, terasa disponibila pentru clientii hotelului inclusiv cu propriile produse nu esti obligat sa consumi de la hotel decat daca doresti.

Restaurantele din jur sunt de calitate si foarte ieftine.

Imediat langa Vlora in drumul spre Grecia apare plaja Rhadime compusa dintr-o inlantuire de plaje una mai frumoasa ca alta. Fiecare dotata cu sezlonguri, bar cu muzica, restaurante etc. Asa cum mai spus foarte ieftin si acceasi calitate ca in Grecia.

Dupa toate aceste plaje la aprox. 40 km de Vlora apare Transfagarasanul Albanez (Pasul Llogara) munte si mare intr-o combinatie de o frumusete maxima. De retinut ca este nevoie de o masina pusa la punct deoarece drumul este greu si frumos in acelasi timp.

Dupa acest pas urmeaza statiunea Dhermi, foarte frumoasa merita cel putin o zi de plaja si se continua cu alte plaje in drum spre Grecia.

Drumurile in Albania sunt noi, de foarte buna calitate mult peste ale noastre cu numeroase autostrazi si sosele rapide mai putin in munti dar si acolo sunt bune.

Ca impresie generala am venit foarte incantat si foarte surprins de ce am vazut fata de ce ma asteptam sa vad din ce citisem in diverse articole pe net.

Trimis de martie65 in 16.10.17 16:39:03
Validat / Publicat: 16.10.17 18:04:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 9829 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (martie65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.10.17 18:03:28]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Vlora, VLORE" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 06&ridAnt=82666

[17.11.18 07:07:44]

@martie65: Buna ziua, imi puteti da va rog mai multe amanunte despre dificultatea drumului dintre Saranda si Vlora (stare drum, aglomeratie, etc.), mai ales ca ati mentionat ca "de retinut ca este nevoie de o masina pusa la punct deoarece drumul este greu si frumos in acelasi timp". Evident, orice detalii suplimentare sunt binevenite. Multumesc.

cristic66
[17.11.18 09:45:50]

@feugen: Va voi raspunde eu deoarece am facut acest drum anul trecut dar in sens invers!

Drumul este spectaculos si dificil in acelasi timp; la o ora de varf sa spunem (in jur de orele 16) este relativ aglomerat.

Masina trebuie doar sa fie in regula pentru ca va avea ceva de urcat din partea dinspre Sarande; din punct de vedere al asfaltului este impecabil, cu o banda pe sens.

Trebuie sa aveti in vedere 2 lucruri: soferii albanezi nu prea respecta nicio regula de circulate si in plus va fi o caldura ucigatoare!

Daca ati facut Transfagarasanul nostru nu veti avea nicio problema. In varf veti avea parte de o priveliste ca-n basme daca vor fi ok conditiile meteo!

Drumuri bune sa aveti!

[17.11.18 10:18:19]

@cristic66: Multumesc mult!

[17.11.18 11:47:19]

@feugen: Greu in sensul ca este abrupt si are curbe in ac de par dar astfalul este bun, mai bun ca la noi. Este bun pe tot drumul deoarece drumurile principale sunt noi sau modernizate.

[17.11.18 14:43:57]

@martie65: Multumesc.

hory27
[04.01.19 15:07:44]

Buna ziua,

puteti sa-mi spuneti daca plaja din Vlore are nisipul fin, in pozele care le-am vazut am senzatia ca este un nisip tare, batucit.

Multumesc.

[06.01.19 22:22:25]

@hory27: Buna ziua,

Da asa este nisipul este tare si sunt probleme cu sezlongurile si umbrelele, care daca nu sunt rezervate de seara aveti sansa sa nu le gasiti!

Eu am facut plaja o singura zi in Vlora, la cativa km spre Dhermi incepe zona Radhime unde gasiti o multitudine de plaje identice cu cele din Grecia.

Vlora este un fel de Constanta legata cu o zona gen Mamaia, foarte aglomerata.

Frumusetea litoralului Albanez incepe dupa Vlora mai precis dupa ce treceti pasul Logara (care este un spectacol total).

Prima statiune este Dhermi apoi Borsh, Sarande, Ksamil. Personal pentru 2019 am ales Ksamil cu escala o noapte la Skopie si o noapte la Ohrid, ambele merita din plin. Drumul trece oricum prin Vlora si depinde de dumneavoastra ce doriti sa vedeti.

Daca depasiti Vlora va recomand drumul pe litoral nu pe continent.

Aveti si varianta sa va cazati in Rhadime si sa vizitati apoi Vlora cu masina.

Un singur lucru este clar, nu va recomand cazarea in Vlora.

Daca mai doriti alte informatii ma intrebati si va raspund!

hory27
[07.01.19 07:38:30]

@martie65: Va multumesc pt raspuns.

Am facut o rezervare in Saranda pt 4 nopti si doresc sa fac o rezerva pt inca 4 nopti in Vlora, inca nu am facut-o pt ca oscilez intre Vlora si o regiune la marginea acesteia, ar fii la 4 km de plaja cu nisip din Vlora. De ce nu imi recomandati sa ma cazez in Vlora?

Avand in vedere ca prima data ma cazez in Saranda puteti sa imi spuneti ce traseu sa urmez, imi recomadati BG-GR-ALB?

Multumesc.

[10.01.19 14:27:07]

@hory27: Buna ziua,

Partea din Vlora situata la mare este practic noua cu sute de blocuri de apartamente si hoteluri dar 70% nu sunt finalizate (sunt terminate dar nu sunt date in folosinta) iar plaja nu are nimic pe ea nici terase, nici agrement, doar din loc in loc zone unde se inchiriaza sezlonguri si pe care daca nu le rezervati de seara a doua zi la 11 sunt toate ocupate (fiind putine), eu m-am intors si am cerut de la hotel si am venit cu ele in spate. Faleza este frumoasa, merita sa te plimbi seara dar putine restaurante.

Langa Vlora la 5-7km spre Orikum (este si drumul spre Sarande) incepe zona Rahdime unde sunt o multitudine de plaje care sunt amenajate cu sezlonguri, bar, taverne si in jurul lor sunt o multime de Hoteluri. Practic vorbim de zona situata intre Vlora si Orikum. Eu aici va recomand sa cautati cazare si de aici este simplu de ajuns cu masina pentru a vizita Vlora.

In zona de plaja din Vlora gasiti loc printre blocurile de care povesteam sa parcati masina.

Restul orasului Vlora nu merita vizitat este ca si cum te-ai plimba prin Constanta si este extrem de aglomerat.

La Sarande nu uitati de Ksamil (are plaje similare cu cele din Caraibe) sau de parcul national din zona care este patrimoniu Unesco.

Referitor la drum va recomand sa plecati pe ruta Bulgaria-Macedonia-Albania. Drumul este greu dintr-o bucata pana la Vlora, asa ca va recomand o noapte in Skopje care este foarte frumos (Atractiile sunt in centru si merita sa le vedeti plus preturile mici 0,75 eur motorina, 1-1,5 eur pachetul de tigari, drumul bun cu autostrada pana la Ohrid.

Apropo merita sa opriti macar 2h la Ohrid este exceptional de frumos.

Pentru intors va recomand Grecia-Bulgaria cu escala eventual la Bansko sau fara escala, dar in acest caz sunt 16 ore de drum.

Eu personal as fi recomandat sa stati 3 zile la Vlora si sa stati o noapte la Ohrid (aveti si plaja daca doriti).

PS Obligatoriu de la Vlora spre Sarande folositi drumul pe litoral prin pasul Logara.

cristic66, feugen, hory27, martie65
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vlora: