ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2019
DIN: sighisoara
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2019

Vlora, Incantator, potrivit pt concediu

Dupa episodul cu Sarande am sa scriu cateva cuvinte si despre Vlore caci am petrecut si aici 5 zile.

Incep cu drumul dintre cele 2 orase care este relativ scurt 120 km, dar il parcurgi in aproape 3h mai ales daca opresti uneori sa admiri peisajele.

Soseaua este buna, dar fiind zona de coasta cu multe curbe esti nevoit sa mergi mai incet, dar cel mai frumos in acest traseu este zona lor de “transfagarasan” unde ai in dreapta munte si in stanga marea sau invers. Pe mine personal ma uimit aceasta zona si ma intreb de ce mereu ne laudam cu transfagarasanul nostru cand si altii au ceva asemanator sau chiar mai frumos.

De-a lungul acestui drum intalnesti diferite zone cu plaje cu apa azur care iti incanta retina. Nu m-am oprit la ele, dar din ce-am citit unele sunt cu pietre, altele cu nisip si in special linistite.

Ajunsi in Vlore am descoperit un oras modern si diferit fata de Sarande, totul este mai aerisit, nu este inghesuit, predomina cladiri si constructii noi, terasele sunt frumoase, multe si se intind de-a lungul falezei. Preturile mi s-au parut la fel ca in Sarande, dar uneori putin peste. Aici am obs. ca se vb mai putin engleza, dar poate este doar impresia mea.

Faleza este incantatoare, este lata, ai loc destul pentru plimbare, au o pista speciala pt biciclete, palmierii sunt la loc de cinste.

Plaja este cu nisip si de asemenea este lata, in iunie am platit pe 2 sezlonguri + umbrella 300-350 leke, intrarea in mare se face lin. In nordul orasului (chiar in afara lui pot spune) mai este o plaja, la margine unei paduri, cu nisip fin, si aici sunt baruri si terase pe plaja. Am platit pe sezlong si umbrela 300 leke.

Centrul orasului este ca oricare alt oras cu magazine, restaurant…

Pe scurt asta a fost experienta mea aici si daca ar fi sa aleg strict intre Saranda si Vlore as opta pt Vlore.

Trimis de hory27 in 25.09.19 12:24:40
Validat / Publicat: 25.09.19 12:55:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ALBANIA

VIZUALIZĂRI: 4251 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hory27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Terasele, sunt ingrijite, curate...

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Vlora:

• pagină generată în 0.050631999969482 sec