ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2017
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
AUG-2017

O noapte la Szilvia - Studio Szilvia, Brasov

Si am ajuns si la Brasov unde imi doream o cazare tot in centru. Aveam preferinta pentru Paul Richter unde ani la rand am stat in acelasi loc si unde am ramas in relatii cu persoana care intermedia inchirierea chiar daca acolo lucrurile s-au schimbat. In fine, am stat si pe strada Castelului, despre asta nu pot povesti, a fost mai demult insa sunt convinsa ca oricine ar gasi apartament de inchiriat pe aceasta strada ar sta acel gen de case cu camere inalte cum se faceau odata, probabil amenajata nou.

Cautand pe Booking ceva si convenabil si in centru am gasit acest Studio Szilvia situat in strada Nicolae Balcescu nr 58, apartament 2. Avand in vedere strazile cu sens unic din Brasov, parcarea in curte se face prin strada Castelului.

Prima impresie nu a fost favorabila alegerii, o curte din care se ajungea la mai multe aparamente, cred ca erau si firme ceva prin zona astfel incat parcarea este la genul, asezam masina incat sa nu incomodam (dar cel putin am avut masina langa noi, in siguranta in curte).

Bine ca nu am vazut si fatada (conform adresei) ca si asta m-ar fi stresat putin, in fine, insotiti de proprietar am intrat in apartament. Stiti cum este, cam ca la bloc, ce este comun este lasat la genul „NU stiu, nu este al meu, nu ma intereseaza” iar in casa lui fiecare are boboc.

Aici este greu sa-ti convingi vecinii ca in jurul tau sa fie frumos, astfel incat gazda probabil ca nu s-a putut preocupa decat de proprietatea sa.

Si uite asa insotiti de gazda am intrat sa descoperim locul nostru de somn doar pentru o noapte in Brasov (si in formula restransa, doar 3, copiii ramanand la Predeal in tabara).

In primul rand as vrea sa mentionez ca pozele sunt exact ca si pe booking asa ca nu-i problema daca nu va plac pozele mele, va uitati pe net. Am intrat deci in acest apartament (caci asa am sa-i spun) si impresiile mele s-au schimbat brusc. Tin sa mentionez ca locatia este pusa in circuit din 17 noiembrie 2016, iar nota pe booking este 9.8 din 39 comentarii (pentru asezare are chiar scor 10). Un aspect care ii confera un mare plus este localizarea fata de strada principala de promenada din Brasov, astfel incat se gaseste intre strada Castelului si strada Republicii astfel incat la cateva sute de metri aveti Piata Sfatului.

Este genul de apartament in care te poti muta oricand, ai totul la dispozitie. Am intrat in hol care este generos si unde la fel de generoase sunt dulapurile care acopera intreg peretele (cred ca le-as putea lua de model pentru acasa). Tot aici ne asteptau cuminti si trei perechi de papuci de unica folosinta (am apreciat dar nu i-am folosit ca la cat de putin am stat oricum ii aveam pe ai nostri).

Am intrat apoi in living care este multifunctionala, aici se gaseste si un birou (cu un scaun minunat) dar si bucataria (open space asa cum este modern) cu scaune tip bar si o multime de lucruri la indemana (dar o sa revin).

Accesul la dormitor se face printr-un mic hol de unde in stanga se intra baie iar in dreapta in dormitor. Tot pe acest hol mai exista un dulap ce care l-am inspectat de asemenea, aici gasindu-se rezervede din diferitele consumabile pe care le aveam la dispozitie.

Dormitorul este exact amenajat strict cu ce este nevoie, un pat generos, o comoda pe care se gasea televizorul, precum si doua noptiere pe care se gaseau veiozele. Vederea era spre curte asrfel incat nu auzeai traficul din zona. Tot aici se gasea si un ventilator (nu am avut nevoie) insa proprietarul a spus ca intentioneaza pentru anul urmator sa monteze un aparat de aer conditionat. Si urmeaza partea draguta a acestui dormitor de unde intrai intr-un dresing spatios care insa nu prea ne-a fost de folos, dar daca stai ceva vreme este minunat.

Revenim la baie, care este amenajata modern, cu cada cu jacuzzi, despre care am citit ca a fost apreciata mult de turistii care iarna reveneau de pe partiile de ski, iar in rest, prosoape si consumabile de toaleta (sapun lichid, sapun, sampon&gel de dus, casca de par).

Ajungem din nou in in bucatarie unde ai tot ce iti trebuie, plita electrica de gatit si cuptor, cuptor cu microunde, aparat de cafea, prajitor de paine, frigider, plus in rafturi si sertare tot ce aveai nevoie.

Tot in aceasta zona era afisat accesul la internet.

Asa cum am spus localizarea este una minunata, la cateva minute ai si magazinul STAR, dar si un supermarket – Billa iar plimbarea pe Republicii pentru mine a devenit un „Must do” de cate ori ajung in Brasov.

Va recomand cu placere acest apartament situat chiar in inima orasului.

Trimis de mishu in 20.09.17 09:49:26
Validat / Publicat: 20.09.17 13:42:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1281 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Studio Szilvia - Dormitorul cu un pat foarte generos si vedere in curte

webmaster26 [20.09.17 13:42:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

Mihai18 [20.09.17 14:54:08] »

Da, apartamentul este o bună recomandare pentru cei interesați, arată bine în interior, plus că are parcare în incinta curții. Poziția locației situată în zona centrală, este un plus pentru a fi aleasă.

Am înțeles că apartamentul face parte dintr-o clădire cu mai multe asemenea apartamente. Replica gazdei „ce este comun, nu este al meu, nu știu, nu mă interesează” este confuză și nu înțelege limitele proprietății private amplasată într-un ansamblu de asemenea locuințe.

Din capul locului, se contazice singură. Dacă spațiile sunt comune, înseamnă că sunt și ale ei.

A fi proprietar într-un ansamblul de apartamente, mai înseamnă și spații comune cum sunt, holurile ori casa scării, subsolul tehnic cu instalațiile pentru apă și agent termic, acoperișul și în cazul de față, chiar și curtea.

Cu o astfel de gândire, s-a autocaracterizat. Se merita să-i dați o lecție în sensul celor de mai sus.

Cu bine.

Mihai18 [20.09.17 14:56:43] »

Web 26. Ecoul mi-a ieșit în 2 exemplare și nu am reușit să șterg unul din ele. Te rog ajută-mă. Mulțumesc.

mishu [20.09.17 15:08:53] »

@Mihai18: Imi cer scuze daca s-a inteles ca este replica gazdei, este genul in care am vazut ca este tratata problema in spatiile comune, gazda nici nu a criticat nici nu a laudat ceva si chiar mi s-a parut foarte civilizata. Ca o persoana care stau la curte am grija cum arata locul in care stau plus in fata curtii si iarna o mai ajut pe vecina de peste drum cu zapada. Insa cei care au in comun anumite spatii ar trebui sa actioneze tot in comun. dar asa cum se vede intr-una dintre poze, proprietarul unui alt apartament si-a infrumusetat doar balconul, restul nu deoarece ar fi trebuit sa contribuie toti la plati si atunci arata totul cum arata.

Multumesc frumos pentru vizita si aprecieri, este un loc tocmai bun de unde sa iesi in centru la plimbare.

Zoazore [20.09.17 21:57:32] »

@mishu: Chiar că super-cazare! Eu aș lua și casa ca model pentru... acasă! Sincer, mai bine nu văruia cu alb! Ar fi fost mai interesant!

mishu [21.09.17 07:23:01] »

@Zoazore: ???? Apartamentul unde era varuit balconul era al altui proprietar dar e vorba doar de exemplu. Si am mai avut un astfel de exemplu cand am stat in Paul Richter, o strada foarte aproape de Biserica Neagra, cu o zi inainte statusem in alt loc si seara am trecut pe aici sa vad cum arata casa, pe dinafara arata grozanic, de nu-mi venea sa mai vin a doua zi aici, si apoi am mai stat cativa ani aici cand veneam prin Brasov.

Multumesc de vizita si aprecieri.

Trank [21.09.17 12:08:56] »

@mishu: Ai dreptate, asa e in foarte multe locuri:

"ce este comun este lasat la genul „NU stiu, nu este al meu, nu ma intereseaza” iar in casa lui fiecare are boboc"

Dau ca exemplu pensiunile frumoase de pe la munte, unele intr-adevar ca bobocii, iar in paraul dintre ele - apocalipsa gunoaielor.

De ce oare, care sa fie explicatia? si de ce numia la noi, sau in orice caz mult mai frecvent la noi? ...

mishu [21.09.17 12:24:01] »

@Trank: Este greu de dat raspunsul, poate ca ne lipseste ceva din educatie sau poate ca este vorba in alte parti de amenzi. Am observant straini care la ei in tara se comporta intr-un fel si cand merg in alte locuri (si in special la noi) parca sunt scapati, si asta ma face sa cred ca nu este vorba doar de educatie.

Am ajuns de curand intr-un orasel mic (4000 locuitori) in Austria si am fost foarte surprinsa sa vad ca cei pe care ii intalneam in drum ma salutau, asa cum se intampla la noi in satele micute. Si nu cred ca este cazul sa va povestesc cum arata aceasta mica localitate din Tirol, unde gardurile erau doar decorative, fara rol de protectie.

Multumesc de vizita si vot.

Mihai18, mishu, Trank, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier: