ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2017
ÎNSCRIS: 11.08.13
AUG-2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 14, 17

Cu MSC Magnifica în Europa de Nord: Warnemunde, Helsinki, Sanct Petersburg, Talin, Copenhaga, Warnemunde: minunat

Așa cum am vorbit în secțiunea ”Ce îmi recomandați? ”, prezint mai jos gândurile mele despre croaziera pe care am făcut-o de curând.

Cum se înțelege din titlu, vasul a plecat din Warnemunde, Germania, a avut cele patru opriri pe uscat, Helsinki, Sanct Petersburg, Talin, Copenhaga și revenire la Warnemunde. Noi am luat avionul București - Berlin și retur, iar de la Berlin la Warnemunde și retur am avut un transfer despre care voi face vorbire mai jos.

De la început vreau să vă spun că a fost minunat. Că îmi doream să nu se mai termine. A fost cea mai frumoasă și cea mai reușită vacanță pe care am avut-o, și îi multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta.

Am rezervat croaziera din decembrie 2016. Pentru că voiam să mergem undeva în timpul verii unde să nu fie foarte cald, am ales acest traseu în țările nordice, știind că aici nu vom mai suferi de cald, ca în Turcia sau Grecia sau chiar Italia. Și, într-adevăr, a fost rece și chiar extrem de rece. Nu am avut temperaturi peste 20 de grade nicăieri, ba chiar în Talin a fost atât de frig încât nu știam ce să mai punem pe noi. Și pe vas temperatura era, în general, destul de scăzută, încât erau locuri interioare unde aveai nevoie de ceva în plus peste cămașă sau bluză. Nu mai vorbesc afară, pe punte, unde nu puteai ieși fără să ai geacă sau pulovăr.

Am plecat din București cu avionul la Berlin. Am ajuns după prânz și am stat aici două nopți (despre Berlin câteva impresii separat aici). Din Berlin am avut un transfer organizat de o agenție. Eram două familii, nouă persoane. Ne-a luat din fața hotelului și ne-a lăsat lângă vas. Aceasta este varianta comodă și, evident mai scumpă. Însă există și varianta mai ieftină, cu trenul. Eu găsisem inițial și tren, Warnemunde – Berlin și retur, cu plecare și întoarcere la ore convenabile și mai ieftin decât transferul. Însă este de luat în calcul disconfortul creat de mersul cu toate bagajele de la un loc în altul.

Am ajuns și ne-am îmbarcat rapid pe vas, fără probleme sau timp de așteptare. Ne-au folosit foarte mult informațiile pe care le-am gasit aici pe site despre aceste momente. Adică știam că trebuie să dăm bagajul să îl aducă ei, iar noi să avem strictul necesar pentru căteva ore - și așa a fost. Am urcat, am văzut cabina, am lăsat bagajul de mână pe care îl aveam (nu aveam ce ce să ne schimbăm, pentru că nu veniseră celelalte valize mari) și am mers la masă, pe puntea 13, la Bufet. Aici, lume multă, agitație, dar, fără probleme, am luat masa. Ne-au venit lucrurile, am început să le așezăm în dulapuri – am alergat pe punte să vedem plecarea vasului, și gata, aventura a început!

Cabina era acceptabilă, elegantă, suficientă. Am pus toate lucrurile în dulapuri și sertare, iar valizele cu rucsacurile goale în ele, sub pat. În cabină, dimineața, cât ești la masă, îți strânge patul și face curat; seara, la fel, în timpul mesei, desface patul și face curațenie.

Este foarte important să spun despre cabine și serviciile croazierei, pentru că eu nu am fost foarte bine clarificat înainte de a pleca și m-am înșelat puțin.

Se poate alege între trei tipuri de cabină: interioară, exterioară și exterioară cu balcon și apoi, pentru cabina aleasă, se selectează un tip de servicii/facilități: bella și fantastica. În plus există varianta de top: exterioară cu balcon aurea. Detalii despre acestea se găsesc în oferta agenției.

Cand plătești croaziera, plătești masa all inclusive doar cu apă și sucurile de la dozatorul de la bufet. Nu ai nici un alt fel de băutură alcoolică sau non-alcoolică inclusă. Agenția îți explică apoi că poți, dar nu ești obligat, să cumperi și unul din pachetele de băuturi.

Eu am ales exterioară cu balcon, cu servicii fantastica. Însă, aici intervine neatenția mea: la oferta de preț pe care mi-a făcut-o agenția, dacă aș fi luat aurea, aș fi plătit mai puțin decât am plătit pentru fantastica la care am adăugat apoi băuturile. Pentru că aurea are toate băuturile incluse, în toate locațiile de pe vas, pe când eu am luat pachetul mai ieftin, de 16 euro adult și 12 euro copil și tot am ieșit mai scump; nici măcar nu am luat pachetul mai scump de băuturi, de 26 euro adult și 16 euro copil. Diferența între cele două pachete este că, cu cel ieftin, nu poți avea băuturi decât la restaurantele unde iei masa, în timpul mesei. În afara timpului de masă, la celelalte baruri, nu poți lua nimic, decât, evident, plătind.

Și, în legătură cu celelalte baruri, sunt o mulțime, unde se poate sta oricând, dar mai ales seara, se ascultă muzică live și se poate servi din ceea ce oferă un bar. Deosebit de plăcut era jos, la recepție, unde mai mereu se cânta muzică clasică (pian, vioară și violoncel – sau ceva de genul, una din fetele de aici era româncă). Cu pachetul de băuturi mai ieftin nu puteai lua nimic pe aici, dar puteai sta liniștit să asculți muzica, fie aici, fie în celelalte baruri, unde erau diferite genuri de muzică – spuneam live.

Mai adaug că tot ceea ce se achiziționează pe vas pe taxează cu 15% în plus. Cum nu am fost atent la acest aspect, am cumpărat pachetul de băuturi pe vas și am plătit cu 15% mai mult decât aș fi plătit la agenția din București. Atenție deci la aceste aspecte care înseamnă cheltuieli în plus ce pot fi evitate!

Un alt pont important este că automat, la sfârșitul croazierei se oprește o sumă de 10 euro de persoană pe zi ca taxă de navă, acel bacșiș pentru angajați. Însă, NU obligatorie. În orice moment al șederii pe vas se poate merge la recepție și se poate cere anularea acesteia, fără a da explicații, și atunci nu se mai achită. Și astfel, se poate da acel bacșiș direct oamenilor care lucează pe vas și cu care noi avem contact direct, de la care fiecare primește direct serviciile: celui care se ocupă de cameră, celui care te servește la masă, seara, la restaurant, băiatului de la bar, sau oricui crezi că face ceva pentru tine.

Aș mai spune că, dacă o familie cu doi copii stau într-o cabină, pentru copii se plătește foarte puțin (aproximativ 150 euro de copil) plus pachetul de băuturi pentru fiecare.

Să știți că sunt destui români pe vas. Noi am întâlnit câțiva care au fost extrem de amabili cu noi.

Altceva ce să mai spun? Am avut în tot timpul sejurului două zile pe mare și patru pe uscat (despre cele patru excursii pe uscat - Helsinki, Sanct Petersburg, Talin, Copenhaga - voi scrie separat). Să nu credeți că vă plictisiți cât stați pe mare. În fapt, nu ajunge timpul ca să te bucuri de tot ceea ce poți face. De la simpla plăcere de a admira largul mării de pe un fotoliu sau șezlong de pe oricare punte, interioară sau exterioară, sau chiar din cabină, până la atătea activități care te pot distra, toate te fac să trăiești din plin vacanța.

Și să se știe că nu este nici cea mai mică problemă cu valurile și cu mișcarea navei. Nici nu realizezi că ești pe un vas pe mare. Fie că ești la teatru (au o sală mare de teatru și spectacole în fiecare zi, la diverse ore), fie la un bar, fie pe vreo punte, realmente uiți că ești pe mare. Doar câte o ușoară mișcare abia perceptibilă îți amintește unde te afli.

Un aspect important este ținuta. Mai întâi, referindu-ne strict la croaziera noastră, nu prea aveai ce face cu hainele de vară: pantalon scurt și tricou, decât ocazional și pentru puțin timp. A fost frig peste tot, am avut nevoie doar de pantaloni lungi, cămașă sau bluză pentru femei și un hanorac, o geacă sau orice de pus peste, chiar destul de groase. Trebuie să recunosc că am cărat degeaba în valiză mai multe perechi de pantaloni scurți și că mi-au lipsit din cei mai lungi.

Apoi, după părerea mea, pe vas se stă într-o ținută mai elegantă, mai..., nu știu cum să spun; chiar și în timpul zilei. Nu mai spun seara, când, indiferent de ceea ce ai de gând să faci sau oriunde vrei să mergi, se cade să porți o ținută elegantă, de seară. La restaurant, la bar, la teatru, toată lumea este distins îmbrăcată, fie bărbat, fie femeie. Mai ales că, pentru două seri, se și specifică în programul zilnic (pe care în primești în cabină în fiecare seară) ținuta de gală; în una din seri se specifică coloarea albă. Turiștii toți sunt pe vas ca la o petrecere tot timpul, ca la o plimbare de gală, nu în ținută lejeră de vacanță, de plajă.

Mai adaug, în legătură cu ținuta că, am avut la noi, și eu și soția, și câte o ie, o cămașă tradițională românească, la care am adăugat, în seara în care se specifica albul pentru ținută, un pantalon alb și o încălțăminte potrivită; vreau să spun că au fost foarte bine primite iile, și multă lume se oprea și le admira și ne întreba din ce țară suntem. Iar noi răspundeam cu mândrie ”from Romania! ”. Cred că, atât în țară, cât și în alte părți ale lumii, ar trebui să arătăm lumii lucrurile frumoase pe care neamul nostru le are.

Am mai fost impresionat de câtă lume face cumpărături pe vas. Se găsesc multe magazine cu produse de calitate și scumpe, gen bijuterii, cosmetice, genți haine, suveniruri, etc. Nu vă puteți imagina cât se cumpără de pe vas!

Nu mai știu ce să evidențiez. Sunt multe aspecte importante ce care le-am gasit pe acest site și care mi-au fost utile și vă recomand să le citiți, fiecare reținând ceea ce nu știe sau îl interesează în mod deosebit. Dacă cineva are întrebări sau nelămuriri punctuale, cu drag vă stau la dispoziție.

Să nu uitați că luați cu voi tot ceea ce sunteți voi, fiecare cu felul de a fi și de a acționa; la fel cei care sunt împreună cu voi. Drept urmare, căutați să găsiți forța și înțelepciunea de a vă bucura din plin de aceasă ocazie fantastică.

Eu trebuie să recunosc că am căutat pe cât am putut să mă bucur de toate; să trăiesc pe deplin fiecare clipă: fie pe punte, în vânt și frig sau în soare, privind depărtările, fie, spre exemplu, la masă, la restaurant, de unde vedeam, prin geamul rotund marea, zările, soarele cum apunea, totul. Sau la recepție, în foaierul principal, ascultând muzică bună, pe un fotoliu... Sau pur și simplu, în cabină, pe balcon sau din pat, admirând valurile din depărtare. Pe toate am căutat să le conștientizez și să le trăiesc profund, să nu pierd nici un mic fior al momentului...

În legătură cu excursiile pe uscat, în cele patru orașe, pentru care nu găseam soluția optimă înainte de plecare și am lansat discuții pe acest site, vreau să știți că am cumpărat de la agenția care ne-a vândut vacanța, adică de la MSC, doar excursia la Sanct Petersburg, depre care voi vorbi mai separat, iar în celelate trei orașe am mers pe cont propriu - și cred că am făcut cea mai bună alegere, dat fiind că ne-am descurcat foarte bine peste tot singuri, în condițiile în care excursiile organizate de MSC costă imens de mult, după părerea mea (adică după bugetul meu!).

În rest, vă recomand cu toată responsabilitatea o astfel de experiență. Este de neegalat cu orice am petrecut până acum.

Trimis de giovanic in 18.09.17 15:01:55
Validat / Publicat: 18.09.17 17:14:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 2522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (giovanic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

giovanicAUTOR REVIEW
[18.09.17 16:22:37]

@giovanic: Buna ziua.

Asadar am incarcat mai multe materiale.

Pentru a fi mai usor inteles am procedat astfel:

- am pus textul principal cu impresiile despre croaziera

- de acolo ar trebui sa se faca trimitere la textele pentru cele 4 locatii pe uscat:

1. Helsinki, Helsinki, pentru o jumătate de zi

2. Sanct Petersburg, Sanct Petersburg – o excursie de aproape o zi organizată de MSC

3. Talin, Tallin – a treia oprire la uscat din croaziera cu MSC

4. Copenhaga, Copenhaga, un oraș minunat, atât cât am reușit să-l descoperim noi.

APOI, din fiecare din aceste texte se poate face trimitere la alte texte pe care le-am incarcat, numite simplu "De vazut in... ", daca si pe acestea din urma le gasiti interesante.

Altfel, textul meu, opiniile mele, se gasesc doar in materialul principal de pe croaziere si in cele 4 de mai sus.

In plus, am adaugat impresiile mele despre Berlin "Berlin – o zi și jumătate pentru a-l descoperi" ca si trimiterea de aici la materialul care m-a ajutat - la fel daca il gasiti util sa-l incarcati.

Tot asa am adaugat si cateva impresii despre hotelul unde ne-am cazat in Berlin: Adina Apartament Hotel Checkpoint Charlie.

Dupa ce le veti aranja pe toate, daca sunt neclaritati, va stau la dispozitie.

Pozele, mai tarziu, dupa ce aranjam textele.

Cu multumiri,

G

[18.09.17 17:14:32]

Așteptăm și pozele!

[18.09.17 17:47:25]

@giovanic: OK, mă ocup acum de toate, pe rând!

dianamea CONS. ONORIFIC AFA / #CROAZIERE
[18.09.17 19:28:21]

@giovanic: In afara de pachetele de bauturi all inclusive, pe care trebuie sa le ia fiecare membru al cabinei, se pot lua pachetele cu numar limitat de bauturi, cu vouchere, pe care le poate folosi oricare dintre ocupantii cabinei,

de ex. urmatoarele pachete: 21 beri, 15 cafele, 4 sticle de vin si 7 de apa, 12 cocktailuri alcoolice sau 12 nealcoolice, 7 sticle de vin, 15 sticle de apa, pachete de inghetata si sucuri, etc.

Noi am luat pachetul de 4 sticle de vin si 7 de apa, la pretul de 69 eur. Cum nu beam o sticla de vin intreaga pe seara, aceasta era pastrata de chelneri la frigider si ne era adusa la masa in seara urmatoare.

dianamea, giovanic
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Magnifica: