ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2012
DEC-2011
single

Pe taramul frumos din Israel

Prima parte aici

Dupa-masa la ora 17, vasul a parasit portul Bari, seara a avut loc prima gala, am fost anuntati prin programul pus cu o zi inainte in camera, ca tinuta obligatorie, e festiva, si la ora 19, toti calatorii sa fie prezenti la teatru. Atunci dupa un scurt program artistic, ne-a fost prezentat staful vasului, in frunte cu capitanul. Seara a continuat cu cina, pe care ca in fiecare seara, fiind ultima serie, o prelungeam pana pe la ora 23. Mai trebuie sa va spun ca pe vas eram mai multe natii, dar cea romaneasca era de 73 romani, mai erau, italieni-cei mai multi, apoi englezi, rusi, chinezi, francezi, nemti, canadieni, americani, etc...

A doua zi am petrecut-o pe vas, dar a trecut f. repede, nici nu am avut timp sa vizitez tot vasul, pt. ca in fiecare bar, era un program, fie lectii de dans, fie tot felul de jocuri si concursuri, apoi concert de muzica la teatru, magazine, unde majoritatea vanzatoarelor erau romance, de la care mai aflam si noi cateva din secretele vasului, de unde poti admira mare cel mai bine, sau despre viata lor de pe vas. Am facut si cateva bai in piscina acoperita, asa ca timpul a trecut f. repede.

Urmatoarea zi am acostat de pana in zori la Rodos, am iesit pe balcon de cum m-am trezit, ca sa vad uriasul din Rodos, despre care am aflat mai tarziu, a disparut definitiv, de la intrarea in golf, pe sub picioarele caruia treceau corabiile, cand intrau in port. Azi doar piedestalul, de pe digul unde era asezat, se mai zareste. Osoarta trista a dus la disparitia acestui monument, din antichitate. Cutremurul si apoi distrugerea a fost definitivata de om, ca o necesitate de a largi intrarea in port, pt. a avea acces vase de mare tonaj. Asa ca dupa ce am facut toate pregatirile, m-am intalnit cu grupul pe care mi-l formasem si am plecat in cercetarea localitatii.

Insula Rodos e una din cele mai mari insule Dodeconeze, din marea Egee, lunga de 78km si 30 km latime si cea mai frumoasa, fiind scaldata de razele soarelui 300 de zile/an. Rodosul e cel mai frumos oras al Greciei, incercuit de mare pe coasta de est si vest. Aici se imbina aerul cosmopolitan al noului oras cu vechiul oras medieval, neatins de timpul care a trecut peste el. Orasul e impartit in 4 zone: OrasulMedieval-incadrat de ziduri vechi, cu lungimea de 4 km., construit in sec. XV si XVI, cu turnuri, bastioane si metereze. In perioada ocupatiei turca 1523-1912-crestinii nu aveau voie sa locuiasca in oras. Cele mai impozante porti sunt portile: Ambroise, constr. in 1512 si Marinei, construta in 1468. Intrarea in vechiul oras se face pe poarta Artileriei, dupa ce treci de aceasta poarta, intri in Piata Simi, unde stradute inguste, cu zeci de comercianti, iti ofera cu insistenta, marfa lor, unele de calitate f. buna, in special obiectele din piele, bine prelucrata si haine sau genti, dupa o negociere buna, o poti lua la niste preturi foarte mici. Apoi drumul continua pe langa ziduri, pana la poarta Ambroise, de unde poti intra in noul oras, Orasul Medieval, pastreaza drumurile inguste, pietruite cu pietre rotunde, infipte in pamantul nisipos, modul de asezare a acestor pietre, numai aici l-am intalnit. Strada Cavalerilor-relicva medievala, cu strada pietruita, lunga de 600m, ducea pe vremuri din Acropola Rodos, in port. La inceputul sec. XVI, aceasta str. A devenit locul preferat al hanurilor, fiecarei natiuni, care gazduiau cavalerii ordinului Sf. Ioan. Cele mai renumite erau, Hanul limbii Italiene, constr. in 1519, apoi Palatul fam. Villiers, Hanul Frantei, constr. in 1492, azi adaposteste Institutul de Limba Franceza. Apoi Spitalul Cavalerilor, azi aici e muzeul de Arheologie...

Alt obiectiv istoric, e Catedrala Romano-Catolica-a cavalerilor, iar apoi strada se termina cu Palatul Cavalerilor. Palatul Cavalerilor, a fost distrus in 1856, in urma unei explozii si a fost refacut in 1930, pt. a-l gazdui pe Mussolini, in perioada celui de-al doilea razboi mondial... Centrul istoric al orasului Rodos, este pe lista de patrimoniu UNESCO, ca fiind monumentul medieval, cel mai bine conservat din Europa. Cu 200 de stradute fara denumire, locul pe unde trebuie sa treci cu multa atentie, daca nu vrei sa te ratacesti, si cel mai sigur e sa-ti iei ca punct de orientare marea si str. Principala Sokratus. Din aceasta strada poti ajunge in piata Martirilor Evrei-dedicata celor 1604 evrei, deportati la Auschwitz. Din piata pe strada Dosiadon, ajungi la Sinagoga, unde este un mic muzeu, in memoria acestor martiri.

Dupa-masa, am parasit si acest port, pt. ca in urmatoarea zi sa ajungem la Haifa., in jurul orei 11, vasul a ancorat, putat pleca de pe vas in jurul orei 12, fara a mai avea restrictii de sosire, urmand sa stam aici si toata ziua urmatoare. Am fost doar avertizati, sa nu intarziem dupa lasarea intunericului, pt. a nu ne rataci. Asa ca am luat decizia sa vizitez, in aceasta zi orasul Haifa, iar ziua urmatoare am luat o excursie organizata in Ierusalim si Bethlem, care a costat 105 euro (fiind inclus si pranzul), cu plecare dimineata la ora 7 (asta presupunea sa-mi iau micul dejun la ora 6,30 mult prea devreme pt. mine), si sa revenim pe vas pana la ora 18, pt. ca la ora 20, vasul pleca din port. Haifa-al 3-lea oras, ca marime din Israel. Asezat intre munte si marea Mediterana, ofera o priveliste pitoreasca, cand ajungi pe al treilea nivel al orasului. Cuvantul Haifa, are origini in cele 2 cuvinte din ebraica, hof-si yafe-adica ,,taramul frumos”. Construit pe 3 nivele, orasul se imparte in 3 parti distincte: -Centrul orasului-reprezentat de portul si coasta cu partea veche; -Orasul de mijloc-Hamar Hacarmel; si –Orasul de sus-Carmel. Dupa ce treci de zona portuara, intri in Cartierul German, cu cladiri, cu acoperisuri rosii, ce au apartinut coloniei germane, in perioada Templului -1869-, si ajungi la districtul Hadar, asezat la mijlocul drumului spre munti. In acest district, gasestimagazine frumoase si centre comerciale. In partea de sus a muntelui, e carterul Carmel, cu blocurimoderne de sticla si resedinte elegante.

Dar cel mai atractiv punct al orasului, sunt Gradinile Bahai. Aici arhitectiiimplicati, in acestminunat proiect, au creat o gradina a raiului. Din varf pana spre mare, se desfasoara o minunata gama de plante: chiparosi, palmieri, pini, arbusti, tufe vesnic inflorite, straturi colorate cu flori de sezon. Constructia sub forma a 9 cercuri concentrice, gradinile suspendate-care au in centru templul, este o adevarata capodopera arhitecturala, peste care se impune cupola aurita a Altarului Baha’i. De-a lungul gradinii, alei pietruite, cu pietricele albe, rosii, galbene, te poarta, printre fantani, cursuri mici de apa, peluze spatioase, pajisti incantatoare si o multitudine de ronduri cu flori diferit colorate, cactusii ingropati in nisipul perfect alb, ofera un peisaj unic. Si toate acestea, sunt asezate intr-o simetrie perfecta, cu un contrast cromatic deosebit. Pt. a vizita acest loc, nu se plateste taxa de intrare, dar ti se cere o tinuta cu umerii acoperiti si genunchii, de asemenea nu ai voie sa intri cu mancare, tigari sau bauturi, exceptie face numai apa. Bagajul iti este controlat, la intrare. De intretinerea acestui loc se ocupa voluntari, iar cheltuielile sunt asigurate de donatiile credinciosolor baha’i. Acest loc e denumit, pe buna dreptate, a ,,8-a minune a lumii

Trimis de grecudoina in 22.04.12 17:17:52
Validat / Publicat: 23.04.12 06:05:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 2347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe o zi ploioasa am debarcat pt. o vizita de 5 h,a Rodosului

station5*
[29.04.12 14:37:00]

doina, interesante si mi-au placut pozele cu rodos asa "depopulat"... cand am fost noi era extrem de aglomerat cu turisti; la fel de interesanta este P20, stiut fiind ca in israel nu se sarbatoreste nici craciunul (niciodata de catre populatia evreiasca,cu exceptia locasurilor de cult crestine-f.putine care se adreseaza in primul rand turistilor) nici anul nou in decembrie, eu personal ma bucur ptr ei, acesta poza "spune" ca au mai progresat in a accepta si alte cutume dealtfel f. larg raspandite (craciun, brad impodobit), desi e absolut ok si daca nu o fac.

station5*
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Magnifica: