ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.04.2012
ÎNSCRIS: 12.11.11
DEC-2011
single

Un decembrie pe Mediterana

Era in toamna lui 2011, cand am inceput sa ma gandesc la ce o sa fac de sarbatori acum la sfarsitul anului, pt. ca nu aveam nici un plan de plecare din tara. Mi-a venit ideea sa fac Craciunul in tara si am inceput sa caut pe net, locatii pt. un Craciun in Maramures, cu toate traditiile, de care am auzit ca sunt, atat de frumoase acolo. Dar unde sunam la tel., primeam acelasi raspuns, prea tarziu, locurile s-au ocupat din vara, iar acolo unde nu erau ocupate, mi s-a cerut un prêt, pe masura, 400 euro pt. 5 zile.

Asa ca am renuntat, luand decizia mai bine merg vara, ca tot e mai cald si pastrez amintirea copilariei, cand mergeam in sat la bunicii mei, din Bistrita-Nasaud, pt sarbatorile de iarna.

Pe la sfarsitul lui nov. Primesc un tel. de la o agentie, pe care o rugasem sa-mi caute si ei, o locatie in Maramures, dar nu o las sa deschida gura, incepand sa-i povestesc, ca nu mai plec nicaieri si ca stau acasa. La care ea ma opreste, spunand ca nu pt. Maramures m-a sunat, ca vrea sa-mi dea o oferta pe vasul de Croaziera MSC-Magnifica, in perioada 18-28 dec. 2011, cu traseul Venetia-Bari-Rhodos-Haifa-Pireu-Venetia, peste tot se sta o zi, iar in Haifa 2 zile, timp in care se fac excursii de o zi in Ierusalim-Bethlem.

Si acum pretul, 230 euro, cu 3 mese (de fapt puteai manca pranzul, dineul si in restaurant, sau in bufet unde aproape toata ziua era deschis), apa, cafea, ceai la dozatoare 24 din 24 h, program pe vas non stop, prin cele 5 baruri, inclusiv lectii de dans, concursuri, sau puteai opta pt. activitati sportive, biliard, tenis de masa, popice, bai inpiscine, inchise sau deschise, spa, sau jocuri de noroc-Sali in care cand intrai, ziceai ca esti in hotelurile din Las Vegas.

Intai am stat putin sa ma gandesc, mai ales ca la pretul acesta, ma gandeam ca mi se va da o cabina, pe undeva prin cala vasului, dar locatia cabinei, m-a facut sa ma hotarasc definitiv, aveam o cabina single la etajul 11, cu balcon, iar dupa ce am gasit si un bilet de avion promotional cu 180 euro, Bucuresti-Venetia-Bucuresti, am zis ca ar fi o prostie sa mai fac si mofturi, asa ca am luat repede biletul, iar acum, pt. ca totul a fost perfect, dupa mine, am sa va prezint aceasta croaziera si sper sa va placa.

Intai cateva detalii despre vas, pe care il vedeti si in poza, este recent pus pe apa, in 22 dec. 2009, asa ca am avut si o gala, intr-o seara, cand am sarbatorit 2 ani de la punerea pe apa, de fapt nu am dus lipsa de gale, in toatal 4 gale, pt. ca gala de despartire, a fost cumulata cu cea de craciun.

A mai fost gala de Bun Venit-cu prezentarea echipajului, gala Italiana, seara de Craciun si ziua de craciun, care s-a cumulat cu seara despartirii.

Vasul are o capacitate de 2518 pasageri +1027 angajatii de pe vas. Cele 1259 cabine ocupa etajele 8-12, iar la etajele 14-15 sunt apartamentele de lux, 13 lifturi, 3 piscine-una pt. copii la etajul 14, una descoperita si una acoperita cu 4 cazi spa la etajul 13.

La etajul 15 e un mini golf, masa de tenis, la etajul 16 e sala de Disco-Karaoke, la etajul 6 sala wellness, gimnastica, solarium, beauty salon, hydroterapie, aromaterapie.

Acum shopurile sunt plasate pe nivelul 6, unde sunt si 2 Sali de bar: Tiger, Ametist, si restaurantul ,,Quatro Venti “, unde eram si eu progromata pt. masa de seara, turul 2, adica de la orele 20,30 (de cand primesti tichetul cu cabina, ai scris si restaurantul la care esti repartizat, precum si tura la care iei masa). Tot etajul 6 e si teatrul, agentia la care faci programarea excursiilor de pe traseu (acestea se platesc separat, primesti in camera zilnic, cand se face curat, programul pt ziua urmatoare si cu preturile excursiilor care se fac atunci cand vasul acosteaza).

Etajul 5, are restaurant, receptia, un hol f. larg in care se tin concerte de muzica clasica,

etj. 7, e destinat, fotografilor, calculatoarelor, jocurolor de noroc, apoi trecand pe un hol lung, ajungi la sala unde pe pereti sunt montate tv-uri cu transmisii sportive, din diferite domenii, si care sunt transmise non-stop.

De la etj. 4 in jos, sunt cabinele angajatilor, magaziile, bucatariile, si despre care nu va pot spune nimic, pt. ca nu ai acces acolo.

Etj. 8-12, sunt numai cabine, insirate pe o lungime de 293m, etj. 13, in afara de cele 2 piscine, mai sunt 2 bufete, Sahara-Bufet si Oasi-Bufet-unde poti sa mananci f. bine incepand de la micul-dejun, pana la masa de seara, si restaurantul L”Oasi, unde mananci a la carte.

Desi am ajuns destul de repede la imbarcare, crezand ca voi astepta pana va incepe, adica la ora 13, in loc de 16, acolo era deja o masa de oameni, care ocupasera toate locurile disponibile intr-o imensa sala de asteptare, iar la check-in situatia era similara, m-am asezat si eu la o coada, care mi s-a parut mai mica si intr-o 1/2 h am reusit sa am in mana biletul de imbarcare si cu legitimatia, care de acum incolo trebuia sa o ai la tine permanent, ea fiind si cheia camerei, si poza ta scanata, cu care coborai si te urcai pe vas, precum si, pt ca era incarcata cu o suma pe care am decis-o la imbarcare, sa-mi fie trasa de pe cardul meu, sau puteai sa dai numerar, iar toate cheltuielile de la magazinele de pe vas se fac cu aceasta legetimatie (cand se termina banii, o poti incarca cu alti bani, la receptie, dar cu bani, nu se plateste nimic pe vas)

Si asa cu toate documentele asupra mea, am urcat pe vas, in cautarea cabinei, a durat ceva, pana m-am dumirit cum e mersul pe acolo, binenteles punand tot timpul intrebari, la fiecare angajat pe care l-am intalnit, in cale.

Dar placerea a fost deplina, cand am intrat in cabina, nu prea mare, dar cocheta, bine dotata, ca si baia, la scurt timp, a aparut si camerista, care mi-a adus la cunostinta ca, in camera se face curat de 2 ori pe zi, dar lenjeria se schimba doar odata, i=am zis ca nu vad, de ce trebuie sa-mi faca curat de 2-ori, mai ales ca eu nu o sa stau ziua, in camera si nu o sa vada nici o schimbare, care sa necesite acest efort. Oricum, am admirat pe intrega perioada, grijei care se acorda cureteniei, atat in cabine, cat si pe tot vasul, permanent se sterg balustradele cu solutii desinfectante, iar la masa nu ai voie sa intri pane nu folosesti solutia desinfectanta, care e imediat la intrare.

Si uite asa, la ora 18, cu toti pasagerii pe la balcoane, vasul s-a urnit, leganandu-se, dea lungul malului Venetiei, pe care o puteam admira acum luminata feeric, fiind si in preajma sarbatorilor. Asa de la aceasta distanta era mult mai frumoasa, trecand pe rand pe langa Institutul de Arte, Piata San Marco, Turnul Primariei.

Prima noapte nu a fost prea placuta, pt. ca au fost valuri destul de mari, incat toata noaptea, m-am simtit ca pe o barca, in care eram tot timpul aruncata de pe varful valului, jos, si ma gandeam, ca daca ditamai vasul e plimbat asa de tare, de sus-jos, inseamna ca nu e de glumit, asa ca am preferat sa iau un somnifer usor, ca poate daca mai stau treaza. mi se face si rau.

Cand m-am trezit dimineata totul era ok, iar vasul era deja ancorat, la Bari, desi era numai 7,30 h, asa ca mi-am facut inviorarea si toaleta, apoi am mers la masa. Aici urma sa stam pana la ora 17, dar la ora 16 toata lumea trebuia sa fie imbarcata., de la agentie nu am luat nici o excursie, urmand, dupa sfaturile unora, sa luam un titi-car care ne facea un tur de oras, cu ghid, si pt. care am platit suma de 15 euro (unii au negociat mai bine si s-au descurcat cu 10 euro)

Bari-capitala regiunii Puglia, al doilea oras ca marime, a acestei regiuni, dupa Napoli. Vechiul oras pastreaza aerul medieval.

Primul obiectiv turistic, la care ne-am oprit, a fost Basilica di San Nicola. Intemeiata in 1087, pt a adaposti moastele sf. Nicolae, care au fost aduse din Mira di Licia si depuse in cripta de sub altar. Ele au fost ingropate de Topini, urmasi ai vechilor hoti ispasisi. Aceasta biserica, face parte din cele 4 biserici palatinice, din Apulia.

Dupa ce am stat 1/2 ora in acesta biserica, unde se tinea si slujba, in momentul in care am fost acolo, apoi am facut cateva poze, si am admirat si aranjamentul din curtea bisericii, cu nasterea lui Isus, am pornit cu micutul nostru car, mai departe pe via Venetia, una din principalele strazi, cu magazine elegante si cu forfota specifica acestei perioade, am ajuns in dreptul Teatrului-distrus de flacari, la inceputul anului 1990.

Aici, era una din cele mai mari Sali de opera din Italia, dupa Scala din M, ilano, si Teatrul din Napoli. Acum acest teatru a fost renovat si redeschis publicului. De aici am intrat in vechiul oras, cu strazi inguste, unde in dreptul fiecarei case, tarabe cu paste, facute in casa (puteai admira felul in care se preparau pastele, usile stand deschise, pt. a putea sa-si supravegheze eventualii cumparatori, care se opreau pt. a cumpara, in timp ce alte paste urmau a fi gata), pastele de la o taraba la alta, erau diferite, avand specificul casei, fiecare, diferenta fiind data de ingredientele pe care le continea, iar multe din ele erau dulci-acest sortiment se prepara in special, in aceasta perioada, pt. Craciun.

Parcurgand, pe jos aceasta intindere de strazi, inguste si pasarele, care formeaza zona de nord de Murat, ajungi, la piata Ferrarese, unde in centru o columna cu cap de leu, domina piata si pe care, nu trebuie sa o ocolesti, pt. ca imbratisand-o, vei avea noroc, apoi dupa ce o strabati, ajungi la piata Mercantile.

Aceste 2 piete sunt pietele pricipale ale orasului., in piata Mercantile, vin pescari cu peste, proaspat, sau poti sa faci rost de ulei, obtinut prin presare la rece, masline si tot felul de delicatese, specifice acestei regiuni. -aceasta parte a orasului, denumita Barivecchia, pe care dupa ce o strabati, ajungi la Castelo Normanno-Sevo.

Acest castel a fost construit de Roger II de Sicilia, in jurul anului 1131. In 1156, a fost distrus si refacut, apoi de Frederick Iide Hohenstanfen. In prezent, interioarele lui gazduieste o expozitie de arta moderna. Toata plimbarea s-a terminat, in locul cel mai inalt, al vechii Cetati, de unde aveai o priveliste, a intrgii faleze, cat si asupra Mediteranei, care scalda orasul Bari Apoi, dupa ce am fost tratati cu ciocolata calda sau inghetata, la alegere, la o mica gelatterie (cred ca acest bonus a fost in contul diferentei de 5 euro-si de care nu au avut parte cei cu pretul de 10 euro), am plecat pe jos (a fost optiunea noastra, pt. ca mai aveam timp pana cand trebuia sa fim pe vas) pana in port, mai ales ca, era mai placuta vremea, comparativ cu orele de dimineata, cand imbracati cu hainele de iarna, era destul de rece, tinand cont ca eram totusi in Italia, zona de centru.

Trimis de grecudoina in 21.04.12 20:35:25
Validat / Publicat: 21.04.12 22:20:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 3766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 la etajul 13,piscina descoperita

MCM
[21.04.12 22:38:17]

superb, dna Doina

station5*
[21.04.12 22:53:10]

f. frumos vasul doina! se vede ca este nou! nu se compara cu vasele de la viking line cu care am fost de la stockholm la helsinki si retur... si care atunci mi se pareau tare grozave

multumim!!

si foarte bun/ieftin pretul!

bessondm
[21.04.12 23:05:29]

Am si eu o simpla curiozitate, sper ca nu va suparati ca va cer sa dati din casa . Cum faceti de retineti atatea amanunte despre locurile vizitate? Tineti un jurnal pe parcursul calatoriei?

Oricum ar fi, astept continuarea aventurii din Mediterana. Sunt convins ca ati petrecut un Craciun deosebit pe Magnifica.

grecudoinaAUTOR REVIEW
[22.04.12 14:22:18]

@bessondm: nu-i nici un secret, intodeauna, seara inainte de culcare, fac o mica sinteza, a tot ce am facut, vizitat pe ziua respectiva, iar in paranteza nr. pozei, iar fotografii fac incontinuu, iar seara le sterg, pe cele care nu spun nimic, . sau nu-mi plac. Apoi cand ajung acasa, trg pe CD, pozele si leg toate zilele, altfel as pierde mult, din excursie. Apoi dau CD-ul, cu explicatiile fiecarei poze, alaturi scise pe hartii, moment in care iar repet, apoi mai povestesc si altora, atunci mai dau si cateva date, despre ce ma derajat, sau sa nu faci, incat prietenii mei, merg la sigur. Asa ca vorba aceea, repetarea e mama invataturii

milenia*
[23.04.12 11:38:47]

"Bari-capitala regiunii Puglia, al doilea oras ca marime, a acestei regiuni, dupa Napoli. "

Napoli si Bari sunt in doua regiuni diferte. Napoli e in Campagna, nu e in Puglia.

Alb
[20.02.13 20:36:31]

Imi place um povestiti, este placut, amuzant si antrenant.

Nu am fost pana cum in nici o croaziera dar va fi in plan.

Am observat ca lumea este foarte placut impresionanta de croazierele cu MSC.

grecudoinaAUTOR REVIEW
[20.02.13 23:54:56]

@Alb: desi mi-am propus sa nu mai merg nicaieri, pana plec in NY, iar am fost tentata, cu o croaziera in fiordurile Norvegiei, am inteles ca e promotionala, cu 440 euro, cabina single, interioara (de data asta), cu MSC-Muzica, asa ca plec pe 4 mai. La acest pret erau 2 tururi, unul pe 4 mai si 18 mai (pt care am optat prima oara, fiind cam frig pe acolo, dar nu mai erau locuri)

Alb, bessondm, grecudoina, MCM, milenia*, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Magnifica: