ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09
APR-2008

Merita sa revii

In urma cu doi ani, in ajunul Pastelui, m-am pricopsit cu o plecare pana la Iasi.

Stiam cateva locuri de cazare, de exemplu Pensiunea Majestic despre care am scris numai de foarte bine, dar cam scumpa.

Acum vroiam ceva rezonabil ca pret, aproape de centru si cu restaurant.

Si uite asa, dupa multe cautari pe net, pentru ca ce gaseam ba era ocupat, ba nu era deschis in perioada aceea, am gasit Pensiunea Ambiance.

Primul lucru care mi-a convenit a fost localizarea in oras.

Odata bagata adresa in GPS, am ajuns destul de usor la destinatie, dar era sa plecam pentru ca la usa nu vedeam nici un afis sau informatie ca acolo ar fi loc de cazare.

Intram incetisor fara bagaje, ca de obicei, si gasim receptia.

Locul ne-a parut dragut si curat si mai ales, fara miros de mancare de la restaurant.

Pentru ca eram pentru prima data in locatie, am dorit mai intai sa vedem camerele, care ne-au placut prin suprafata destul de generoasa, mobilierul nou si de bun gust, baia curata si balcon.

Odata cu check-in-ul am discutat problema mesei si am aflat programul pentru micul dejun, dar mai ales ca Pensiunea are o intelegere cu restaurantul din aceeasi cladire pentru masa si ca ar fi recomandat sa rezervam din timp.

Micul dejun se servea la etajul 1 al pensiunii, intr-o sala cat o camera, cu doar 4 sau 5 mese (parca), dara fara sa fie aglomerat la ora la care am fost noi. masa nu era amenajata ca bufet, dar nu ramaneai flamand.

Asa ne-am dus in restaurant, in care puteai sa intri direct din pensiune dar si din afara, pe o intrare aflata pe strada perpendiculara, deoarece pensiunea este amplasata chiar la intersectia unor stradute, departe de zgomotul tramvaielor, al masinilor si aglomeratiei de pe marile artere ale Iasului.

Daca imi aduc bine aminte, la parterul cladiri unde se afla restaurantul, este o intrare catre piscina, cu plata separata, dar la care nu notez nimic pentru ca nu am fost.

Restaurantul. Aici am intrat sa rezervam o masa pentru seara.

Aspectul era ceva intre un loc intim, un restaurant de lux si pub, dar o reuniune reusita a celor 3 elemente, cu mese din lemn masiv, ornamente tot din lemn. Intr-un cuvant: frumos. La acea ora nu era prea aglomerat, asa ca am discutat cu un ospatar si am stabilit o masa in zona de nefumatori. Ce nu am facut pentru ca nu am insistat si am gresit, a fost sa-l facem pe ospatar sa noteze undeva rezervarea, pentru ca seara am gasit ocupata. Degeaba au venit scuzele, ca toto nu am rezolvat nimic.

O alta masa a fost libera foarte repede, asa ca nu am asteptat, dar pozitia einu era prea buna. Cat ne-am uitat pe meniu, am baut o bere la inceput, s-a eliberat si masa rezervata, asa ca ne-am mutat.

Concluzia: daca faceti rezervare aici, puneti-l sa-si noteze rezervarea.

Meniul destul de bogat, cu mancaruri traditionale moldovenesti dar si clasice.

Noi am luat o pastrama cu mamaliga, care a fost delicioasa, la un pret destul de convenabil si am mai completat cu cate ceva si un desert. Gata, deja nu mai pot sa scriu, trebuie sa mananc ceva.

Preturile in general destul de moderate.

Ce ne-a surprins, fiind intr-o zi din saptamana, parca miercuri sau joi, restaurantul ocupat la maxim, iar cine venea neanuntat era clar refuzat, toate mesele fiind ocupate si rezervate.

Foarte multi tineri si intalniri de afaceri, dar si cupluri indragostite intr-o seara romantica.

Ospatarii se miscau bine si bucataria iti dadea comanda destul de repede, fara a da rasol in preparate.

La un raport calitate/pret foarte bun, aici m-as intoarce oricand.

Trimis de cosminp in 16.04.10 11:10:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 2503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cosminp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
    [16.04.10 11:21:38]

Frumoasa descriere cosminp, pentru care ai votul meu. De tinut minte pensiunea pentru aceasta zona.

mirelutza
    [16.04.10 11:23:38]

Si de la mine un vot cosmin ! Iasul nu l-am vazut .... deci ....; frumos review si de tinut minte locatia .

[16.04.10 11:24:34]

multumesc biancuta.

mai era de spus ca pensiunea este intr-o zona rezidentiala, aproape de centru dar si de copou.

[16.04.10 11:26:02]

mirelutza, nu rata sa vizitezi iasul.

pacat ca e greu sa legi iasul de alte zone apropiate, dar daca incepi cu iasul, mergi apoi spre botosani si dorohoi.

david
    [16.04.10 11:39:57]

Am vizitat site-ul pensiunii si camerele arata super ok.Cred ca conteza foarte mult si amplasarea intr-o zona linistita.

Un vot din partea mea.

[16.04.10 11:41:29]

multumesc david. pensiunea chiar merita.

pepsi70ro
    [16.04.10 11:51:38]

Inca n-am fost in Iasi, asta este, trebuie sa recunosc. Dar daca voi ajunge, si sigur acest lucru se va intampla cat de curand, ma voi caza la aceasta pensiune. Cat a costat camera pe noapte?

Si odata cu votul meu si un superbonus meritat.

[16.04.10 12:08:13]

Patronul pensiuni Ambiance mai are una in centrul Iasiului care se numeste Ambiance City, ce nu am vazut la descrierea pensiuni este pretul??

Pensiunea Ambiance este amplasata adevarat intr-un cartier numai de vile(drumul este o catastrofa) deci peisaj urban de cartier pe cind la Mirage este alta treaba padure teren de sport aer curat liniste ideal pt relaxare.

Am vrut si eu sa ma cazez aici dar nu m-am inteles la pret cu administratorul care mi-a dat impresia ca sunte-m la piata si negociem zarzavat. Si atunci in 2009 la Mirage era 120 cu mic dejun(+internet)

[16.04.10 12:15:50]

multumesc pepsi.

pensiunea ambiance este numele generic. de fapt, locatia centrala este ambiance city, acolo unde am stat si despre care v-am scris.

preturile sunt afisat e pe prima pagina a siteului:

Tarife Pensiunea Ambiance

Camera single - 130ron/camera

Camera dubla - 150ron/camera

Pat suplimentar - 30ron/camera

*** Preturile NU INCLUD micul dejun - opţional 10 RON

in urma cu 2 ani cand am fost acolo, preturile erau nitel mai mici, dar nici acum nu mi se par prea mari.

eu nu am stat sa negociez pretul, facand rezervare prin telefon pentru 2 camere 2 nopti, cu plata la fata locului.

si aici ai internet in camera, iar locatia am vrut sa fie in oras, pentru ca era mai accesibil pentru necesarul meu de atunci.

zangela69
    [16.04.10 12:41:58]

anul acesta am vrut sa vad Iasul, insa am aflat ca Palatul Culturii cu toate muzeele din el este inchis pentru renovare, asa ca am renuntat. Am retinut insa locatia de cazare pentru cand voi merge. INca un vot

[16.04.10 13:06:07]

multumesc zangela

acapulco
    [16.04.10 13:25:30]

Frumoasa descriere si ca si pensiunea dar parca im mijlocul naturii este mai frumos.

[16.04.10 13:28:45]

@acapulco, ai dreptate, dar eram legat de o actiune din oras, asa ca ... poate data vitoare. deja am ochit o locatie pentru sezonul cald, pe malul unui lac, cu terasa etc.

[16.04.10 15:07:50]

Nu fi rau spune ce locatie ca venim si noi!!!

[16.04.10 15:49:00]

pe asta vreau s-o incerc -- click aici

[16.04.10 16:14:45]

O locatie frumosa dar si pretul!!1

[16.04.10 17:17:52]

ce este frumos intotdeauna costa.

mario 110
    [16.04.10 22:58:08]

@cosminp: locatia aleasa de dvs este intradevar superba si face toti banii, dar imi permit sa va dau un sfat: evitati sfirsitul de saptamina sau asigurati-va ca nu sunt nunti in acel weekend, asta in cazul in care vreti sa dormiti noaptea; optional puteti face un gratar pe malul lacului la lumina lunii este ceva unic veti vedea( sunt gratare amenajate pe malul lacului).

concediu placut

[17.04.10 21:15:27]

multumesc mario

acapulco, biancuta, cosminp, dannek, david, domidoc, mario 110, mirelutza, zangela69
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ambiance City: