ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2019
ÎNSCRIS: 29.08.12
OCT-2019
single

Totusi de bine

Pentru cazare in Iasi in ales Pension Ambiace City situata pe Logofat Tautu. De ce am ales aceasta locatie? Simplu a aparut in primele 3-4 optiuni pe booking si cand rezerv de pe telefon nu am timp de cercetari minutioase. Am ales locatia pentru ca este aprope de centru iar eu mai aveam o intalnire pe seara, care nu stiam unde va fi, din centru poti ajunge oriunde mai usor.

Alegerea fiind facuta am setat pe waze locatia si am pornit la drum. Apropo de drumuri: am facut in saptamana asta peste 1000 km prin Moldova iar drumurile mi s-au parut bunicele. Ma intreb daca organizatorul protestului privind autostrazile ar fi trait in sud si dupa ce mergea pe asa zisa autostrada Bucuresti-Pitesti ajungea in Bals ce ar mai fi zis? Eu zic ca e mai bine sa nu am autostrada cum este in Moldova, dar am macar multi km de drum cu 3,5 benzi (oare cine o fi proiectat prostia de pe DN2?) decat sa am 100 km de “un fel de autostrada” si in rest drumuri varza, cum este in sud. Sa nu mai amintesc de “febletea” mea Valea Prahovei!

Intorcandu-ma la subiect: intrat in Iasi waze incepe sa ma bage pe niste stradute inclinate si inguste, care aveau masini parcate pe ambele parti. Am ajuns chiar pe o strada cu dublu sens pe care de abia incapea o masina mai mare, doua doar daca nu era parcat nimic pe margine ceea ce nu era cazul. In fine dupa ce credeam ca a inebunit aplicatia am ajuns la hotel. Bineanteles ca era situat tot pe o strada ingusta si inclinata. Din fericire am gasit un loc de parcare pe margine.

Rezolvata problema cu masina, care mie mi s-a parut foarte spinoasa in Iasi, am intrat in receptie. Chiar in fata hotelului este un intrand pe trotuar care era blocat cu doua semne, imediat aveam sa aflu de ce. La receptie nu era nimeni, dar era un numar de telefon insotit de indicatia sa suni. Asa am facut, imediat a coborat un domn care m-a intampinat cu “vad ca ati gasit loc de parcare, sa stiti ca puteti muta masina in locul semnelor, le-am pus special pentru ca ati solicitat parcare cand ati rezervat”. Un mare bravo! Totusi nu pot parca in fata receptiei mai mult de 3-4 masini.

Formalitatile au mers repede, primind cheia de la o camera situata la etajul 1.

Dupa ce deschizi usa intri intr-un hol maricel, pe stanga este baia de dimensiuni medii iar in fata camera. Camera primita era cu doua paturi, incadrate cu noptiere, un fotoliu, servanta cu televizorul sub care era frigiderul. Pe hol se gasea un dulap destul de spatios. Baia era dotata cu cabina de dus. Ce m-a frapat la prima vedere: tv model vechi de tot, din cel cu tub! Camera are balcon, este chiar un balcon mare dotat numai cu 2 scaune. O problema a balconului ar fi mirosul existent in zona, de fapt problema este a tuturor balcoanelor de pe acea parte. Lipite de hotel sunt 2 restaurante, Oscar si Corrido iar hotele celor doua evacueaza aerul in zona, astfel ca de fiecare data cand am iesit pe balcon era un miros greu de mancare gatita. Pe jos este parchet cu o mica mocheta mitoasa in mijlocul camerei, mie imi place cu parchet fiindca cred ca se curata mai usor.

Am gasit lenjerii curate, prosoape la fel iar in baie doua plicuri pe care scria sampon si un sapun, mai bine pun niste dispensere cu sapun. Camera este dotata cu AC, nu am verificat functionarea nici la AC nici la frigider (am preferat pervazul de pe balcon pentru a tine lichidele la rece). De asemenea am avut aparat contra tantarilor, semn ca gazdele s-au gandit la un aspect important vara cand poti rata o noapte din cauza micilor infractori. Lumina in camera excelenta, pernele foarte proaste (le-am folosit pe amandou si totusi aveam impresia ca nu am nimic sub cap). Salteaua in schimb a fost confortabila. Pentru "utilaje" exista un prelungitor cu o priza tripla.

De la receptie am primit o hartiuta cu doua parole de wifi: una pentru reteaua hotelului si alta pentru reteaua unuia dintre restaurante, dupaamiza am putut folosi reteaua hotelului dar seara dupa ce pica la fiecare minut si trebuia sa ma reconectez am trecut pe reteaua restaurantului care a mers bine, de fapt cred ca unul dintre restaurante tine chiar de hotel. Camera avand vedere catre o curte interioara nu au fost probleme cu zgomotul pe timpul noptii. Daca rezolva problema pernelor si a wifi-ului este o cazare foarte buna aproape de centrul Iasului, pana in Piata Mihai Eminescu am facut 6-7 minute.

Micul dejun din pacate este destul de slabut. Este tip bufet, dar nu foarte diversificat. Se serveste intr-o camera transformata in sala de mese la etajul 1. Cand am intrat nu era nimeni acolo insa imediat a aparut o doamna foarte amabila care m-a intrebat cum vreau ouale (de parca era obligatoriu sa vreau oua =)) ) omleta sau ochiuri (se preparau pe loc pe un mic aragaz aflat in incapere) si ce vreau ceai sau cafea (am ales cafea dar a fost proasta). Am avut ce manca dar exact cum spuneam in reviewul anterior a fost un bufet mult mai slab decat micul dejun primit pe baza de tichet valoric la Suceava.

Personalul a fost amabil, chiar m-a surprins faza cu rezervarea locului de parcare (care l-am folosit seara cand m-am reintors de la intalnire parandu-mi-se mai sigur decat parcarea la bordura).

Trimis de nrs † in 26.10.19 19:59:44
Validat / Publicat: 26.10.19 20:30:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI.

VIZUALIZĂRI: 395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nrs †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster45 [26.10.19 20:26:30] »

nrs † [26.10.19 20:35:50] »

e binisor, totusi nu e in mijlocul strazii ci pe trotuar dar locul acolo e

webmaster [26.10.19 20:51:19] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore [26.10.19 20:51:41] »

@nrs:

= aha, să-nțeleg că, totuși, l-ai folosit!

Drăguță faza cu aparatul contra țânțarilor!

Iar camera nu arată rău deloc!

L.E. Ai ”pus-o”, cârcotașule

nicole33 [26.10.19 20:58:51] »

Tot cârcotaş ai rămas!

În loc să fii mulţumit că ai primit un balcon spaţios în care puteai dansa, tu te plângi ba că nu ai avut decât două scaune, ba că te-a deranjat mirosul. Ţie oricum nu-ţi trebuia balconul că parcă nu fumai , iar mirosurile te scuteau de studierea meniului, ştiind deja ce vrei să comanzi înainte de a intra în restaurant

e binisor, totusi nu e in mijlocul strazii ci pe trotuar dar locul acolo e

Mai nou văd că ai început să cârcoteşti şi la coordonate, că de ce nu ţi le-a pus web-ul fix în camera unde ai fost cazat, de parcă ai fi parcat maşina în cameră, nu în balcon, pentru că prindea miros de mâncare

nrs † [26.10.19 21:05:07] »

@Zoazore:

l-am folosit pentru ca doamna care era la receptie m-a avertizat ca dimineata la 6 trece masina de gunoi si ar fi bine sa aiba loc

camera e frumoasa, cu pernele am avut probleme

nrs † [26.10.19 21:08:08] »

balconul l-am folosit! nu pentru fumat ci pe post de depozit

tocmai din cauza mirosului nu m-am dus la cele doua restaurante vecine ci am cautat altceva, pana la urma ce am gasit a fost grozav

nicole33 [26.10.19 21:37:03] »

@nrs:

Ştiu că nu ai mâncat la vecini şi că ai căutat altceva, am citit ieri articolul cu bistro-ul; ăla fără poze .

Dar şi acolo ai căutat nod în papură, nemulţumit că nu ţi-au desenat ăia inimioare şi fluturaşi în spuma de la cappuccino, ca-n Turcia la cinci stele

nrs † [26.10.19 21:46:26] »

unul dintre profesorii care i-am apreciat cel mai mult spunea " zecele este al profesorului" , asa ca trebuie sa carcotesc sa pot explica de ce nu dau 10

nicole33 [26.10.19 21:51:11] »

Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ambiance City: