ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2017
DIN: Maieru [BN]
ÎNSCRIS: 17.05.16
AUG-2017
PREȚ SEJUR 2 adulti cu 2 copii 2000 euro ?
REGIM MASĂ all inclusive
8 AD. + 5 COPII -- v: 3-12

Diamond Beach Hotel & Spa [Colakli]5

O vacanță frumoasă

Am decis să mergem și anul acesta în Turcia și am ales tot Side.

Am zburat cu Taromul din Iași la 8:30 dimineață cu Tarom-ul. Zborul ok, pe la 10:30 am aterizat iar pe la ora 13:00 eram deja la Diamond Beach.

Hotelul este compus de fapt din 6 corpuri distincte, așa că trebuia să schimbăm 2 lifturi pentru a ajunge la piscine sau restaurant. Camerele sunt mari, necesită cam fiecare mici reparații, la noi era rupt un suport de la duș iar într-o cameră era scris cu carioci pe pereți, au venit să zugrăvească dar am zis să o lase așa.

Piscinele erau curate, program destul de scurt la tobogane, șezlongurile trebuiau rezervate de la 7:00 altfel nu mai găseai libere,

multe locuri cu mese de stat în interior dar și pe terase unde puteai sta mereu, restaurantul destul de mic comparativ cu numărul turiștilor, s-a întâmplat de câteva ori să nu găsim mese libere.

Mâncare destul de gustoasă, variată, cam de toate mai puțin porc, gozleme pe plajă de la 11:30 și la piscină de pe la 14:00, băuturile lor locale, bere și vin relativ ok. Puteai lua fresh sau înghețată pe bani.

Spa-ul de la hotel de foarte bună calitate, hamamul mai bun ca în oraș.

Este un mic teatru de vară cu ceva spectacole, un pic de animație, am avut într-o seară spuma party care a fost foarte ok. Internetul este gratis doar la recepție și merge destul de greu, băuturi se servesc doar până la 12 noaptea.

Plaja e la 350 m, șezlonguri multe, aproape de mare, intrarea în mare lină, apa caldă.

Foarte multă umiditate în aer, am prins temperaturi relativ scăzute pentru vară (32-37 grade).

Peste drumu de hotel este un bazar cu tot felul de porcării contrafăcute și foarte scumpe, dar dacă vrei să mergi la cumpărături poți lua un autobuz din strada principală până la Nova Mall sau Novada Mall unde sunt produse cu prețuri corecte.

Am fost si în Alanya la delfinariu, pentru copii este foarte frumos.

Ca și concluzie, nu este un hotel de 5 stele, eventual de 4, dar te poți simți bine dacă asta vrei. Dacă vrei să găsești motive să îți strici concediul de asemenea poți găsi.

Trimis de dragh in 25.08.17 18:27:29
Validat / Publicat: 25.08.17 19:08:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: side crown serenity

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster45 [25.08.17 19:08:25] »

@dragh:

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 61&ridAnt=81246

dragh [05.09.17 15:19:41] »

@webmaster45: Coordonatele sunt corecte.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [17.11.18 19:15:48] »

hotelul are tobogane?

printesa18 [15.11.19 22:02:08] »

@dragh: Buna, as avea rugamintea sa-mi spuneti ce contine minibarul din camera si daca seiful, prosoapele de plaja, sezlongurile si saltelele sunt gratuite? Va multumesc anticipat!

dragh, printesa18