ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2017
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 - 5 ani

Extrem de nemulțumit

[Casa din Bran] Servicii restaurant proaste

Buna ziua!

De obicei nu scriu asa mult dar pentru a intelege mai bine circumstantele...

Am fost in weekend-ul trecut la Bran cu familia si intr-una din zile sa mancam la restaurantul Casa din Bran, stiind ca mancarea e buna si sperand ca poate au invatat sa se miste ceva mai repede decat celelalte dati. Nu, nu sa schimbat nimic din punctul asta de vedere.

Asteptand sa se elibereze o masa (era plin peste tot in statiune din cauza minivacantei de Sf Marie - 15 august), si ca orice om normal se aseaza la masa si astepta sa se debaraseze masa de resturile clientilor anteriori.

Dupa 15 min, am rugat pe cineva, frumos, daca poate sa debaraseze masa de resturi. Dupa ce, chelnarita pe care o rugasem sa curete masa, s-a consultat cu cineva de la barul de pe terasa de afara, au inceput sa stranga. Scuza a fost ca daca masa nu e goala, si cineva este la masa inseamna ca nu a terminat consumatia si ca inca poate comanda.

L-am intrebat daca ei nu stiu cine a fost la mesele lor cu cateva minute inainte la mesele lor, care sunt cam 10 la numar. Ma refer la terasa de afara, ca noi acolo ne-am asezat. In fine!

Dupa cam 5-10 min vine un chelnar care imi spune relaxat cu un fel de accent de gluma (nu stiu cum sa interpretez), ca "La noi nu e ca la Sofitel. Noi suntem oameni simplii de la tara". I-am spus ca suntem oameni normali, nu cu fandoseli si pretentii ridicate si ca nu e tocmai ok sa stau cu resturile de mancare ale altora 15 min in nasul nostru.

Bun! M-am facut ca nu am auzit aluzia ca am fi niste fitzosi. Am cerut, printre altele, si limonada cu apa minerala (cum comandam de fiecare data in Bucuresti si asta fara sa schimbe pretul din meniu),

Dupa ce am data comanda domnul a venit la masa cu o sticla de 75ml de apa minerala si doua pahare. Am intrebat ce e cu apa si a zis ca asa a inteles, iar eu i-am explicat ca nu am comandat apa minerala, ci ca limonada o doresc cu apa minerala, daca se poate. A venit limonada, mancarea... Toate bune.

Mancarea buna, desi cam mult pentru un snitzel de pui cu cartofi prajiti, o ceafa la gratar cu orez cu legume si un pastrav la gratar cu cartofi prajiti, cele 30 minute, poate mai bine e cam mult. Probabil e un singur bucatar care trebuie sa se descurce cu toate mesele (cele de afara si cele din interior). Surpriza neplacuta abia acum urmeaza.

Pe cele trei portii de mancare si o limonada la 500ml factura a fost 116,5 lei. Am mancat in bucuresti la City Grill in aceeasi formula (doi adulti si doi copii), cu mai putin.

Uitandu-ma pe bon observ apa minerala ca apare, desi am spus ca nu doresc. Explicatia a fost ca am cerut limonada cu apa minerala. Poftim??? I-am spus ca intr-adevar am cerut ca limonada sa fie cu apa minerala dar nu mi-am imaginat ca o sa fie pusa la cheltuiala separat, pe langa pretul de 10 lei al limonadei. In plus in limonada de 500ml au intrat cei 750ml de apa minerala... cum au reusit :D.

Chelnerul a spus ca limonada la ei se face cu apa plata si cand am insistat ca nu e normal, s-a scapat zicand, ca ei asa fac mereu limonada, cu apa DE LA ROBINET. Serios? Pe bune? ... de la robinet??? Dar cer 10 lei pe limonada...

Era sa uit... Am cerut initial ciorbe pentru toti si a spus ca la ora respectiva (~17:00), nu mai servesc ciorba. Dupa aprox 15-20 min masa de langa noi primeste boluri cu ciorba. Cum vine asta. Dupa ce m-am luat putin de el, spunandu-i ca nu e normal sa-mi spuna ca nu mai au ciorba, dar cei de la masa alaturata care s-au asezat dupa noi, sa primeasca ciorba. A zis ca-l cheama, daca dorim, pe seful de sala, dar nu a mai aparut. Nici noi nu am mai insistat.

Am cerut, daca se poate sa iau la pachet ce nu au terminat copiii. A zis ca se poate dar, costa 75 bani recipientul... Serios, trebuie sa platesti si ambalajul... ? Credeam ca nu aud bine. Am spus ok! Dupa 5 min. vine cu casoleta si spune ca nu mai au casolete de 75 bani si ca ambalajul in care e mancarea costa 2 lei. IREAL

Nicaieri in tara pe unde am umblat, nici macar in Grecia, unde se stie cat de zgarciti sunt, nu am platit ambalajul pentru luat mancarea cu mine. I-am dat cei doi lei si am plecat ca turna cu galeata afara si deja nu mai aveam rabdare.

Va spun, in vecii vecilor nu mai calc pe acolo si de cate ori o sa am ocazia o sa le fac reclama proasta, dar reala, fara inflorituri.

Ca rezumat: Mancarea buna dar serviciile sunt de foarte proasta calitate. Te jupoaie de bani pentru orice chestie posibila. Mai ramanea sa-mi treaca pe bon, scobitorile si servetelele folosite.

Daca pe romani ii trateaza asa, pe strainii, care nu cunosc limba si obiceiurile, proaste, ale unora, nici nu vreau sa ma gandesc.

Trimis de Mihai D. in 20.08.17 10:51:31
Validat / Publicat: 20.08.17 12:30:22

VIZUALIZĂRI: 1417 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai D.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[20.08.17 12:30:06]

@Mihai D.: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în zona Bran?, BRAN" (deja existentă pe sait)

Am retras nota acordat lă la CAZARE

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Bran?: