ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2017
DIN: Rm .Valcea
ÎNSCRIS: 25.06.13
MAY-2017

Soare, mare, baclavale si rahat

Merhaba!

Buna ziua! Turcia! Visez la Turcia de 27 de ani, cand imediat dupa "revolutie"am fost la Istanbul 3 zile sa cumpar pentru copii: blugi, geci de piele si mohair. Asa era moda! Am vizitat totusi Moscheia albastra, Catedrala Sf. Sofia, Palatul Topkapa si am facut o mini croaziera pe Bosfor.

Acum, tot romanul care ziceTurcia, zice Antalya. Pentru ca primavara aceasta a fost cumplit de umeda si rece, am hotarat sa plec in cautarea soarelui pe malul Mediteranei, in Antalya, mai precis in statiunea SIDE, a treia perla a Antalyei, despre care voi povesti mai mult in alt episod. Pe 25 mai ne-am inmarcat pe o nava a unei companii aeriene "albastre" plecand din Bucuresti pe o ploaie torentiala, la o temperatura de 15 grade. Imediat ce am ajuns deasupra Marii Negre, soarele si-a facut aparitia si ne-a insotit in tot sejurul. Zborul a fost lin si scurt:o ora si 50 de minute. In avion s-a servit o gustare: rulada de pui cu piersici, cu garnitura de cartofi noi, fasole verde, salata de varza rosie, o chifla, un pachetel de unt, cafea, bauturi racoritoare (la alegere), apa plata si o prajiturica imbracata in ciocolata si cu un medalion din ciocolata albape care scria "20 de ani" reprezentand anii aniversari de activitate ai agentiei turistice de unde am achizitionat sejurul. Si eu am 10 ani de cand calatoresc cu aceasta agentie.

Am mai spus- o si alta data, marturisesc in aceste review-uri, doar ce simt cu sufletul. Nu sunt un turist foarte pretentios, nu sunt o gurmanda si nici carcotasa. Merg in astfel de vacante doar pentru relaxare si bucuria de a vedea locuri noi, oameni noi, alte civilizatii, alte traditii., iar aici, in Antalya mi s-au depasit orice asteptari. Turcii nu stiu ce sa faca, sa te simti cat mai bine. Sunt in stare sa te poarte pe brate si sa te mute de la umbra, la soare numai ca sa fii multumit. Dar sa povestesc in continuare.

Am ajuns pe Aeroportul International Antalia - terminal 2 -, unde am fost intampinati de catre un ghidturc, vorbitor de limba romana, colaborator al agentiei turistice (care are o organizare impecabila in toate tarile pe unde am calatorit) care ne-a indrumat spre autocarul cu care am ajuns dupa o ora, la hotelul aflat la 75 km de Antalya si la 4 km de statiunea SIDE...

In autocar s-au aflat 20 de romani pentru 4 hoteluri, in directia Alanya. Noi am coborat penultimii, la hotel ARKANUS (5 stele, cu regim ultra all inclussive. Ghidul ne-a insotit la receptie, unde am aflat ca in hotelul cu 400 de camere, se afla 75% -rusi, 15% -nemti si noi - 2 romani, iar persoana care ma insotea, a si primit statutul de veteran de varsta (87 de ani), motiv pentru care a si fost foarte rasfatat de intregul personal al hotelului.

Nimeni nu stia romaneste. Aici se vorbeste limba turca, rusa, germana, foarte putin engleza, o singura persoana - franceza (managerul de la SPA), iar romana - doar noi 2. Totusi nu am avut nici o problema in a ne face intelesi, ba, mai mult, la plecare i-am invatat pe cei de la receptie sa spuna "Buna -ziua, multumesc si la revedere", expresii pe care si noi le-am invatat din limba turca. Cazarea s-a facut in mai putin de 10 minute.

Am primit o camera la etajul 4, cu vedere atat spre mare cat si spre gradina resortului si spre Muntii Taurus.

De la primii pasi in resort, ne-a impresionat curatenia exemplara, chiar daca resortul se intinde pe o suprafata de 44.000 metri (nu e greseala). Nici un fir de nisip nu depasea marginea plajei.

In camera, lenjeria de pat de un alb imaculat s-a schimbat de 3 ori in 8 zile, prosoapele - zilnic, pe chiuveta se puneau tot zilnic, dupa necesitati, un numar de cosmetice:sapun lichid, sampon de par, betisoare de urechi, casti de baie, discuri demachiante, etc) Tot in baia cu cada si dus, mai era un feun si un telefon. Camera spatioasa (30 metri patrati) era dotata cu 2 paturi, o canapea extensibila, un fotoliu, o masuta, un birou, televizor, un minifrigider care era zilnic aprovizionat cu: 2 sticle apa plata a 0,500 ml, 4 sticle apa minerala a 330ml, 2 sticle fanta, 2 de pepsi, 2 cutii cu bere turceasca EFES si bineinteles nelipsita cutiuta cu rahat. Balconul mare, avea 2 scaune, o masuta si uscator pentru rufe. Camera era prevazuta cu aer conditionat si seif - gratuit. Curatenia se facea zilnic, intre orele 9 - 11. Incerc sa dau cat mai multe amanunte de care cineva ar putea fi interesat, pentru ca inainte de a pleca, eu nu am gasit nici un review despre aceasta locatie, bazandu-ma numai pe reclamele agentiilor de turism.

Pentru aceia dintre dumneavoastra, care doriti sa ajungeti intr-un astfel de resort, doar pentru a va relaxa toata ziua la malul marii, trebuie sa stiti ca in resort gasiti tot ce v-ati putea dori, de la mancare si bautura (24 de ore din 24) pana la sala de fitnes, centru SPA (aici toate serviciile sunt cu costuri suplimentare):hamamul si masaje de antistres, relaxare, aromaterapie, etc., pedichiura cu pestisori (si pentru barbati), etc., etc., etc. Eu nu suport temperaturi mai mari de 40 de grade, asa ca nu am fost la baia turceasca, dar am ales 3 feluri de masaje a cate 60 de minute/ sedinta si 50 euro, pedichiura cu pestisori (mai facusem si in Corfu) pentru 15 euro, teren de tenis, golf, voley, popice, dartz, magazin de suveniruri (magneti, cani, bijuterii cu ochiul lui Alah, minimarket, etc. In primele 24 de ore de la sosire, orice turist care merge la SPA pentru a se programa la hamam, beneficiaza pe loc de un masaj gratuit, timp de 15 minute.

La masa exista zilnic - coltul meniului special pentru copii, precum si meniu cu diete speciale (vegetaieni) sau divese regimuri (diabet, cardio, etc.).

In ce priveste exteriorul, resortul se afla pe malul Marii Mediterane, avand o superba curte - gradina interioara, cu o alee de palmieri pana la mare, gazon impecabil, multa verdeata si flori (leandrii, clopoteii ingerilor, petunii, trandafiri, bungilueva sau flori de hartie, intalnite si in Creta, sau Costa del Sol), hotelul aflandu-se intre Muntii Taurus si Marea Mediterana. O piscina imensa pentru adulti si alta pentru copii, cu 2 topogane, cu sezlonguri, dusuri, si prsoape gratuite. Prosoapele se obtineau zilnic, pe baza unui card primit de la receptie in prima zi.

Plaja particulara, decorata cu Blue Flag are paza si salvamar. Nisipul este foarte fin, doar la mal - putin pietris. Aici marea nu aduce scoici, ci pietricele superb slefuite. Am adus si eu cam 1 kg, pentru nepoteii mei. Intrarea in mare se face lin, temperatura la sfarsit de luna mai, a fost intre 27 - 31 grade, iar apa marii cam 22 grade. Intr-o singura seara a fost o furtuna, cam de la ora 22, pana la ora 2, dar dimineata, marea era linistita, iar soarele ne zambea binevoitor.

De asemenea, mai existau si 3 terase:la pscina, pe plaja si pe ponton, pentru ca - da, exista si un ponton. Un cort pentru minunatele lor clatite, numite "gozleme", era amplasat tot langa plaja si functiona intre orele 13 - 15. La cofetaria de langa piscina copiilor se gasea inghetata (sortimente pentru toate gusturile) intre orele 11 - 15.

Restaurantul principal era imens si avea si o terasa cu vedere la mare, aer conditionat, si chiar daca hotelul era plinin proportie de 90% (fiind in presezon) totul era foarte aerisit, fara aglomeratie. Mancarea a fost multa, cred ca nimeni nu a reusit sa guste macar din toate felurilepregatite cu mult gust si diversificate. Bineinteles ca nu a existat carne de porc, dar nici nu i-am simtit lipsa.

La micul dejun (7 - 10), gaseai diferite feluri de paine alba sau neagra, cu seminte sau fara, fructe (6 feluri), mezeluri de pui, curcan sau vita) lactate infinite, miere, cereale, ceai, cafea, produse de patiserie sarate sau dulci, frech de portocale si mere verzi ,,salate de legume proaspete sau din muraturi (castraveti, sfecla, varza rosie) ,,masline verzi sau negre... La pranz (12,3o - 14,3o0 si cina (19 - 21) erau 2-3 feluri de supe -crema (de linte alba sau rosie), supa de legume sau cu carne de pui, vita si paste fainoase, mancaruri, precum:gulas turcesc, ardei umpluti, pilaf cu carne de pui, sarmalute in foi de vita, peste la gratar, piept de pui la gratar, sushi, branzeturi de tot felul, piure sau cartofi prajiti si multe altele. Cu siguranta nu am enumerat toate felurile de mancare, pentru ca nici nu am avut cum sa gust din toate.

Despre prajituri, spume de fructe si torturi - ce sa mai spun?!?!?! Mie nu prea imi plac dulciurile, dar cum sa rezisti aici cu zeci de feluri de baclavale, cataif, crema de zahar ars, budinci si spume de fructe (capsune, caise, piersici) iar torturile- adevarate torturi (vezi accentul si fotografiile).

Mai erau si o multime de sosuri pentru salate, fantana de ciocolata, sucuri la dozator, iar la masa eram serviti de catre ospatari cu bautura dorita, in pahare (bere EFES, vin alb sau rosu, Wisky, votka, tequila sau diverse coktailuri (dupa preferinte). Sunt sigura ca mi-au scapat o multime de alte lucruri, dar imi amintesc cu placere ca in holul de la receptie, pe o masuta se aflau zi si noapte 2 platori cu rahat (diverse sortimente) si 2 platouri cu mere verzi si rosii, pentru oricine trecea pe acolo.

Personalul de la receptie, restaurante, terase, baruri, spa, animatorii de la piscina sau cei de la curatenie, cu totii erau vesnic zambitori, saritori, amabili. Nici unul nu dadea semne de oboseala, plictiseala, nervozitate, etc. Nu am vazut pe nici unul ascuns dupa vreun palmier sau boschet, stand la umbra si tragand din tigara.

In incinta resortului se afla si un amfiteatru, unde in fiecare seara era prezentat cate un program de animatie sau programe artistice traditionale, turcesti. La piscina sau pe plaja, alti animatori te imbiau sa participi la diverse activitati: gimnastica acvatica, tenis, voley, polo, dartz. Seara, intre orele 20-21,30. la terasa era program distractiv pentru copii, iar intre orele 21,30 - 24 - muzica si dans pentru adulti, din repertoriul rus, german, dar si international si chiar "vara nu dorm"al nostru.

In perioada sejurului aveai dreptul sa-ti alegi o seara la un restaurant a la carte:turcesc, pescaresc, italian sau mexican. Programarea se facea cu o zi inainte, la receptie si tot atunci alegeai si meniul dorit dintre cele ce ti se prezentau. Noi am ales restaurantul mexican, dar despre acest lucru voi povesti in alt review.

Ma credeti sau nu, dar nu am nici un cuvant de repros, pentru nimic, nici chiar pentru cele peste 20 de pisici (venerate in Turcia, precum vacile in India) care se plimbau prin tot resortul - nestingherite. Sunt curate, nu cersesc, mananca doar intr-un loc special amenajat pentru ele, in spatele hotelului unde au si un fel de cotete ca ale cainilor, stau sa le mangai sau sa le fotografiezi, se plimba prin tot hotelul, ca la ele acasa (intr-o zi, una dormea chiar pe pragul usii noastre si nu s-a miscat deloc cand am intrat), si toata lumea le iubeste...

Totul a fost la superlativ, Cine mi-a urmarit alte review-uri, stie ca atunci cand a fost de criticat, am criticat: mancarea din Portugalia sau ghidul din Italia, chiar daca nu mi-a facut placere, In ce priveste Hotelul ARCANUS - il recomand cu tot sufletul. Aici puteti petrece un sejur de neuitat.

Si va mai spun un secret: exista si excursii optionale, dar aveti putintica rabdare!

Trimis de bica adriana in 09.06.17 15:00:59
Validat / Publicat: 09.06.17 16:58:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, 1991, un hotel mic si cam vechi.

VIZUALIZĂRI: 4482 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 In fiecare zi alt tort, alta tortura!

webmasterX [09.06.17 16:18:50] »

Excelent review-ul!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.06.17 17:22:47] »

@bica adriana: excelenta descriere, frumoase poze!

Un resort bun, cu o plajă bună si cu bogata vegetatie, as putea spune chiar luxuriantă!

Felicitari pentru articol si pentru alegerea făcută!

bica adriana [09.06.17 19:43:03] »

@webmasterX: OK.

bica adriana [09.06.17 21:09:34] »

@maria55: Multumesc frumos!

printesa18 [30.01.18 22:22:29] »

@bica adriana: Buna ziua, sunt sigura ca multa lume se va bucura si va aprecia relatarea Dvs. atat de detaliata. Sunt interesata de ARCANUS SIDE RESORT si daca nu va deranjez prea mult poate mai faceti inca doua mici precizari. Daca in camera exista cana pentru incalzit apa si cam pe ce distanta aproximativ, intrarea in mare este lina (nu stiu sa inot si pentru mine e important daca intrarea nu e abrupta)

bica adriana, maria55, printesa18
Alte impresii din această RUBRICĂArcanus Side Resort (ex Asteria Sorgun) [Sorgun]: