ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2019
ÎNSCRIS: 10.07.13
JUN-2019

Arcanus hotel - binisor

Am avut cazare la acest hotel in luna iunie.

Impresia generala este pozitiva cu cateva mici neajunsuri.

Am avut zbor de dimineata cu tot cu transfer am ajuns la hotel la ora 12.

Ni s-a inmanat un formular pentru completare, au facut copii dupa pasapoarte si apoi ne-au zis ca la ora 14 se face check in. Am asteptat in lobby si am revenit la ora 14 cand am primit cardurile de la camera si cele pentru prosoape. Ne-au fost inmanate impreuna cu harta resortului fara nici o alta explicatie. Mentionez ca dna respectiva cunostea putin spre deloc limba engleza. Ne-am indreptat catre camera si am descoperit ca era situata la parter si odata ajunsi in interior ne-a "intampinat" un miros de igrasie. Cu ceva eforturi am reusit sa obtinem schimbarea camerei, initial ni s-a refuzat doar o alta receptionera (vorbitorare de limba engleza) a inteles situatia ca o persoana cu astm si alergie nu poate sta in acea camera. Plus ca platisem pentru o camera standard, nu economy.

Am primit ulterior o camera la etajul 4.

Desi hotelul nu are multe etaje, uneori asteptam destul de mult la lift. Pe holuri nu exista nici un sistem de ventilatie sau aer conditionat si uneori asteptam ca pe o gura de oxigen sa intram in lift (aici era aer). Desi erau doua lifturi, unul presupun ca era pentru acesoriile de curatenie, femeile de serviciu nu aveau nici o retinere in a le folosi pe oricare si chiar se "instalau"fara a mai face loc si turistilor.

Curatenie in camera se facea ok, doar ca niciodata nu au mai pus consumabile in conditiile in care nu exista dozator de gel la dus sau la chiuveta. In multe zile s-a nimerit sa fim in camera si am cerut doar schimbarea prosoapelor.

Intamplator in zilele cand nu eram in camera a schimbat si lenjeriile (de doua ori).

Am avut o camera cu vedere la gradina, a fost ok caci nu a fost nevoie sa pornim prea des aerul conditionat. De mentionat ca acesta este in sistem centralizat. Balconul a fost spatios, cu masuta si 2 scaune de plastic si uscator de rufe (fixat in perete).

Am sa incerc sa scriu si despre facilitatile hotelului pentru eventualii doritori de rezervari viitoare.

Programul barului din lobby: 24 ore

barul din loby 2 (un etaj mai sus, acesta beneficiaza si de terasa cu priveliste foarte frumoasa) 16-24

barul de la piscina 10:00 -23:45 (in functie de conditiile meteo)

beach bar 10:00-17:00

Restaurantul principal

Mic dejun 07:00-11:00 -- mic dejun tarziu 10:00-11:00 -- pranz 12:30 -14:00 -- cina 19:00-21:00

Pentru alte optiune de mancare mai aveam

- casuta de gozelme 12:00- 15:45

- patiserie 11:00-18:00 Aici este si inghetata intre orele 11:00-17:00 plus un frigider cu sandwich uri.

In plus se poate opta pentru un restaurant a la carte per sejur. Atentie sa faceti rezervare din timp caci astfel e posbil sa nu aiba locuri pana la finalul sejurului dvs.

Optiunile sunt: italian, turcesc, mexican si pescaresc. Noi am optat pentru cel italian, mancarea a fost foarte buna, chelnerii foarte atenti si amabili.

In camera minibarul se aprovizioneaza zilnic cu 2 sticle de pepsi, 2 beri Efes, apa plata si apa minerala,

Prosoapele se ofera pe baza cartelei si pot fi schimbate in intervelele 08:00 -12:30 si 13:30 -17:00

Gratis sunt: accesul la sala de fitnes, toboganele cu program intre 10:00-12:00 si 14:00-16:00, volei pe plaja, boccia, tenis de masa.

Nu am stat la piscina, am preferat marea. De mentionat ca foarte multi turisti isi ocupau sezlongurile cu prosoape si alte acesorii de aceea la piscina mai rar aveai sanse sa gasesti locuri. Plaja se poate face si pe ponton unde sunt si cateva sezlonguri plus un mini beach bar.

La intrarea in mare este un brau de pietricele, e bine sa stiti. Apa se adanceste realtiv repede, bine de stiut pentru cei cu copii sau care nu stiu sa innoate (era chiar un panou cu o avertizare).

De mentionat ca se afla foarte aproape de orasul antic si de Nova mall. Se poate ajunge foarte usor pe cont propriu cu taxi sau dolmus. Statia de taxi este la intarea in resort si tot acolo e si statia de dolmus. Pretul la dolmus este de 7 lire. Pentru mall te lasa la sosea si mergi putin pe jos deoarece statia este oarecum in partea din spate a mall ului.

Pentru orasul antic e bine sa stiti ca puteti opta pentru transfer gratuit pana acolo oferit de primarie din zona autogarii (acolo are capatul dolmusul).

Referitor la mancare, a fost ok destul de multe optiuni, de mentonat insa ca in zona de gratare era tot timplul coada. Era putin neplacut sa stai si la coada in conditiile in care era acolo foarte cald.

Un mare plus pentru ospatari/chelneri. Se miscau foarte repede, tot timpul erau pe faza astfel incat sa elibereze mesele de la care se ridicau turistii si sa fac aloc pentru altii. Plus ca mereu shimbau fetele de masa, lucru peste care am observat in alte parti ca se practica.

Tot referitor la restaurant, incercati insa sa nu va ducati catre finalul programului deoarece cam cu jumatate de ora inainte incep sa stanga, adica unele feluri nu le mai aduc, baclavale nici vorba, nu mai taie pepeni etc.

Din pacate nu pot incheia intr-o nota pozitiva deoarece neplacut s-a incheiat si concediul nostru. In ultimele zile tot resortul a fost pur si simplu invadat de niste insecte de genul musculitelor betive. Erau mice dar foarte rele in sensul ca piscau ca un tantar. Si erau foarte multe, uneori ramaneau de la plaja si pe haine, trebuie mereu sa le scuturi ca sa nu le duci in camera.

Am sesizat acest aspect la guest relation, au spus ca au mai fost si altii care au sesizat. A doua zi ne-a oprit si ne-a zis ca urmeaza sa faca o dezinsectie chiar in acea zi. Dar nu s-a intamplat. Apoi am gasit in camera un bilet prin care se informau turistii ca se va face o dezinsectie si ca nu este daunatoare omului. Acest lucru urma sa sa intample in ziua plecarii noastre, nu stiu care a fost situatia, noi am plecat la 12:00.

Interesant ca erau niste notificari plastifiate deci nu era prima data cand le foloseau, probabil aceasta problema nu este sporadica. As zice ca motivul ar putea fi taierea arborilor si a gazonului, poate le-a deranjat culcusul.

O alta notificare ciudata a fost si cea ca vor creste presiunea la apa din motive de igiena... ?!

In concluzie daca nu are fi fost problema cu insectele ar fi fost un sejur placut dar nu a fost chiar asa...

PS: WIFI este doar in zona receptiei si la plaja. Deci in camera nici o sansa.

Trimis de tripyy in 18.07.19 14:17:01
Validat / Publicat: 18.07.19 17:01:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Belek, Alanya, Marmaris, Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2360 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (tripyy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Hotelul vazut dinspre plaja

Capruia
[18.07.19 19:34:32]

@tripyy: Mulțumesc pentru informatii. Anul viitor vrem să mergem și noi aici. Autobuzul gratuit pentru orașul vechi de unde îl putem lua? Aproape de resort? Multumesc!

tripyyAUTOR REVIEW
[18.07.19 20:42:35]

@Capruia:

Poate nu m-am exprimat prea bine/clar.

Acel autobuz gratuit se ia de la autogara. Pana acolo mergi cu dolmusul, care are stație in fata resortului.

Are numarul 11, sper sa imi amintesc corect. Din cate am observat vine putin mai rar decat 2, cel care trece pe la mall.

La retur luati numarul 10.

Oricum intrebati la hotel la guest relation. Sunt amabili si știu engleză.

Eu citisem de acel autobuz si mi-au confirmat si ei. Mi-au facut si o mica schiță pe in bilețel.

Ideea e ca nu e mult de mers, poate maxim 10 minute, dar e putin neplăcut pe caldura.

Vacanță frumoasă!

Cum de v-ati hotarat de acum pentru acest hotel?

Capruia
[18.07.19 21:02:14]

@tripyy: Am mai fost în Side acum 2 ani la Crystal Sunset Luxury și am vrea să revedem stațiunea. Multumesc!

Capruia, tripyy
Alte impresii din această RUBRICĂArcanus Side Resort (ex Asteria Sorgun) [Sorgun]: