ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2017

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dino Parc Rasnov pe ploaie

Ieri am ajuns, in contextual unei excursii scolare, la Dino Parc Rasnov. Vremea nu a tinut de loc cu noi, asa ca am ajuns la Rasnov pe o ploaie destul de puternica.

Dino Parc, atata reclama peste tot, nu imi placea ideea, as fi preferat in alta parte sa mergem dar asa s-a hotarat, asa ca am mers.

Din Ploiesti am facut doua ore cu autocarul, pe DN1, am ajuns in parcarea de la baza muntelui unde se urca spre Dino ParK si cetate, am coborat si am plecat pe jos spre parc.

Am asteptat la intrare sa cumpere ghidul bilete, probabil la pretul afisat pe internet sau cu reducerea corespunzatoare dupa care am intrat in Dino Park.

Intrarea mare, spectaculoasa, cu un dinozaur mare, frumos. Dupa intrare ajungi direct in magazinul de suveniruri, preturi destul de mari, gasesti multe lucruri: jucarii de plus, carti, mascote, manusi, cani cu dinozauri si mai nou, ca tot este la moda, spinnere. Am intrat, ne-am uitat, a inceput sa ploua mai rau, ce sa mergi pe traseu.

Am asteptat, am asteptat, dar tot degeaba, ploaia nu s-a oprit. Initial, ni se spusese, ca daca va ploua, sunt tot felul de activitati care se pot face la interior. Nu a fost asa, in cladirea de la intrare aveti doar magazinul cu suveniruri la parter, toalete, doua coji de oua de dinozaur iar la etaj cinematograful 9D, un loc de joaca pentru copii, neincapator pe ploaie, o sala cu tezaur (niste oua de dinozaur) si cam atat. Daca vrei sa faci alte activitati, gen pictat, care sunt toate contra cost, trebuie sa te duci la casutele dispuse pe traseu, adica tot in ploaie si nu au capacitate mare petru multe persaone (noi eram in jur de 90 persoane cu doua autocare), asa ca noi am asteptat sa se opreasca ploaia in prima cladire. Cu toata ploaia, foarte mare aglomeratie la Dino Park, foarte multi copii.

Ploaia nu se opera, asa ca s-a decis sa mergem pe traseu, sa vedem dinozaurii si un ghid de la Dino Park sa ne explice. Am pornit si eu am renuntat dupa primul dinozaur. Ploua asa de tare incat am zis ca nu merita efortul de a urca pe traseu prin ploaie. Restul, mai bine imbracati si mai curajosi au continuat dar au venit inapoi asa de uzi si mocirliti incat nu mi-a parut rau ca am renuntat.

Stanga-imprejur, inapoi in cladirea principala. Aici, ce sa faci, am mers la cinematograful 9D. 10 lei intrarea de persoana, coada si aici, am asteptat. Ieseau niste copii cam speriati, o fata plangea, ma gandeam, ca mi se sperie copilul, era cat pe ce sa renunt si la 9D. Pana la urma am intrat, a fost super. Totul a tinut 4-5 minute, pe ecran s-a difuzat un filmulet cu un montagne-ruusse. A fost ceva interactiv, aveai senzatia ca esti cu adevarat intr-un carusel, se miscau fotoliile, masaj la spate, picaturi de apa, foarte real, ne-a placut, copilul ar fi vrut sa repete experienta.

Restaurantul din incinta parcului are cateva mese in interior, restul pe terasa iar pe ploaie este neincapator.

In concluzie, pentru noi Dino Park Rasnov pe ploaie a fost un fiasco, nu as mai repeta experienta pe ploaie.

Singurul regret a fost ca nu am mai vizitat Cetatea Rasnov si ne-am intors de unde am plecat.

Pe drumul de intoarcere am vizitat expozitia de trenulete din Gara CFR Sinaia si Muzeul Cinegetic de la Posada, despre care o sa scriu separat.

Trimis de papalito in 09.06.17 11:04:54
Validat / Publicat: 09.06.17 14:45:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 3990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dana2008
[09.06.17 14:54:24]

Start vot!

M-AM bucurat când am văzut că a apărut un articol nou pentru că urmează să mergem și noi la Dino parc.

Îmi pare rău că nu a fost cu noroc vizită voastră!

Călătorii plăcute! Și vreme bună!

papalitoAUTOR REVIEW
[09.06.17 18:31:41]

@Dana2008: Multumesc, sper sa aveti vreme frumoasa si sa vedeti mai mult decat noi!

Dana2008, papalito
Alte impresii din această RUBRICĂDino Parc: