ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2017
ÎNSCRIS: 29.07.14
SEP-2016

încărcat de pe telefon!

O zi in Israel

Cu o foarte mare intarziere si cu scuzele de rigoare, asa cum am promis in articolul referitor la Miracle Resort articol cu titlul "Vacanta de vis" iata ca am reusit sa imi fac putin timp pentru a scrie despre excursia de 1 zi in Israel.

Ajunsi la Miracle Resort ghidul ne stabileste pentru dimineata urmatoare o intalnire pentru a ne prezenta ofertele de excursii care le putem face pe perioada sejurului nostru. Prezinta el mai multe obiective dar cand ajunge la Israel deja simtim un freamat in suflet, ne consultam cu sotul din priviri si gata la un asemenea pret ne achizitionam excursia. Pretul acesteia e de 250$ de persoana, transport cu avionul Antalya - Tel Aviv si retur, acolo transferuri intre obiective cu autocarul, 2 mese incluse. Era o excursie pe care ne-o doream foarte mult si ii multumim lui Dumnezeu ca am putut sa mergem1 si noi sa calcam pe acele locuri sfinte. Gata. Achizitionam excursia si dimineata urmatoare la ora 6:00 decolam de pe aeroportul din Antalya cu destinatia Tel Aviv.

Soare, cer senin, admiram rasaritul din avion, rasarit care pe mine m-a impresionat intr-un mod placut, ne aliniem la culoarul de zbor si vine snak-ul, cafeaua, apa, sucul dupa preferintele fiecaruia iar dupa un zbor de aproximativ 2 ore aterizam la Tel Aviv - unde dupa procedurile vamale, pentru care am avut de stat la o coada destul de mare, am fost preluati de autocarele agentiei de acolo si am plecat spre mult asteptata excursie.

A ce nu v-am zis este ca avionul era plin cu rusi numai 3 familii am fost romani.

Toate vizitele au fost pe repede inainte deoarece erau destul de multe obiective de vizitat iar distantele intre ele erau destul de mari. Ghidul nostru, carismatic de altfel, nu a vrut sa vorbeasca in engleza ci numai in limba rusa asa ca detalii prea multe nu am inteles, a fost ceva de genul ce credem ca ar fi din ce mai stim si noi despre aceste locuri.

Prima oprire a fost la un restaurant de genul impinge tava in Ierusalim, unde am sevit masa apoi am plecat spre biserica si locul in care s-a nascut Iisus. Aici era lume foarte multa, am stat putin si la rand pentru a putea ajunge sa ne inchinam la locul nasterii Mantuitorului.

De aici am plecat mai departe spre Raul Iordan iar pe traseu ne-am oprit la un magazin de obiecte bisericesti de unde am achizitionat cateceva pentru cadouri acasa. Drumul pana la Raul Iordan a fost destul de lung, am intrat in Palestina, peste tot atat in Ierusalim cat si in Palestina chiar si in statiile de autobuz, erau soldati inarmati pana in dinti printre ei si femei, asta pe mine m-a cam speriat dar am incercat sa imi inving aceasta teama pentru a ma putea bucura de aceste locuri minunate si de peisajele pe care le admiram din autocar, ca daca ce vorbea ghidul nu intelegeam, mai ramanea doar peisajul de admirat.

Pe autocar ghidul ne vinde acele camasi albe cu care daca doream am putut intra in Raul Iodan, cam scumpe ce-i drept -10 euro bucata, le achizitionam, ajungem la destinatie si unde nu era suficient ca ma speriau acei soldati inarmati pe strada, aici de data asta ghidul vorbeste in engleza si ne spune sa ne grupam si sa nu ne abatem de la traseul pe care mergem deoarece de o parte si de alta erau tablite pe care scria ca e teren minat - pentru mine alt motiv de teama.

E ne invingem teama, coboram din autocar, afara cred ca erau 50 we grade, ne indreptam spre vestiare, ne imbracam cu acele camasi albe si ne indreptam spre rau cand surpriza si acolo pe margine 2 soldati o femeie si un barbat inarmati. Ne obisnuim cu asta si intram in apa, o apa care are o culoare pamantie, nu stiu daca e murdara sau asa e ea stam cateva minute si apoi gata se striga plecarea din-nou la vestiare ne schimbam si ne reluam drumul un drum destul de lung, de data asta catre Marea Moarta.

Ajunsi aici liber la distractie, baie, plaja, un bar cu terasa si vedere la mare, timp destul la dispozitie pentru baie si un pic de plaja. Apa era atat de sarata incat te tine la suprafata ca pe ou.

Dupa aproximativ 2 ore plecam si de aici cu destinatia Golgota si Mormantul lui Iisus. Pe drum admiram peisajul, plantatii foarte mari de curmali, ne oprim la un atelier unde se fac produse cosmetice si de ingrijire cu minerale din Marea Moarta apoi mai facem o oprire pentru a lua masa si dupa un drum destul de lung ajungem iar in Ierusalim pe Drumul Crucii, o parte din el, la Mormantul Mantuitorului si pe Golgota unde ne inchinam si apoi me deplasam spre ultimul obiectiv din acesta excursie Zidul Plangerii ne rugam putin si aici, punem acele biletele cu dorinte in crapaturile zidului si de aici ne urcam in autocar pentru a merge la aeroport. Deja era aproape ora 22:00 iar la 23:30 deja aveam avionul inapoi in Antalya.

Dupa procedurile de chek-in ne imbarcam in avion si ne luam zborul catre Antalya fericiti si cu sufletul plin de bucurie ca am ajuns si noi in aceste minunate locuri si cu promisiunea ca ne vom mai intoarce si de alta data dar pentru mai multe zile.

A ce nu v-am zis este faptul ca viza la intrare in Israel am primit-o pe un stiker nu direct pe pasaport.

E dar iata ca ziua a trecut si dupa un zbor lin si o aterizare ca la carte am ajuns in Antalya la hotelul nostru incarcati si multumiti sufleteste.

Acum in incheiere doresc sa va spun ca o asemenea excursie nu trebuie sa lipseasca din program.

A fost ceva extraordinar de frumos. Ierusalim pamant sfant!

Trimis de Mena in 05.06.17 22:27:36
Validat / Publicat: 05.06.17 23:16:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 6546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P13 Doamne iti multumim ca am ajuns si aici
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20600 PMA (din 18 voturi)

[05.06.17 23:13:12]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din regiunea Antalya, #EXCURSII OPȚIONALE" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 65&ridAnt=77996

[05.06.17 23:44:52]

[06.06.17 07:44:13]

@Mena: O excursie inedita pe care nu cred ca te asteptai sa o faci planuind sa mergi in Antalya in concediu, si atunci a fost cu atat mai binevenita si apreciata. Recunosc cinstit ca mi -ar fi placut sa vad si niste poze si daca totusi ai inca le poti pune. Felicitari pentru aceasta excursie, votat cu placere.

MenaAUTOR REVIEW
[06.06.17 08:15:33]

@mishu: Da o sa pun zilele astea si poze.

MenaAUTOR REVIEW
[06.06.17 22:45:53]

In regula azi am reusit sa pun si poze din Israel.

[06.06.17 22:54:50]

@Mena: Mulțumiri pentru poze!!

[07.06.17 09:02:13]

@Mena: Am vazut si pozele, foarte frumoase, meritau sa fie postate.

danapp
[21.06.17 10:29:01]

Extrem de util articolul tau si iti multumesc mult pt informatii. In luna iulie am un sejur in Antalya si intentionez sa iau ca excursie optionala vizita la Ierusalim. Articolul tau a picat cum nu se poate mai bine. Ceea ce ma face sa stau insa pe ganduri e faptul ca am citit de autoritatile israeliene care iau fiecare turist in parte si il descoase, ti se pun o gramada de intrebari, mai mult sau mai putin legate de scopul vizitei tale in Israel. Si am citit ca dureaza destul de mult acest "interviu". Iar lucrurile se complica daca mai ai vize in pasaport in alte tari musulmane.

Ai trecut prin asa ceva? Am citit ca acea discutie personala cu fiecare turist poate dura pana la 30-40 minute. E adevarat?

calatorul
[02.10.17 01:54:05]

@Mena: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartsite, ca si pentru pozele insotitoare.

calatorul, danapp, Mena, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din regiunea Antalya: