ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2016
DIN: Alba Iulia
ÎNSCRIS: 29.07.14
SEP-2016

Vacanta de vis

Asadar iata ca a venit in sfarsit si mult asteptata zi de 02 septembrie 2016, zi in care incepe si concediul nostru - pentru a 2 a oara in Turcia dar de data aceasta la un hotel mai apropiat de aeroport - Miracle Resort.

Plecam din Alba Iulia spre aeroportul din Cluj Napoca, transport asigurat de agentia de turism, dimineata la ora 8:00 si dupa aproximativ 2 ore de trafic super aglomerat ajungem la aeroport, unde dupa procedurile de imbarcare ne luam zborul nerabdatori spre Antalya. Un zbor lin cu mult soare, vine si oarecum asteptatul snack, alaturi de cafea, suc si apa toate acestea servite la inaltime. Ocupati fiind cu aceste gustari aproape ca nici nu ne dam seama cat de repede trece timpul si deja aterizam in Antalya.

Odata incheiate procedurile de debarcare, ne indreptam spre iesire unde ne astepta reprezentantul agentiei touroperatoare (****) care ne conduce la autocar si in foarte scurt timp plecam spre hotel, un drum scurt de aproximativ 15 minute.

Un MIRACOL de hotel intr-adevar. Foarte amabil ghidul ramane alaturi de noi pana se fac procedurile de cazare, stabilim o intalnire cu el in dimineata urmatoare in loby bar-ul hotelului si... vacanta placuta. Dupa efectuarea check-in-ului la receptia hotelului suntem condusi in camera iar de aici " liber la mare si soare ".

Camera mare, spatioasa, curata, cu vedere la mare, balcon suficient de spatios, lenjerie alba spuma, baia imbracata in travertin fenomenal de frumos si foarte spatioasa, prosoape albe ca spuma laptelui, cosmetice de baie personalizate cu numele hotelului, sef in camera, minibar-ul cu de toate care era reincarcat zilnic. In foarte scurt timp despachetam bagajele si plecam curiosi intr-un tur de recunoastere a hotelului, a piscinei si a plajei acestuia.

Piscina foarte curata, nu era galagie iar dupa o trecere rapida in revista a luxuriantei gradini a acestui hotel ni se dezvaluie marea cu o plaja mare, cu nisip foarte fin si multe sezlonguri iar pentru doritori si un ponton cu perne.

La intoarcerea de pe plaja trecem in revista si barul de la plaja precum si cele de la piscina dar nu uitam si restaurantele " a-la-carte " ascunse oarecum prin gradina hotelului, scena unde au loc spectacole dar si amfiteatrul unde seara de seara turcii te incanta cu divertisment-ul pe care il au in program.

Eee... si iata ca vine deja ora de cina cand ne inreptam si noi spre restaurant... aici ce sa zic superb, in fiecare seara te surprind cu ceva : o muzica la un acordeon la intrare, alta seara un recital de opereta oferit de bucatari, o seara turceasca, alta seara in care te intampina la intrare cu majorete si alte astfel de surprize placute. Ce sa zic in fiecare zi mancare cat cuprinde, foarte buna dar slab diversificata si acum o sa fac o paranteza si o sa va spun sloganul lor din anul acesta (" nu rusi, nu bani ") dar poate ca in tot raul si un bine deoarece astfel nu mai fac atata risipa de mincare. O saptamana ne-am incantat papilele gustative cu delicioasele baclavale si cu toate celelalte bunatati.

Vremea a fost superba 36 - 38 de grade, soare din plin, apa marii foarte linistita uneori mai era deranjata de ambarcatiunile de agrement, relaxare maxima. Terasa de la loby-bar avea vedere la piscina iar seara era o priveliste superba.

Asa cum spuneam la inceput in dimineata urmatoare zilei de 02.09.2016 la ora stabilita ne intalnim cu reprezentantul agentiei pentru a ne prezenta excursiile optionale pe care ni le poate oferi bineinteles conta cost. Prima dintre ele... excursie de 1 zi la Ierusalim cu avionul - pret 250 de dolari de persoana taxe si transfer la/de la aeroport incluse precum si 2 mese incluse in pret. Gata batem palma si ne achizitionam excursia la Ierusalim - 2 persoane dar despre asta voi scrie impresii intr-un articol separat. In regula aste fiind spuse... relaxare maxima in continuare la Miracle Resort.

Tot aici la parterul hotelului erau si magazine de unde puteai face cumparaturi dar preturile erau maricele dat fiind faptul ca la 2 minute de hotel era un Shopping Center unde preturile erau la jumatate.

Acum ca tot am prezentat numai lucruri bune vreau sa mai spun ca au si unele parti negative in sensul ca asa cum mai citisem, pe terasa unde se lua masa dar afara erau pisici care se plimbau pintre mese cersind parca o bucatica de ceva ceea ce nu mi s-a parut chiar in regula pentru o locatie de 5 stele care se respecta.

Dar sa trecem peste asta si sa va spun ca a fost un concediu foarte reusit, am fost foarte multumiti de hotel, de personal de absolut tot.

Trimis de Mena in 13.10.16 19:03:02
Validat / Publicat: 13.10.16 19:35:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: In Side - Crystal Admiral Resort Suites & Spa

VIZUALIZĂRI: 4794 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.10.16 19:34:23]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 16&ridAnt=74352

calatorul
    [13.10.16 19:55:00]

Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta, multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, asteptam si pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[14.10.16 11:44:54]

@Mena: Un binemeritat SB pentru un articol placut si relaxant asa cum a fost si vacanta voastra.

Felicitari, votat cu placere.

printesa82
    [15.10.16 14:18:25]

Felicitari pentru alegerea locatiei... cat si pentru frumoasa descriere.

Astept si continuarea... sunt curioasa cum a fost excursia de o zi la Ierusalim...daca sa meritat.

Sper sa vedem si cateva poze☺.

Multumesc pentru articol...m-am simtit din nou in Turcia☺...

Va doresc alegeri frumoase si pe viitor.

Citit si votat cu mare placere!

iancusabin
    [26.10.16 19:55:21]

@Mena: Spune mi te rog frumos daca intrarea în apa marii era brusca

M'Liviu
    [21.11.16 17:40:44]

In momentul de fata la acest resort este un pret foarte mic. Gen 1250 euro sf august 2 adulti cu 2 copii. Plaja de departe este cea mai buna in Lara. Esti si foarte aproape de asroport. Totusi sunt interesat daca, conditiile hotelului sunt de uai. Adica plecand cu 2 copii dupa tine trb sa ai mancare diversificata si proaspata. Cineva zicea intr o relatare ca au 2 feluri de gratare la masa... sau ca nu prea au peste... asta ar fi un aspect iar al doilea este cel legat de bauturi. Nu te astepti sa bei chivas... dar macar un jack un balantines... bere la sticla nu au nici macar in lobby? Cine ar putea sa mi dea mai multe detali despre aceste lucruri. Cu privire la spectacololele seara ptr copii as vrea sa stiu ce se organizeaza. In alte hoteluri pe unde am fost ca idee silence beach, royal wings aveau luna parc. Seara stateai linistit in privinta copiilor. Astept mai multe detalii cu toate ca am o presimtire ca daca rusii nu se intorc in Turcia acestia vor scadea calitatea servicilor de la an la an din pacate... multumesc

MenaAUTOR REVIEW
    [07.01.17 17:37:47]

Va multumesc tuturor pentru voturile acordate acestui articol si va urez un An Nou fericit si vacante frumoase iar celor care poarta numele de Ioan, Ioana un calduros " La multi ani! "

MenaAUTOR REVIEW
    [07.01.17 17:41:00]

@iancusabin: Intrarea in apa marii este lina. Este destul de departe apa adanca, chiar si dupa ponton poti sa stai pe varfurile picioarelor, atingi nisipul.

calatorul, iancusabin, M'Liviu, Mena, mishu, printesa82
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: