ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
OCT-2022

Manavgat – sau cum sa descoperi frumusetile Antalyei

Inca inainte de a pleca in Antalya am cautat niste agentii de turism locale pentru a vedea eventuale excursii dar si preturi. Am ales 3 excursii, am zis ca vom face doua, in final a fost numai una singura insa a fost bine. Despre preturi mi s-au parut ok, precum si prezentarea excursiei care prezenta programul astfel:

- transferul turistilor de la hotel la vas in portul Manavgat si imbarcarea

- un tur pe raul Manavgat cu bucuria unor peisaje spectaculoase (ceva de genul)

- oprirea in delta unde apele proaspete ale raului se revarsa in mare

- pauza si posibilitatea de a inota in apele raului sau in apele marii (nu prea ma dumiream cum e asta)

- pranzul servit la bordul vasului

- revenirea in port

- la cererea grupului vizitarea cascadei Manavgat

- pauza de shopping in bazarul din Manavgat

- intoarcerea la hotel

Inclus in pretul excursiei: transferul de la/ la hotel; asigurarea, ghid limba engleza

Exclus: bauturile si biletul de intrare la cascada (3 euro).

Am trimis mesaj catre firma, a urmat o corespondenta in care trebuie sa iti dai datele (cate persoane sunt, hotelul, camera) si in final am confirmat ca voi plati suma de 84 de euro. Apropo de tarife: adult 28 euro, copil 7-12 ani – 15 euro, sub 7 ani gratis.

Ni s-a spus initial ca vom fi preluati de la hotel la ora 8, cu o zi inainte am primit mesaj sa asteptam la intrarea in resort la ora 8:15 (apropo de cele comentate de @nicole33) si din ce am vazut mai erau turisti care aveau cumparate excursii cu companii care nu intrau in resort, stiam asta deja si mi-o asumasem. Masina a intarziat vreo 10 minute insa pana la urma am pornit la drum, un autocar care deja era aproape plin, am mai avut doar 3 opriri si a ajuns la vas.

Am sa va spun de la inceput ca fata de programul citit pe site, ordinea a fost alta si cu ceva modificari, insa in final a fost in avantajul nostru (asa consider).

Asadar, am avut un ghid care vorbea frumos in engleza, insa la un moment dat am bagat-o pe maneca, a spus ca a remarcat ca marea parte a turistilor din autocar sunt vorbitori de limba germana, si spunea ca se simte mult mai confortabil vorbind in germana (aici mi-am spus ca hait, o cotim si “şpilhozăn doici” ) insa ghidul ne-a spus ca agentia i-a comunicat ca este un tur de limba engleza, insa va spune aceleasi informatii si in germana, lucru care a fost apreciat si de mine (pentru engleza) si de vorbitorii de germana pentru limba lor ????.

Pe drum ne-a povestit cate ceva despre clima zonei, cu 8 luni vara si 4 luni iarna cand de fapt ploua, clima ce le permite sa obtina din culturile lor 3 recolte pe an. In principal predomina culturile de bumbac, banane, susan (din ce imi aduc aminte), si tot felul de informatii pe care binenteles ca le-am uitat (mai am informatiile de la intoarcere, dar astea mai tarziu).

Asadar am ajuns la vas, ne-am imbarcat si am pornit la drum. Langa sotul meu s-au asezat 3 ciocolate dark nu ciocolata cu lapte ???? si am vazut ca una dintre ele incerca sa isi faca chiurile un selfie, dar camera era mai degraba sa il prinda si pe sot, m-am prins de asta si i-am spus zambind sotului (aveam deja experienta China cu fiecare cu maimuta lui ????), si-au dat si ele seama si am inceput sa ne conversam, ele au spus ca il iau cu ele in Nigeria, asa am aflat si de unde erau ????, eu le-am spus ca am vazut cateva filme nigeriene si ca mi-au placut, m-au intrebat de numele filmelor si le cunosteau. Ne-am mai tot conversat pe parcursul calatoriei, dupa accesorii se vedea ca erau cu portofelele la ele ????. A inceput excursia, a inceput si comertul, cine doreste de baut sau rontait, preturile maricele 4 euro berea/ sucul, mult, insa o bere tot am baut ca era rece, a urcat si un fotograf cu papagalul si le-a facut poze pe rand ciocolatelor, ciocolata mai mare in varsta a vrut sa comenteze putin pentru ca intrebase si de returi, dar i-a zis turcul ca discuta la final si iau doar ce vor (parca aveam un déjà vu cu “Lasa ca ne intelegem noi!” ), apoi i-a luat la rand si pe ceilalti turisti, noi si inca un cuplu am spus pas, eu am facut poze, am filmat, ne mai ascundeam de soare, asteptam delta gandindu-ma la a noastra ????, dupa care ni s-a spus ca fiind vremea buna vom iesi si in larg. Ne-am lamurit cum e si cu posibilitatea de a te scalda in apele raului (la 15 grade cat ne spunea carmaciul ca are apa) sau in apa marii, care era in mod clar mult mai calda, la un moment dat malul se ingusta asa incat intre rau si mare erau circa 50 de metri de parcurs prin nisip.

Dupa ce am revenit inapoi pe apele raului dupa iesirea in larg, am oprit la mal si a urmat ceva relaxare. Am mers pe malul marii, ciocolatele au venit si ele si si-au cumparat bluze si pantaloni scurti pentru ca li s-a facut pofta de ceva ski-jet (10 minute – 30 euro sau 15 minute – 40 euro) si credeti-ma ca au fost clienti. Altii au stat doar pe plaja, si am uitat sa va spun, cu noi in autocar a fost o familie de arabeti cu un copil mic (o fetita cam de 1 an cred). Mamica era imbracata in valurile lor negre si cu fata acoperita si cand voia sa manance sau sa bea ceva, baga cate un dumicat in gura pe sub val, daca a vrut la un moment dat sa umble in masina la aerisire i s-a cam lasat maneca in jos, numaidecat si-a acoperit mana. Ce am apreciat insa, tatal s-a ocupat tot timpul de fetita, el o legana, o plimba, era numai cu ea in brate.

Am avut pauza de rigoare apoi ne-am adunat la masa, friptura cu orez si o salata cu de toate, la care am asezonat (contra cost) niste cola. Mancarea a fost foarte gustoasa si se vedea/ mirosea ca fusese gatita atunci.

Am plecat de acolo si aici a fost prima modificare, ne-a dus in bazar unde insa ne-a last doar o ora. Nu ma asteptam sa spun “doar” insa in mod sigur mi-ar fi trebuit ceva mai mult timp. Aici am facut ceva cumparaturi (cu negocirile de rigoare) si am luat niste condimente, mirodenii, ceaiuri si tricouri pentru baieti.

Ce am apreciat insa, a fost serioziatea colegilor de dum, s-au respectat orele (cu mici exceptii). De aici urmatoarea oprire a fost cascada (nici macar nu ne-a intrebat cineva daca vrem acolo sau nu, stiti ca in descrierea lor era pusa ca optionala, dar va lamuresc mai tarziu) si aici pot spune ca mi-a placut cel mai mult. Inainte de a ajunge acolo, ghidul ne-a spus insa ca hotelurile pe care le va mentiona vor reveni la masina la 15.30 pentru ca au inclus in bilet si o vizita la magazinul unei fabrici de confectii) iar restul vor reveni in parcare la 16.15 si vom pleca cu totii spre hotel. Cert este ca eu am inteles ca noi suntem in grupul fara aceasta vizita pentru ca nu o vazusem in oferta, am inteles insa ca trebie sa fim la masina la 15.30 si pe drum spunandu-ne ca mergem la fabrica i-am spus ca noi nu trebuie, el s-a uitat pe lista si a zis, ba da, Trendy e cu vizita ????, ok sa fie primit. Ni s-a spus ca acolo preturile sunt trecute pe etichete si nu sta nimeni langa noi, nu negociaza nimeni, daca vrem sa cumparam ceva bine, daca nu, nu, si asta e.

Normal, tot pentru baieti am ochit niste tricouri dragute, asa ca am golit buzunarele ????.

Intr-un final ne-am intalnit si cu restul grupului si am plecat spre hotel. Pe drum la intoarcere am facut si plata, insa cascada a fost ca un fel de bonus, ne-a cerut 84 euro, atat am platit.

Constat ca nu am povestit despre cascada, sa stiti ca a fost poate cel mai frumos lucru din toata excursia aceasta, un loc plin de turisti, o zona cu multe magazine cu suveniruri dar si cu o terasa restaurant, cu mese in apropierea apei, chioscuri unde se vindeau sucuri, inghetata, fructe, porumb fiert sau copt, copaci sim ult aer poaspat si 2 zone minunate de unde vedeai cascada.

Aceasta nu este o cascada inalta, mai degraba este lata, insa vederea este minunata si am facut acolo o multime de poze si am si filmat si sper sa va placa.

Pe drum spre hotel ne-a mai povestit cate ceva despre istoria Turciei si asa am aflat ca suntem nascute in aceeasi zi, 29 octombrie, Turca insa acum 100 de ani, eu sunt ceva mai pustoaica ????. Pe scurt, cand a intrat in Primul Razboi Mondial, Imperiul Otoman era in declin din punct de vedere militar si economic si Anglia, Italia si Franta au gandit impartirea teritoriala a imperiului. Cel care care a zadarnicit acest planuri in anii ce au urmat a fost Mustafa Kemal Pasa care a pus bazele Razboiului de Independenta ceea ce a facut ca la 29 octombrie 1923 Turcia sa fie declarata republica si Mustafa Kemal sa devina primul presedinte.

In continuare (nu stiu cat e poveste si cat realitate) ghidul ne-a spus ca de suparare, Anglia a numit tara “Turkey” ceea ce este legat si de traducerea cuvantului “curcan” si ca de curand nu stiu in ce conferinta internationala, presedintele actual al Turciei a cerut ca tara sa fie numita “Turkiye” si ca asa va fi si de acum inainte, insa si el s-a scapat (si s-a amuzat ca e greu sa se obisnuiasca) de cateva ori si a spus Turkey.

Apoi alte informatii au fost despre marimea Turciei, si asezarea ei (3% pe teritoriul Europei, restul in Asia) populatia este de circa 78 milioane de locuitori dintre care 14 milioane sunt in Istanbul, in timp ce in capitala Ankara sunt vreo 5 milioane locuitori.

Despre religie (astea le-am cam uitat), insa am retinut ceva despre musulmanii convinsi care se roaga de cateva ori pe zi si o slujba speciala vinerea, pe cand musulmanii mai liberali, se roaga doar vinerea. Daca nu am retinut corect nu dati cu pietre. Invatamantul obligatoriu este de 12 clase si este gratuit, la fel si cel universitar de stat.

Despre venituri ne-a spus ca salariul minim este de 230 euro, cel mediu de 400 euro, si s-a mai discutat despre chirii si proprietati, si aici a intervenit o suparare, a spus ca de cand cu razboiul Ucraina-Rusia, aici au venit cei bogati (din ambele tari) si au cumparat proprietati crescand astfel preturile la ei, si mai sunt si prieteni intre ei. Spunea: “La ei in tara se bat, aici sunt prieteni!”

Si apropo de asta, la plecare ne-am conversat cu un cuplu de la un alt hotel care spunea ca ei vin aici de ani de zile, ca le place si receptionera sefa e romanca, si aceasta spunea ca au o familie de rusi care isi prelungesc sederea la fiecare 3 zile platind cate 1500 de euro, si ea a incercat sa le propuna variante mai avantajoase, ei au spus ca nu, prefera asta sis tau pana spune Putin ca a terminat cu inrolarea celor 300000 de combatanti (lucru anuntat zilele trecute ca realizat) apoi se intorc in tara. Nu stiu ce sa spun!?

La final facand o retrospectiva a zilei consider ca a fost o zi reusita si excursia a meritat, asa ca va invit la poze si filmulete si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 02.11.22 23:19:13
Validat / Publicat: 03.11.22 07:25:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4165 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Manavgat - parca sta la poza

[03.11.22 07:21:30]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opţionale din regiunea Antalya, #EXCURSII OPȚIONALE - MEDITERANA // ANTALYA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă zona Side - Manavgat]

maryka
[03.11.22 09:27:00]

Faină excursie, mie mi-au plăcut întotdeauna cele care au o ieșire pe mare sau în cazul acesta pe un râu, cu un vas, fie el de care o fi, cu papagal cu tot

Mi-a plăcut și atmosfera de pe vas, am văzut filmulețele. Iar cascada este într-adevăr spectaculoasă și poate da, cel mai frumos moment al zilei.

Felicitări pentru alegere!

mishuAUTOR REVIEW
[03.11.22 10:55:45]

@maryka: Da, la final analizand totul am ajuns la concluzia ca a fost foarte interesanta excursia si chiar plina cu de toate. Si a fost in genul: Nici un moment de plictiseala!

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

webmasterPHONE
[03.11.22 11:13:29]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mishuAUTOR REVIEW
[03.11.22 13:27:33]

@webmaster: Multumesc frumos, o zi minunata!

ANILUPHONE
[03.11.22 14:11:29]

Hai că a fost frumos până la urmă și destul de activă plimbarea voastră!

Și ce este culmea, când am fost în singura vacanță în Turcia (noiembrie 2019, organizată de AFA) am fost cazați în Manavgat iar de la hotel vedeam acele vapoare ce făceau aceste plimbări (văzute și în pozele tale), dar noi am făcut alte excursii, în Antalya și Alanya... despre care am scris și eu aici...

Adevărul este că în zonă sunt multe oferte de excursii opționale, ai de unde alege...

Mi-a plăcut faza cu ciocolatele!!!

În rest numai de bine!

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[04.11.22 19:19:09]

@ANILU: data trecuta cand am fost in Turcia, am stat la Lonicera, asa ca fiind in Alanya, am facut o excursie in zona, noi "mosii" iar baietii au fost in parcul de distractii si la rafting. E frumos sa mergi si in excursii asa vezi si ceva din zona inconjuratoare. Iar ciocolarele chiar erau placute.

Multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

ANILU, maryka, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale din regiunea Antalya: