ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2022
OCT-2022
Familie
BUN

Trendy Lara – acelasi trend de calitate

Dupa un an cu ceva trepidatii a venit si vremea unei mici si binemeritate vacante, nu prea lunga, doar o saptamana, insa declarata “de relaxare” asa incat undeva prin august am apelat la varianta “Suna un prieten!” care in aceasta situatie a fost Cristi – AFA Travel.

Asadar l-am sunat pe Cristi, i-am spus perioada, bugetul si dorinta la genul: “Stii, as vrea ceva in Lara sau cam la aceeasi distanta, sa semene ca si conditii cu Trendy Lara….” . Cristi a facut ceva sapaturi si mi-a trimis cateva oferte printre care si Trendy Lara, asa ca in final, cum gandul mi-era tot la Trendy, am zis ca asta trebuie sa fie. Relatia mea cu Trendy se afla in urma cu 5 ani cand am stat aici 2 nopti si mi-a placut, acum voiam mai multe nopti. Revin aici si la unul dintre articolele scrise de admin, cat costa un sejur in Turcia, si consider ca raportul dintre pretul platit si serviciile primite este unul foarte correct si as repeta oricand aceasta experienta. Si daca mai si beneficiezi in alegere de sfaturile competente si amabile, ai garantia unui concediu reusit, asa ca multumesc inca o data Cristi si am sa mai fac o paranteza. Cu Cristi ne-am intalnit in aeroport si la dus si la intoarcere si cand ne-am despartit in aeroport in Antalya mi-a sus ca daca am vreo problema sa il sun. Sotul, glumind, imi spunea pe drum ca poate o sa am probleme si i-am raspuns ca in mod sigur nu, asa era Cristi de sigur cand mi-a spus ca il pot contacta daca am probleme ????.

Deci, platit voiajul, platit si asigurarile medicale, acum nu mai ramanea decat sa ne facem bagajele. Asadar plecarea noastra a fost intr-o dimineata de sambata, ora 10.00 in loc de ora initiala 9.30, cu HiSky (zburasem cu ei si la Cluj si a fost ok). Cu toate “manevrele” inclusiv transferul, la ora 13.00 eram la hotel. Formalitatile de cazare rapide, in 5 minute eram in camera 2722 (aveam platita family room sea view). Am sa va spun ce inseamna acest concept asa cum primisem informatiile de la Cristi: “2 bedrooms (1 French bed and 1 Twin bed) – 2 balconies, sofa (in French room), minibar (in each room)” etc (dar asta nu mai conteaza. De ce am mentionat asta? Pentru ca de la prima vedere lipseau un balcon si canapeaua din dormitor, nu mai stiu daca si un minibar, dar asta nu mai conta, nu era ce doream/platisem. Asadar impreuna cu baiatul de la bagaje am coborat la receptie, i-am aratat receptionerului foile cu caracteristicile camerei asa cum trebuiau sa fie, mi s-a spus ca am dreptate insa nu au disponibil pentru ca au un congres si urmatoarea zi se va elibera o camera, mi-au propus (dupa verificari ????) un apartament (duplex) cu parter si etaj, insa nu m-a multumit (era chiar fara vedere), asa ca am spus ca astept urmatoarea zi. Am urcat la 2722 si mi-am luat familia sa coboram la masa de pranz, insa exact inainte sa iesim pe usa a sunat telefonul si receptionerul m-a rugat sa cobor ca mai are o varianta. Am coborat si a inceput un spectacol amuzant: “Doamna, aveti un mare noroc, unul dintre participantii la congres s-a decazat mai devreme si va putem arata camera, daca va place v-o pregatim. Asadar, de data aceasta camera purta numarul 1426, si era ce trebuie, asa ca am coborat la receptie si am spus ca o accept, am fost rugati insa sa venim peste o ora (camera era cam jale). Nu a fost problema, oricum mergeam la masa, asa ca in final la ora 15.00 ne luam camera in primire, consider ca cele 2 ore au fost ok astfel incat sa avem ce ne dorim. Sa trecem la descriere:

Hotelul si camera: Acum sa va explic putin cum este cu acest hotel. Structura lui este main building (cu trei corpuri de cladire, A, B, C asa incat camera noastra 1426 insemna cladirea A, etajul 4, camera 26) si garden (26 apartamente si 10 vile). Hotelul a fost dschis in 2016, functioneaza 12 din 12 luni si se intinde pe o suprafata de 70000 m2, concept UAI.

Sa va povestesc intai cum era prima camera 2722 (apartament), intrai in hol si prima camera in care exista si minibarul, nu aveai balcon si apoi din aceasta intrai in cea de-a doua camera in care nu exista canapeaua, camera era si ea ceva mai mica, aici se gasea si dulapul de haine si din ea intrai in baie dar ieseai si pe balcon, fiind singura camera cu balcon.

Si acum sa va spun cum arata camera 1426 sau mai bine spus apartamentul nostru. Se intra intr-un hol (maricel) din care se intra separat in cele doua camere numite A si B. Asadar mama a stat in A iar eu si sotul in B, fiecare camera se deschidea doar cu cartela (si accesul din holul mare in holul apartamentului nostru), deci fiecare avea intimitatea lui, puteam sa ne intalnim pe balcon, le aveam unul langa altul. Iar noi aveam si canapeaua mult dorita in camera, canapea careia sotul i-a declarat dragoste la prima vedere, asa incat in timpul zilei cand eram in camera era locul lui preferat (cand era prea cald sa stam pe balcon) sau seara pana la culcare. Si de data aceasta aveam in ambele camere minibar, de mare folos seara si nu numai. De cateva ori am preferat sa ascultam muzica de la barul de la piscina stand relaxati pe balcon.

Acum sa va povestesc putin despre dotarile camerelor (cu excetia canapelei erau aproximativ la fel). In ambele camere, dulapul se afla pe hol, si in el am gasit in afara rafturilor si a umeraselor, papuci de unica folosinta, carpa si buretel cu silicon pentru sters pantofii, dar si seiful (in ambele camere) si pe care l-am folosit ca sa stam mai linistiti si fara grija. Insa urat din partea lor, ne-au dotat si cu cantar ????, in camera noastra.

Baia: gel de dus, sampon, balsam de par, lotiune de corp, burete de baie (lufa), betisoare urechi, dischete pentru curatat fata/ ochii, pila unghii, casca protectie dus, trusa ac/ata (doar la mama), uscator de par. Aici in baie se gaseste si o oglinda care mareste. Prosoape de fata si de corp, precum si prosopul de iesit din baie. De asemenea am avut si halate de baie.

In camera (cu plus la noi canapeaua), imi placea ca la pat aveam o veioza in perete, dar aveam si acel tip de lampa de citit, utila ca sa nu iti deranjezi colegul de pat.

In rest birou, fotoliu, lada de pat (doar la noi in camera), minibar (in ambele camere), in care se gaseau 4 sticle de 0.5 l cu apa plata, apoi la 250 ml – 2 sticle apa minerala, 2 sticle fanta, 2 sticle cola, 2 sticle ice tea, 2 doze bere si la 200 ml 2 cutii cu suc de fructe: piersica si visine.

Aveam si cana de fiert apa si o sticla de apa plata de 1.5 l pe care sa o folosim pentru cele primite adica cafea instant sau ceai, zahar alb sau brun, indulcitor, lapte pentru cafea (creamer) la plic, 2 cani si 2 pahare. Si in baie se gaseau 2 pahare.

TV (Beko – m-am uitat in poze), cu diagonala destul de mare, recunosc ca ne mai uitam seara pe TVR international (recunosc cinstit ca am vazut emisiuni mai interesante decat vedem pe posturile din tara), de alfel fiind singurul post in limba romana, in rest in afara de limba turca, destul de multe in germana, rusa, ucraineana. In momentul in care deschideai televizorul erai intampinat cu un mesaj de salut adresat ocupantului camerei.

Balconul nici mare dar nici mic (parca al mamei era mai mare) cu o masuta rotunda si 2 scaune, iar la marginea lui se gasea un suport cu 3 sfori ca sa iti pui ceva la uscat.

Despre hotel as mai vrea sa spun ca este amplasat intr-o zona cu multa verdeata, pomi, hamace in gradina, cateva piscine cu destul de multe sezlonguri, flori multe si frumoase, o sa vedeti de altfel in poze si o sa explic mai mult.

In zona receptiei exista afisate si tarifele pentru taxi, mari, spun eu, cred ca daca iesi din resort poti negocia (exista acolo o statie), am sa pun o poza ca sa vedeti scorurile, si tot la iesirea din resort se afla si statia de transport in comun care va poate duce spre Antala sau Belek, nu am experimenat insa, poate cu o alta ocazie. Tot in zona receptiei se afla un biblioraft unde sunt puse mesajele catre turisti, asa ca vineri, cu o zi inainte de a pleca acasa, am intrebat daca avem un mesaj de la agentie, prin care eram anuntati ora la care vom pleca spre aeroport.

Plaja: aici este subiectul de comentarii pro si contra. Pentru inceput am sa comentez si eu ceva, este foarte clar cum se ajunge la plaja si care este programul catamaranului, asa ca stii din start ce iti asumi sau cauti altceva. Deci, exista un canal pe care circula aceste mici ambarcatiuni pe care scrie ca pot urca 11 persoane, dar ea pleaca si cu 2 persoane doar, dar am vazut si 14 persoane (si nu stateau inghesuite). Drumul (calculat de sotul meu) de la iesirea din hotel si pana pe plaja daca iei prima “barcuta” este de 8 minute. Lui i s-a intamplat ca intr-o zi venind mai tarziu la plaja sa ia de abia a treia ambarcatiune. Pe plaja se gasesc sezlonguri cate doua sub o umbrela (dotata cu masuta) dar si mici scaunele/ masute ceva de genul, si in dreptul fiecarei umbrele un vas de lut pe post de cos de gunoi. Exista si selonguri mai spre mare dar fara umbrele, iar eu trageam sezlongurile noastre si mai spre mare si era perfect. Vara insa nu se poate sta in afara umbrelei. Exista dusuri unde puteti indeparta nisipul sau va puteti clati, si exista si cabine de schimb. Exista si un beach bar, cu program de la ora 10.00, in timp ce partea de mancare este disponibila de la ora 12.00, in principal fast food, o sa vedeti in poze. Nu am luat de mancare de aici decat intr-o zi un copanel pane sa vad cum e, in rest luam inghetata (marca Cornetto, dar parca mai bune decat la noi), sucuri si ceva crantanele (un amestec de alune, porumb prajit si altele).

S-a vorbit mult despre cainii din zona, asa este, sunt destui, sunt ingrijiti insa si nu ne-au deranjat deloc, iar in resort erau multe pisici, foarte alintate de majoritatea copiilor si tinerilor.

In afara de plaja de la mare, se putea face plaja la piscina, am facut si asta desi apa la mare era mai calda decat la piscina, insa aici exista acea comoditate ca veneau baieti pe role la tine sa te intrebe ce vrei, asa incat leneveala la greu.

Exista si o zona in care exista tobogane si altele de genul acesta, atat pentru copii cat si pentru adulti, cu program 10:00 – 12:00 si 14:00 – 16:00, nu prea eram pe acolo dar am vazut si din balcon distractia de acolo.

Pentru copii exista distactii pe grpe de varsta: 4-8 ani, 8-12 ani si 12-17 ani.

Programul de distractie dar si de seara: cel de distractie nu prea l-am incercat deaorece majoritatea erau in perioada cand eram la plaja, dar era afisat, jocuri diverse, ceva fitness, yoga, etc, iar programul de seara incepea cu copiii la ora 20:30 (exista un spatiu al lor diferit de cel pentru adulti) iar pentru adulti la ora 21:00 (am prins ceva cu acrobatie cu niste africani, si care a fost apreciat de spectatori, am pus si eu un filmulet), sau la 21:30 muzica live la barul de la piscina, sau karaoke si intr-o seara a fost bingo.

Restaurant: ei bine aici este mult de povestit, am sa incep cu restaurantul principal care are programul urmator (tip open buffet): mic dejun: 07:00 – 10:00; pranz: 12:30 – 14:30: cina 18:30 – 21:00 si varianta de salvare daca nu va incadrati in aceste intervale orare, Dom Bistro cu programul care acopera orele lipsa din cele 24 adica: late breakfast: 10:00 – 11:00 (open buffet); bistro (a’ la carte) 11:00 – 12:30/14:30 – 18:30; si night snack (snack): 22:00 – 02:00 si night breakfast (snack): 02:00 – 07:00.

Nu ma intrebati ce si cum era acolo pentru ca nu am fost.

Exista si posibilitatea de a lua cina in sistem A’ la carte la oricare dinte aceste 6 restaurante, de cate ori vreti, pentru ca oricum acestea se platesc separat, acestea fiind: Noma (World cuisine), Luna Pienna (Italian cuisine); Turquoise (Greek Cuisine); Sakamai (Far East Cuisine), la acestea 4 plata suplimantara este de 10 euro/ persoana, si The Red (Steak House) si Teppanyaki (cate 20 de euro de persoana), programul acestor restaurante fiind 19:00 – 22:00. Nu am fost, cea mai multa lume am vazut-o la The Red.

Credeati ca am terminat cu mancarea? Nu, mai avem un “Food corner” cu “statii dedicate” ????: sandvisuri; burger/ pizza; pide/ Gözleme / Börek; Döner; Ayvalık Toast (nu ma intrebati ca nu stiu, asa am vazut scris acolo); Lokma / Waffle; inghetata/ fructe, program (functie de produsul servit) 11:00 – 17:00.

Si tot n-am terminat, exista snack restaurant (aflat in aceeasi zona cu cele povestite mai sus), servire a’ la carte si mai avem (si cu asta inchei) Eclair Patisserie cu program intre orele 16:00 – 21:00.

Din toate cele de mai sus ne-am oprit intr-o zi pentru Gözleme si ayran, pe la patiserie mai ne opream si beam o cafeluta, un suc sau altceva, mancam o prajiturica si mai stateam la povesti.

Cat despre bautura tot felul de baruri si desi imi cam propusesem de acasa sa incerc in fiecare zi cate un cocktail, acolo mi-a cam trecut, dar a fost cate ceva.

Si daca am povestit pana acum de restaurante si programele lor, sa revenim la restaurantul principal, insa am sa incerc sa vorbesc cat mai putin pentru ca deja v-am ametit. La intrare sunteti intampinati de o domnisoara care va face urarile de rigoare in functie de momentul zilei, si tot la intrare aveti dozator de dezinfectant (pe sensor) prea putin il foloseau insa din pacate.

Incerc sa prezint ce sa gaseste aici intr-o oarecare ordine, insa nu prea imi iese, cel mai bine va rog sa vizionati flmuletul atasat. Am sa spun ca in prima parte a restaurantului o sa gasiti 2 ciorbe/ supe si o multime de adaugat in ele, condimente, verdeturi etc, pe partea de mezeluri nu stau foarte stralucit, ce-i drept nici pe mine nu ma interesau, dimineata imi placea sa iau 2-3 feluri de cascaval care imi placea ca era mai putin sarat, peste marinat, ou (omleta, ochi, fiert) ceva legume si ce mai ma atragea. Dimineata de obicei ceream ceai sau suc de fructe (nu era fresh si la cutie, dar era bun) si cafea. Noi obisnuiam sa stam in zona adult only +18. In rest dimineata existau o multime de variante, ceva oferte si pentru copii, nu putea sa spuna cineva ca nu a gasit ce sa manance. In zona unde puteau sta si copiii existau mese care aveau “atasata” si o masuta pentru copii, asa ca si acestia puteau sta confortabil la masuta lor, si existau binenteles si mesele speciale pentru copiii mai mici.

La pranz ocheam diverse produse, erau o multime de variante, iar seara ceva la gratar era musai (doua variante din urmatoarele: pui, vita, kebab, miel, frigarui) apoi, ce ne mai facea cu ochiul fie din tema serii (fructe de mare, Mexican, turcesc etc) sau din cele ce se gaseau la modul general acolo. De baut (la pranz sau seara) erau (variante) vin rosu, rose, alb, sampanie, cola. Bauturile (cafea, sucuri sau alcool) erau servite la masa ceea ce era perfect.

Este greu sa spun ce se gasea acolo, poate ar fi mai usor sa spun ce nu se gasea, dar daca va uitati la filmulet va faceti o idee.

Dupa ce mancam de seara ieseam la plimbare, aveam de finalizat tinta de 10000 de pasi/ zi, asa ca ieseam cu sotul la plimbare in timp ce mama ne astepta pe o banca. Locul de joaca pentru copii era plin in fiecare seara si la ora 23:00 am vazut acolo copii. Acum, ca erau copiii de gradinita mai inteleg, dar cei de scoala? Si nu poti spune ca la jumatatea lui octombrie e chiar ok. In fine. Si ca de obicei, o multime de nemti, dar si mai mult rusi, iar personalul obisnuia sa ne bage in aceeasi categorie asa ca ii ignoram pe acestia sau le raspundeam in engleza. Inainte de a pleca in Turcia m-am acomodat si eu cu cateva expresii simple in limba turca, nu ca i-as fi impresionat cu asta, dar asa, din respect pentru mine.

Ce sa va mai povestesc… …. stiu ca v-am plicisit, la acelasi nivel cu restaurantul se afla si centrul spa si piscina interioara pe care nu le-am folosit. Centrul spa are servicii incluse sau unele cu plata suplimentara, piscina interioara nu m-a atras penru ca mi s-a parut ca are prea putine sezlonguri, miroase mult a clor si cand mai vezi si araboaicele cum intra imbacate in apa iti piere cheful de tot, si daca si apa marii era atat de calda, clar nu era de interior.

Cred ca v-am plictisit destul, insa sper ca v-am oferit o impresie cat mai completa despre acest loc si daca va atrage, AFA va sta la dispozitie iar Cristi este super profi in va ajuta in luarea unei decizii fie pentru acest hotel sau pentru altul dupa cum doriti.

Asa incat imi inchei aici epopeea, am uitat sa spun ca am facut si o excursie, despre aceasta insa in episodul urmator, pana atunci alegeri intelepte si sa e auzim de bine.

Web, te rog sa atasezi acest filmulet care este o sinteza a ceea ce ofera hotelul youtube

Trimis de mishu in 31.10.22 19:26:07
Validat / Publicat: 31.10.22 20:18:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4277 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Hotel Trendy Lara - zona A, unde totul seamana si daca nu esti atent unde cobori te pomenesti ca vrei sa intri la altcineva in apartament, am patit-o de doua ori :))

webmasterX [31.10.22 20:07:52] »

@mishu:

Din păcate, cel care a încărcat video-ul (proprietarul) a deactivat afișarea pe alte siet-uri -- „Playback on other websites has been disabled by the video owner”

Te rugăm alege, eventual, un alt video (eventual verifică disponibilitatea - butonul Share -> Embbed)

mishu [31.10.22 20:13:11] »

Am uitat sa va spun (cred) ca in ultima zi de plaja inainte de a parasi plaja ne-am oprit sa bem ceva rece si cum stateam noi la masa am auzit ceva acorduri cunoscute, sper sa va placa si voua, este ultimul filmulet atasat.

mishu [31.10.22 20:15:58] »

@webmasterX: Poate merge acesta? youtube multumesc

webmasterX [31.10.22 20:18:40] »

Da, merge

mishu [31.10.22 20:59:31] »

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

webmaster [31.10.22 22:00:37] »

mishu [31.10.22 22:57:34] »

@webmaster: Multumesc frumos, o seara linistita!

ionraut [01.11.22 04:12:22] »

Ce sa zic... n-am fost niciodata adeptul "all inclusive", da' acu' m-a lovit o foameee... ????

mishu [01.11.22 08:02:10] »

@ionraut: Sa știi ca in timp ce eram acolo ma gândeam ca așa ceva mi-ar plăcea maxim 4 zile, și in ceea ce privește mesele, cele 3 erau mai mult decât suficiente, in rest am mai încercat vreo 2-3 lucruri așa, sa vedem cum sunt, și mi se pare ca se face o așa de mare risipa.

Dar a fost frumos, vremea minunata, ca de ea nu am povestit, cam 25-27 de grade, la soare era și mai mult după cum se vede in poze, iar apa marii, ciorba, cred ca avea vreo 25 de grade. Iar temperatura acolo in săptămâna după ce am plecat noi, urma sa fie la fel. Mulțumesc de vizita, ecou și aprecieri, ... și pofta buna ????

ionrautscris / TELEFON [01.11.22 08:58:36] »

@mishu: Am venit, am comandat, am mâncat... dar nu plătisem! Sorry, aveți și votul meu.

mishuscris / TELEFON [01.11.22 10:10:49] »

@ionraut: Sa inteleg ca de foame ai mancat si votul meu? ???????????? sa iti fie de bine, multumesc si eu de vot!

Dana2008 [01.11.22 11:00:00] »

@mishu: Hello Mishulică!... în engleză să nu se prindă turcii

Cu toate că repeți că poate ne-ai plictisit, mie mi-a plăcut "romanul" tău, am râs în câteva locuri, ca de exemplu aici: "trusa ac/ata (doar la mama) " "aveam de finalizat tinta de 10000 de pasi/ zi, asa ca ieseam cu sotul la plimbare in timp ce mama ne astepta pe o banca", "imi cam propusesem de acasa sa incerc in fiecare zi cate un cocktail, acolo mi-a cam trecut", etc. Cred că ai talent la scris, Mishulică!

Mă bucur că ai avut o vacanță reușită. Noi nu am fost în Turcia încă și nici nu ne atrage să stăm într-un resort să mâncăm toată ziua.

Felicitări pentru articol! pupici!

mishu [01.11.22 12:07:14] »

@Dana2008:

Cu toate că repeți că poate ne-ai plictisit,

si cate as mai fi avut de povestit, dar cred ca dadea lumea cu pietre dupa mine, asa ma mai strecor si eu in cate un ecou, il citeste cel caruia i-l trimit .

De exemplu, era un document scris pe o pagina A4 (nici nu mai stiu unde era, in lift parca) si (defect profesional) persoana de Asigurarea Calitatii din mine s-a uitat dupa semnatura (nu exista), in schimb era trecuta data la care a fost elaborat documentul si care era versiunea 01/ feb 2022, documentul initial fiind elaborat in 2020 .

Ai dreptate, si eu sunt inca tot pentru activitate, insa mai merge si ceva relax si in mod sigur pe mama nu puteam sa o alergam. Anul viitor poate vom fi mai activi insa sau cel putin le vom combina.

Multumesc de vizita si aprecieri dar si de ecoul amuzant in care m-am regasit. Oare cati or mai fi ras de cele scrise de mine?

doinafil [01.11.22 13:42:31] »

Resortul ăsta se pare că este unul „de top” , după cum arată și ce oferă, atât la cazare, cât și la mâncare!

Am fost și eu la resorturi de top, unde - ca și aici, la „TrendyLara” - condițiile de relaxare și răsfăț sunt la cote înalte. Despre mâncarea de la UAI mi se pare că este mult prea din abundență, nu știu dacă se mănâncă chiar tot ce se gătește și ce se află așezat pe mesele din vitrinele restaurantului! Probabil că se mai și „reciclează” ce se poate, pentru a doua zi, dar... una peste alta este, după părerea mea, RISIPĂ MULTĂ!

„UAI” nu-mi mai place, pentru că „apetitul meu olfactiv” mi-a adus un plus de kilograme, începând din 2019. Nu mă pot abține - la dulciuri și înghețată, mai ales!

De aceea mi-am propus ca, pe viitor, să „sar” peste masa de prânz în toate locurile pe unde vom mai merge!

Și prețul pe care l-ați plătit a fost unul bun, raportat la ce v-a fost oferit!

Felicitări pentru detaliile informațiilor pe care ni le-ai dat! Cine știe poate vom alege și noi să mergem la „Trendy Lara” ! Salutări soțului și „Generalului” ! și...

mishu [01.11.22 14:15:41] »

@doinafil:

sunt de acord ca este multa risipa. Cat despre reciclare sau nu, in mod sigur cand "trageau obloanele" aici, duceau mancarea la restaurantul care este deschis in intervalul orar in afara acestuia. In general ce era cald se gatea cam pe loc (mai putin felurile gatite) din care multe erau minunate si din pacate nu le regaseai in fiecare zi, si poate suna ciudat sa vrei sa mananci mancare gatita, insa m-a interesat sa vad si cum e mancarea traditionala si am descoperit gusturi foarte bune.

Am intrebat-o pe mama ce facem anul viitor, unde mergem si a spus Cipru, Grecia... mai vedem, insa i-am spus clar ca va fi fara AI, ca sa mancam in diverse locuri si sa nu fie atatea tentatii.

In ceea ce priveste dulciurile, am incercat sa ma abtin, cele traditionale sunt mult prea dulci pentru mine, iar prajiturile prea cremoase nu ma atrag, insa tot am mancat cate ceva insa cred ca nici macar a zecea parte din oferta nu am incercat-o.

eu as zice ca nu e bine, altfel cina ajunge sa fie mancata pe foame si mult seara, eu as fi de acord cu un mic dejun consistent, iar pranzul sa fie combinat cu cina, undeva pe la ora 5 si e ok. Noi cand am fost cu copiii in Grecia, ei aveau programul lor, noi pe al nostru, si ne vedeam dupa amiaza si plecam cu totii la restaurant si petreceam 2-3 ore relaxate si era perfect.

Și prețul pe care l-ați plătit a fost unul bun, raportat la ce v-a fost oferit!

si eu am spus la fel, daca desfaci pe bucatele vezi ca este perfect.

Ii transmit "generalului" complimentele, acum e la ora de pictura... am reusit sa o molipsesc , ti le intorc si tie si sotului si multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

doinafil [01.11.22 23:15:54] »

@mishu: Dacă la UAI ar lipsi desrturile, aș fi cea mai fericită! Ele, bată-le vina! - sunt tentația care mă supără, pentru că nu pot să mă fac că nu le văd!

Ai dreptate cu sfatul de-a nu „sări” peste prânz, dar numai parțial. De ce spun asta?! Pentru că timpul dintre micul dejun și prânz mi se pare foarte mic, având în vedere că noi mâncăm numai două mese/zi: MD - pe la 10,30 - sau 11.00 - și cina, pe la ora 18,30 sau 19.00. De aceea nu-mi va fi greu să renunț la prânz!

Felicitări pentru noua pasiune a „Generalului” ! Este o îndeletnicire foarte plăcută să pictezi/desenezi! Dacă micile lucrări ale tale mi-au plăcut așa de mult, sigur că și mama va avea succes, mai ales că - așa cum spune și proverbul - ea este „copacul” , iar tu ești „așchia” !

Mulțumesc pentru răspuns și...

mishu [01.11.22 23:24:25] »

@doinafil:

corect! in situatia asta cam astea ar fi mesele .

multumim frumos amandoua ????

robert [02.11.22 13:03:53] »

@mishu: tare de tot Trendy Hotel! Arată foarte bine, doar că și eu îs mare gurmand și mă cam feresc de acest tip de hoteluri pentru că este posibil să rămână ăstia fară mâncare și ce ar mai fi de reciclat?

Iar raportul calitate preț mi se pare chiar foarte bun! Felicitări pentru alegere, dar și pentru articol.

P. S. Ca o paranteză una din firmele mele s-a chemat chiar Trendy, nu Hotel, ci Stil!

mishu [02.11.22 13:45:04] »

@robert:

nici o nadejde sa ii lasi descoperiti, singura sansa este doar sa pleci cu cateva kg in plus, i s-a intamplat sotului .

Si da, sunt de acord ca raportul pret- servicii a fost super ok.

Sa stii ca in weekendul care tocmai a trecut am fost la o pensiune despre care vreau sa povestesc saptamana viitoare (iar las altele in urma), unde am luat pensiune completa. Noroc ca am stat doar o noapte pentru ca daca stateam o saptamana era jale. Baietii in timp ce ne indreptam spre pensiune ne intrebau ce ne dau la pranz , de unde sa stiu eu meniul , a fost insa atat de bine, o sa citesti (daca vrei) si o sa te convingi, si a fost prima data cand am baut trandafirata... dar am incercat si visinata si palinca, ca doar trebuie sa va povestesc si despre ele .

Sunt convinsa ca exista si hoteluri mult mai bune, insa si tariful este altul, aici insa m-am simtit bine si am fost multumita, plus ca in jumatate de ora de la aeroport eram cazati (in fine, ca a fost putin mai mult datorita schimbarilor asta este altceva).

Ma bucur ca ti-a placut locul si articolul, multumesc de vizita, ecou si aprecieri.

elenaadinascris / TELEFON [05.11.22 15:55:37] »

????????????????

Felicitări pentru sejurul reușit!!!

De pe cât octombrie ai fost?

Și eu am fost în octombrie în Lara!

Eric s momscris / TELEFON [06.11.22 13:55:45] »

Nu e deja rece în octombrie?

mishu [06.11.22 21:50:52] »

@elenaadina: Am fost in perioada 15-22 octombrie, sa nu imi spui ca ai fost in aceeasi perioada pentru ca ca as regreta in mod sigur ca nu ne-am intalnit.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu [06.11.22 21:54:13] »

@Eric s mom: Octombrie este o luna minunata cu temperaturi de 25-28 de grade pana la finalul lunii chiar, cu apa calda, circa 25 de grade, si pe plaja am avut zile in care am avut chiar mai mult, se vede asta in poze dar si in ultimul filmulet (eram in 21 oct).

Mulumesc de vizita.

elenaadinascris / TELEFON [07.11.22 08:52:31] »

@mishu: Am fost de pe 22. ????

Cred că te-aș fi recunoscut în autocar la transfer! ????

mishuscris / TELEFON [07.11.22 08:54:58] »

@elenaadina: ????????

doinafil, elenaadina, Eric s mom, ionraut, mishu, robert
    Alte impresii din această RUBRICĂTrendy Lara Hotel: