ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2021
Familie
2 AD. + 2 COPII -- v: 4, 8
EXCELENT

O vacanta deosebita

Chiar dacă se apropie noul sezon am zis sa public experiența noastră din vacanța de anul trecut, 2020, fiind totuși un an atipic in privința vacantelor. Poate va fi de folos viitorilor turiști.

In principiu pot spune ca este un resort deosebit, in care am beneficiat de condiții excelente. Pe scurt, am fost primii turiști din 2020, ne-am cazat exact in prima zi de deschidere, 1 August și am plecat pe 8 August. Primirea a fost una deosebita, cu buchete de flori ptr doamne, seara cu servire a la carte, asta ptr ca eram doar 6 familii in tot resortul și nu avea rost sa facă și sa arunce atâta mâncare.

De fiecare data când plecam in afara țării, facem asigurări ptr toată familia, ajunge aproximativ 200lei, de data aceasta chiar am avut nevoie de ea. Unul din copiii a făcut otita externa și ca să-l consulte medicul hotelului, care trebuia chemat din Antalya, ne costa 100€.

Și asta doar ca să-l consulte și sa ne trimită la specialist ORL. Atunci am hotărât sa folosim asigurarea, am sunat la asigurare, ne făcut programare la o clinica și urma sa ne trimită o mașina, dar am hotărât sa ne ducem noi. Clinica foarte modernă, nea arătat ce are copilul, nea explicat ce va face, am stat acolo și am văzut pe monitoare cum ia aspirat infecția. Deci va recomand sa nu va zgarciti și sa va faceți asigurare. O cunoștința și-a fracturat piciorul la ieșirea din piscina și a costat-o aproape 10000€. A trebuit sa sune in țara, sa se împrumute ptr a putea plăti ca nu-i dădea pașaportul. După, când a ajuns in țara, a făcut credit sa dea înapoi banii împrumutați.

Ca și recomandare ptr cei care mergeți cu mașina, ar fi mai indicat sa va luați o cazare in Antalya cu o noapte înainte și dimineața va duceți odihniți la resort și va bucurați de toată ziua ptr câte ați plătit. Este păcat sa plătești vacanța de 7 zile și sa ajungi acolo praf și sa te culci in camera sau pe șezlong. Noi am făcut oprire in Istanbul câteva zile, am vizitat, am plecat seara ptr a prinde și acea zi, dimineața am ajuns in Antalya, ne am cazat, am dormit câteva ore și după am ieșit in oraș. Și a 2 zi la 9 am plecat la resort, cam jumate de ora drumul.

Sper ca n-am omis nimic important.

Preferabil este sa aveți euro sa schimbați, cursul fiind cam 1 leu- 0,52 lire turcești. In jur de 900lire -100€. Dea lungul drumului veți găsi mici afaceri de familie care deschid dimineața, la prima ora, brutarii-patiserii, cafenele, restaurante.

Concluzia generală ptr acest resort Trandy Lara Hotel este ca își merita banii, raportul calitate-preț este unul foarte bun, chiar cu micile neajunsuri prezentate mai sus. Din acest motiv, după căutări îndelungate samergem și la alte resorturi in zona Antalya, am decis sa revenim in iunie2021, tot la acesta. Biletele le-am luat prin[... ], care la rândul ei le-a luat de la [... ]. Am cerut și oferta resortului dar prețurile era cu vreo 100€ mai scumpe. Aceeasi problema am întâmpinat-o si in 2020 când oferta hotelului era mai mare decât cea a agențiilor.

Ptr vacanța din 2020 ne-a costat 1350€ / familie cu 2 copii iar ptr 2021 — 1150€/ 7 nopți - 17-24 Iunie, tot 2 copii.

Dacă nu vreți sa vizitați și alte locuri, gen Istanbul sau locuri istorice din Turcia, sa faceți cumpărături, va recomand călduros sa folosiți avionul care va lasă in Antalya iar de acolo transfer spre hotel, distanta fiind de vreo 15-20km, adică f aproape. Justificarea este in primul rând de oboseala, pe traseu nu aveți ce vedea mare lucru și luând in calcul și combustibil, taxe de drum, poduri, mâncare, nu se merita. Drept dovada ptr anul acesta am hotărât sa luam mașina pana in Istanbul, stam vreo 2 zile, o lăsam acolo și mergem cu avionul pana in Antalya, iar la întoarcere vizitam Istanbulul. Sper sa va fi fost de folos. Vacanța inspirata și frumoasa!

despre SERVICII

Ca o paranteza, noi nu am beneficiat de câteva servicii ptr ca am fost chiar la început și nu erau deschise toate: Aquapark, înghețată, toată zona de food, activități recreative ptr copii, ptr Adulți, spectacolele de seara, cam 3-4 zile au lipsit.

La vreo 2 zile veneau și luau probe din fiecare piscina cu o tipa, care ne-am dat seama ca era foarte importanta, ca roiau toți in jurul ei.

Sa va luați accesoriile ptr jucat/bălăcit in apa gen colaci, mingi de acasă sau din bazare dacă va opriți. Găsiți și la hotel la magazinele lor dar sunt foarte scumpe, ca de obicei

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera: Mare, spațioasă, exact ca in pozele de prezentare, pat dublu matrimonial, pat single și o canapea (familie 2 Adulți și 2 copii). Baia foarte ok cu dus și toaleta, halate și prosoape, curățenie zilnică.

Minifrigiderul alimentat cu bere, suc, apa minerală, parca și alcool dar nu mai știu exact ca nu am folosit. Împrospătate in fiecare zi. Fierbator cu ceaiurile aferente.

Aici vin cu o recomandare: cei care doriți neaparat vedere la mare, ar trebui sa știti ca marea este destul de îndepărtată și cel mai bine se vede din ultima clădire dar nu fantastic. Pentru ca resortul este la distanță de mare, peste un canal, adică mai sigur veți avea vedere la canal decât la mare. Noi am avut cu vedere la mare dar nu s-a concretizat ptr ca era deschisă doar prima clădire. Deci nu as recomanda sa dați bani in plus.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Bucătăria:

Deosebita, cu atenție in preparare și diversitate. Este imposibil sa nu găsești ceva de mâncare. De la legume proaspete sau preparate, brânzeturi de cel puțin 7-8 feluri, fructe la toate mesele, ciorbe sau supe creme (2-3/zi), 2-3 feluri de peste, fructe de mare, preparate mai deosebite (gen Master chef, potârniche, vrabie împăiată, habar n-am ce erau alea) băuturi la discreție, de la tărie, vinuri destul de ok (eu nu beau chiar orice vin) sucuri, apa.

Servirea ireproșabila, un ospătar la 1-2 mese, foarte promti, parca îți citeau gândurile, dacă erai constant in comanda zilnică, îți aducea din start ce ai comandat anterior. Dacă beai vin in fiecare zi la masa de prânz, se prezenta cu o sticla de vin alb și roșu și ți alegeai. Zâmbitori și amabili tot timpul, chiar dacă mai erau și clienți dificili sau figuranți (știți voi, aia care cred ca au cumpărat și hotelul)

Gustările dintre mese le găsiți in cadrul hotelului, destul de la distanta, iar asta este un minus acordat resortului, strategic probabil ptr a te descuraja sa te duci prea des sau deloc, ca sa pleci de la ultimele piscine și pana in incinta hotelului, și trebuie sa te și îmbraci ca nu ai voie despuiat, îți ia vreo 3-4 min. Iar asta te descurajează. Nu ca ar trebui sa mănânci tot timpul dar după vreo 2 ore de bălăceală și agitat prin apa și urcat scările la Aquapark, băut câteva beri, sigur simți nevoia sa ronțăi ceva.

Alt minus este faptul ca înghețată veți găsi doar între orele 13-15, la barul piscinelor iar la mare toată ziua. Tot strategic și acest lucru, ptr ca in aceasta perioada copiii pot merge la somn sa doarmă 1-2 ore, mai ales dacă se balacesc de la 9.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja de la mare:

Se traversează grădina resortului și se ajunge la un canal unde va așteaptă un vaporet care merge cam 7-8 minute in lungul canalului și va lasă pe cealaltă parte, aproape de plaja privată a resortului. Aici veți găsi un bar, înghețată și sandvisuri.

In stânga se afla un gard care delimitează plaja de zona unde sunt campați refugiații. Nu deranjează, nu vin pe plaja, mai pluteste câte o eticheta pe mare de la ei dar in rest nu este nici o problema. Cred ca sunt acolo de câțiva ani ptr ca sunt și așezări încropite din diverse materiale, aia cam este casa lor. Nu știu din ce trăiesc, dar asta e alta discuție.

Dezavantajul la mare este ca șezlongurile sunt la distanta mare de mal, cred ca 15-20m, distanta, gen ptr cei cu prosoape

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Seara sunt spectacole tematice, unele chiar interesante, dar nu prinde toată lumea loc, ca sa nu mai zic ca la acel moment resortul nu era ocupat in totalitate. Maxim 50%.

Piscinele și Aquaparkul foarte ok și interesante, va puteți așeza la ultima piscina și in dreapta toboganele și Aquapark ptr copii, și-i puteți lasă liniștiti, dacă sunt mai micuți.

Trimis de Viorelfoto in 14.05.21 00:07:55
Validat / Publicat: 14.05.21 08:41:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6721 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Viorelfoto); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Luati cu mere

webmasterX [14.05.21 08:40:03] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 02999&hid=19659.

webmasterX [14.05.21 09:56:37] »

@Viorelfoto: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

webmasterX [14.05.21 09:56:59] »

@Viorelfoto: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Viorelfoto [14.05.21 10:21:35] »

@webmasterX: Cu mare placere! Incercam sa fim utili. Efectiv am uitat sa le incarc si mi-am adus aminte dimineata, urma sa urc fotografiile, dar multumesc si pentru reamintire. Toate cele bune!

webmasterscris / TELEFON [14.05.21 13:46:33] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

nuvreau [18.05.21 08:36:10] »

Am fost si eu anul trecut in a doua jumatate a lunii august

Initial trebuia sa ajungem la alt hotel dar din cauza pandemiei, acela nu s-a mai deschis si agentia turca ne-a oferit 3 variante alternative. Pana la urma am ales Trendy Lara si n-am avut de ce sa ma plang. Singura chestie care lasa un semn de intrebare era distanta fata de plaja si drumul cu vaporasul pana acolo dar pana la urma drumul ala a fost unul dintre plusuri.

webmasterX [18.05.21 08:40:10] »

@nuvreau: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

nuvreau [18.05.21 08:43:20] »

@webmasterX: spre rusinea mea n-am mai scis de ani buni pe site.

Da' promit sa-mi revin

nuvreau, Viorelfoto