ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2017
ÎNSCRIS: 11.08.09
MAR-2017

Garsoniera Medieval - o alegere inspirata!

Dupa placuta experienta din Sibiu cu acest tip de cazare, am hotarat ca si pentru ultima iesire de ski din sezon sa optam pentru aceasta garsoniera, fix in centrul vechi al Brasovului, la cca 200-300 de metri de Piata Sfatului; practic, esti aproape de orice punct “fierbinte” al Brasovului: obiective turistice, magazine, restaurante etc

In curtea interioara comuna sunt amenajate de fapt 4 asemenea garsoniere; au suprafete cuprinse intre 36 si 42 mp, sunt amenajate simplu, cu gust si au tot ceea ce ti-ar trebui in cateva zile de sedere.

Comunicarea cu proprietara a decurs fluent, nu a fost nevoie de avans, ci doar de promisiunea ferma ca o anuntam daca ne razgandim

Pentru ca am dorit si un pat suplimentar, costul a fost de 145 lei/noapte. Fara pat suplimentar, ar fi costat 120 lei/noapte

Garsonierele nu au locuri de parcare dedicate, dar parcarile publice de afla la o distanta rezonabila; fiind insa centru, te cam invarti pana gasesti loc; noi intotdeauna am gasit pe str Castelului.

Amplasamentul garsonierelor este punctul lor forte: chiar in centrul istoric al Brasovului, la cca 50 de metru de magazinul Kenvelo de pe bd. Republicii (pietonala cu magazine). Fix vizavi de garsoniere, se afla o minunatie de magazin cu delicatese italienesti, pe care le-am degustat in cele cateva zile de sedere (tot felul de mezeluri si branzeturi italienesti, paste home-made, sosuri de rosii, uleiuri de masline, dulciuri si multe altele).

Dar sa descriu putin garsoniera si dotarile ei:

- Asa cum spuneam, suprafata este destul de generoasa, aprox 40 de mp

- Bucataria este spatioasa si complet utilata: prajitor de paine, cafetiera, plita electrica, frigider, vesela de tot felul si un minim de ingrediente (ceai, cafea, zahar, malai, ulei etc); de asemenea, am avut detergent+burete de vase si un prosop de bucatarie

- noi am avut baia impartita in doua: o incapere mica in care era chiuveta si dusul si o alta incapere in care era vasul de WC; in baie am avut prosoape imaculate si uscator de par.

- camera este spatioasa; chiar daca am avut si patul suplimentar, nu am suferit de lipsa de spatiu; am avut un dulap mare pentru haine si a fost loc chiar si pentru un fotoliu-balansoar :)

- wi-fi nonstop gratuit, care se misca ok

- nu ne-a lipsit caldura si apa calda

- contra-cost se asigura masa+fier de calcat si servicii de curatatorie haine

Am interactionat cu prietena proprietarei care ne-a asteptat la check-in si careia i-am lasat banutii pe masa cand am plecat, cf intelegerii; oamenii au fost seriosi si amabili!

Amplasarea centrala iti ofera ocazia sa fii aproape de localuri de toate felurile si pentru toate buzunarele; din ce am incercat, recomand cu drag Gratarul Urban, un loc unde am mancat niste burgeri de exceptie. Abia dupa ce am mancat acolo, am vazut ca ocupa un binemeritat loc 3 in topul restaurantelor din Brasov, pe un cunoscut site de travel.

Trimis de Chloe in 10.05.17 17:01:29
Validat / Publicat: 10.05.17 20:12:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 2183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 partial bucatarie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier:

• pagină generată în 0.37427020072937 sec