ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2010
FEB-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Alta lume, ceva deosebit

Am zis sa impusc 2 iepuri asa ca ajuns la Venetia pe 14 feb, ziua indragostitilor si ultimile zile ale Carnavalului. In acest mini concediu am fost fara copii.

Cladirile sunt foarte vechi 500 ani si fatadele lor nu arata prea bine deoarece e f scump sa le renovezi, dar interioarele sunt ok in conditiile in care nu au foarte mult spatiu pentru divers amenajari. Am stat la "Al Campanile", desi costa mai mult sa stai in Venetia decat in Mestre (oras langa Venetia) am preferat acest lucru pt a putea ajunge in San Marco f repede si usor in conditiile in care festivitatile festivalului se prelungeau dupa orele 24.

Am stat la ultimul etaj (4). Intr-o vila erau mai multe apartamente si gazda noastra avea un apartament la et 4 compus dintr-o bucatarie, o camera cu baie in care am stat noi si alte 2 camere si 2 bai pe hol si o sufragerie unde luam micul dejun. In camera avea cabina dus cu hidromasaj, uscator par, telefon, LCD. F curat si Marco, gazda noastra un venetian de cca 36 ani a fost f amabil. Micul dejun a inclus: ceai, cafea, lapte, cereale, 4 tipuri de iaurt, branza topita, unt, miere, gem, croisante, paine. Am fost si am vizatat cam tot ce am putut in 3 zile, inclusiv insulele Murano, Burano Torcelli si Lido di Venetia.

Al Campaniel este un tip de Bed&breakfast asa ca nu area atribut un nr de stele, eu am trecut 3 pt ca asa am vazut ca s-ar nota la ei.

----adaugat ulterior----

Anul acesta am citit ca festivalul a avut un buget cu 40% mai mic datorita crizei. Am facut multe poze cu cei costumati care toata ziua se plimbau prin piatete pt a face poze cu oricine doreste. Am gasit un cuplu cu niste costume deosebite, am intrat in vorba cu ei si mi-au spus ca sunt nemti. La intrebarea mea, daca au castigat concursul de constume au zis ca au fost in primii 10 dar nu au castigat si nu se stie pe ce criterii se castiga. Asa ca se intampla chestii din acestea si la altii nu numai la noi. Totul merge struna, transportul este la fix, biletele se pot cumpara si de pe net si sunt un pic mai ieftine pe net. De la aeroport luai busul pana in Mestre sau Venetia. Fiecare zona avea un bus atribuit atat de la aeroport cat si invers. Pana in Venetia sunt 3 statii si chiar se ajunge la ora trecuta in pliant.

Primul impact a fost socant, era o multime de oameni, parca "se sparsese o conducta". Foarte multi asiatici atat ca turisti cat si ca negustori de masti sau aveau restaurante. Am intalnit si multi romani, cu unii am vorbit insa majoritatea cand auzeau romana lasau capul in jos, nu mai vorbeau si trecea mai repede pe langa tine. Ceea ce m-a durut f mult deoarece eu refuz sa cred ca am ajuns o natie atat de dezbinata.

Cazarea m-a costat 90 euro/ noapte, trasportul, busul aeroport-Venetia-aeroport 8, 5 euro/ pers, vaporetto, adica RATB-ul nostru6, 5 euro calatoria, intrare palatul Ducal si Muzeul Corerr 12 euro/ pers, urcare in turnul Al Campanile 8 euro/pers, un sandvich cam 3, 5 euro, un mers la toaleta 1, 5 euro. La restaurant plateau pe nota servicio e coperto adica scaunul 1, 5 euro si spaga 10% din nota.

Festivalul a avut la inchidere un spectacol cu o formatie de tinerei care au dansat pe muzica din anii 60. Pe cat m-au dezamagit romanii pe atat am ramas plina de admiratie fata de cei de acolo: cand te opreai sa faci o poza si vedeau ca te chinui sa-ti faci poza cu jumatatea se opreau si intreabau daca te pot ajuta iar seara la festival toata lumea dansa cu cine vroia, se costuma cum vroia, chiar daca avea 14, 16 ani sau 60-70 de ani.

Pana si politia a fost "de gasca". Erau cca 5 politisti in uniforma si m-am dus la ei si le-am spus ca e cel mai frumos costum pe care l-am vazut si i-am intrebat daca vor sa faca o poza cu mine si spre surprinderea mea au zambit si au fost de acord.

In schimb la aeroport numai pe romani ii puneau sa se descalte la control nu si pe italieni, ceea ce este rusinos.

Daca mai doriti alte informatii intrebati-ma.

Trimis de amalyca in 29.03.10 16:46:00
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2246 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (amalyca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 straduta din Venetia, catre cazare
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 140.40 EUR pe cameră

georgiana
    [29.03.10 21:31:21]

Sunt frumoase pozele tale!

Dar cam scump... vine cam 200 e pe noapte??! Stiu ca in perioada carnavalului preturile se cam dau rau peste cap, dar nici chiar asa! Dar daca ti-ai permis si ati fost fericiti, asta e important, nu?

Un vot din partea mea, pentru cei care sunt indragostiti de Venetia!

[30.03.10 09:46:11]

Cu cazarea ne-ai lămurit, aşteptăm acum un review despre carnavalul de la Veneţia, sunt convins că ai aimintiri (şi poze) foarte frumoase.

amalycaAUTOR REVIEW
    [02.04.10 13:20:31]

Am destule, dar eu de obicei sunt scurt si la obiect, am descris cazarea. M-am gandit sa nu umplu pagina cu lucruri care nu au legatura cu cazarea.

.................

nota webmaster13 - restul ecoului a fost alipit impresiilor initiale-

[02.04.10 19:20:41]

@amalyca

Mulţumesc, este bun şi un ecou.

Eram curios să aflu cum este atmosfera la Veneţia în timpul carnavalului.

Eu am fost acolo într-o perioadă obişnuită, în luna august şi era o "nebunie".

Înţeleg că în timpul carnavalului este o "nebunie" la pătrat.

[02.04.10 20:29:21]

amalyca dupa cum vezi am facut putine modificari si in plus am adaugat si un fond muzical, sper sa-ti placa !

[03.04.10 08:57:02]

well done, webmaster13!

amalycaAUTOR REVIEW
    [03.04.10 14:14:53]

Fondul muzical este f frumos, multumesc.

Pt georgiana, cazarea a fost 90/camera cu baie, intr-o locatie la 3 minute de San Marco in februarie care se considera low season, doar ca a fost carnavalul si Valentine's Day si duminica. In vara cazarea este mult mai scumpa. Daca este prea mult poti sta in Mestre care este la cativa km de Venetia, mai ieftin, stai la hoteluri mai moderne, dar trebuie sa iei in calcul timpul si banii pierduti pt a ajunge in San Marco, care este considerat km0 al Venetiei. Din Mestre iei autobuzul sau trenul pana in Piazzele Roma si apoi vaporetto care este 6, 5 euro, ori 2 persoane, ori intors, pana la urma eu am considerat ca desi este mai scump per noapte sa stai in aproprierea pietei San Marco, per total merita.

Pt. Costi sper ca am explicat atmosfera, era ca un Lipsani in vremurile bune, adica foarte aglomerat, dar lumea civilizata, chiar auzeau cuvantul sorry chiar daca nu vina ta.

Eu nu am avut f mult timp liber, in fiecare zi mi-am programat sa vad ceva si am reusit, insa mai erau de vazut si alte locuri.

Ceva puncte negative fata de comportamentul celor cu restaurante: am intrat intr-un restaurant, am intrebat daca au creveti cu risotto, proprietarul a zis ca nu are in meniu dar ca nu e nici o problema ca-mi face, a inteles mai greu ce inseamna shrimps, asa ca i-am zis gamberi (creveti in italiana), a inteles dar la o masa erau 6 italieni care mancau si beau si au inceput sa faca misto si ziceau, lasa fa-i ceva si-ii zici ca sunt creveti, asa ca ne-am sculat de la masa si am plecat.

La urmatorul restaurant unde am mancat, am alest fried fish, fritto pesce, adica peste prajit, am intrebat daca sigur este peste nu fructe de mare, ne-au asigurat ca da si la masa ne-au adus o farfurie de fructe de mare, sotului meu facandu-i-se rau, deoarece nu-i plac. Cand i-am povestit gazdei, ne-a intrebat daca i-am spus ca stam la el, deoarece el ne recomandase restaurantul, dar iar spus ca nu ca nu mai aveau rost comentariile.

Preturi mancare: creveti 10 euro, vin la carafa 500 ml-6 euro, etc.

Mancare mai ieftina gasesti la Billa si la Mc Donald's.

georgiana
    [03.04.10 19:58:46]

Multumesc frumos de raspunsul detaliat.

Nu a fost atunci scumpa cazarea ta, tinand cont ca e Italia, Venetia, San Marco!

Imi pare rau de ceea ce ai patit la restaurant, pe mine m-a ferit Dumnezeu de astfel de incidente, dar cine stie cand imi vine randul? !

amalyca, Costi, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂAl Campanile: