ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2017
DE fra
DIN: Paşcani [IS], Hannover (începând cu aug2020)
ÎNSCRIS: 18.08.10
JUN-2016

încărcat de pe telefon!

Drumul spre Sarti, plecare din zona Moldovei. Vedere din scaunul din dreapta

Imi pare nespus de rau ca nu am pus impresiile imediat ce am ajuns acasa, ca sa poata fi folosite toata vara. Mai ales ca detaliile legate de drum sunt cele mai variabile.

Cateva detalii am sa las totusi. Nu de alta, dar măcar mi le iau de pe suflet şi nu mă scap să le dau intr-un review de cazare.

Deci planul era sa plecam dimineata, sa ajungem pe la amiaza in Bucuresti, sa ne intalnim cu niste prieteni si sa plecam seara, iar drumul prin Bulgaria sa fie noaptea. Sotul meu avea o teorie: daca mergi noaptea vezi mai bine cine-ti vine din fata si oricum drumul e mai liber. Mai liber si in vama.

Adevarul: in Bucuresti ne-am lungit si pana la urma am ramas si la meciul cu Romania (ultimul din campionatul de anul trecut). Asa ca am plecat la 0.00 din Bucuresti. La 01.00 eram la Giurgiu. Peste zi a fost extrem de cald in Bucuresti, ceea ce ne-a obosit. In vama nu era asa liber cum am crezut noi. Am stat 1-2 ore. Si la fel si la Makaza. Coada era foarte mare, dar a mers repede. De retinut ca ar fi bine sa mergeti la toaleta la benzinarie, nu in vama. E mult de stat la coada si pe multi "îi trece". Mai bine te asiguri inainte de a ajunge acolo. Toaletele din vama (daca exista) sunt mici, pline, jegoase. Insalubre. Gretoase pe scurt.

Traseul l-am urmarit pe cel foarte exact dat de o colega de aici de pe site; avea inclusiv coordonate gps pt benzinarii si localitatile din aproape in aproape prin Bulgaria.

A durat mai mult cu vreo 2-3 ore decat calculul nostru initial.

Greseala a fost ca pe "palma" Halkidiki-ului am luat-o in jos direct spre Sarti. Iar drumurile acelea nu sunt bune. In primul rand ca era pustiu. Si cand mergi ore in sir inconjurat numai de numere de Romania, prin Bulgaria si Grecia, si apoi te trezesti singur pe un drum rău de nici grecii nu circulă pe acolo, te cam temi. Dar eram prea obositi ca sa ne permitem sa ne intoarcem si sa inconjuram prin Salonic. Asa ca am continuat. Daca gps-ul vede drum, ajungem noi undeva. La un moment dat era o denivelare pe sosea ca aveai impresia ca se rupe masina in doua daca o treci. Si sunt sigura ca daca ploua acolo, chiar si numai putin, nu poti sa treci. Cu toate astea, a fost frumos. Am simtit miros autenitic de vegetatie mediterneană. Si am ajutat si o broasca testoasa sa treaca strada! Biata de ea se plimba ca prin padure pe betonul necirculat.

Legat de drumurile prin Sithonia: foarte foare multe serpentine. Chiar si de la o plaja la alta, tot faci cate 20-30 minute pentru ca nu poti merge cu cine-stie-ce viteze din cauza virajelor necesare. De asta am si dat titlul articolului anterior " daca mai mergem in sarti... " - pentru ca sunt multe serpentine, as alege in viitor Nikiti de exemplu, aflat mai la intrarea in bratul sithonia. Poate e cumulat si cu sensibilitatea mea (rău de mişcare), dar măcar luați in calcul ca sunt multe curbe si zona are relief abrupt, accidentat atunci când analizați traseul.

La intoarcere am ales sa iesim pe partea de est a "palmei" halkidiki, pe zi. Am plecat dimineata. Acum am avut o alta dezamagire: am trecut exact pe langa Salonic! Pe harti pare ca nu atingi Salonicul, dar de fapt intri pe soseaua lui de centura. Si mai ales in plina zi, ți se afişeazăo vale intinsa, plina-ochi cu tot felul de cladiri, care parca o inghite marea dintr-o parte. Ne era o ciudăăă! Măcar daca stiam, luam in calcul o abatere si faceam plimbari o jumatate de zi prin frumusetea asta de oraş!

Si ce coada lunga ne astepta in Makaza din nou. Dar a mers repede. Nu vă bazați pe asta totuşi.

Pentru mine a fost un soc cat de multi romani au ales grecia ca destinatie vara asta. Si noi am fost in iunie, cand copiii inca nu terminasera scoala! Si am fost pe partea asta a Bulgariei, nu prin Sofia. Chiar si numai pentru a evita aglomeratia merita sa luati in calcul o vacanta in extrasezon. Noi am prins vreme minunata! Extrem de cald. Era cald in Romania, apăi in Grecia

Trimis de fra in 06.04.17 14:06:03
Validat / Publicat: 06.04.17 15:13:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2506 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 sarti din departare

mishu [06.04.17 15:26:43] »

@fra: Iar pornim motoarele si votarea. Pana si drumul e cu suspans, mai multe nu am ce sa spun, inca nu am ajuns in Grecia, insa cand va fi prima data cred ca am sa puric toate comentariile legate de traseu.

Din toate insa avem cate ceva de invatat, de exemplu tu nu o sa o mai iei niciodata (presupun) pe unde ati luat-o prima data, drept dovara si intoarcerea pe alt traseu.

De acasa pe hartie lucrurile par usoare, ca este doar teorie, practica insa ne omoara.

Felicitari si pentru acest articol, astept insa si povestea petrecerii concediului acolo.

fra [06.04.17 17:13:49] »

Eu as astepta pozele adica eu cel putin votez mai mult poze decat articole. Multumesc mult pentru cuvintele frumoase

elviramvio [06.04.17 17:33:48] »

@fra:

Anul acesta Grecia va fi si mai aglomerata, mai multi romani decat anul trecut vor merge acolo. Cred ca ai vazut chestionarul Adminului, Grecia este favorita si fata de Turcia asa ca nu indraznesc sa imi imaginez cum vor fi vamile in varf de sezon (si la jumatatea lui mai, anul trecut, am pierdut putin timp in vama Giurgiu, nu si la Kulata insa). Cu toate astea am in vedere un drum dar in septembrie de data asta, dupa ce incep scolile si la noi si la greci.

In Salonic trebuie sa te gandesti bine daca intri in oras in plin sezon doar pentru o plimbare. Noi am ajuns la 8,30 sau 8.45, nu-mi mai amintesc exact, oricum dimineata si nu am gasit loc in una din parcari, alta am ratat-o la milimetru, asa ca am dat o tura cu masina si am tinut drumul Kavalei. Parcarile acolo sunt o mare problema, in mod special in varf de sezon turistic.

Vacante frumoase!

DOINITA [08.04.17 14:18:04] »

Nu am inteles de ce ai iesit din Grecia prin Makaza daca ai ajuns in Salonic?! Poate nu am inteles eu...

Drumul prin Makaza este foarte in regula pt cei care doresc sa ramana in Halkidiki, iar pt. a ajunge in Sarti si a evita drumul mai pustiu se poate inconjura bratul Sithonia prin sud si vezi si alte statiuni.

In rest doar de bine si un vot!

Vacante frumoase!

fra [09.04.17 23:07:00] »

Am citit mult inainte de a pleca in Grecia cu masina, si anul intrecut si in 2014. Si am inteles ca varianta cea mai potrivita pentru cei care merg in Thassos si Halkidiki, din Bucuresti, este granita de la Makaza. Prin Sofia e un pic ocolit, dar dureaza cam la fel de mult. E o chestie de alegere. Amandoua variante au avantaje si dezavantaje. Noi am ales acelasi drum prin Bulgaria si la dus si la intors, si in 2014 si in 2016. "Drumul pe care-l stii e cel mai scurt"

calatorul [26.09.17 20:35:15] »

@fra: Asa este cu drumul asta spre mare, eu am ales mereu varianta de autostrada, mai rapida si mai comoda pentru autoturism, si nu neaparat mai scumpa. Si de cate ori am putut am facut o oprire de o noapte langa SAlonic, mai ieftin hotelul, ca sa vizitam orasul foarte frumos.

Si tot de aia am evitat drumul prin Makaza, sinuos si aglomerat, ca si vama mica si ticsita de acolo. Cu atat mai mult acum cand s/a marit autostrada de la Sofia la Kulata. Drumuri bune pe viitor.

calatorul, DOINITA, elviramvio, fra, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: