ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2017
SEP-2017
4 AD. + 2 COPII -- v: 3 ani+6ani

Traseu București - Pefkohori Kassandra și retur

Salut,

Asa cum am promis, revin cu impresii despre traseul Bucuresti - Pefkohori (Kassandra); Prima data pe acest traseu si prima data in Grecia.

Am plecat din Bucuresti 2 masini, una cu 2 persoane (respectiv subsemnata su sotul din dotare) si in cealalta masina familia fratelui meu respectiv 2 adulti cu 2 copii de 3 si 6 ani).

Plecarea a fost sambata de noapte (ora 2:00), dupa o vineri foarte agitata si obositoare pe la serviciu, astfel incat baietii soferi apucasera sa doarma doar vreo 2 ore, ceea ce a fost cea mai mare greseala; la dus nu am apucat sa ne bucuram de peisaje, eram foarte obositi si cu greu, la ora 15:30 am ajuns la destinatie (13 ore din care am pierdut vreo 2 pe la vami + opririle de rigoare pentru diferite necesitati;).

Traseul era, dupa toate hartile in jur de 830 km: Bucuresti-Ruse-Kulata-Halkidiki-Kassandra si asa am urmat. Am facut aprox 1 ora pana la vama la Ruse, unde ni s-au verificat foarte fugitiv actele si am platit taxa de pod 13 lei/masina, am facut rovinieta pentru 1 luna-15 euro (cine se incadreaza in 7 zile, poate face pentru o saptamana 8 euro... noi am avut 8 zile deci nu ne incadram).

Dupa vreo 20 min petrecute in vama cu taxele de rigoare ne-am intins la drum, catre Sofia.

Pana la Sofia traseul este relativ ok, cu mers pe o banda pe sens, prin sate mici si foarte triste, ai impresia ca sunt parasite. Traficul nu a fost foarte intens, ici colo cate o masina, probabil plecati de acasa cu aceleasi scop. Am traversat muntii fara oprire, cat au dormit copii in masina, mai ales ca unul din ei are rau de miscare, asa ca pana s-a luminat, deja eram aproape de Sofia, trecuseram peste ce era mai greu.

Primul popas l-am facut cu vreo 100 km inainte de intrare pe autostrada, unde am ciocnic o cana de cafea si ne-am dezmortit picioarele. Din pacate GPS-ul masinii din fata, nu avea actualizata harta autostrazii din jurul Sofiei asa ca ne-a bagat prin oras, de unde, surprinzator am iesit foarte repede la autostrada spre vama Kulata, pe la km 20.

Despre Sofia, pot spune ca am ramas placut impresionati, comparand cu traficul din Bucuresti: nu gaseai masini parcate pe strada sa incurce circulatia, semafoarele foarte bine corelate, nu am primit flash-uri chiar daca a mai "bajbait" drumul sau clacxoane de la ceilalti participanti la trafic... totul a decurs foarte bine cu trafic fluent.

Asa cum spuneam, am iesit pe autostrada (3 benzi + banda de urgenta), soseaua foarte buna, care o perioada ne-a mai purtat printre munti, dar de aceasta data, din loc in loc cate un tunel luminat si de cate 1 km lungime. Pe alocuri mai erau lucrari pe carosabil, dar traficul curgea fluent de parca lucratorii nici nu erau acolo. La dus, am retinut locurile in care se lucra si spre surprinderea noastra, tronsoane intregi de lucrari, dupa 7 zile, la intoarcere, erau finalizate, marcate de parca erau acolo de cand lumea.

Autostrada nu este dintr-o bucata pana la vama Kulata (intre 2 portiuni de autostrada am intrat vreo 80 km pe un drum secundar foarte bun. Pe aceasta portiune de drum se gaseste si o benzinarie OMV unde se poate plati cash leva sau Euro si card.

Intrarea in si din Grecia la vama Kulata, se face foarte anevoios, drumul foarte prost si cozi interminabile; aici am pierdut vreo ora si 30 min, la dus, la intors doar vreo ora. Mai intai se face control la acte (CI si pasapoarte in cazul copiilor pana in 14 ani, la fel de fugitiv ca si la vama cu Bulgaria) dupa aceea taxa de autostrada de 2,40 euro. O data trecuti de vama, ni s-a asternut in fata ochilor o autostrada de toata frumusetea, ce intretaia dealurile frumos impadurite ale Greciei, de asemenea soseaua trecea si prin cate un tunel ici colo, traficul fluent, de viteza ce-i drept, dar soferi foarte respectuosi, cel putin masinile de Grecia purtau la volan soferi ok.

In Grecia pot spune ca aproape nu am mai avut nevoie de GPS, decat sa localizam cazarea, in rest foarte bine marcate drumurile, intrarile/ iesirile erau semanlizate din timp, atat in greaca cat si in engleza, asa ca nu aveai cum sa ratezi drumul corect.

Obositi de atata drum, odata intrati pe bratul Kassandra, ne-am "activat" cu ultimile puteri sa putem admira peisajele de-a lungul coastei. Livezi intregi de maslini de un verde intens, flori colorate in toate nuantele de nu stiai unde sa te uiti mai intai. La cazare am ajuns foarte usor, am nimerit din prima Kassandra Village Resort, o locatie foarte frumoasa, pe care o recomand, despre care am si scris review.

Bineinteles ca ziua s-a incheiat cu o masa autentic greceasca si un somn bine-meritat. Au urmat 6 zile de rasfat, am mers la plaja de fiecare data in alt loc pe o distanta intre 3 si 10 km; dintre toate plajele cea mai frumosa a fost Kalithea, doar cu nisip fin si intrarea in apa se facea foarte lin, ideala pentru copii. De precizat ca deschiderea era la Marea Egee, muult mai sarata decat Mediterana, limpede de vedeai varful piciorului iar cei care nu stiu sa inoate (ca subsemanata :)) puteau sta la apa de peste 2 metri fara sa faca absolut nimic, deoarece salinitatea te tinea la suprafata.

Orasul Pefkohori, unde am stat, este foarte animat, cu multiple taverne cu muzica live si nu numai, unde puteai manca si cu 5 euro si cu 50, magazine de suveniruri, piete si tarabe cu toate nebuniile, tocmai bune de cheltuit banutii.

Pentru amatorii de fructe de mare, in Grecia este Raiul pe pamant, foarte bine gatite si gustoase, precum si foarte multe specii de pesti gatiti in toate felurile. De departe cel mai consumat fel de mancare era gyrosul (un fel de shaorma dar cu o lipie mai groasa si sos tzatziki) si bineinteles sosul tzatziki care nu lipsea la nici un fel de mancare. Pe plaja se plimbau vanzatorii ambulanti cu porumb fiert (deosebit de dulce si gustos) frumos infoliat si gogosile imense simple sau umplute cu ciocolata (cate 2 euro de fiecare), insa merita fiecare banut.

De asemenea nu lipseau nici locurile de atractie pentru copii gen locuri de joaca iar pentru adulti, cluburi cu muzica foarte buna, frumos amenajate pe faleza, tocmai bune de primit petrecareti.

Cum nimic frumos nu tine mult:(, in dimineata celei de-a 8a zi, ne-am pus la drum, cu mic cu mare, in jur de ora 9:00. Pe bratul Kassandra am mers incet sa mai admiram pesajele care oricum nu te mai saturi de privit, dupa care am reluat drumul spre vama Kulata... aceeasi 2,40 euro taxa de autostrada, acelasi blocaj la vama de aprox 1 ora, dar de data asta relaxati. La intoarcere am evitat Sofia, am nimerit direct centura care este de fapt autostrada, si iata-ne direct la vama la Ruse - 2 euro taxa de pod, apropo nu primesc lei... si ca sa nu terminam intr-o "nota" buna, sambata seara, pe centura Bucurestiului la vestita intersectie cu Domnesti am stat 1 ora si 15 min (la ora 21:00).

Din cate am inteles de alti prieteni care au mai fost in Grecia, o parte din muntii din Bulgaria se puteau "fenta" daca se iesea din Romania pe la Turnu Magurele, dar atentie la bac deoarece nu circula non-stop, recomand verificare orar.

In rest, va urez "Drum bun si vacanta placuta! "

Trimis de corina. in 11.09.17 16:29:19
Validat / Publicat: 11.09.17 18:28:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14786 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina.); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Traseu munti Bulgaria

[11.09.17 17:06:52]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă, #EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

sorinacio76
[15.09.17 14:07:06]

@corina. : Am fost si noi anul acesta la Pefkohori tot cu masina. Noi am iesit din tara pe la Calafat-Vidim, e mai aproape de Baile Govora decat Ruse. Ce sa spun Bulgarii au autostrazi nu ca noi, ei trec muntii, noi ne chinuim si la campie.

[15.09.17 14:48:37]

@sorinacio76: Mai fusesem in Bulgaria insa doar la Ruse si nu prea m-au impresionat soselele, insa acum dupa ce am traversat toata tara am zis DA se poate. Din impresiile cunostintelor care au mai tranzitat Bulgaria, se pare ca se misca destul de bine la acest capitol.

Doru2
[13.06.18 12:16:13]

salut. ati folosit waze-ul in Bulgaria si Grecia?

[13.06.18 13:49:48]

@Doru2: Buna ziua, da am folosit Waze de cand am plecat de acasa spre destinatie (ne-a dus direct in curtea resortului). De precizat, ca pe teritoriul Greciei sunt foarte bine marcate toate drumurile si localitatile ca este aproape imposibil sa nu nimeresti destinatia.

Drum bun si vacanta placuta!

Costin185
[01.09.18 19:42:02]

Atentie la calitatea carburantilor de la statia OMV Kulata, de pe partea dreapta la intrarea in Bulgaria venind din Grecia. Motorina este aditivata cu multa apa. Dupa alimentare imi tremura groaznic masina, accelera greu si mergea infundat.

In 20 de ani de condus nu am patit asa ceva.

Dupa 200 km am realimentat la Shell cu motorina VPower si s-a remediat problema.

Am sa scriu si un articol separat pt informare.

[01.09.18 19:50:12]

@Costin185: Multumesc pentru info. Ne pregatim de o noua vacanta in Grecia, de data asta in Thassos. Spre norocul nostru nu am avut probleme cu motorina nici in Bulgaria si nici in Grecia, insa voi tine cont de precizare.

Toate cele bune!

Nasshu
[01.09.18 20:05:53]

@Costin185:

Dupa alimentare imi tremura groaznic masina, accelera greu si mergea infundat.

dacă era apă calculatorul de bord îți tăia alimentarea spre înjectoare - se duceau dracu- și nu mai plecai cu ea de pe loc până nu se decanta apa în filtru de motorină.

Motorina nu se se amestecă cu apa, deci nu avea cum să ajungă la injectoare decît apă sau motorină.

Dacă ajungea apă nu mai plecai de pe loc.

corina., Costin185, sorinacio76
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă: