ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2017
ÎNSCRIS: 18.10.16
APR-2017
colegi

Peninsula Bistro & Lounge

Peninsula Bistro & Lounge este un restaurant situat in centrul vechi al Constantei, in apropiere de statuia Lupoaicei, vis-a-vis de binecunoscutul fast-food CinCin.

Restaurantul Peninsula se afla la parterul unei cladiri noi, care pastreaza stilul arhitectural din zona. Specificul este mediteranean, iar in meniu intalnim preparate precum salate, fructe de mare, supe, risotto, paste, pizza, peste si nu numai.

Eu am ajuns in acest restaurant, intr-o zi de luni, la pranz, impreuna cu patru persoane. Interiorul restaurantului este decorat modern si inedit, insa noi am decis sa stam afara, pe terasa deoarece era o zi insorita si am vrut sa profitam de razele blande de soare de la inceputul lunii aprilie.

Terasa este destul de spatioasa, iar distanta dintre mese este suficient de mare, peretii si acoperisul sunt culisanti astfel incat aceasta poate fi utilizata in orice anotimp.

Multi clienti aleg aceasta terasa tocmai pentru ca aici se poate fuma, insa in ziua in care am fost noi nu erau atat de multe mese ocupate si nu ne-a deranjat fumul de tigara de la vecini.

Ce ne-a deranjat in schimb a fost muzica data usor prea tare, a fost nevoie sa ridicam tonul ca sa ne auzim intre noi. Nu stiu daca ospatarii si-au dat seama de acest aspect sau nu, dar am avut impresia ca la un moment dat au dat muzica putin mai incet.

Ospatarul a fost prompt si atent si desi fiecare dintre noi a comandat feluri diferite de mancare: pizza, paste, calamar pe gratar, pui gorgonzolla si salata, toate au sosit in acelasi timp, destul de rapid.

Desi preturile sunt usor peste medie (pizza vegetariana a costat 30 de lei, portia de paste cu masline si rosii a costat 25 lei, calamarul pe gratar cu cateva legume pe gratar 35 lei, puiul gorgonzolla cu cartofi la cuptor 35 lei si salata cu fasiute de snitel de pui a fost 25 lei), portiile mi s-au parut mici comparativ cu alte restaurante, bineinteles exceptand pizza care cred ca avea diametrul de 30 cm.

Poate am avut noi asteptari prea mari in ceea ce priveste acest restaurant deoarece este decorat foarte frumos si a ajuns sa fie cunoscut printre constanteni ca fiind un loc high-class, dar din pacate nu am fost impresionati de mancare. Ne asteptam la o nebunie de gusturi si arome si sa mancam chiar bine, insa mancarea a fost in limitele acceptabile, in nici un caz rea, dar nici delicioasa.

Una peste alta, as recomanda Peninsula Bistro & Lounge prietenilor care poate vor sa ia micul dejun in oras (am vazut in meniu niste omlete interesante cu bagheta si unt la aproximativ 20 lei) sau vor sa iasa seara intr-un lounge cu un decor spectaculos sa se bucure de atmosfera savurand un desert sau un cocktail. Insa pentru prietenii care vor sa manance o portie consistenta de mancare nu le-as recomanda probabil acest loc. In orice caz, i-as mai acorda o sansa.

Trimis de alina3 in 05.04.17 11:06:29
Validat / Publicat: 05.04.17 12:19:45

VIZUALIZĂRI: 2433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peninsula Bistro & Lounge Constanta - Salata Poletta (contine salata, rucolla, snitel de pui, crutoane, parmezan, rosii, dressing)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi:

• pagină generată în 0.053200006484985 sec