ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2017
MAR-2017
4 AD. + 3 COPII -- v: 13-17

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Pensiunea Doria - frumoasă, dar se aplică vorba 'de mers la pomul lăudat'...

Am profitat de biletul de avion ieftin de la Ryanair si de faptul ca orelele de zbor erau tocmai bune (8.45 la dus si 19.35 la intors), mi-am luat fetele si inca cativa prieteni si am plecat sa vedem orasul Timisoara.

Am facut rezervare in functie de buget, de pozele de pe net, si de distanta pana in centru, alegand pensiunea DORIA, care spunea in descrierea ei de pe un site de rezervari:

‘’ Hotelul Doria este situat într-un cartier rezidenţial liniştit între aeroport (15 km) şi centrul oraşului (2 km) Timişoara. Are un restaurant cu o fermecătoare terasă în grădină, deschis pentru mic dejun şi cină. Toate camerele de oaspeţi au aer condiţionat. Internet wireless este disponibil gratuit în zonele publice ale hotelului. În zona din jurul Hotelului Doria puteţi găsi multe alte restaurante şi magazine mici. Puteţi să vă parcaţi maşina gratuit la hotel. Vorbim limba dumneavoastră! ’’

Zic toate bune si frumoase... rezerv 3 camere, pentru 3 familii, vizualizez camerele pe site, bucurosi ca le vedem exact pe cele in care ne vom caza.

Si acum hai sa desfiintam, din pacate, descrierea!!!

Cartierul este linistit, curat, rezidential, partea asta este adevarata. Este intre aeroport si centru... doar daca linia ta de traseu face un ocol in jos si iese din oras! Iar 2 km de la pensiune pana in centru nu sunt nici macar daca trasezi o linie imaginara peste toate cladirile dintre ele.

Ca sa ajungi in centru trebuie sa mergi pe jos 1 km, pana la un tramvai care trece pe Calea Dorobantilor (care pare ca este si linie de centura dupa cate TIR-uri trec pe aici) si care vine destul de rar in week-end. Daca nu te sincronizezi cu tramvaiul, nu ai decat sa mergi in continuare pe jos inca aproximativ jumatate de km, catre str Simion Barnutiu, pana la statia Virgil Economu, de unde iei „firobuzu’’ 11, pentru 9 statii!!!

Deci pe jos 1,5 km + 4,5 km cu autobuzul imi cam ies 6 km, si nu 2 km asa cum au trecut pe site!!!

Daca era si un alt traseu, noi nu l-am aflat, pentru ca de la receptia pensiunii, doamna respectiva, angajata a pensiunii, a zis ca ea nu stie sa ne ajute pentru ca nu circula decat cu masina si sta in alt colt al Timisoarei... !!!

Daca mergi cu masina, toate astea de mai sus nu se mai pun la socoteala!

Buuun, mai departe.

Restaurantul nu era deschis si terasa fermecatoare continea doar 4 mese prafuite, vizibil nefolosite demult. Era un gratar in spatele curtii, care probabil putea fi folosit, dar nu ne-a interesat asta. Nici vorba de mic dejun sau cina, niciuna nu putea fi solicitata!

Internetul era disponibil si la viteza foarte buna.

Ma cam ameteste faptul ca odata este denumita pensiune, odata hotel, dar putem sa sarim peste acest aspect.

In zona pensiunii/hotel sau cum s-o numi, pe partea pe care am batut-o noi, nu am vazut niciun restauran sau magazin, fiind zona exclusiv de case. Locuri de parcare sunt doar trei, pentru 12 camere.

Acum sa trecem la camere. Cum spuneam am rezervat trei camere, vizualizand pe net pe cele in care ne vom caza.

Dar... surpriza una dintre ele care se presupunea ca este tripla confort cu dus, a fost o tripla clasica. Cand am atras atentia asupra acestui lucru, ca nu corespunde realitatea cu ce am rezervat, tot ce am primit a fost o ridicare din umeri!!!

Am rezervat camerele 2,7 si 8. Camera 2 si 8 au fost triple simple, iar 7 dubla, dar mai avea si o canapea.

Prietena mea din camera 2 a facut alergie la detergentul turnat din belsug pe parchet si care mirosea foarte tare in toata pensiunea, neputand sa respire toata noaptea. A doua zi rugamintea ei la receptie sa nu se mai spele pe jos in camera ei cu acel detergent, a fost intampinata cu o foarte mare uimire...

Camera 7 a fost ok, fara incidente, in schimb nu pot sa spun acelasi lucru despre camera 8, in care am stat eu.

Nici nu stiu cu ce sa incep... temperaturile de peste noapte au fost destul de joase, dar cu toate astea caloriferul era doar amortit. Vantul care a batut sambata cu putere, a trecut efectiv prin peretii camerei asezate pe colt la discretia lui!!! Camera este foarte mica, fiind practic imposibil sa circuli toate cele trei persoane cazate aici, in acelasi timp. Nu exista niciun dulap pentru haine, doar o polita cu 2 umerase... a trebuit sa stau 3 zile cu hainele pe fotoliu!!!

Si sa trec la baie, sau mai bine zis baita!!! Ma scuzati, dar in viata mea nu am vazut sau folosit un wc suspendat... ma asezam pe el si nu mai ajungeam nici cu varful degetelor de la picioare la gresie!!! Sa nu va inchipuiti ca sunt un pitic... am totusi 1.66 m!!! Va dati seama copii mei cum stateau??? Trebuia sa fii foarte atent cand deschizi usa, sa nu-ti prinzi mana... la chiuveta!!!

Am vrut sa las sa treaca de la mine, dar cand am vrut sa ma asez pe pat, cearceaful din material de prosop era plin de par. Am mers la receptie sa reclam cele doua aspecte si am fost intampinata cu indignare, „fiind prima care se plange de asa ceva pana acum”!!!

De ospitalitate nu mai vorbesc... ca nu am vazut-o!!! Din primele 5 minute in care am intrat in pensiune, ni s-a cerut sa platim camerele, de parca am fi vrut sa fugim in miezul noptii cu bagajele dupa noi!!!

Iar la momentul in care am coborat din autobuz la alta statie decat cea care trebuia, luandu-ne dupa indicatiile unor doamne „binevoitoare”, si am sunat la pensiune sa intrebam cum sa ajungem, nu am primit nicio lamurire, doamna intreband insistent daca avem rezervare, de m-au trecut si caldurile, si trebuind sa ne folosim de net ca sa ajungem!!!

Una peste alta, pentru noi nu a fost confortabil, iar drumul asa lung, chiar daca trecea printre case frumoase si pomi infloriti, tot lung ramanea, mai ales dupa ce bateai orasul la picior!!!

Trimis de vulpe mihaela in 30.03.17 18:33:26
Validat / Publicat: 30.03.17 21:30:05

VIZUALIZĂRI: 824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera nr 8 - tripla.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 20.00 EUR pe cameră

[30.03.17 19:28:55]

@vulpe mihaela:

Mutat în rubrica "Pensiunea Doria, TIMIȘOARA" (nou-creată pe sait)

vulpe mihaelaAUTOR REVIEW
    [31.03.17 13:22:04]

@webmaster45: Buna. Este ok. Mersi mult.

vulpe mihaela