ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2017
DE GBS
ÎNSCRIS: 11.09.14
FEB-2017
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani si 5 luni

Un loc extraordinar care trebuie neaparat vizitat!!!

Cand ma hotarasc sa vizitez ceva caut toate comentariile posibile despre acel loc. Bineinteles ca 99.9% dintre comentariile despre Delfinariul Constanta sunt negative si pline de repros. Lucru usor de inteles avand in vedere ca toti acesti oameni s-au hotarat sa viziteze Delfinariul in lunile estivale cand nu ai loc sa arunci un ac in statiunile de la mare. Avand in vedere ca este o institutie bugetara, guvernata de stat, bineinteles ca nu este organizata in nici un fel ca sa vina in intampinarea vizitatorilor (cumparare bilete on-line, in limita locurilor, posibilitatea programarii la spectacole, rezervare loc etc). Asa ca am renuntat sa vizitez acest superb loc pana cand, vorbind cu prietenii nostrii, am ajuns la concluzia ca trebuie vizitat IARNA si nu vara.

Asadar am planuit o excursie la Constanta exclusiv pentru a vizita Delfinariul. Am facut rezervare la hotel (avand un copil de 4 ani nu m-am riscat sa fac o excursie de 1 zi), am cumparat bilete la tren (deoarece copilul trebuie invatat sa se descurce si cu alte mijloace de transport (char daca s-a nascut cu masina la scara), m-am interesat de mijloacele de transport din Constanta (autobuzul 5-40 merge de la gara Constanta pana la delfinariu, 12 statii) si am aflat ca nu trebuie luat taxiul din fata garii deoarece soferii nu vor sa puna aparatul de taxat si iti iau o gramada de bani.

Mai mult decat atat am aflat de pe pagina de facebook a delfinariului ca preturile au scazut in perioada 1 octombrie 2016 - 31 mai 2017. Noi am platit pentru 2 adulti si un copil de 4 ani 24 de lei biletul (pentru o zi, asa ca in total am platit 48 de lei - 2 zile).

Sambata la ora 09.30 eram deja la delfinariu. Avand in vedere ca spectacolul cu delfini incepe la ora 11.00 ne-am hotarat sa vizitam animalele.

Nu am cuvinte sa va explic cat de frumos si curat este acolo. Animalele si pasarile sunt ingrijite extrem de bine si sunt si foarte sociabile. Papagalii vorbeau cu noi (la propriu), gastele se tineau dupa noi pe aleile parcului iar atmosfera generala e asa de relaxanta ca nu-ti vine sa pleci.

La ora 10.45 eram deja in fata Delfinariului, usile erau deschise asa ca am putut intra inauntru. Chiar daca ne-au avertizat sa nu stam pe primul rand ca ne stropesc delfinii noi am stat oricum... si ne-au si stropit, dar pe noi nu ne-a deranjat. A fost foarte frumos spectacolul si iti inspira o stare de calm, liniste si bucurie pe care nu o pot descrie exact in cuvinte. Bineinteles ca cele 20 de minute de spectacol ni s-au parut ca au trecut foarte repede si am mai fi vrut sa stam.

Dupa spectacolul delfinilor am mers sa vizitam leii de mare (ne-a explicat domisoara care prezinta delfinii unde ii putem vedea) deoarece noua ni s-a parut baltoaca aia maro murdara si nu credeam ca exista ceva in ea, dar uite ca ne-am inselat. Leii de mare sunt inca in perioada de acomodare si de aceea nu sunt foarte prietenosi (adica nu vin efectiv la gard ca celelalte animale, dar inoata linistiti si fac tumbe in apa asa ca ii poti admira in liniste).

La ora 12.00 ne-am dus la Planetariu. Culmea culmilor... aici era aglomeratie. Venise un grup de copii, organizat, care ocupa aproape toate locurile din sala (sala are 60 de locuri si ei erau 54). Bineinteles ca am intrat si noi, doar venisem de la Bucuresti special asa ca nu ne-am dat batuti.

Spectacolul a fost incantator si foarte interesant. Baietelul nostru a fost foarte atent la tot ce spunea doamna care prezenta planetele, zodiile etc. Am aflat abia cand am plecat ca trebuie sa aibe peste 5 ani la Planetariu dar se pare ca in ziua de astazi copii sunt mult mai perspicace decat eram noi la varsta lor.

La sfarsit am fi vrut sa mergem si la cai dar ne era deja foarte foame asa ca am plecat spre hotel (sunt o multime de taxiuri chiar langa Delfinariu).

A doua zi, inainte sa plecam la tren, ne-am hotarat sa mai mergem inca o data sa vedem delfinii si nu am regretat deoarece spectacolul a fost oarecum diferit decat cel din ziua precedenta. Acum ni s-au parut chiar mai activi si mai jucausi (nu sunt foarte sigura dar asa mi s-a parut mie).

In final tin sa precizez ca oricine, indiferent de varsta, ar trebui sa merga macar o data la Delfinariu deoarece sunt niste animale (mamifere) extraordinare cu care nu te intalnesti in fiecare zi si chiar pleci de acolo incarcat cu energie pozitiva.

Bineinteles ca nu este valabil si pentru lunile estivale... in ceea ce priveste energiile ma refer.

Trimis de GBS in 22.02.17 09:48:41
Validat / Publicat: 22.02.17 11:35:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 2009 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GBS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.02.17 09:02:20]

@GBS: Si noi am fost cu copiii cand erau mai mici la delfinariu dar si la planetarium in Constanta si mi-aduc aminte cu mare placere si cred ca as merge oricand cu mare drag.

Felicitari, votat cu placere.

GBSAUTOR REVIEW
[23.02.17 09:05:51]

@mishu: Multumesc frumos. Noi ne-am propus sa mergem in fiecare iarna pana cand se plictiseste cel mic. Noi nu ne plictisim niciodata de mare.

tata123 🔱
[23.02.17 10:51:44]

@GBS: Un articol bun care ne prezintă un punct de atracție al orașului Constanța/stațiunii Mamaia în extrasezon. Ai dreptate atunci când scrii că nu se compară atmosfera din lunile de iarnă/primăvară cu cele din sezonul estival. Gradul de aglomerație crește exponențial cu căldura de afară, se înmulțesc problemele și nemulțumirile.

Astfel de locuri creează o legătură strânsă între animale și copii, lărgesc aria de cunoaștere a prichindeilor și unele mamifere uimesc pe cei mici (de ce nu și pe adulți) prin gradul de inteligență (în cazul nostru, delfinii). Nu am mai fost la Delfinariu din copilărie, cred că ar trebui să îi trec pragul cu proxima ocazie.

GBS, mishu, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDelfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța: