ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2017
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 27.08.14
JUL-2016

Relaxare si un timp de foarte buna calitate petrecut la Hotel Potos!

Desi a trecut ceva timp din Iulie 2016 cand am petrecut 5 nopti la acest hotel, abia acum mi-am facut putin timp pentru a depana amintirile, care sunt totusi destul de proaspete!

Sa incep cu inceputul, si anume cum am facut rezervarea. Prin aprilie cred am scris un email direct la hotel si o tipa draguta, Victoria, mi-a raspuns imediat si m-a indemnat sa imi fac o rezervare (cu posibilitate de anulare cu o luna inainte) direct pe site-ul lor:hotelpotos.com/en

Am facut rezervarea, am platit cu cardul, dureaza cam 2 saptamani tot procesul si pana am primit voucherul final, dar absolut totul a fost in regula.

In Thassos am mers impreuna cu sotul meu, deci doar noi doi, cu masina personala, cu oprire peste noapte in Bulgaria, la Hotel Priyatelli, care va face obiectul unui nou review, atunci cand voi gasi timpul necesar.

Am ajuns la Hotelul Potos in jur de ora 10 dimineata, si desi era mai devreme decat se facea check-in-ul, Victoria a fost foarte draguta si ne-a cazat imediat.

Am gasit hotelul destul de curat, piscina curata (nu am si incercat-o avand marea aproape, nu a fost necesar). Muzica era mereu in surdina, sau, ma rog, nu foarte deranjanta, la barul de langa piscina si pe terasa unde se putea lua micul dejun si cina (si probabil se putea comanda ceva pentru pranz, dar iarasi, nu am incercat, nu pot sa va spun despre asta).

Un singur inconvenient am gasit acestei locatii: parcarea! A fost ceva de groaza sa gasim un loc de parcare, asa incat cand ma gasit nu am mai plecat nicaieri cu masina in toate cele 5 zile! Cat timp am stat in Skala Potamia (celelate 5 zile) am fost mereu plecati, fara grija locurilor de parcare... dar asta e alta poveste :)

Acum sa o iau metodic:

Camera: am avut cazarea in cladirae principala, deasupra Receptiei, cladire care am inteles ca ear recent renovata. Ca de fiecare data, nu sunt adepta gasirii a tot felul de "noduri in papura", prefer sa caut lucrurile bune din fiecare situatie, asa ca nu pot spune ceva de rau despre camera. Curatenia se facea bineinteles zilnic, lenjeria se schimba la 3 zile parca, prosoapele cand le puneam pe jos in baie.

Micul dejun: a fost de tip bufet suedez si se putea lua pe terasa de afara, o terasa superba, acoperita, cu multe flori, vita de vie, foarte foarte frumos. Mancarea a fost destula si diversificata, de la rosii, castraveti, tsatsiki, alte sosuri, oua fierte, omlete proaspete, carnaciori, chiar si mancarica de fasole am vazut intr-o dimineata, prajiturele (dulci sau cu branza, telemea, spanac), lapte, cereale, fructe, miere, dulceata, ceai, cafea de la dozator.

O chestie foarte faina din punctul meu de vedere a fost ca la acest hotel se putea lua atat micul dejun, cat si cina in regim deschis, adica puteai sa stai la alt hotel/pensiune si sa mananci aici pentru 5 EUR de persoana micul dejun, si 8 EUR de persoana cina. Extrem de convenabil, zic eu!

Cina: nu a fost inclusa in pretul initial platit pe noapte, asa incat in zilele in care am mancat seara la hotel am platit separat (8 EUR bufet suedez fara niciun fel de bautura inclusa, dar apa la 1,5 l de ex. era 1 EUR, nu mi s-a parut un capat de tara!). La fel, bufet suedez cu tot felul de mancaruri, porc, pui, peste, orez, cartofi, musaca, fasole, salate, fructe, destula mancare pentru 8 EUR de persoana. Mancarea foarte gustoasa, mereu am avut ce sa ne alegem.

Hotelul este cam la 100 de m de mare, insa plimbarea pana acolo e faina pentru ca sunt tot felul de magazine, terase, suveniruri, o brutarie/cofetarie, inghetate, scutere de inchiriat, centru de diving, si te mai opresti, te mai uiti, nu te poti plictisi.

Plaja: cu nisip, nu foarte lata, in unele zone sezlongurile sunt efectiv la 40-50 cm unul de altul, deci inghesuiala mare! INSA, la cam 1 km este Plaja San Antonio, lata, tot cu nisip, sezlonguri rare, apa mica si curata, intrare lina, totul foarte placut, plus Terasa San Antonio, cu tot felul de mancaruri, muzica in surdina, 5 EUR 2 sezlonguri (fara nimic inclus).

Dar sa ma intorc la plaja din Potos - am stat la plaja in dreptul Terasei Irene, 5 EUR cu 2 cafele incluse, plus cate o sticla de apa la jumatate de litru.

In alta zi am stat la Terasa Ionion, tot asa, trebuia sa comanzi ceva si era gratuit sezlongul, insa inghesuiala ENORMA!! (pun poze pentru exemplificare). Muzica era cam tare, dar era buna, zic eu...

Cam atat despre hotel, sejurul nostru in Thassos a fost de 10 zile, 5 in Potos si 5 in Skala Potamia (mereu aleg 2 destinatii intr-un concediu, ca sa nu ne plictisim), si tocmai imi dau seama ca am de scris ceva romane, pentru ca am fost in multe locuri si toate asteapa review :) (Giola, Taverna Irene, Plaja San Antonio si Terasa San Antonio unde am luat pranzul, boat cruise din Potos, Skala Potamia, Skala Panagia, Hotelul Ntinas Filoxenia, unde am petrecut tot 5 nopti din sejurul nostru, Plaja Golden Beach, Marble Beach, si multe altele pe care o sa mi le mai amintesc uitandu-ma pe poze).

Ca si concluzie, recomand acest hotel tuturor, si celor cu copii si celor fara copii, noi ne-am simtit foarte bine!

Trimis de eliana77 in 21.02.17 12:23:20
Validat / Publicat: 21.02.17 13:48:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Nei Pori, Kallithea

VIZUALIZĂRI: 2789 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aleea care ducea spre plaja
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[21.02.17 16:06:06]

@eliana77: am citit, am votat dar nu m-am lamurit cu pretul. 450 euro? Adica 90E/ noapte? Mi se pare f mult.

450 lei? Mi se pare f putin.

Lamureste_ne, te rog.

[22.02.17 12:18:56]

@adrianaglogo: Ba serios ca e chiar asa cum am scris: 450 EUR / 5 nopti, cu mic dejun inclus. Astea sunt preturile, si cine are indoieli e foarte usor de verificat direct pe site-ul lor, asa cum am scris eu - introduci datele (eu am fost dupa 20 iulie) si gasesti ofertele.

Spre exemplu, anul acesta este 107.20 EUR pe noapte, tripla.

Pun linkul aici, dar nu stiu daca duce undeva:

booking.bookres.com/en/ho ... oaWdoJTVEPTA%3D

[22.02.17 12:25:05]

@adrianaglogo: Din pacate linkul pus de mine mai devreme se pare ca distruge pagina si nu se mai poate citi mai nimic, asa incat revin si dau alt link: http://www.hotelpotos.com/en/

In stanga sus introduceti datele - de ex. eu am cautat din data de 22 Iulie - 5 nopti, si rezultatul este: 93.60 EUR pe noapte anul acesta (tot cu mic dejun) camera dubla si 107.20 EUR camera tripla.

Din pacate astea sunt preturile, hotelul era oricum FULL! chiar si la banii astia, iar noi am fost multumiti. Mai ieftin a fost acum 2 ani in Platamonas/Nei Pori, si chiar la Ammon Zeus in Halkidiki/Kallithea, insa peste tot vad ca s-au marit preturile...

Anul acesta, cu Voia Domnului sper sa ajumgem in Lefkada/Nidri si in Parga! Acolo vad ca preturile sunt si mai mari!

[22.02.17 20:14:06]

@eliana77: Sper ca nu ai inteles ca nu te cred! Doar ca nu precizasesi moneda. Daca voi v-ati simtit bine, a meritat fiecare banut.

mergem si noi in Parga in septembrie. Am facut de o luna doua rezervari, urmeaza sa ne hotaram unde ramanem si anulez una. Am gasit ieftin, 34, respectiv 36 E /noapte. Fara piscina, fara lux. La cat stam in camera nu imi trebuie decat o camera decenta, curata, frigider si balcon.

[22.02.17 21:41:58]

@adrianaglogo: Ai dreptate, nu mi-am dat seama ca nu am scris moneda, dar nici nu am cum sa schimb (nu ma pricep).

In Parga in Iulie am gasit cu 100 EUR la Marina House si 120 EUR la Valtos Beache mult, dar si conditiile sunt pe masura (cel putin la Valtos Beach Hotel). Si sunt cam singurele ok ca distante si ca ce ne dorim si cu "free cancelling"... dar, mai caut!

[22.02.17 21:49:03]

@eliana77: am modificat eu, în caseta tehnică, la rubrica PREȚ.

Acum scrie

450 [precizat ulterior: EURO]

mai multă atenție pe viitor, pliz

[22.02.17 22:49:27]

@eliana77: M-am uitat si eu pe hotelurile alese de tine. Ei da, arata super. Dar si pretul... Imi depaseste bugetul de vacanta. Asa ca ma multumesc cu ceva mai modest. Mai ales ca avem de gand sa stam vreo 16 zile, doar-doar ne-om satura de Grecia!

Am citit un review mai vechi al tau si am ras singura de ideea a ava jobul de a te plimba si a scrie povesti. M-as inscrie si eu.

De fapt exista astfel de slujbe, dar putine! Nu avem noi norocul asta!

[23.02.17 11:07:41]

@adrianaglogo: Intr-adevar preturile sunt mari, asa cum am mentionat, insa speram sa avem un concediu de vis dupa un an de munca asidua Dar mai e muuuult pana la vara si nu se stie cate se mai pot intampla pana atunci...

16 zile suna ireal de frumos pentru mine, abia daca putem lipsi 10-12 zile maxim!

Oriunde veti petrece concediile anul acesta va urez tuturor sa aveti un timp minunat!

calatorul
    [17.09.17 20:49:31]

@eliana77: Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele insotitoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare.

adrianaglogo, calatorul, eliana77
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel: