ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2017
JUL-2016

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Taverna Irene - Potos (la pomul laudat)

Mult, mult si iarasi muuuult prea laudata aceasta taverna pe unele forumuri (nu stiu daca am voie sa dau numele), asa ca am zis "hai sa incercam si noi intr-o seara", desi am fost cazati la Hotel Potos, despre care am scris deja impresii, unde mancarea era destula, in sistem bufet suedez si doar 8 EUR de persoana la cina.

Ok, deci zis si facut, ne-am indreptat spre Taverna Irene, in jur de 8.30 cred ca era, seara. Am gasit cu greu o masa libera si am comandat un platou cu fructe de mare pentru 2 persoane - 20EUR. Platoul mare, intr-adevar, nu am reusit sa-l terminam, insa cum s-a mai spus - fara gust, toate imbaiate intr-o baie de ulei, super prajite si cam fade dupa gustul meu, cel putin.

Ni s-a adus pe masa paine (fara sa cerem) si pe care am regasit-o in nota de plata. Timpul de asteptare foarte mic, 5 min maxim si cam 10 pt mancare.

Am mai comandat o carafa de 1,5l de vin (5EUR) si o sticla cu apa minerala.

Totalul a fost 30 EUR. In ciuda celor spuse pe alte forumuri, desi Otilia (renumita chelnerita romanca) ne-a luat comanda si ne-a adus si nota, nu ne-a facut niciun discount, asa cum am auzit ca obisnuieste sa faca romanilor. In fine, am lasat si un bacsis cam consistent, doar la insistenta sotului, insa sincer a fost o seara obisnuita, nimic spectaculos, nimic iesit din comun. Sa zicem ca am plecat satui, insa mancarea nu a fost deloc sanatoasa.

La sfarsit cand am cerut nota de plata ne-a fost adusa o farfurie cu niste inghetata de cacao/ciocolata (care din pacate nu imi place deloc :( preferand vanilia, fisticul, si alte arome).

In plus, ceea ce nu mi-a placut absolut deloc a fost aranjamentul meselor - am stat efectiv la 15-20 cm de masa de alaturi!!! Bine ca erau niste slovaci sau rusi si nu intelegeam nimic, si sper ca nici ei :)

In rest, taverna este super si cand zic super - E SUUUUPER aglomerata!! La tavernele din jur nu era nimeni, dar absolut nimeni, erau disperati dupa clienti saracii. Probabil tinand cont ca e o statiune (insula toata chiar) foarte frecventata de romani, toti sau 90% aleg taverna aceasta in urma faimei (nemeritate zic eu).

De asemenea cred ca Otilia nu face fata abundentei de clienti, care vin in valuri, incercand din rasputeri sa fie cam peste tot, iar asta se observa clar - se chinuie efectiv sa zambeasca, sa zica ceva de bine, dar e super stresata si obosita. Nu cred ca am prins-o intr-o zi mai proasta noi, pentru ca am mai trecut pe acolo plimbandu-ne seara si arata la fel - un fel de du-te/vino continuu si in toate partile.

Cam asta a fost experienta noastra la Taverna Irene, pe care sincer, nu o recomand deloc, iar eu chiar nu sunt pretentioasa in general, se vede dupa review-urile celelalte :)

Trimis de eliana77 in 21.06.17 10:19:11
Validat / Publicat: 21.06.17 13:42:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 9503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eliana77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Platoul Mix Fish la Taverna Irene

ANILU
[21.06.17 14:07:23]

@eliana77: Nu cred că mai este relevant ceea ce ne scrii tu acum, informaţiile fiind din iulie 2016, cam anul trecut.

Să ne scrie colegii care sunt acum pe acolo prin Potos cum este acum, dacă este aglomerat... dacă calitatea mâncării este aşa cum ne spui tu... dacă serviciile sunt ok... sau dacă au sau nu discaunt... Părerea mea...

Voi ajunge şi eu în Thasos şi dacă voi ajunge la Irene voi confirma sau infirma cele scrise de tine.

In rest numai de bine.

Cris
[21.06.17 16:22:35]

@ANILU: Eu, spre deosebire de tine, consider foarte relevant ceea ce scrie @eliana77 în review, oricum mult mai relevant decât ar scrie cineva care a fost la început de iunie 2017 în Thassos.

Gândește-te că oriunde este foarte aglomerat în vârf de sezon, iulie și în special august, pe când la început (mai, iunie) sunt mult mai puțini turiști. Cineva care merge în iulie s-ar putea să fie dezamăgit citind ce scriu cei care au fost anul acesta la începutul verii, dacă nu este conștient că în iulie și august lucrurile se pot schimba din cauza aglomerației. Și asta cred că este valabil oriunde, nu doar în Thassos.

Chiar și la taverne, bucătarii și ospătarii fac față mult mai ușor unui aflux redus de turiști, așa că eu consider că cei care merg în plin sezon trebuie să citească și să țină cont de ceea ce scriu cei care au fost în aceeași perioadă, chiar dacă au fost cu un an înainte. Asta pentru a fi măcar pregătiți pentru ce e mai rău și a nu merge acolo cu așteptări ce le pot fi înșelate.

Cel puțin așa consider eu.

Vacanță plăcută în Thassos, sper să îți placă mult!

eliana77AUTOR REVIEW
[21.06.17 18:06:43]

@ANILU: Pai ori scriam in august cand m-am intors, ori scriu acuma, impresiile sunt fix aceleasi. Daca te duci dupa 15 iulie cum am fost eu vei vedea ce inseamna aglomeratie la Irene seara si te vei putea convinge singur/a.

Pe site-ul asta poti citi review-uri si din alti ani, nu numai recenzii recente, ar fi aberant.

Cat despre gustul mancarii e total subiectiv, fiecare cu ce-i place, logic si normal. Pot manca 2 sau mai multe persoane aceeasi mancare si fiecare sa aiba alta impresie.

Oricum, multumesc ca ai citit, fiecare cu parerea lui. Dar daca astepti pareri din iunie 2017 despre cum o sa fie in iulie, august 2017 e... super tare! bafta!

@Cris: Ai perfecta dreptate. Difera mult aglomeratia din statiune in functie de luna (in iunie sigur e mult mai liber ca in iulie, iar in august am auzit ca e potopul de-a binelea!!)

das
[14.12.18 13:09:28]

@eliana77: hello!

eu cred ca acest comentariu se incadreaza foarte bine la cele subiective (no offence) si se pot da cateva exemple clare... dar nu despre asta este vorba.

Eu voi fii cel subiectiv acum. o cunosc pe Otilia de multi ani chiar din primul an in care a inceput munca acolo, merg de 2 ori pe an in Potos de 11 ani si mereu revin cu mare drag.

O sa dau un singur exemplu, cred relevant.

La sfarsitul lunii septembrie am insotit un grup de prieteni care erau prima data in Thassos, cazare era pe partea opusa a insulei la vreo 30km distanta de Potos... unde crede-ti ca am ales sa mancam si sa ne destindem in fiecare seara... in Potos la Otilia la taverna. dupa ce doua zile explorasem zona in care stateam si am servit masa la cateva taverne celebre din zona. Daca 6 fam cu trei masini s-au deplasat cateva seri la rand 60 km sa serveasca masa acolo... inseamna mult!!!

Revenind la subiect, pot spune ca in septembrie 2018 servirea este ireprosabila, portiile de mancare sunt mai mult decat generoase iar discounturile oferite de Otilia si inghetata din partea casei exista!!!...

si da, cu un singur lucru sunt de acord... este foarte aglomerat chiar si in septembrie

P. S Painea cu usturoi, mirodenii si ulei de masline pusa pe plita este nepretuita!!!

radu tl
[03.01.19 12:15:53]

eu am mancat la Irene si nu sunt subiectiv deloc.

Este adevarat ca e aglomerat insa la fel de adevarat e ca mancarea este buna. (bineneteles, gusturile nu se discuta).

Este adevarat si faptul ca mancarea vine repede, ca primiti din partea casei un desert.

Nu e adevarat ca primiti o reducere ca sunteti romani, in cazul asta ar trebui sa primeasca discount mai mult de jumatate din clienti.

Este adevarat ca Otilia serveste la mese daca se prinde ca esti roman. Daca nu, vine orice alt ospatar si veti vedea ca serviciul e poate chiar mai bun.

Concluzia mea personala este ca taverna Irene nu e cu nimic mai presus decat alte taverne din Tassos, dar daca as mai ajunge odata prin zona as merge inca o data acolo (am avut parte de niste penne bologneze de senzatie).

[03.01.19 12:19:47]

@radu tl:

eu am mancat la Irene si nu sunt subiectiv deloc.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

ANILU, das, eliana77, radu tl
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Potos: