ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.12.2016
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

Lăsați copilul din inima voastră să iasă afară!

Uite, încep un review fără banc, ăsta e un act de mare curaj din partea-mi. Am ales calea asta pentru că va fi un review scurt, da, până și eu pot fi concis!

Nu cred să existe sărbătoare mai emoționantă decât cea a Crăciunului, cea mai frumoasă poveste a copilăriei noastre. Dacă aveți răbdare și, da, de Crăciun trebuie s-aveți, uitați-vă-n inima voastră, orice inimă a unui om, indiferent cât de bătrân, ascunde inima unui copil: v-aduceți aminte nerăbdarea cu care așteptam sărbătoarea Crăciunului?

Învățam colinde, ieșeam în gerul de-afară să cântăm pe la ferestrele oamenilor bucuria de a se fi născut Cristos, chiar dacă nu știam noi, prea bine, ce-nseamnă asta! Împărțeam, cu bucuria copilului, covrigii și merele primite, ori nucile... banii erau tare scumpi, primeam câte-un leu, doi, pe care-i transformam în caramele, dulcele suprem la care puteam gândi noi, copiii de eram de prin iarna anului 1969... pe care, iarăși, le-mpărțeam. Întotdeauna egal, fără ceartă, cu candoare copilărească, nealterată de cine știe ce ambiții.

Lumea era mai săracă în ispite pe-atunci, copilăria mai senină, eram fericiți fără mai știu eu ce high-tech cadouri, iarna, sania era unica și cea mai dorită jucărie. Sanie la care împingeam, sau, trăgeam, cu egală bucurie cu cea în care TU erai cel ce stătea în ea, atunci când îți venea rândul... sanie de pe care alunecai atunci când derdelușul era prea abrupt iar ceilalți copii săreau să te-nvețe cum să stai PE ea și nu SUB ea, un altfel de dicton spartan.

Ne jucam în zăpezile bogate de-atunci (ou sont le neige d'antan?) ne înghețau picioarele-n ghetuțe și degetele de la mâini în mănușile cu un deget dar n-am fi intrat în casă, sub nicio formă! Iar când erai luat, pe sus, de părinți, toată tragedia lumii era în lacrimile de-ți înghețau pe obrajii rebegiți de frig.

Clar, cred că oricare din noi avem melancolia copilului de-am fost, cea mai frumoasă parte a vieții noastre, când nu eram măcinați de ambiții profesionale, altele decât aceea de aluneca cât mai mult pe gheață sau zăpadă, sau mai știu eu de ce natură. Și când eram feriți de relele vremurilor de părinții care poate că astăzi nu mai sunt și cărora o să le ducem veșnic dorul, chiar dacă am ajuns și noi, la rândul nostru, părinți sau bunici...

Și-atunci, chiar credeam în versurile:

De Crăciun, fii mai bun...

Acum se apropie o altă sărbătoare a Crăciunului, prilej pentru noi de-a ne lăsa amăgiți de amintirea copiilor care-am fost.

Crăciunul care vine vă urez să v-aducă numai bucurii și fericire, să-l petreceți cu cei dragi și și-n amintirea celor ce-au fost și nu mai sunt, dar care au însemnat mult pentru voi ! Crăciun fericit !

Până la anul, haidi, pa !

Web, rog melodia:youtube

by webm: adăugate ulterior, la solicitarea autorului

Trimis de Yersinia Pestis in 22.12.16 18:32:23
Validat / Publicat: 22.12.16 19:00:56

VIZUALIZĂRI: 1577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2047 PMA (din 47 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 56
[22.12.16 19:00:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări de suflet (mai puţin turistice), DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

tata123 🔱
[22.12.16 19:10:57]

@Yersinia pestis: Uauuu... eu primul cu un vot la un articol al tău... dar, de Crăciun hai să fim mai buni... Corecte „filozofări”... Un Crăciun plin de bucurii, daruri și împliniri.

[22.12.16 19:15:23]

@Yersinia pestis:

Superb! Fiecare din noi purtam un suflet de copil care tanjeste dupa trecutul lui, eu dupa copilaria mea braileana, la tara, ce s-a frant brusc la varsta de 7 ani cand m-au mutat sub becurile orasului! Si Mosul acela de atunci il port si azi cu mine, la fiecare Craciun si astept sa-i dau prajiturica.

Multmesc pentru articol si superbul colind, sa ai mereu sufletul de azi si sa fii mereu copil!

[22.12.16 20:06:45]

@Yersinia pestis: Desi esti adult (conform spuselor tale) copilul din tine e acolo si are grija de tine in continuare. Craciunul este sarbatoarea mea preferata si ma gandesc la aceasta sarbatoare de la inceput de noiembrie, cadouri, bucate, odihna, un vinisor fiert, toate se amesteca in capul meu si numar zilele pana la marea sarbatoare. Craciunul se face in familie si asa incercam si noi, am insa un regret, il petrecem la Focsani la soacra mea insa mama ramane singura la Bucuresti.

Recuperam insa la intoarcere si oricum cadourile intre timp s-au primit inainte de plecare. Emotii? Binenteles, oare ce imi aduce mosul anul asta? Si putina zapada ar fi fost de dorit. In urma cu cativa ani la noi in curte se strangea multa zapada astfel incat baietii isi daceau un mic derdelus.

Multa melancolie ne-ai adus tu aici si nu pot decat sa-ti urez Sarbatori fericite! alaturi de cei dragi si binenteles sa te votez ????????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
krisstinna
[22.12.16 20:09:21]

M-am întâlnit cu Iarna la Predeal...

Era-mbracata ca si-acum un an,

Cu aceeasi alba rochie de bal,

Pastrata vara sus, pe Caraiman...

Calatoream spre tara unde cresc

Smochine, portocale si lamâi...

Eram într-un compartiment de clasa I,

Cu geamul mat, pietrificat de ger,

Si canapeaua rosie de plus,

Sub care fredona-n calorifer,

Sensibil ca o coarda sub arcus,

Un vag susur de samovar rusesc...

Si-am coborât în gara, pe peron,

Sa schimb cu iarna câteva cuvinte...

Venea din Nord.

Venea din Rosmersholm -

Din patria lui Ibsen si Bjornson,

De-acolo unde, -n loc de soare

Si caldura,

înfriguratii cer... Literatura...

Si m-a convins c-acolo-i mult mai bine

Decât în tara unde cresc smochine,

Curmale, portocale si lamâi,

Si din compartimentul meu, de clasa I

M-am coborât ca un copil cuminte

Si m-am întors cu iarna-n Bucuresti...

O! Tu, sfatuitoarea mea de azi-nainte,

Ce mare esti,

Ce buna esti,

Ce calda esti!... - De vorbă cu iarna-Ion Minulescu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
krisstinna
[22.12.16 20:16:03]

Yersi: Îmi plac poeziile, ador să le citesc. Eu sunt copil, îmi doresc să rămân așa. Consideră că, copilul din mine a recitat în fața lui Moș Crăciun. Mulțumesc, sărbători frumoase si liniștite vă doresc tuturor!

mprofeanu
[22.12.16 20:21:13]

@Yersinia pestis: Crăciunul este minunat pentru că așa cum ai spus și tu ne readuce aminte de vremurile de demult...

Renaștem în fiecare an cu fiecare brad verde pe care îl împodobim și unde ne adunăm cu cei dragi.

Este momentul să ne amintim și de cei care au fost și nu mai sunt, dar Nașterea Domnului este o zi mare, este un început...

Sărbători îmbelșugate ție și tuturor afaiștilor alături de cei dragi!

Dan&Ema
[22.12.16 20:55:53]

@Yersinia pestis:

Craciun fericit!

Bine-ai revenit anul asta in lumea AFA cu umorul tau inconfundabil si suita de bancuri (articolul asta e exceptia care confirma regula in ce priveste bancurile).

Sa fim copii din cand in cand si sa ne bucuram neconditionat si sa nu ne mai apese grijile, asta imi place!

Si superbonus!

Si numai de bine!

Si vorba ta: haidi pa!

Radu Tudoran
[22.12.16 21:12:36]

Craciun fericit boierule.

Ma bucur ca te-am cunoscut (de la foarte mare distanta) si sper sa ajungem sa bem si o bere impreuna.

irinad
[22.12.16 21:17:53]

@Yersinia pestis: Foarte frumos, foarte sensibil! Mi-ai adus aminte de iernile copilăriei, erau exact aşa cum le-ai descris şi tu!

Sărbători fericite!

O stea călătorului. "

Mihai Eminescu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[22.12.16 21:49:16]

@webmaster26: Mulțumesc! Sărbători fericite!

[22.12.16 21:56:02]

@tata123: mulțumesc pentru vizită și vot și, mai ales, pentru urări!

Să fii sănătos, tu și cei dragi ție, s-ai parte de un Moș darnic iar tu să fii la fel de generos cu cei care te iubesc!

Sărbători fericite!

[22.12.16 22:02:10]

@elviramvio: Pentru mine luna decembrie este aparte: ambii părinți mi-au murit în această perioadă a anului, la distanță de trei ani și șase zile, unul față de celălalt.

Și, chiar dacă nu mai eram copil, abia după moartea lor am înțeles ce-nseamnă ”niciodată”. Poate de asta mă doare, fără putință de vindecare, acest cuvânt!

Este ideal să putem fi copii, for ever, dar, știi și tu, maturitatea ucide candoarea! De aceea copilăria este irepetabilă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
[22.12.16 22:07:34]

@mishu: Să te bucuri de întâlnirile cu oricine ți-e drag! Dacă o să-nțelegem aceste bucurii, viața ni se va părea împlinită!

Sărbători de iarnă frumoase! Și, poate, o să ai parte și de zăpezi bacoviene, dacă asta vrei, ți le doresc!

[22.12.16 22:10:08]

@krisstinna: Luna plină-a răsărit,

Sus pe deal s-a odihnit,

Şi pe cerul ca oglinda

A pornit-o cu colinda.

Iar în calea ei senină,

Câte-o stea se dă pe gheată

Însemnând o dungă lină

Şi subţire, ca o aţă

De lumină.

Ninse, dealurile dorm.

Doar oraşul, alb sub lună,

Geme, zbârnâie şi sună

Ca un contrabas enorm.

Otilia Cazimir

[22.12.16 22:17:24]

@krisstinna: Cu fiecare zi ce trece, cu fiecare ecou ce mi-l trimiți mă conving că ești un suflet aparte.

Și, mă bucur că ai ales să-mi arăți asta!

Și că eu am putut să văd!

Sărbători pline de bucurie, alături de cei ce-ți sunt dragi!

[22.12.16 22:22:00]

@mprofeanu: Cred că, odată cu vârsta, ne-am pierdut candoarea și asta ne face să avem bucurii controlate, străine de copilărie. Dar, asta e viața, trebuie să ne bucurăm de fiecare etapă a vieții!

Sărut mâna pentru urări, ți le întorc cu bucurie!

[22.12.16 22:25:51]

@Dan&Ema:

Ar trebui

Ar trebui să ne naştem bătrâni,

Să venim înţelepţi,

Să fim în stare de-a hotărî soarta noastră în lume,

Să ştim din răscrucea primară ce drumuri pornesc

Şi iresponsabil să fie doar dorul de-a merge.

Apoi să ne facem mai tineri, mai tineri, mergând,

Maturi şi puternici s-ajungem la poarta creaţiei,

Să trecem de ea şi-n iubire intrând adolescenţi,

Să fim copii la naşterea fiilor noştri.

Oricum ei ar fi atunci mai bătrâni decât noi,

Ne-ar învăţa să vorbim, ne-ar legăna să dormim,

Noi am dispărea tot mai mult, devenind tot mai mici,

Cât bobul de strugure, cât bobul de mazăre, cât bobul de grâu...

”Ar trebui”-Ana Blndiana

Crăciun fericit, Dane!

[22.12.16 22:29:10]

@Radu Tudoran: Sărbători fericite!

O s-ajungem și să ne vedem și, clar, vom bea o bere, împreună. Poate am și făcut-o, fără să (ne) știm.

[22.12.16 22:31:11]

@irinad: Sărut mâna, Crăciun plin de bucurii!

Zoazore
[22.12.16 22:48:56]

@Yersinia pestis: Esti formidabil, stimabile! Unic si irepetabil, ca si copilaria! Si stii de ce? Este pentru prima data cand PLANG la un articol de-al tau! Plang de dor de iernile de demult, de dor de copilarie, de dor de mine!... Plang, pe bune!

Fiindca sufletul meu vrea sa ramana copil!

@Aurici mi-a spus "copil mare"! Mi-a placut mult! Si DA, asta sunt si-asa vreau sa raman!

1. Sa trosneasca lemne-n foc

Si sa vina multa noapte

In pridvor de busuioc

Cu miros de mere coapte.

R1:Si sa ninga nins de nori

Pan' la streasina si peste

Si in scaun sa adorm, adorm

Ca de-un drog si de-o poveste.

2. Cu ziarul pe genunchi

Si cu pleoapele cazute

Sa-mi rasara moartea-n trunchi

Si pe ochi sa ma sarute.

R2:Cei batrani sa fie vii

Pacea lumii fie data

Eu copil intre copii

Iar afara tanar tata.

3. Si bunica sa ma ia

Sa ma duca incet spre perna

Si sa simt venind din ea

Toata linistea eterna.

R3:Sa trosneasca lemne-n foc

Sub un biet ibric cu lapte

Sa miroase-a busuioc, sa miroase

Sa miroase-a mere coapte.

SA TROSNEASCA LEMNE-N FOC

A. Paunescu

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[22.12.16 23:31:20]

@Zoazore: "Lumea s-a născut dintr-o lacrimă a lui Dumnezeu".

Uneori ne încărcăm sufletele cu energii pozitive plângând.

Eu îți doresc să ai parte de sărbători frumoase, iar lacrimile să fie de fericire!

Zoazore
[22.12.16 23:33:41]

@Yersinia pestis: Si tie, suflet de copil, iti urez sa ai sufletul senin si Craciun frumos si linistit!

abancor
[23.12.16 01:28:58]

Eu încă aștept cu nerăbdare Crăciunul. De vreo 10 zile tot împodobesc prin casă și curte, beculețe în brazi, steluțe luminoase la ferestre, tot soiul de cutii muzicale, lumînări, figurine, decoruri, trenulețe, clopoței, căsuțe înșirate prin casă, cu concursul fiică-mii și al nevesti-mii, și ele mari iubitoare de atmosferă sărbătorească. Folosim pahare, farfurii, șervețele cu decor de iarnă. Tocmai am băut un vin fiert, merge strașnic pe frigul ăsta. În curte, că altfel n-are farmec. Norocul meu, încă, e că, chiar dacă nu mai sînt răsfățat, am pe cine răsfăța.

Fiecare paragraf din mesajul tău sau din ecourile de sub el m-a trimis la o poezie, un cîntec, un film. E o abundență de lirism care mă face să vin și eu cu un citat preferat despre lumea copilăriei, una dintre cele mai sugestive imagini vizuale la subiect: vezi aievea pe cele trei mogîldețe, pe podea, în lumina lunii, scociorînd cu lingura prin vasul cu dulceață.

“Albi pelerini ai căilor de lună pe covoare, trei copii desculți, în lungi cămeși de noapte – unul cu cozi blonde, doi cu plete brune – poposiră în jurul unui gavanos cu dulceață. Și toți trei mîncau din aceeași lingură, sub privirea aceleiași bunici, din dulceața acelorași uriași – jos, pe covor. ”

Nu e de iarnă, dar merge. Dacă tot omagiem melancolia dorului de copilărie, dar fără să ne întristăm prea tare, La Medeleni e foarte potrivit.

Dacă totuși e nevoie de mai multe lacrimi, pentru energie pozitivă, pot sugera și alte texte

Crăciun fericit!

PS: alaltăseară am fost cu fie-mea în parc și ne-am bucurat că era pustiu (da, lumea nu mai iese în parc dacă e frig), și nu ne vedea nimeni, așa că am putut să ne dăm în leagăne (unele cu lanțuri babane, să mă țină și pe mine), iar ea, că încă mai are loc, s-a putut strecura și prin niște locuri de joacă cu tobogane și alte comedii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
maryka
[23.12.16 07:32:25]

Superb! Hai să fim din nou copii! Sărbători fericite tuturor!

[23.12.16 07:54:09]

@abancor:

Superb!

[23.12.16 08:28:29]

@abancor: Sunt convins că mereu avem nevoie de copilărie dar, cel mai pregnant, această nevoie se manifestă în perioada sărbătorilor de iarnă!

De aceea ne pregătim casa pentru Sărbători cu atâta atenție, dar, probabil că ducem dorul luminițelor din Pom din Noaptea de Ajun...

Iar Moșul era cea mai minunată ființă, ne putea citi gândurile și ne aducea darurile dorite!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[23.12.16 08:30:35]

@maryka: Să ai parte de un Crăciun minunat, tu și ai tăi! Sărut mâna!

Carmen Ion
[23.12.16 09:05:04]

@Yersinia pestis: Crăciun fericit! Şi sărbători frumoase tuturor! Vă îmbrăţişez cu mare drag

16 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
ANILU, Aurici, Dan&Ema, Dana2008, doinafil, elviramvio, Floria, irinad, maria55, maryka, mishu, mprofeanu, Radu Tudoran, tata123 🔱, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):