ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2016
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.01.14
DEC-2016

încărcat de pe telefon!

O experienta reusita - relaxare si masa foarte buna

Am vrut sa scriu acest review pentru ca nici acum nu-mi pot explica de ce acest hotel a avut parte de reviewuri proaste. Am sa descriu ce a oferit acest hotel. Nu am multe poze dar cele de pe site-ul hotelului sunt in concordanta cu realitatea si da, imi doresc sa revin la acest hotel.

In primul rand camera: dubla cu pat suplimentar suficient de mare sa incapa acel pat fara sa deranjeze. Cearceafuri albe apretate, prosoape (6), halate pentru toti 3 (al treilea ni l-a dat rapid camerista), papuci. Baie mare cu chiuveta mare si cabina de dus. Foarte cald in baie. Camera are un sistem centralizat de ventilatie (acum pe cald) silentios, balcon mare cu masuta si scaune. Da, intradevar mobilier vechi dar nu deranjant ci doar din pal dar pat foarte confortabil noi nu am avut probleme sa ne uitam la tv dar presupun ca cineva mai inalt s-ar fi lovit de polita de deasupra patului. Asta este singurul minus la acest hotel. Curatenie se facea zilnic.

Restaurantul era aranjat cu bun gust. Apropo de cei ce au comentat mai inainte. Tacamurile erau puse intr-un servet facut plic, era un sef de sala ce dirija in permanenta chelnerii sa aduca ce trebuie cand trebuia (micul dejun si cina era bufet suedez) adica nu se astepta sa se goleasca tavile de tot iar pentru cine dorea meniu a la carte se putea servi si asa. Pot sa spun ca nu am mai mancat asa bine la nici un hotel unde am fost in Romania. E drept ca nu aveau atatea sortimente ca bulgarii dar aveau produse proaspete si cam tot ca trebuie: ceva pt aperitiv (foarte buna suculita cu ceapa rosie, branza, masline si pestele marinat ), 2 feluri de salate si cateva feluri principale (friptura la tava, saramura de pui, peste, ardei umpluti sau sarmale) cu garnituri (orez, cartofi taranesti, legume). A fost intr-una din seri si cartofi prajiti unde se imbulzeau copii de parca nu le'ar fi ajuns desi erau garnituri mult mai sanatoase. Eu una nici nu am vrut sa-i vad. Aveau si desert fructe si prajituri de vreo doua sortimente si un cozonac foarte bun. Oricum micul dejun si cinele mult mai gustoase decat la bulgari chiar daca mai putine sortimente.

Dar cel mai important dintre toate a fost serviciul spa si pachetele de proceduri. Cu asta nici bulgarii nu ne intrec. Sala de fitnes situata la etajul 2 avea 26 aparate, era noua. Tot acolo aveau sala de conferinte si un bar care de deschidea spre o terasa deschisa vara foarte frumos amenajat si nu era lasat de izbeliste chiar daca era iarna. La etajul 1 si parter din corpul spa erau camerele pt proceduri unde am beneficat de servicii excelente si cel care imi va ramane in minte este dusul vichy pe care il recomand tuturor, este excelent si maseorii sunt foarte buni. La parter e piscina mare care are incorporat jacuzzi, paturi cu masaj subacval si alte locuri pentru masaj, sauna umeda si cea uscata, serviciile spa fiind incluse in pretul cazarii in afara procedurilor de relaxare.

Una peste alta am fost foarte multumita de serviciile oferite de acest hotel si de masa incat chiar nu a mai contat ca la pat se desprindea un pic palul. Asta numai daca vrei sa fii carcotas dar serviciile, amabilitatea, masa si muzica de seara care chiar nu se auzea foarte tare in afara restaurantului, tratamentul si chiar faptul ca camera era spatioasa si nu inghesuita au contat mult in favoarea acestui hotel. Acum depinde ce vrei si ce conteaza mai mult pt tine ca mama mea a stat la un hotel cate avea o camera cu mobilier nou foarte frumoasa dar s-a plictisit.

Sigur ca nu se poate compara cu hotel Europa dar acolo o sticla de vin era de 450 lei asa ca acest hotel avea cel putin acum in extrasezon un raport bun calitate pret.

Chiar si la mic dejun gaseai orice sa mananci si 2 feluri de mancare de post foarte bune. Legumele la tigaie erau excelent gatite si am mancat zilnic, in rest tot ce se poate manca la mic dejun si cafea, lapte, iaurt, ceai, compot, suc.

In concluzie recomand acest hotel tuturor. Vara e o terasa draguta cu barbeqiu afara si plaja e lata si frumoasa chiar daca trebuie sa cobori scari pana la ea.

Trimis de aurora56 in 04.12.16 19:59:18
Validat / Publicat: 04.12.16 20:34:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE NORD. A mai fost în/la: Munte, Sibiu, Maramures, litora, Bucuresti

VIZUALIZĂRI: 4048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurora56); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 plaja hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.00 EUR pe cameră

[19.02.17 14:22:58]

Suntem la medspa, am primit prajituri la masa, in frigider este ca si in camera, pe balcon ingheata, unde le tinem? In camera se acresc, e foarte cald.

Aceeasi piscina mica, sezlonguri fara spatii intre ele, inghesuiala,

la duș n-avem savoniera, stam cu sapunul pe jos,

bufetul parca s-a mai inviorat nitel, dar tot saracacios, abunda oua salam carnati la ora 8.

Sistemul de incalzire camera ultramodern fara instructiuni, ne-am trezit azi noapte cu 33,5 grade cred ca daca nu-l opream ajungea la 40. Nu stim sa-l folosim, l-am butonotat, are cca 20 de functii.

Lucruri marunte dar care-ti fac sejurul varza.

Am uitat sticla cu apa in camera, nu mai urc, merg la dozatorul de la receptie, nu sunt pahare, si cand primiti? , luni. Pai azi e sambata, dat-mi o cana, va dau dar este din portelan si n-aveti voie cu ea la piscina. Si haida haida cu costumu ud pe mine merg pana in capatul culoarului (rece), urc cu liftu, alt culoar, iau sticla, cobor, asta pentru niste amarate de pahare.

Apa in piscina miroase foarte puternic a clor.

Personalul dragut.

Am scris ca sa vedeti de ce primesc note proaste.

Cer salata cruditati, telina si morcovul rase mare, adaugat castravete si rosie, pai ori e salata de vara ori de cruditati. Am mancat-o din jena pentru ospatar care a fost tare dragut.

Sauna: ajunge la 100 grade si asa sta toata ziua, nu vine nimeni s-o regleze. Ba uneori dimineata nici nu-i pornita.

Cred ca.m-am ales cu o ciuperca pe picior.

Desi la receptie spa scrie pe o hartie care nu o citeste nimeni, ca șezlongurile se folosesc dupa ce ai pus prosopul (insuficient unul pentru ca sunt mici) nimeni nu pune prosopul pe sezlong, toata lumea se aseaza cu costumul ud direct pe sezlong, asa ca posibilitatea de a lua ceva este maxima mai ales ca vin din afara tot felul de oameni pe care nu-i controleaza nimeni daca au dermatite. Cred ca ar trebui cineva care sa se ocupe in mod special de piscina. Aveti copii vi-i puneti pe sezlonguri.clorul din piscina nu este suficient pentru o micoza.

aurora56AUTOR REVIEW
    [19.02.17 14:36:57]

@eelena: fiecare percepe altfel un sejur intr-o locatie. Pe mine nu m-a deranjat lipsa savonierei la dus. Imi amintesc ca aveam un suport unde tineam pliculetele de gel de dus si m-am spalat cu ele. Samponul il tineam pe marginea cazii.

Am tinut afara alimentele perisabile dar afara erau in jur de 4-5 grade pe balcon si nu tineam alimente peste noapte ca nu era nevoie, deci noi nu am avut acest incovenient.

Micul dejun si cina au fost pentru mine arhisuficiente desi nici eu nu mananc salam dar am mancat legume, peste, branza, unt, sunculita, etc... (iar unii preferau salam).

In privinta apei din piscina da aici va dau dreptate, erau momente cand mirosea puternic a clor, dar nu totdeauna.

[19.02.17 15:02:40]

Le-am pus afara si le-au mancat pescarusii, cand am ajuns in camera pe balcon era plin de frisca ciocolata bucati de plastic de la punga si cca 5 pescarusi imensi se bateau pe resturi.

N-avem niciun suport la duș absolut nimic, stai cu tubu de sampon si sapunu, intre picioare, daca le pui pe jos ti le rastoarna jetul de apa.

Bufet: anul trecut aveau branza desarata, anul asta n-am avut norocul. Legumele (din care n-am prins) se termina repede, nu mananc pentru ca inoata in ulei (sunt trase la tigaie). Pește dimineata? N-am vazut asa ceva. Am mancat doar sunca. Masline negre nu sunt , sunt doar verzi si tare acre.

Pranzul si cina sunt excelente.

Personalul dragut.

Mi-am julit picioarele intre sezlonguri, spatiu tare mic, adevarul este ca nici n-au cum sa se extinda.

Apa cam rece, eu fac impachetari cu namol, parafina, dupa tratament totul trebuie sa fie cald.

Am scris si o sa scriu in continuare pentru ca vreau sa cred ca cineva le citeste.

Am scris despre halate, erau rupte, au cumparat halate (pe care le-au spalat la temperatura inalta si au intrat la apa, stau cu sutienul mai mult pe afara. In fine, au incercat totusi. Precis a fost un barbat la cumparaturi. Bumbacul 100% intra la apa.

Am scris de mancare regim, vad ca dimineata tot n-am ce sa mananc (anul trecut am suferit, toate ciorbele supele si felul doi aveau piper) anul acesta am mancat supa legume fara sare piper, doar legume, excelenta, si la felul doi am avut ce alege fara sare si condimente.

aurora56AUTOR REVIEW
    [19.02.17 15:31:14]

@eelena: nu e nici o problema. Poate ca intre timp, din 1 decembrie 2016, au mai schimbat meniul. Noi am avut mic dejun si cina.

Da, e spatiu mic intre sezlonguri si chiar sunt putine dar eu vad intoteauna partea plina a paharului, nu pot sa uit cat de bine m-am simtit in urma procedurilor spa (am avut pachet de trei nopti cu cate 2 proceduri pe zi exceptionale din punctul meu de vedere si demipensiune).

Eu una m-am simtit exceptional la acest hotel. Poate ca nu am vazut alte spa-uri ca nu mi-am permis dar important ca m-am simtit bine si acolo cu toate minusurile dar pentru mine nu au contat.

Erau cunostinete care povesteau ca la Delfinul sunt mai multe piscine si e mai frumos dar evident si pretul e pe masura. Eu am fost multumita sa raportul calitate pret si de faptul ca si in Romania se poate sa beneficiez de servicii bune.

Masajele au anulat unele incoveniente si am incercat sa ma adaptez conditiilor actuale si sa nu compar cu alte hoteluri (de exemplu a fost mult mai bine cand m-am dus la piscina la ora 15 cand nu era aglomerat decat la 11-12) si pentru ca majoritatea timpului nu stateam pe sezlong, nu am avut nevoie de el si am lasat halatul si prosopul pe scaun).

Nu incerc sa va contrazic, asa cum am zis, fiecare percepe in felul lui si cine citeste poate sa isi faca o impresie si va alege o locatie in functie de ce isi doreste mai mult de la un concediu sau mica vacanta...

[19.02.17 15:41:58]

@eelena: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[19.02.17 15:57:41]

Master, eu am un review despre acest hotel și am zis ca unul este suficient. Multumesc totusi pentru bunavointa. Am ambitia ca si hotelurile noastre sa concureze cu cele de afara, iar cine este incapatanat si nu vrea, sa iasa de pe piata, sa lase locul celor care au inteles. Tineti-o tot asa, sunteti cei mai tari. Cand plec in concediu intreb pe cei din jurul meu de unde fac rost de impresii, de unde s-au documentat despre hotel. In proportie de 88% au fost cititori ai "Amfostacolo.ro". Ma bucur ca existati.

[19.02.17 16:11:37]

@aurora56: Avand un sejur mic de doar 3 zile a fost normal sa va balaciti non stop, daca stai mai mult te plictisesti in camera, afara nu mergi ca este frig si langa hotel bate vantul puternic (este la 20-30m) de mare, asa ca dupa ce mananci si faci procedurile, mergi la piscina. Iei telefonul, o revista, familia, si piscina devine loc de divertisment, socializare.

Preturile nu sunt chiar mici, sunt pachete care ajung si la 6400 lei (persoana) si mi se pare normal sa ai pretentii.

Daca as veni pentru 3 zile, le-as astepta cu sufletul la gura mai ales daca sunt dupa o perioada de munca asidua, si totul mi s-ar parea mai mult decat minunat, nici n-ai timp sa constientizezi toate amanuntele.

aurora56
    Alte impresii din această RUBRICĂMirage MedSPA Hotel: