ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2016
ÎNSCRIS: 02.05.10
STATUS: APOLLO
AUG-2016
2 AD. + - COPII

Fiindcă taverna Babis nu mai e, ne-am consolat la taverna Babis & Babis (Μπάμπης & Μπάμπης)

Ca să reiau ideea din titlu, încep prin a vă spune că întotdeauna când ajungeam în Paralia Katerini în trecere către diverse colţuri însorite ale Eladei, negreşit mergeam la masă la taverna Babis (vezi impresii) care din vara anului 2015 a fost închisă, nerezistând vicisitudinilor crizei.

Anul trecut am experimentat cu succes încă două taverne în staţiune: Struga (vezi impresii) şi Ta Binelikia (vezi impresii). Însă am mai fi vrut şi altceva, mai mult pentru diversitate.

Cum ştiam că în Paralia Katerini vom avea nopţile intermediare şi anul acesta, şi cum de regulă la sosire în Grecia, după douăsprezece ore petrecute în maşină, abia aşteptăm o masă bună la tavernă, o baie în mare şi o relaxare pe nisip (poate nu neapărat în această ordine), ne-am orientat de data aceasta la taverna Babis&Babis. De ce? Pentru că era aproape de locul de cazare ce-l aleseserăm pentru noaptea ce urma şi pentru că avea referinţe bune pe tripadvisor.

De ce Paralia Katerini? Am mai spus poate şi în alte rânduri, pentru că ne întoarcem mereu aici precum criminalul la locul faptei, nu cred că am făcut o comparaţie reuşită, dar asta mi-a venit în minte. A fost primul contact cu Grecia, şi rămâne o referinţă, indiferent de transformările bune sau mai puţin bune ale acestei staţiuni. O folosim mereu drept loc intermediar în peregerinările noastre prin Elada, având în vedere poziţia ei destul de bună în partea nordică a ţării.

Aşadar, am sosit în Paralia Katerini pe la orele 3-4 după amiază, ne-am cazat, (plăcut aşa-şi-aşa), fuga la mare la scăldat urmată de o primă sesiune de plajă cam scurtă şi, revigoraţi dar şi înfometaţi, iată-ne îndreptându-ne către taverna Babis&Babis pe care o cam ştiam aproape de parcarea unde lăsaserăm maşina. E vorba, în primul rând, de capătul dinspre portul din Paralia Katerini, mai precis zona în care se află discoteca cea mai vestită (cred că este şi cea mai mare) din staţiune. Oarecum vizavi se află această tavernă, despre care citisem de bine, în general, având un bun renume. Adresa oficială este: Ολύμπου 32 (Olympou 32).

Taverna Babis&Babis este cunoscută şi pentru meniurile oferite vegetarienilor, însă mai ales pentru mâncarea grecească şi preparatele sale din peşte şi fructe de mare, drept pentru care după nume apare imediat titlul de psarotaverna (taverna de peşte) şi uzerie, care nu mai are nevoie de traducere. E destul de mare având mese atât în corpul propriu-zis, înăuntru, unde e locul potrivit pe vreme mai puţin bună, dar şi o terasă încăpătoare lipită de tavernă.

Odată ce-am ajuns, ne-am grăbit să ocupăm o masă în capătul din dreapta al terasei, căci ce poate fi mai plăcut decât răcoarea dinspre seară, când arşiţa din timpul zilei se mai ostoieşte. La ora aceea, nefiind, nici ora prânzului, dar nici seară în adevăratul sens al cuvântului, nu era aglomerat, ceea a a constituit un real avantaj, servirea fiind ireproşabilă, ba chiar ne-a permis să socializăm un pic cu ospătarul nostru. L-am întrebat dacă Babis&Babis are vreo legătură de rudenie cu cealaltă tavernă închisă, mi-a spus că nu ştie fiindcă e nou, dar se poate informa dacă vreau. N-am vrut pentru că nu venisem să fac investigaţii, era doar o curiozitate. Wi-fi avea semnal foarte bun, dar a trebuit să cerem parola, căci nu era la liber.

Cum nu intrăm în categoria vegetarienilor şi cum visam de ceva timp la fructe de mare cu retsina sau carne de miel (soţul meu mai abitir ca mine), ne-am orientat ca atare. În plus, din cauza foamei ce se instalase acerb sau poate din cauza poftei necontrolate, ieşită la iveală acum, după o lungă stare de latenţă, am comandat cu nesăbuinţă din toate câte ceva.

Am început cu o ţâră de uzo care ne-a fost oferit din partea casei după ce ne fusese luată comanda care, pesemne, părea cam “greu de dus” pentru noi doi şi se gândise ospătarul că trebuie să-i uşureze drumul. Am vrut să încercăm atât kalamari, nelipsiţi de la mesele greceşti, cât şi un preparat din carne de miel. Cum kleftiko nu făceau, am găsit în menu coastele de miel pe care le-am cerut imediat. Acestea ne-au fost aduse cu o garnitură de orez cu legume. Dar, nu ne-am oprit aici, întrucât ni s-a părut că nu e deajuns (foame mare, ce să-i faci!) am mai plusat cu o porţie de pilaf cu midii care n-a fost doar o porţie, ci un platou din care am tot luat câte o lingură, după gustul meu fiind cam sărat. Altfel, toată mâncarea a fost bine gătită, gustul fiind ireproşabil, acela pe care-l aşteptam de ceva vreme şi pe care papilele noastre l-au perceput ca fiind delicios.

Nici un fel de mâncare nu putea aluneca cum trebuie fără o retsina pe măsură, de aceea acest tip de vin e absolut nelipsit de la mesele cu preparate greceşti. Peste toate, muzica grecească ce răsună molcom din difuzoare îţi încântă până şi ultima celulă din corp făcându-te să te gândeşti ce noroc a dat peste tine să meriţi să fii aici să guşti, la propriu şi la figurat, o bucăţică din Elada cea râvnită de tot mai mulţi?!

Dacă recomand taverna, ar fi o întrebare la care răspunsul ar veni instantaneu: desigur, e o variantă bună de luat în seamă în Paralia Katerini, atât de aglomerată şi atât de plină de viaţă, are vad bun în apropiere de discotecă şi port, şi nu în ultimul rând, mâncare bună la preţuri modice. Nici nota noastră de plată n-a fost prea costisitoare, deşi comanda n-a fost deloc de glumă!

Vă rog să ataşaţi următoarea melodie:youtube

Trimis de irinad in 25.11.16 07:08:59
Validat / Publicat: 25.11.16 08:38:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5489 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Strada principală din Paralia Katerini aflată în vecinătatea tavernei Babis&Babis

[25.11.16 08:12:37]

@irinad: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

irinadAUTOR REVIEW
[25.11.16 09:15:42]

Mulțumesc!

krisstinna
[25.11.16 12:34:07]

@irinad: Superbă melodia aleasă. Am dansat un pic, am căștile la urechi, m-am relaxat un pic la birou Ei, mi-e foame, ar merge niște calamari. Chiar o să-mi fac azi calamari pane, după cum știi, eu nu sunt cu bisericile si posturile. Deci sunt liberă și... credincioasă în felul meu.

irinadAUTOR REVIEW
[25.11.16 14:00:00]

@krisstinna: Știu, și eu m-am îndrăgostit de ea nu cu mult timp în urmă, când am găsit-o atașată la unul dintre articolele colegei @Carmen Ion, cântată de altcineva. E o veche și celebră melodie, însă dansul soldatului din videoclip, realizat în direct, într-un concert al cântăreței Charis Alexiou, mi se pare fascinant, atât de plin de trăire!

Nu mai vorbi de foame, că și eu sunt tot la birou și încă nu am mâncat!

Toate cele bune!

irinad
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Paralia Katerini și împrejurimi: