ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2016
ÎNSCRIS: 19.11.16
OCT-2016

Tur SUA - Coasta de est si marile lacuri

SALUTARE.

Vreau sa va scriu despre turul facut de mine impreuna cu sotia mea in SUA - coasta de est. 21 oct-11 noiembrie 2016

Am vizitat urmatoarele locuri: New York, New Jersey, Atlantic City, Philadelphia, Delaware, Washington, Pittsburg, Columbus, Dayton, Cinncinneti, Indianapolis, Chicago, Detroit, Niagarra, Syracuse, Boston, Cape Cod, Newport, Norwalk si innapoi in New York.

Ca sa incep cu inceputul: Prin martie eram in dilemma unde sa ne petrecem luna de miere si ne gandeam la Bali, Thailanda, in tur al Spaniei etc. Pana la urma am ales SUA pentru in tur de 21 de zile, lucru care nu il regret.

Odata hotarati la tur am fost la Bucuresti la ambasada unde am primit usor viza, moment in care am avut la dispozitie 5 luni sa-mi organizez turul.

Primul lucru au fost biletele de avion si am ales la dus zbor din Budapesta-Roma-New York (JFK) cu Alitalia, iar la intors KLM New-York (JFK) - Amsterdam - Budapesta care au costat 950 $ pt 2 personae. Ambele zboruri au fost ok, dar daca at fi sa schimb, as schimba zborul la dus de la Roma cu in oras mai la vest (Paris, Londra) pentru a scurta durata zborului. Biletele le-am cautat pe 4 siteuri: Trip advisor, priceline, kayak si sky scanner.

La rezervarea cazarilor am folosit doar booking (aplicatia mobila - incercati cu mic dejun sa alegeti cazarea - veti economisi poate chiar sute de dolari) care este perfecta pentru in asemenea tur. Pentru cautarea obiectivelor turistice am folosit aplicatia TripAdvisor care este efectiv genial.

Am inchiriat si masina. Am folosit site-ul carrentals.com si pot sa spun ca am economisit vreo 800 de dolari. In NY pentru 18 zile sa inchiriez o masina am gasit preturi de aprox 1200 $, dar smecheria a fost sa caut in New Jerssy (Union Hill Route 22 - Hertz auto) unde am gasit un pret de 392$ pentru aceeasi perioada (Nisan Versa). Ca si sfat nu va cumparati asigurare auto, este aprox 17$ /zi.

Sa incep sa va povestesc trairile mele.

Dupa in zbor de 9 ore jumate de la Roma la NY, eram foarte oboist. Multa lume m-a atentionat ca trebuie sa ma grabesc la iesirea din avion sa ajung la vama dinaeroport ca se formeaza cozi immense. Spre surprinderea mea, desi eram poate vreo 2000 de oameni la check inul pentru intrarea in SUA, totul a decurs ft rapid deoarece americanii au instalat zeci de tonomate unde iti scanai pasaportul, iti luau amprentele si raspundeai la intrebari, dupa care iti eliberau in tichet cu care mergeai la vames, si dupa o scurta verificare erai lasat sa intri in America.

Primul impact a fost WOOOOW... e alta lume, totul extrem de bine organizat si toata lumea din jurul tau foarte amabila. Am luat cazare in Ny in centrul Manhattanului - La Leo House (cea mai buna alegerecare o puteam face) care era exact in centrul Manhatanului pe strada 23 cu 8 (efectiv perfect pentru in turist). De la JFK am plecat cu AirTrain pana la Statia Suthpin BLVD de unde am luat metroul linia E (albastru) pana la 23 Street Station - calatoria a durat aprox 1h 30 min si a costat 7,50 $.

Odata ajunsi in centrul NY primele cuvinte au fost woooow, wtf, omg, agitatie pfiu altceva fata de ce eram obisnuiti. Distanta de la gura metroului pana la leo house este de 100 metri.

Ne-am cazat usor. (cazarea a costat 490$ pentru 4 nopti - pret ft bun pentru NY) - Hotelul este destul de vechi dar este ok pentru turisiti.

In prima zi dupa ce ne-am cazat am mers spre Times Square sa vedem buricul pamantului. (30 mminute de mers pe jos), Mie unul nu mi-a placut TS deoarece era o agitatie de nedescris, plin de asiatici, claxoane. dar pot sa zic ca este o locatie care trebuie neaparat vizitata.

Am patit in lucru interesant. Fiind rupti de foame am vazut in Mc Donald's si am stat vreo 2 ore in el fiind rupt de foame si mai ales de somn, dupa ce am iesit din Mc afara era tot ziua (ora 20 la sf lui octombrie - wtf) defapt era lumina pe strada de la ecranele publicitare, care iti dadeau senzatia ca e zi, dar defapt puteai vedea stelele de pe cer.

A doua zi de NY - dupa o noapte in care nu am prea dormit (fusul orar - incercati sa ramaneti treji pana la ora 22-23 sa va acomodati mai repede ca de nu e vai si amar).

Am mancat de dimineata la in Subway de pe strada 23 cu 7 - 25$ - 2 sandwich cu meniu. Scumpa mancarea si proasta la americani.

Dupa am vizitat Flaat Iron Buiding - dpdv al meu este cea mai frumoasa cladire din NY, apoi am urcat pe 5th Avenue o strada superba, apoi am ajuns in Central Park - ft frumos (cumparati-va alune din parc- yumiiii)... apoi am mers pana la American Museum of Natural History - pret de vizitare 27 $, dar poti plati sub forma de donatie si am platit 1$ de persoana. (dar nu l-am vizitat in ziua asta - doar peste 2 zile) - sunt multe de vizitat pe 5th avenue- si in jurul ei)

A treia zi - am vizitat Lower Manhattan - Brooklyn Bridge e superb plus panaorama asupra Lower Manhattanului, apoi cartierul chinezesc (cele mai ieftine suveniruri din NY - sa negociati), Little Italy. apoi downtwenul cu Wall Street, charging bull si altele. Din Battery Park am luat ferryboatul catre Staten Island care este gratuit, pentru a vedea din vapor statuia libertatii, . La intoarcerea in Manhattan am luat-o la pas in sus unde am vizitat 9-11 monument care este superb alaturi de clafdirile din jur si am urcat spre soho (cartier exclusivist) unde am vazut cladirea din Fiends si cladirea unde s-a filmat primul Goast Buster1. iar seara am mers sa mancam ceva si sa bem - plus am intrat in magazinul Burlinghton COat Factory - paradis pentru cumparaturi - haine de branduri reduse la pret - gen outlet - hanorac North Face 29$ :))

A patra zi - am vizitat the High Line (linia de metrou transformata in parc - ft tare idea), portavionul de la Pier 86 - Intreprid apoi am mers catre Muzeul naturii pe care l-am vizitat cu pretul de 1$ - daca plateam pretul intreg nu se merita vizitat. apoi am mers in Central parc si inapoi pe 5 avenue.

Ultima zi a trebuit sa plecam de la Hotel sa ne luam masina din Union Hill - NJ. Am mers pe jos pana la statia Porth Autority str 42 cu 8 de unde am luat autobuzul 114 (am mers o ora) pana la statia Morris Ave cu Caldweel str, iar apoi pe jos 10 minute pana la locatia Hertz de unde am inchiriat Nisan Versa (motor 1,6 l, benzina, cutie automata). A durat cam 20 de minute pana am preluat masina.

Dupa am plecat spre atlantic city setand gps-ul sa ne duca pe drumuri fara taxa. Pe drum am oprit la Jersey Shore Outlet (inainte sa plecati din Romania descarcati-va pe telefon aplicatiile mobile de la Tangers Outlets si Simons outlet pentru cupoane de reduceri) unde am testat piata outleturilor (2 perechi de adidasi convers 30$) (cautti preturile rosii sau unde scrie clearance) (In Nj nu sunt taxe la haine).

Apoi ne-am continuat drumul spre Atlantic City - Hotel Tropicana (aprox 110$ cazarea cu taxe si parcare). Toamna e periculos Atlantic city ul afara, in casino e ok, dar scump - puteti Evita vizitarea AC)

Urmatoarea zi am plecat spre Philadelphia unde am vizitat Independence Hall si Liberty Bell apoi am plecat catre statul Delaware (paradisul de cumparaturi al coastei de est - nu sunt taxe - in fel de Monaco). Ne-am cazat in Rehoboth Beach la Econo Lodge (buna cazarea) exact langa in MegaMall outlet unde am intrat serios in bugetul nostrum cumparant o gramada de haine. Mai este in apropiere si Magazine Marsahll, Burlington si TJ MAx (magazine de branduri la reducere - ex Geaca Columbia de la 300$ la 79, $, Blugi Calvin Klein -30$, bluza Polo Ralph Loren - 29$, tricouri Nike, Ecko, Under Armor 5-8 $). In Dover exista in Magazin Best Buy (electronice) de unde mi-am ljuat laptop cu 900 $ iar in Romania costa 8000 de lei la emag. OMG!!!).

Urmatoarea zi am plecat spre Washington - in drum superb (am vazut si amish) In Washington am vizitat Lincoln Memorial, White House, capitoliu, Washington Monument, Muzeul Smitsonian - airspace museum - este free si superb. (nu mergeti cu masina - este ft aglomerat) Ne-am cazat la Quality Inn in Tyson Corner (15 mile) chiar langa o statie de metrou - Cea mai buna cazare din SUA,

Daca va cazati in zona (sau nu numai, in toata america) sa mergeti sa mancati langa la Chick Fil A este best fast food restaurant - mi-e o pofta acum de nu mai pot.

Dupa doua zile de stat in Washington am plecat spre Pittsburg si am mers la Duquense Incline (se poate ajunge si cu masina sus) de unde am vazut panorama orasului care este superba (din pacate am prins ploaie), dupa panaorama orasului am plecat spre Columbus Ohio unde ne-am cazat (Reed Roof Plus - asa si asa cazare) (oras frumos - ne-am spart banii intr-un magazine Marsalls).

Dimineata am plecat spre Muzeul de aviatie din Dayton - is a must see - omg... poti sta acolo 2 zile. Dupa 6 ore de vizitat muzeul am plecat spre Cinncinnati unde ne-am cazat in Erlager la Red Roof - e dragut orasul plus ca am prin Halooweenul in el. interesanta atmosfera.

Dimineata am plecat spre Indianpolis unde am vizitat vestitul circuit dupa care am plecat spre Chicago unde am stat 2 zile - orasul este superb, incredibil pe alocuri - ne-am azat la prieteni si am prins meciul finalei de la baseball cand a castigat Chicago Cubs - doamne ce nebunie). Este obligatoriu Chicago sa-l vizitati.

Dupa doua zile Nebune in Chicago am plecat spre Detroit la verisoara mea care statea in suburbia. am petrecut 2 zile frumoase, am vizitat Detroit-ul care este in oras extreme de periculos noaptea. Sunt niste imagini greu de crezut. In suburbii este ok si este o zona foarte bogata.

Din Detroit am plecat spre cascada Niagara pe drum vizitand un pic Downtownul din Cleveland (nu mare lucru). Niagara este duperba, IS A MUST... a mers atat cu vaporasul cat si pe jos prin rexervatie - ft frumos.

Urmatoarea zi am plecat spre Syracuse unde se afla cel mai mare Mall de pe coasta de est si am avut o zi de cumparaturi.

Urmatoarea zi am plecat spre Boston, iar pe drum am oprit in pic - 5 ore :))))) - la outletul din Lee - am gasit cele mai multe oferte - La Calvin Klein valoarea initiala a cumparaturilor a fost 1250 $ si am platit 195$ datorita reducerilor din magazine si al cupoanelor. Efectiv am luat in carucior de haine.

In Boston am ajus seara am vizitat downtownul si Boston Tea Party iar apoi am plecat dspre Cape Cod, o zona exclusivista. Am stat doua zile la Mariner Lodge (avea piscina) unde ne-am relaxat si am vizitat Provincetownul (cara se fac excursii pe mare la observant balene) si bineinteles seara am fost la cumparaturi (sa intrati in magazinele Beth and body works - omg - pt femei). Dupa doua zile am plecat spre Newport unde ne-am plimbat pe Cliff walk - castele pe malul marii superb... dupa plimbare am plevat spre Norwalk, iar pe drum ne-am oprit in cele doua outleturi de pe marginea autostrazii. Seara ne-am cazat la prieteni iar dimineata am plecat spre Woodbury - cel mai mare outlet (dar si scump) de langa New York.

dupa am venit in Jersey City la FairBridgeHotel (ft ieftin) - am mai facut cumparaturi in Marshal si Burlington iar urmatoarea zi am predate masina si ne-am dus spre aeroport.

Drumul cu avionul a fost lejer si in conditii premium cu KLM. Aveti grija la dimensiunea bagajelor.

PS in plin de benzina la Nisan Versa costa 22$.

PS2 mancatri la Chick Fil A sau five guys

Am scris pe scurt toate trairile mele, daca aveti intrebari nu ezitati sa ma contactati.

Trimis de Ady1984 in 19.11.16 13:26:21
Validat / Publicat: 19.11.16 19:00:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 4328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ady1984); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.11.16 18:59:43]

Super vacanţă, bun review de debut - deşi o asemenea "escapadă" merita povestită mai pe îndelete, "episod" cu "episod".

@Ady1984: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[19.11.16 19:17:35]

@Ady1984: Mai Ady ai grija de noi, am obosit de cat m-ai alergat vreme de 21 de zile prin State, ia-o si tu mai pe indelete asa cum ti-a recomandat si web-ul.

As vrea sa iti urez si eu bun venit in comunitate si sa-ti spun ca am sa consider acesta articol doar o avanpremiera, pentru ca ma astept sa ne dezvolti putin periplul prin State si daca o sa povestesti chiar si pe scurt, poate ca macar grupate pe 3-5 zile mai poti detalia mai mult ce ai vazut si cum cele 2 poze (auzi, 21 de zile in State si el pune doar 2 poze) sunt sunt mai mult decat insuficiente sper sa asezonezi respectivele articole cu ceva mai multe poze.

Felicitari, votat cu foarte mare placere, astept si alte articole.

mprofeanu
[19.11.16 20:27:01]

@Ady1984: Ce frumos circuit într-o țară atât de îndepărtată! Ai văzut atât de multe locuri într-un adevărat maraton.

Pentru cei ce vor ajunge acolo sunt multe informații utile și proaspete.

Dacă vedeam și mai multe poze ce bine ar fi fost...

marius gaudi*
[19.11.16 21:42:52]

Casă de piatră! Te felicit pentru că ai cheltuit atât de bine 5000 euro şi subscriu şi eu la ce au zis colegii noştri, ia-o încet, pas cu pas şi povesteşte pe îndelete despre fiecare loc în parte.

Ady1984AUTOR REVIEW
[19.11.16 22:17:34]

Salutre. Am sa incerc sa scriu mai in detaliu. Daca sunt locuri despre care vreti sa va relatez mai multe, spuneti-mi va rog si o sa incep cu acel loc.

[20.11.16 11:25:55]

@Ady1984: Ia-o incepand cu primul obiectiv si gandeste-te cat de mult poti citi fara sa te plictisesti si acolo te opresti si continui in urmatorul articol, sau pe zile/ locuri sau cum crezi ca este mai util.

O zi frumoasa.

Kali79
[17.01.17 10:40:45]

Foarte interesant circuitul iar bugetul mi se pare super ok pentru 21 de zile. Bine, nici nu aveam vreun punct de referinta insa suna accesibil!

Uite ca daca pana acum nu ma gandisem la asa ceva, incepe sa-mi surada ideea.

Ai vreun regret? Exista ceva ce n-ai facut si ti-ai fi dorit?

Ady1984AUTOR REVIEW
[17.01.17 10:49:11]

Pai nu m as fi dus in atlantic city. As fi stat mai mult in Washington, cel putin 3 nopti. Regretul cel mai mare e ca imi trebuia viza pentru canada, dar din 1 dec 2017 am inteles ca nu mai este nevoie. Clar vizitam Toronto si Montreal.

Si mai am un regret, ca nu mi am luat si mai multe haine.

Ady1984, Kali79, marius gaudi*, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: