ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2017
ÎNSCRIS: 19.11.16
OCT-2016

Cumparaturi in SUA

Hai salut.

Vreau de ceva vreme sa scriu acest articol, dar lipsa timpului sau comoditatea m-a facut sa tot aman acest moment.

De la inceput va spun ca fac parte din categoria romanilor cu un venit putin peste mediu (6500 lei pe luna/pe familie) si nu am vrut sa arunc cu banii aiurea.

Vreau sa va spun experientele mele si a sotiei mele la shopping in SUA.

De acasa am plecat cu gandul sa ne cumparam 3 genti de haine si un laptop.

Facand un tur al Americii despre care am scris in alt review, am ajuns in mai multe state.

In fiecare stat pretul unui produs este format din doua componente:

1- pretul produsului (acesta este afisat de cele mai multe ori) (in hypermarketuri se afiseaza pretul integral cu tot cu taxa)

2- taxa - (gen tva-ul de la noi) care difera de la stat la stat putand fi 0% in Delaware pana 13-17% in alte state. (care nu e afisata)

Sunt unele state care au o taxa, dar taxa respectiva nu se aplica la unele produse. (new jersey - nu are taxe la haine).

Cel mai important lucru in SUA cand faci cumparaturi: DACA NU ESTI HOTARAT SA_TI CUMPERI UN LUCRU, NU-L CUMPARA, DEOARECE IN URMATORUL MAGAZIN GASESTI UN LUCRU SI MAI FRUMOS» :) trust me

Cumparaturile de electronice trebuie sa le faci din statele cu taxa 0. Am prins leptop la promotie 900$ redus de la 1300$ la best buy, iar in Romania ceva similar era in jur de 7500-8000 lei

Cumparaturile de haine le poti face in 4 locuri:

1- Mallurile normale - preturi mari, nu se merita

2- hypermarketuri - mancarea si apa e mai ieftin ca si In Romania (am luat 32 de ape plate la 0,5 cu 2,67$ lol. Poti gasi haine si la 1,2, 3, $ - dar nu astea ma interesau.

3- Outlet mall-uri - aici se schimba situatia - innainte sa mergi in sua descarcati de pe appstore sau google play aplicatiile de la simon si tanger outlet, si creati-va un cont, veti face economii de sute de euro.

Faceti-va conturi si la magazinele care va intereseaza gen Calvin Klein etc

Ca sa dau in exemplu - intr-un mall tanger cu aplicatia descarcata, cu promotiile de la calvin klein de pe mail, cupoanele din magazin si clearance-ul din magazine am avut sold total 1200$ dar am platit 296 $ pe o valiza de haine. :))

Uitati-va in mall-uri dupa etichetele rosii pe care scrie clearance pentru ca acele produse au cele mai mari reduceri. (de regula 70-80 %) Am gasit reduceri mari la Adidas, Under Armored (preferatul meu de la 70$ la 20 $, cele mai faine haine sport dpdv al meu) Tommy Hilfinger, CK, OLD NAVY, Converse (30$ - 2 perechi) parfumuri, ceasuri. La Lacoste si Nike nu am prea gasit reduceri.

Ce mai puteti face in outlet malluri mergeti la info point si pe baza pasaportului gratis va pot da o carte cu cupoane care pot fi foarte utile. (in sua reducerile se cumuleaza)

O sa vedeti ca angajatii magazinelor sunt foarte respectuosi si va ajuta cu zambetul pe buze. (foarte multi angajati sunt in fiecare magazin- am numarat 25 intr-un magazin) Prima data mi se parea ciudata amabilitatea lor, dar apoi mi-a placut ft mult si ii lasam sa ma ajute, chiar ii transformam in "sclavii" mei personali :).

Apropo , am vazut oameni care in outleturi se plmbau cu trolere dupa ei - sa nu isi care hainele in plase -e ft buna idea- outleturile sunt immense.

4 - Magazinele gen Marshalls, Burlington coat factory si TJ MAxx. Aici e nebunie curata (le iubesc). Sunt magazine mari cat un hypermarket gen AUCHAN si hainele puse pe categorii, Poti pierde lejer 4-5 ore intr-un magazine de genul) Am gasit rochie Valentino de la 1800 $ la 100 $, Mi-am luat geaca Columbia de la 350$ la 80$ (in ro am vazut-o la 1400 lei), hanorace the north face am luat cu 29$ de la 90$ in ro am vazut in mall la 665 lei. Ft bune preturi sunt si la curele, portofele, sosete, chiloti, Cautati prima data la Clearance puteti gasi adevarate chilipiluri.

Produsele ECKO au preturi ft bune si sunt de calitate gen 5-7 $ un tricou)

Blugi CK la 20$, haine polo ralph loren la 25-30 $. E nebunie curate.

Femeile sa-si caute haine tricouri, bluze la sectiunea young man (gen adolescent)

La magazinele macy's nu prea se merita, gasesti mai ieftin in alte parti.

Mai sunt unele magazine DSW shoes unde se gasesc papuci de la brandurile mari la preturi ft bune.

Eu al treilea geamantan l-am luat de la thrift shop-uri (magazine in care oamenii doneaza ce nu mai folosesc) am dat pe un troler American Tourister 10 $,

Nu stiu ce sa va mai zic, dar daca aveti intrebari nu ezitati sa-mi scrieti.

PS: cautati pe google maps unde sunt locatiile acestor magazine, toate au de regula parcari immense daca aveti masina inchiriata

PS2: plata cu cardul e putin diferita. Daca mergeti cu cardul de salariu (de debit) cand platiti la POS selectati ca este credit card, altfel de multe ori va da eroare.

(grija mare in benzinarii eu nu am putut plati cu cardul, nici cu cel de credit, nici cu cel de debit- doar cash)

Salutare

Trimis de Ady1984 in 11.01.17 23:08:02
Validat / Publicat: 12.01.17 07:45:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 13733 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ady1984); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)

Dana2008
[12.01.17 12:56:14]

Hei! Hei! În timpul lecturii eram la shopping cu tine! Ce bine m-am mai simțit!

Doar că valizele mele sunt goale! ????

Foarte frumos scris, multe informații utile, Felicitari!

Ady1984AUTOR REVIEW
[12.01.17 13:24:09]

@Dana2008: cu placere!

Aurici
[12.01.17 13:43:33]

@Ady1984: Și eu mulțumesc pentru info, foarte utile. Sper să mă ajute... cândva

Dorina9
[24.01.17 00:40:19]

Foarte bun articolul -plin de informatii utile. In toamna vom folosi aceste elemente utile. Multumesc.

Ady1984AUTOR REVIEW
[24.01.17 10:02:30]

@Dorina9: te invidiez

Ady1984, Aurici, Dana2008, Dorina9
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite, mini-circuite prin statele federației: