ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2016
STATUS: APOLLO
AUG-2016
single

Limerick - vechi și nou

În câteva dintre recentele mele articole am tot amintit de Limerick. Ba că ne-a găzduit la The Pier Hotel, ba că se află la numai 15 km de Bunratty Castle & Folk Park, ba că este un bun punct de plecare spre Burren sau Cliffs of Moher de care îl despart doar 80 km…

Contrar tuturor așteptărilor noastre, când am ajuns la Limerick era foarte devreme. Ne-am cazat, apoi ne-am împrăștiat cu toții prin oraș pentru masă, pentru plimbare și ceva cumpărături sau pur și simplu pentru a cunoaște orașul.

Râul Shannon cu cheiurile sale, precum și podul Sarsfield lângă care se află hotelul la care am fost cazați, au fost pentru mine primele atracții. Firește, de aici am început și explorarea orașului.

Sarsfield Bridge care traversează râul Shannon are fiecare stâlp împodobit cu minunate flori multicolore. Un impunător monument situat pe pod, închinat eroilor jertfiți în războiul din 1916, te face să te oprești o clipă și să-l cercetezi mai ales dacă te afli pentru prima oară în oraș. De la fereastra camerei care mi-a fost repartizată vedeam foarte bine King John’s Castle și turnul Catedralei St. Mary. Și de pe pod, privind în amonte, aceste vechi și importante edificii se văd foarte bine, cu toate acestea doream să fac o plimbare până aproape de ele. Nu nădăjduiam să le pot și vizita deoarece orele erau destul de înaintate pentru ca vreun obiectiv turistic să mai poată fi deschis. Harta pe care am luat-o de la hotel mi-a fost de un real folos și nici nu am avut mult de mers până acolo.

Din Sarsfield St., la stânga pe Patrick’s St., pe lângă Irish Handcrafts (tricotaje îngenios lucrate - o afacere de familie veche de 100 de ani), traversând Podul Mathew, ajungi pe King’s Island. Insula Regelui - înconjurată de râurile Shannon și Abbey - este centrul istoric al orașului Limerick. Aici se află primăria, precum și două dintre cele mai importante atracții turistice ale orașului: King John’s Castle și Catedrala St. Mary. De cum treci podul, te afli lângă zidurile catedralei.

Catedrala St. Mary, cu turnul ei robust, pătratic, terminat cu patru turnulețe crenelate, a fost fondată în sec. XII de regele Donall Mór O’Brien. Această biserică măreață, pe care eu am văzut-o doar exterior, în care regele Donall Mór O’Brien a și fost înmormântat, este cea mai veche clădire din oraș care a fost folosită zilnic. De la fondarea sa, din 1168, aici s-a oficiat în fiecare zi cel puțin o slujbă.

Continuând pe Nicolas St., ajungi la King John’s Castle, fără doar și poate cea mai mare atracție din insulă și chiar din întregul oraș. Cu ziduri puternice și turnuri care au rezistat bine până în prezent, King John’s Castle este una dintre cele mai impunătoare fortărețe din Irlanda. Cred că panoramele care se deschid asupra orașului și a râului cu meandrele lui, merită efortul de a escalada măcar un turn. Din păcate, eu nu am avut parte de așa ceva pentru că am ajuns acolo după ora închiderii (programul de vară este 9.30-17.30).

Traversând râul pe Thomond Bridge, se poate vedea cocoțată pe un piedestal, Treaty Stone, un bloc de piatră pe care istoria spune că în 1691 a fost semnat Tratatul de la Limerick prin care orașul a fost cedat lui William de Orange. Convenția (care includea și o clauză privind acceptarea și respectarea catolicismului) a fost încălcată, de aceea Limerick a rămas în istorie cu numele de "orașul tratatului încălcat".

Din nou pe lângă castel și pe lângă catedrală, pe Mathew Bridge, m-am întors în oraș pe același drum. Voi aminti în treacăt că Muzeul Hunt se află chiar în apropiere de acest pod. Cu toate că eu nu am vizitat acest muzeu (programul de funcționare este 10.00-17.00), pentru cei care vor ajunge la Limerick și vor avea mai mult timp la dispoziție decât am avut eu, consider necesar a menționa că Muzeul Hunt este o colecție particulară incluzând aprox. 2000 de piese (antichități și lucrări de artă, toate originale - crucea Antrim smălțuită, datând din sec. IX, diverse obiecte egiptene, romane, etrusce, porțelanuri chinezești, un tablou semnat Picasso, capodopere aparținînd lui Leonardo da Vinci, Renoir, precum și artiștilor irlandezi Jack Butler Yeats și Roderic O’Conor). Colecția a fost adunată de John Hunt și de soția sa Gertrude și a fost lăsată comunității locale după moartea lor.

De-a lungul străzii O’Connell - o stradă largă din orașul nou, am continuat privind clădiri moderne, vitrine, oameni și mașini, până aproape de Shannon Bridge. Aici sunt magazine elegante și scumpe aparținând unor firme de renume. Tovarășii mei de circuit (v-am spus că la Limerick, în după-amiaza acelei zile ne-am împrăștiat cu toții care și pe unde ne-au dus pașii), m-au informat că dacă voiam cumpărături, din O’Connell trebuia să o iau în direcția opusă răului. Zona cea mai recomandată pentru shoping este strada pietonală Cruises unde sunt și nenumărate cafenele unde te poți odihni după ce ai vizitat tot felul de magazine. Piața Laptelui - o atracție pentru cei care rămân mai mult timp în oraș, dar, cred eu, importantă în special pentru localnici - se află tot în această veche zonă comercială și oferă alimente de calitate, produse în ferme.

N-am regretat faptul că nu am ajuns în zona comercială. Nu eram interesată de cumpărături, ci mai mult de plimbare. Limerick este promovat în special ca destinație pentru vacanțe scurte și cred că au dreptate. Nu prea ai ce face rămânând acolo mai multe zile. Hoteluri ultramoderne aparținând unor arhicunoscute lanțuri hoteliere se înalță semețe în zona nouă a orașului. Pe malul râului Shannon, de-a lungul mai multor chei, plecând de la Clarion Hotel, prin zona docurilor, veți vedea puburile de pe chei, cu mese așezate și afară, care crează o atmosferă aparte. Câteva momente plăcute se pot petrece privind nenumăratele lebede și rațe de pe râu. Sunt atât de elegante și atât de prietenoase mai ales dacă le arunci ceva de mâncare…

După scurta mea plimbare solo prin Limerick - al treilea oraș ca mărime din Irlanda (după Dublin și Cork), situat în capătul estuarului Shannon unde râul se lărgește mult înainte de a se varsa în Oceanul Atlantic - m-am întors la hotel. De la fereastra camerei, ciugulind câteva boabe din strugurii pe care tocmai îi cumpărasem din oraș, priveam Arthurs Quay Park și - mai departe - King John’s Castle și Catedrala St. Mary din Insula Regelui. Mai ales prin zonele prin care m-am plimbat eu, Limerick este un oraș liniștit, plăcut și deloc aglomerat.

În încheiere amintesc faptul că aproape de Limerick se află mai multe castele ruinate, o zonă de coastă cum nu prea vezi prin alte părți, peșteri spectaculoase și un peisaj sinistru, aproape selenar, la Burren. Dacă vă plac astfel de locuri, dacă ajungeți în Irlanda, nu uitați că Limerick este un oraș pe care musai trebuie să-l vedeți.

Trimis de iulianic in 31.10.16 11:50:11
Validat / Publicat: 31.10.16 18:54:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IRLANDA.

VIZUALIZĂRI: 2308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Limerick - De pe Sarsfield Bridge, vedere spre Shannon Bridge, în aval.

[31.10.16 18:53:41]

Mutat în rubrica "Descoperă Limerick, LIMERICK" (nou-creată pe sait)

• SOCIALs