ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.10.2016
ÎNSCRIS: 15.08.16
AUG-2016

Castelul Peles – o istorie de peste 130 ani

Am ajuns la acest obiectiv turistic din Sinaia de mai multe ori. De data aceasta l-am remarcat cand am urcat cu telecabina din Sinaia la cota 2000 si mi s-a facut dor din nou sa-l revad. Mi-am alocat o alta zi pentru orasul Sinaia si pentru obiectivele din zona si atunci am ajuns. Din pacate in interior nu am avut acces pentru ca era o zi de luni, cand castelul nu se poate vizita. Dar a ramas sa il admir din exterior si credeti-ma ca nu mi-a parut rau ca am facut drumul pana acolo.

Castelul Peles a fost construit intre anii 1875 - 1883 la initiativa Regele Carol I, care isi dorea un loc retras si linistit pentru resedinta sa de vara. Constructia este in stilul neorenasterii germane cu forme verticale zvelte si neregulate, cu acoperisuri ascutite adapostind mansarde, cu fatade cu compozitie fragmentata, cu corpuri asimetrice si prezenta bogata a lemnului sculptat si a elementelor decorative. Planurile miracolului arhitectonic au fost realizate de arhitecti adusi din Germania si Austria: Johannes Schultz, Karel Liman. Primul proiect al castelului a fost facut de Wilhelm Doderer in anul 1872, cunoscut si pentru constructiile de la Baile Herculane. Planul de proiect final a fost cel al arhitectului Karel Liman. "Se gaseau acolo la lucru italieni si romani pentru zidarie si tigani pentru caratul pietrei si al varului. Albanezi si greci sapau la carierele de piatra, germani si austrieci la lemnarie, turci coceau caramida, francezii desinau, englezii masurau. Pe santier intalneai o suta de costume nationale si se vorbeau patrusprezece limbi. In toate idiomele, pe toate tonurile cantau, se certau, se injurau; un amestec pitoresc si zgomotos de oameni, de cai, de boi si de bivoli. Regele era intotdeauna pe schele, conducand lucrul. Din cand in cand ma urcam si eu, dar coboram iute si alergam pe malul Pelesului, sa stau de vorba cu el” spunea regina Elisabeta. Regele Carol I spunea: „Am gandit acest castel ca semn durabil ca dinastia liber aleasa de natiune este adanc inradacinata in aceasta tara frumoasa si ca recompensam dragostea poporului nostru prin increderea nelimitata pe care o avem in viitorul scumpei noastre patrii”. Castelul are 160 de incaperi construite in diferite stiluri: de la baroc german la rococo francez dar si alte stiluri: renascentist italian si englez, stilul turcesc si stilul hispano-maur. Castelul Peles este cel mai important edificiu istoric din Romania, dar si unul dintre cele mai importante monumente de acest fel din Europa sec al XIX-lea prin valoarea sa artistica si istorica. Prin constructia acestui palat regal, Carol I a incercat sa imite stilul din tara sa natala, creand un complex bavarian, intr-o zona atat de pitoreasca a tarii noastre. Palatul este bogat ornamentat atat in interior cat si in exterior cu sculpturi in lemn si picturi reprezentand scene din operele lui Wagner. Pe zidurile din curtea interioara a castelului se pot vedea picturi cu scene de la vanatoare, una din pasiunile tuturor regilor Romaniei. Dupa finalizarea constructiei in 1883, regele Carol I, ajutat de arhitectul sau Karl Liman, a continuat sa faca diverse modificari in interiorul castelului: se construieste sala maura, sala de muzica cu galeria de marmura, sala de arme de la parter. Aceste modificari interioare au dus la schimbarea fatadelor si chiar la schimbarea turnului castelului, aparand altul mult mai inalt.

Printre cele mai importante incaperi ies in evidenta:

-Holul de Onoare – cea mai somptuoasa sala de receptie a castelului, amenajata de Karel Liman in anul 1911. Peretii salii sunt lambrisati in lemn de nuc

-Sala Maura – inspiratie din Palatul Alhambra din Spania, realizata in stil hispano-maur dupa proiectul arhitectului Emile Andre Lecomte du Nouy in anul 1910. Plafonul si peretii sunt impodobiti cu arabescuri din stuc policromat si aurit. In fundal se remarca o fantana din marmura de Carrara, replica dupa o piesa aflata intr-o moschee din Cairo

-Sala Florentina – numita si Marele Salon este decorata in stilul neorenasterii italiene cu numeroase elemente de renastere florentina. Usile din bronz turnat au fost realizate in atelierele Luigi Magni din Roma, iar caminul din marmura de Paunazio are la partea superioara reductii din bronz dupa Michelangelo.

-Sufrageria – pastreaza stilul neorenasterii germane. Aici s-a desfasurat in 1914 Consiliul de Coroana, in care s-a hotarat neutralitatea Romaniei in Primul Razboi Mondial.

-Sala de Teatru – pastreaza in decoratie elemente ale stilului Ludovic al XIV-lea, are 60 de locuri si loja regala. Pictura plafonului si friza decorativa sunt facute de austriecii Gustav Klimt si Frantz Matsch

-Sala Mare de Arme – a fost amenajata intre anii 1903 – 1906 in stiulul neorenasterii germane. Deasupra semineului monumental exista un basorelief executat de Paul Telge, reprezentand o scena din Batalia de la Nicopole (1396)

-Salonul Turcesc – are pe plafon si pe pereti broderii manuale executate in atelierele Siegert din Viena. Ansamblul este completat de o colectie de vase turcesti si persane din alama.

-Sala de Concerte – amenajata in 1906 este decorata in stilul neorenasterii engleze cu pereti lambrisati in partea inferioara si tapetati cu piele de Cordoba din sec al XVIII-lea in partea superioara. Deasupra caminului din lemn si piatra de Ruschita se afla portretul Reginei Elisabeta, realizat de Jean du Nouy.

Am remarcat sigiliul pus pe usa de la intrarea regilor. Pe aceasta usa obisnuiau sa intre Regele Carol I si Regina Elisabeta, Regele Ferdinand si Regina Maria, Regele Carol al II-lea, iar pana in 1948 Regele Mihai. Usa a mai fost deschisa de curand la inmormantarea Reginei Ana. Bineinteles ca sculptura in lemn de pe usa este fascinanta.

A fost o miniexcursie placuta si m-am bucurat foarte mult ca am revazut Castelul Peles, care nu se schimbase fata de acum 7 ani, cand fusesem ultima data.

Trimis de Alexa_77 in 06.10.16 15:30:52
Validat / Publicat: 06.10.16 16:38:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA. A mai fost în/la: VALEA PRAHOVEI, SIGHISOARA, BRASOV, CHEILE GRADISTEI, BRAN-MOECIU

VIZUALIZĂRI: 1969 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa_77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Balcoanele Castelului Peles

tata123 🔱
[07.10.16 11:48:28]

@Alexa_77: Fie... un vot mititel pentru un superbonus atins la 14 voturi pozitive. Nu este cel mai bun articol al tău, dar oferă o serie de informații documentare pe care ar trebui să le știe (cât de cât) orice roman ajunge chiar și numai în curtea castelului regal din Sinaia.

Văd acest vot și ca un îndemn de a vizita interioarele Castelului Peleș fiindcă nu se știe cât se va mai putea face acest lucru (mai ales din perspectiva restaurării în care ar trebui să intre urgent reședința regală de vară). Nici eu nu vizitasem interioarele până în această vară, deși prin curte m-am plimbat de multe ori; am apreciat mult această vizită (parțială) și mi-am promis să revin.

Alexa_77AUTOR REVIEW
[07.10.16 21:17:54]

@tata123: Iti multumesc mult pentru aprecieri! Eu am vizitat interiorul castelului acum 7 ani dar vreau neaparat sa mai merg odata pentru ca a fost o vizita in fuga. Acum dupa mai multe documentari, cred ca o sa fie o vizita mai interesanta, o sa stiu la ce detalii sa fiu mai atenta. Este bine ca tot timpul inainte sa pornim in vizita la un obiectiv turistic sa fim documentati, sa stim ce sa urmarim, la ce detalii sa ne uitam. Iar pentru obiectivele care necesita un timp mai lung de vizitare nu cred ca strica sa te intorci si a doua oara. La Castelul Peles trebuie sa revii pentru ca ai foarte multe de vazut mai ales in interior.

Alexa_77, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Peleș şi Pelişor: