ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    SEP-2008
    1 AD. + 1 COPII

Un loc linistit si o cazare excelenta de pe Valea Prahovei

Ramanand numai cateva zile din vacanta de vara a lui 2008, mi-am propus sa-mi iau fata si sa mergem la Predeal pentru cateva zile. Am gasit pe net o pensiune care din imaginile virtuale si din prezentare mi s-a parut excelenta. Am luat legatura telefonic cu proprietarul, care a fost foarte amabil si am facut imediat rezervarea. Ba mai mult, proprietarul, d-l Busuioc, mi-a spus sa-l sun imediat ce ajungem in gara ca vine dansul sa ne ia cu masina. Zis si facut. Mi-am luat fata si bagajul si pe-aci ti-e drumul.

Am ajuns la Predeal, l-am sunat pe proprietar, care a venit numaidecat, si binevoitor, ne-a ajutat, ne-a prezentat camera si toata pensiunea.

Panorama Muntelui nu este pe drumul national, deci la trafic, ci pe strada de vis-a-vis de gara, ce urca din spatele Bisericii Sf. C-tin si Elena, dupa politia locala. Se urca aceasta strada si se ajunge undeva mai sus si acolo se afla aceasta pensiune. Este atata liniste acolo!!!

Pensiunea este cocheta, foarte curata si bine intretinuta. Am inteles ca era recent terminata. Este amplasata pe 2 etaje, avand 2 corpuri de cladire. Noi am avut camera in corpul principal, la etajul 1. De pe balconul plin cu flori minunate, intr-adevar se vede adevarata si minunata panorama a muntelui. Aceasta, cu siguranta, ii da pe drept cuvant si numele pensiunii. Este superba privelistea Predealului de acolo!... Asa de frumos se vede si partia de pe Clabucet…dar in departare se vede si Brasovul cu Tampa…

Pretul pe noapte era atunci 80 lei in timpul saptamanii iar in week-end de 100 lei. La prima “strigare” de pret de la telefon, mi s-a parut cam scump, dar cand am ajuns la fata locului, am vazut ca isi merita banii. Ba mai mult, am intrat si in prelungiri si pentru prima zi de week-end nu am platit mai mult, ci la fel. Deci, proprietarul a fost un adevarat domn…M-am uitat acum pe pagina de net a pensiunii si pretul a crescut la 100 lei in timpul saptamanii si 120 lei in week-end. Asta e!... Dar merita si acest pret.

Camera unde am stat noi atunci era mare, spatioasa, cu mobilier modern si foarte curat, se vedea ca este nou, cu televizor, un dulap incapator si o oglinda. Asternuturile erau noi-noute, chiar miroseau a nou.

Baia nu era nemaipomenit de mare, dar destul de incapatoare, te puteai misca in voie in ea. Avea cabina de dus si era utilata cu tot necesarul, inclusiv cu sapun lichid, sampon si 3 randuri de prosoape foarte curate si scrobite. Moderne si placute la vedere dar si foarte curate au fost obiectele sanitare precum si accesoriile de baie. Totul stralucea de curatenie iar pt. mine acest aspect este foarte important.

In fine, totul ne-a impresionat in mod cat se poate de placut. Ah, am uitat de papuci, erau in dotare si acestia...

Pensiunea are si sistem de incalzire propriu. Minunat. Ne-am simtit super bine. Ba intr-o seara, dupa ce a plouat cam toata ziua si se cam racise afara, ne-a dat drumul si la caldura.

In a doua noapte de sedere acolo, am ramas singure in toata pensiunea, doar eu cu fiica-mea. Proprietarul a trebuit sa plece cu treburi, iar ceilalti turisti isi terminasera sejurul. In consecinta, a avut incredere in mine, mi-a dat cheia de la toata pensiunea si, ce mai, gata! Ileana, la inceput cu un morcov destul de mare bagat undeva, mai la umbra (putea sa fie si o albitura, tot intuneric era acolo…) a ramas “stapana” peste tinutul Panoramei Muntelui. Mi-a cam fost teama sa nu vina careva peste noi, dar proprietarul ne-a asigurat ca nimeni n-o sa ne deranjeze. Si chiar asa a fost…Am incuiat bine de tot atat usa de jos cat si pe a noastra de la camera si gata, la adapost. Surprinzator, am dormit foarte bine ca madam Boss (a), in toata “ograda” pensiunii…

La parter, pensiunea are o sala mare de mese, din lemn, unde poti manca linistit privind la un televizor mare si o bucatarie generoasa, dotata cu absolut toate cele.

Afara sunt mese si banci tot din acelasi fel de lemn, cu umbrele largi, de gradina. Tocmai bine, acolo am luat masa cand Predealul a fost mai bland si soarele mai generos. Tot in curte este un gratar si imediat afara, o parcare destul de incapatoare.

Ne-am odihnit, am facut si cateva excursii prin imprejurimile minunate ale Predealului, deci ne-am simtit foarte bine si am promis ca vom reveni acolo de cate ori vom reusi sa evadam din cotidian, pentru a ne rasfata putin si a ne ozona plamanii si de ce nu? ! si creierii in frumosul si inca linistitul Predeal... Oricum, zic eu, merita un sejur aici.

Predealul ramane orasul montan inca cel mai linistit din apropierea Bucurestiului, cel putin pentru mine. Este locul tihnit, fara aglomeratia si efervescenta specifica unei statiuni de pe Valea Prahovei, fiind apreciat, relaxant si placut in toate anotimpurile. Toata lumea stie de partiile de schi de pe Clabucet, pt. sezonul alb si punctul de plecare in atatea trasee montane pentru restul anului…sau promenadele pe sosea sau prin padure, asa, mai aventuros, spre Trei Brazi, Poiana Secuilor si alte locuri de vis ale muntilor nostri atat de generosi prin maretia si frumusetea lor…

Aici in Predeal, eu regasesc de fiecare data, acea cumpatare, acea liniste, acel calm ce ma remonteaza mereu si-mi da o siguranta aparte si o stare de bine in comparatie cu restul statiunilor zgomotoase din imprejurimi. Este locul de unde nu as vrea sa mai plec niciodata…

Dar sa nu mai bat campii sau muntii si sa scriu concluzia: va recomand cu toata increderea si placerea pensiunea “Panorama Muntelui” din Predeal pentru ca si noi, poate ca multi altii, AmFostAcolo!!!

Cu drag, Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 11.03.10 11:49:47

VIZUALIZĂRI: 4194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pensiunea Panorama Muntelui din Predeal

Sanziana
    [11.03.10 12:09:14]

la obiect ca intodeauna dar si cu nuante de romanciera... Felicitari Ileana, se vede ca pui suflet in ceea ce povestesti

[11.03.10 12:16:05]

Merci, sanziana, iar tu mereu, mereu la panda..."blanda" (n-am gasit alta rima...ha ha ha) Sper sa ne revedem cu bine.

Vacante de vis!!!

trandafir 1970
    [11.03.10 13:30:55]

Ce nostalgii mi-a produs acest review,@ileanaexperta,draga!Mi-am adus aminte de tabara petrecuta la Garbova in anii liceului,de drumetiile pe carari de munte...Chiar merita incercat un week-end la aceasta pensiune!Nu stiu cum faci,dar ai un dar de a convinge omul,incat imi vine sa ma urc in masina acum...Poate tragem o fuga la vara...

gushpi
    [11.03.10 14:05:30]

Mai turistilor, voi ati uitat ca sunteti balcanici???

NORMAL ca pretul a urcat - daca omu' a vaz't ca nu tipa nimeni, a ridicat stacheta!!!

Ia sa mergi, sa faci nazuri (adica sa pregatesti terenul pt noi cei ce venim din spate...), sa vezi cum primesti discount baban si pretul (la prima strigare) ramane normal!!!

Zic si eu astea, deoarece tipa toata lumea ca e rau in RO, dar oriunde mergi, DOAR noi intelegem pe "bietii patroni", dar lor nici prin gand nu le trece sa-ti dea o chitanta, o factura... si uite asa din 1000 camere inchiriate pe luna ei platesc dari la stat pt 10

Cred ca am o stare proasta... azi nu mai scriu!

magdalena
    [11.03.10 14:21:47]

Interesanta pensiunea. Eu am dat-o in bara cu prima mea cazare la Predeal la Hotel Hera....

[11.03.10 19:45:39]

web, te rog frumos sa atasezi impresiilor mele acest clip cu Predealul:

click aici

Si pentru mai multe detalii si poze, puteti gasi si aici: http: //www. tourismguide. ro/tgr/pensiunea_panorama_

muntelui_predeal_2141. php

webmasterXY*
    [11.03.10 19:48:05]

rezolvat!

pepsi70ro
    [11.03.10 19:59:30]

Frumos povestit si foarte bine punctat! Votul nr.6

Ce alte modalitati de recreere pentru copii exista acolo? Au vreu tarc de joaca, ceva?

[11.03.10 20:07:16]

pepsi, multam pt. aprecieri. Acolo, la pensiune nu este niciun loc de joaca, decat curtea din afara. Eu sper ca vara asta sa mai trag un tur de "panorama muntelui" macar intr-un week-end, poate chiar de la aceeasi camera. (etaj 1, floricele, corpul principal, se vede si din prima poza)

georgiana
    [11.03.10 22:19:19]

Votul nr 7 e votul cu noroc!

Sper sa reusesc sa-ti repar starea de spirit ce ti-a pricinuit-o elois 299!

Faine pozele si un review foarte util!

[11.03.10 22:25:03]

Dupa cele descrise de tine, pare o pensiune foarte buna, in plus, mi-ai amintit de un sejur avut acum cativa ani la Caba trei Brazi, unde am avut niste momente minunate, pentru care-ti dau si eu un vot! ... al 7-lea...

[11.03.10 22:26:26]

E... care a fost a 7-ea? Cand scriam erau numai sase?

georgiana
    [11.03.10 22:29:57]

@biancuta,

daca ecoul meu e in ta fata ta si e cu cateva minute inregistrat inaintea ta -e clar ca eu i-am dat votul aducator de superbonus, nu? Dar parca mai conteaza?

[11.03.10 22:39:22]

nu conteaza, dar cand am inceput sa scriu erau doar sase, de aceea am si scris asa; cand am trimis ecoul, atunci l-am vazut pe al tau, de aceea am si scris completarea. (amandoua aveam rw deschis, deci eu nu am apucat sa vad ecoul tau fiindca la mine nu se incarcase)

luci_matache*
    [13.03.10 21:51:14]

iata o alta pensiune ce merita luata in seama, de pe Valea Prahovei. f. utile impresii si un vot si de la mine.

biancuta, georgiana, gushpi, ileanaxperta*, luci_matache*, magdalena, trandafir 1970

• pagină generată în 0.062253952026367 sec