ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
DEC-2009
4 AD. + 1 COPII

Chiar daca ai vazut Monaco, mai poti fi uimit si in Romania

Dragii mei, vreau sa va povestesc cu mandrie despre sejurul pe care l-am petrecut de Craciun la Cheile Gradistei. Si ca sa elucidez misterul din titlul review-ului, vreau sa va spun ca am fost insotiti de parintii mei care sunt plecati de ceva ani buni din tara si care intre timp nu mai viziteaza tarisoara noastra ca noi nu avem Casino ca la Monte Carlo sau turn ca cel din Pisa...

Prin urmare, de Craciun ne-am imbarcat si am ajuns la complexul de la Cheile Gradistei. Pentru inceput am fost vrajiti de atmosfera pe care am gasit-o aici, tot complexul fiind imbracat in straie de sarbatoare, plecand de la aleile impodobite de braduti mici, care noaptea cand se dadeau drumul instalatiilor, creau o atmosfera de basm, si terminand cu restaurantul, care, pe langa faptul ca este unic (sfatuiesc pe toata lumea care ajunge in zona sa “il viziteze” macar o data pentru ca este o bijuterie arhitectonica; nu degeaba a fost prezentat si pe Discovery) era impodobit in ton cu sarbatoarea.

Ca sa incep cu inceputul, prima data am fost placut surprinsi de doamnele de la receptie care, desi am fost cazati in hotelul Gradistea, care este separat de complex, dupa plata rezervarii ne-au dat cheia si ne-au rugat ca la finalul sejurului sa o inapoiem fara un control prealabil al camerei. Acest lucru ne-a facut sa ne simtim respectati, intrucat nu eram suspectati ca am fi capabili sa furam ceva din camera sau sa consumam de la bar fara sa platim la final. Timp de 3 zile nimeni nu ne-a deranjat cu exceptia doamnelor care faceau curat zilnic si schimbau prosoapele si halatele pentru piscina. In ceea ce priveste camera si baia, nu am nimic de reprosat, ba mai mult camera ne-a incantat deoarece avea un loc separat si intim cu o canapea in care juniorul s-a jucat cu orele.

Legat de restaurant si mancare totul este la superlativ, chiar daca preturile sunt putin piperate, insa ne-am gandit ca daca o camera la hotel costa 185 lei pe noapte, o portie de mancare nu va costa 10 lei... In ceea ce priveste timpul mare de asteptare al comenzii trebuie sa recunosc faptul ca am folosit un siretlic tipic romanesc: ne-am “lipit” de un ospatar la care faceam rezervarile pentru masa si pe care l-am stimulat putin pentru a fi mai eficient. Rezultatul a fost ca nici o comanda nu a durat mai mult de 10 minute, lucru care m-a multumit foarte tare intrucat juniorul de 3 ani nu ar fi avut rabdare sa astepte cate 30 de minute, iar cum afara ningea ca in povesti nu am avut posibilitatea de a-l duce la locul de joaca.

Piscina interioara a fost unul dintre locurile unde ne-am relaxat dupa masa, iar faptul ca pe geam se vedea cum ninge in timp ce noi stateam in costum de baie ne-a dat impresia ca ne rasfatam.

Ca sa inchei, vreau sa spun ca aceste complex si zona in care este situat mi-a dat posibilitatea sa demonstrez ca si la noi poti sa simti ca esti un turist respectat si ca oamenii din locul unde te duci au inteles ca sunt acolo pentru a te face sa te simti bine si nu pentru a incerca sa “iti bage mana in buzunar”. In concluzie, parintii mei au fost foarte placut impresionati si probabil vor mai reveni in zona.

Vreau sa multumesc tuturor celor care au scris review-uri despre acest complex, pentru ca in functie de parerile lor am ales aceasta destinatie. Datorita acestui site avem vacante din ce in ce mai reusite. Multumesc tuturor!

Cu drag, Daniela

Trimis de danaches2003 in 11.03.10 09:43:51

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaches2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere asupra zonei si a complexului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 43.00 EUR pe cameră

mirelab
    [11.03.10 10:21:17]

Suuupperrr!! Ma bucur tare sa aud ca sunt la fel de profi cei de la Chei... Spre rusinea noastra anul asta nu am ajuns decat pentru un pranz... dar cine stie... nu este timpul pierdut la ce zapada este afara

400 de bulgari si vacante minunate in continuare!!!

[11.03.10 10:47:53]

Stimata doamna,

nu mai comentez nimic legat de frumusetea locului intrucat stiu ca dvs. sunteti una dintre cunoscatoarele acestei zone. M-a bucurat sa imi descoper anumite afinitati turistice cu oamenii care scriu pe acest site despre anumite locuri. Si cum in lumea asta cate capete atatea pareri, faptul ca acolo unde unii dintre dvs. (pe care II URMARESC) ati descoperit ceva frumos, noua ni s-a parut de vis, ma determina sa ma bucur de tot ceea ce scrieti si de tot ceea ce ne impartasiti.

Multumesc pentru toti cei 400 de bulgari; am sa-i primesc atunci cand vine juniorul de la gradi ca sa ma ajute sa ii incasez!!! Multumesc.

Arinuca
    [11.03.10 11:29:00]

Ma bucur ca v-ati simtit asa de bine. Noi am fost in februarie 2010, in vacanta de iarna a copiilor. Intr-adevar este superb acolo.

Singura observatie este aceea ca partia nu e bine organizata. Adica degeaba te urci cu teleschiul ca la coborare trebuie sa feresti saniile, placile de snowboard si mai ales pe cei care folosesc ~saci de plastic~.

Noi am ales varianta sa ne dam cu sania seara, dupa orele 19. 00 ca era mai liber iar apoi mergeam la piscina.

Un pct. in plus pt. piscina: daca nu intrai in apa nu plateai (stateai la supravegherea copiilor).

La piscina de la Piatra Mare-Poiana Brasov nu e asa. Platesti, indiferent daca intri in apa sau nu.

Astept si alte impresii din alte locatii!

[11.03.10 11:36:52]

De acord cu dumneavoastra in ceea ce priveste partia. Nu am scris despre acest lucru deoarece, spre rusinea noastra, eu si sotul meu nu avem inclinatie spre sporturile de iarna. Acum avem noroc cu juniorul care ne mai provoaca la cate o plimbare cu sania pe partiile statiunilor unde mergem. Sincer, ne rugam la Dumnezeu sa nu fie vreun viitor schior pentru ca ne va fi foarte greu sa tinem pasul cu el.

Intr-adevar, plusul punctat in legatura cu piscina exista si reprezinta un avantaj, insa noi nu putem doar sa supraveghem copilul pentru ca acesta are numai 3 ani si va imaginati ca trebuie supravegheat din apa. La hotelul Piatra Mare nu am fost niciodata. Ne-am dorit sa ajungem la intalnirea AmfostAcolo, insa s-a suprapus cu sesiunea de examene si nu am reusit sa ajungem.

Poate in viitor!!

pepsi70ro
    [11.03.10 11:44:09]

Si noua ne-a placut la nebunie desi n-am fost cazati acolo. Am fost doar in trecere sa profitam de excelentele preparate culinare pregatite foarte bine acolo. Este ok in restaurant, daca nu prinzi un pranz de weekend, unde am avut neplacerea sa stam foarte mult ultimele doua dati, adica mai mult de o ora pana a venit comanda si destul de mult timp intre felurile de mancare. In rest, superb! Si un vot de la mine!

[11.03.10 11:52:14]

Da aveti dreptate, am tot citit impresii in care toata lumea se plangea de timpul cat astepti comanda. Pe de alta parte, ca sa incerc sa ii mai scuz putin, cred ca merita sa astepti in momentul in care comanzi, asa cum a facut sotul meu, pomana porcului si ti se aduce la masa un tuci mic sub care exista un dispozitiv care iti mentine calda mancarea, totul intr-o atmosfera foarte rustica. Si tot apropo de mancare, eu am o traditie: nu exista sejur la munte unde sa nu incerc papanasii din locul respectiv, insa de data aceasta am ratat ocazia. Asa ca, daca printre doamne exista cineva care i-a incercat astept sa imi impartasiti impresii.

Si la final, multumesc pentru vot!

mirelab
    [11.03.10 11:59:04]

.........dupa cele cateva ceaune cu diverse bunatati care le tot aduc la mese...nu cred ca a mai ajuns cineva la desert

[11.03.10 12:03:44]

De acord, nu-mi vine sa cred ca a mai trecut cineva prin aceeasi experienta. Dar mi-am promis solemn ca data viitoare incep cu desertul!

cc_iordachescu
    [11.03.10 12:21:31]

Trebuie sa recunosc ca sunt din ce in ce mai incantata citind tot mai multe impresii frumoase despre diverse locatii din tara noastra.

Indraznesc sa sper ca intr-o buna zi (poate nu foarte indepartata) vom sti sa facem turism la cele mai inalte cote. Poate sper prea mult dar inceputul a fost facut, depinde de noi ca lucrurile sa mearga pe drumul cel bun.

Si in final ai votul meu!

[11.03.10 12:30:39]

Credeti-ma ca nimeni pe lumea asta nu se bucura mai mult ca mine ca se poate face turism de calitate si in Romania. Spun asta pentru ca noi suntem turisti numai pe aceste meleaguri datorita juniorului. Deoarece am avut ceva probleme medicale eu si sotul am hotarat sa nu plecam in vacante in afara tarii pana nu va fi mai mare si nu va capata o rezistenta la drum, la mancare, la temperaturi etc. Stim ca exista asigurari medicale, ca sunt tari unde hotelierii vorbesc foarte bine engleza dar tot mai linistitor este gandul ca la 12 noaptea iti iei copilul in brate si te duci la prima unitate de urgenta romaneasca.

Asa ca pentru noi a fost foarte greu sa vedem ca ne ducem in diverse locuri, platim niste bani iar satisfactia nu exista! Si cum nu avem alta alternativa tot traim cu speranta ca si la noi va fi mai bine. Astfel se explica importanta pe care o acord acestui site si impresiilor referitoare la destinatiile de la noi din tara.

Iar cand mai intalnesti si o locatie precum acest complex in care pustiul sta de vorba cu lebedele, va imaginati ca ramai fara cuvinte.

Multumesc foarte mult pentru vot!

[11.03.10 13:57:51]

incep sa ma laud: 400 de bulgari + un SB de bulgare!!!

apoi o gluma de carcotas: daca mie imi lua cheia fara sa controleze camera, atunci SIGUR ca fusesem supravegheat video

partia este pt tavaleala, nicidecum pt schiori pretentiosi (este scurta si planul inclinat destul de lin)

ma bucur sa citesc impresii scrise pt NOI si nu pt puncte...

[11.03.10 14:02:07]

Stiti ca ma puneti pe ganduri cu camera video! Nu de alta, dar imaginati-va ca in astfel de iesiri juniorul este mult mai obosit decat acasa si adoarme mult mai repede..............

Multumesc din suflet pentru toti bulgarii si DA, scriu pentru VOI ca semn de multumire ca impresiile scrise de VOI sunt adevarate si prin urmare credibile!

magdalena
    [11.03.10 14:14:44]

Dupa titlu chiar nu stiam la ce sa ma astept!!! Ce-i drept, mi se pare exagerat, chiar Monaco????

Dupa review-uri, o sa mai trec pe acolo la o masa, dar cu cazarea, prin alta parte...

[11.03.10 14:21:58]

Stimata doamna,

nu am incercat sa compar cele 2 destinatii; sunt constienta ca nu e posibil; am vrut doar sa arat ca totusi s-au simtit bine si aici, chiar daca nu au vazut un Casino, nu stiu ce statuie imbracata in foita de aur, palate, autostrazi suspendate si parcari pe n nivele, etc.etc..

Si mai ales am vrut sa punctez serviciile de buna calitate, pentru ca asa cum am mai spus, noi suntem beneficiari numai ai serviciilor romanesti, iar cazurile in care aceste servicii au fost la pamant sunt extrem de numeroase.

Va pup si va doresc pofta buna cand veti ajunge in zona sa mancati. Si apropo, poate incercati dvs. papanasii si imi puteti impartasi unele impresii....

magdalena
    [11.03.10 14:24:54]

De mancat am mancat o data acolo si a fost excelenta mancarea!

[11.03.10 14:31:13]

1. dana, te rog sa termini cu pluralul majestatii (cel putin in cazul meu...) ; eu zic ca aici s-au adunat prieteni, deci nu merge: "stiti... ", imaginati-va... "

2. la Ch. Gradistei e mult mai frumos decat la Monaco: aici romanii medii pot beneficia de toate facilitatile locului, pe cand in Monaco - faci faleza (nici parcarea nu-ti vine s-o platesti), te minunezi cati bani pot avea unii - dar de mancat mananci in urmatorul sat, iar aruncatul in piscina (sau mare) o faci acolo unde nu-i "plaja privata" (adica langa Nice)...

[11.03.10 14:37:44]

Nu ma pronunt legat de activitatile pe care le poti avea la Monaco, caci nu vreau sa dau nastere la controverse. Ceea ce am scris despre Monaco am vazut in poze sau mi s-a povestit. Eu am explicat care sunt motivele pentru care mie complexul de la Cheile Gradistei mi s-a parut super.

Legat de plural o sa renunt la el, probabil foarte curand! In particular, eu sunt de acord cu tine, dar sunt pareri personale si nu vreau sa vina cineva care a facut baie langa Nice si sa ne spuna ca suntem frustrati sau ca reprezentam vulpea care nu ajunge la struguri!!!!!!!

[11.03.10 14:47:14]

Parerea mea este ca in RO avem destule minunatii si ca DOAR exceptiile din alte tari ne fac sa mergem pe acolo!

-in Franta poti vedea Parisul vechi si ghetarii din Alpi (unii ar zice si ca pivnitele sau beciurile cu branza - dar deastea avem si noi)

-in Italia poti vedea vechea Renastere, o frantura de antichitate, un oras pe apa (Venetia)

-in Egipt, Tunisia, Maroc te poti plimba pe o camila prin desert (cu putina fantezie o poti face prin Dobrogea...)

-etc.

RO are si munti (cu vagauni de o frumusete rara), paduri intinse pe multe culmi de dealuri subcarpatice (pline de o uluitoare liniste), avem chiar si cascade sau lacuri glaciare...

Ce cautam noi in alte tari poate ca este respectul acordat turistilor (respect aratat atat prin comportament, cat si prin tarifele utilizate)!

pepsi70ro
    [11.03.10 14:54:32]

Bravo gushpi, ai pus puntul pe I. Nici nu cred ca se poate spune mai bine acest lucru (aviz celor din turism care ne citesc pe sub ochelari).

Si mai avem nevoie de ceva, de un lucru minor care ne face sa rasuflam usurati la fiecare iesire din tara: infrastructura!

[11.03.10 14:57:51]

Si parerea mea este aceeasi, insa asa cum am vazut in anii 90 ca exista o moda "sa injuri Romania" (eu activez in mediul academic si asta presupune foarte multe deplasari in strainatate; in vremea respectiva erau foarte multi oameni culti care ajunsi la diverse intruniri in strainatate spuneau ca romanii nu au podgorii si multe alte lucruri; era o moda sa ajungi in afara si sa-ti denigrezi propria tara) se pare ca acum dupa ce tot romanul a dat putin cu nasul de strainatate nu mai este cool sa spui ca si la noi e bine. Sunt de acord cu tine si legat de servicii dar gandeste-te ca sunt tari care au in spate ani intregi de management, in timp ce la noi pe timpul lui ceasca singura forma de management presupunea organizarea concediilor luate prin sindicat, iar dupa Revolutie singura forma de management a fost dorinta unora de a parveni....

[11.03.10 15:03:29]

Bine ca avem Ch Gradistei, bine ca avem Terra Mytica, bine ca avem Vilele Bran, bine ca avem AmFostAcolo...

Eu "am mai spus-o si o repet": nu-i departe viitorul in care vom fi "buzunariti" de aparatele foto la intrare in vila!!!

[11.03.10 15:07:13]

Eu "am mai spus-o si o repet": pentru mine a fost un lucru extraordinar faptul ca am descoperit acest site. Si ca sa va impartasesc si un mic siretlic: de cate ori fac o rezervare prin mail spun proprietarilor ca vrem sa ii vizitam pentru ca au review-uri favorabile pe amfostacolo.ro; nu va pot spune cu ce rapiditate primesc raspuns la mail si cate informatii suplimentare contine raspunsul!!!

Andox
    [11.03.10 15:08:15]

@gushpi vom fi "buzunariti de aparatele foto " de cei care inca nu inteleg ce inseamna sa oferi servicii in turism.

Ceilalti or sa ne ofere in dotarea camerei aparate foto

[11.03.10 15:09:11]

De acord, exact cum spuneam: cine este interesat sa aiba turisti stie cum sa se poarte!!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.03.10 15:12:35]

* doar galatenii vor fi buzunariti dupa foto-camere;

* camerele foto din dotarea hoteliera sunt de fapt webcam-uri, accesibile pe saituri cu plata...

[11.03.10 15:49:06]

gand la gand Dragos: am vrut sa-i sugerez asta creatoarei acestor randuri, dar imi era ca o voi soca! (vad ca tu n-ai astfel de prejudecati

[11.03.10 15:53:15]

Stimati domni, webmaster o sa va traga de maneca... Eu cred ca ne-am indepartat de la subiect asa ca daca nu mai doriti alte informatii legate de review, eu va astept cu drag si la alte discutii pe marginea impresiilor viitoare. Numai bine, Dana

webmasterXY*
    [11.03.10 16:00:05]

Subscriu!!!

[11.03.10 20:49:03]

Daniela , daca nu-ti place melodia atasata, sau daca consideri ca nu se potriveste, putem schimba !

[12.03.10 08:35:59]

Este foarte bine. Multumesc pentru faptul ca si prin acest gest dati o mai mare valoare impresiilor postate.

Arinuca, cc_iordachescu, danaches2003, gushpi, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂGrădiştea Hotel [Complex Cheile Grădiştei]: