ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2016
PREȚ SEJUR 1500 lei ?
REGIM MASĂ md

Grand Hotel Balvanyos (ex Best Western) 4

O zona superba cu un hotel bunicel, dar nu chiar de 4 stele

Am fost la sfarsitul lunii iulie la Balvanyos pentru ca auzisem lucruri frumoase despre zona si despre spa-ul recent deschis.

Drumul de acces venind dinspre Sf Gheorghe este destul de anevoios si plin de gropi. Pacat de peisaje ca nu prea le poti savura din cauza prafului care-ti intra in masina si a atentiei sporite a soferului.

Hotelul in privinta mea si-a respectat rezervarea dar cazarea s-a facut tz dupa ora 15.

Camerele, ca am avut 2 fiind 4 adulti au fost diferite, una mai mare, cu balcon, alta mai mica, fara balcon. La baie intr-una din camere curgea apa maronie atat la chiuveta cat si la toileta. Lenjeriile erau spalate dar cam uzate, nu chiar impecabile iar halatele de spa cam la fel plin de pete.

Pretul per camera a fost f mare pentru confortul oferit. Intr-o seara s-a oprit apa fiind o defectiune iar intr-o camera frigiderul nu a functionat, desi am anuntat la receptie nu a venit nimeni sa remedieze situatia.

Nu am nimic cu secuii sau alte natiuni conlocuitoare, din contra chiar sunt in multe privinte mai civilizati ca noi romanii si sunt sigura ca citesc review-uri si alti conationali dar am observat ca vorbitorii de maghiara aveau prioritate iar ritmul lor de lucru si de rezolvare a problemelor lasa mult de dorit, ca si exprimarea unora dintre receptioneri.

Serviciile de masa au lasat mult de dorit incepand cu servirea si cu timpul de asteptare atat la comanda cat si la nota de plata.

In schimb spa-ul este f frumos, dar nerecomandat in weekend fiind f aglomerat si din aceasta cauza au lipsit sezlongurile. Noi cei cazati care am preferat sa venim dupa amiaza la spa. si ne-am confruntat cu aceasta lipsa de sezlonguri.

In spatele hotelului seara coboara ursuletii la masa. Un loc amenajat pentru ei cu mancare, se pot vedea live fara bariere de protectie... Doar cu niste caini de paza... Unul Saint Bernard care dormea de mama focului cand veneau ursii...

In schimb este f frumos de mers la Lacul Sf Ana si de facut plaja.

Pe scurt recomand zona. Hotelul nu face 4 stele dar alta alternativa in zona nu este.

Trimis de iulianca in 15.09.16 16:28:19
Validat / Publicat: 15.09.16 17:55:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iulianca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

webmaster26 [15.09.16 17:54:47] »

@iulianca: Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 35&ridAnt=73646

Lucien [07.10.16 13:01:09] »

Ați amintit îndepărtatul lac Sfânta Ana (și nu și de mult mai interesantul Tinov Mohoș de lângă acesta), dar de traseul turistic care începe exact de la hotel, marcat cu bulină albastră și pe care, în una-două ore poți vedea următoarele minunății Peștera Sulfatară - Peștera cu Alaun - Peștera Ucigașă - Cimitirul Păsărelelor - Tinovul Buffogo - Capela catolică a Sfintei Fecioare, nu ați amintit nimic. De asemenea, nu ați amintit nici de Băile Apor și nici de Izvoarele Tămăduitoare, situate la doi pași de hotel spre Balvanyos.

iulianca [07.10.16 13:34:14] »

Intr-adevar exista toate acestea in apropierea hotelului. Cine are curaj sa urce intr-o zona populata cu ursi. De altfel acesti ursi chiar coboara la hotel seara. Noi nu am riscat sa facem aceste trasee si am vz si alti turisti care se intorceau ca au vz ursi.

Lucien [07.10.16 14:49:36] »

@iulianca: Ufff, cum sa scriu ca sa nu va ranesc orgoliul. Eu sunt, oarecum, localnic si de zeci de ani tot vizitez aceste locuri. Pentru mine, zona Tușnad - Balvanyos este poate cea mai frumoasă din țară. În fiecare an merg de câteva ori pe traseul din spatele hotelului. Am fost și cu turiști cardiaci și diabetici, români și străini, cu tineri părinți cu bebe în ”rucsac”, cu toată familia și prietenii pe care i-am prins, și mai ales doar cu Ea (deci doar două persoane) și nu s-a intâmplat niciodată nimic. Așa cum am scris într-un review în care erau filmați ursonii veniți la mâncare în spatele hotelului, urșii din zona Tușnad - Balvanyos sunt urși turistici, special pregătiți să delecteze turiștii. Desigur, e o glumă. Realitatea este că nu au treabă cu noi, oamenii și chiar dacă se plimbă seara pe străzile din Tușnad Băi sau vin la mâncare la Grand Hotel Balvanyos, nu au rănit pe nimeni. Este mult folclor și spaimă fără rost în aceste povești cu urșii.

iulianca [07.10.16 14:55:01] »

Sincer chiar mi'ar fi placut sa fac acele trasee. Si nu spun ca ursii erau agresivi. Dar sunt totusi animale salbatice! Daca ar fi fost mai multi turisti care sa urce am fi urcat si noi. Dar atunci nu prea urca nimeni. Dupa cum vedeti eu am scris ca este o zona superba pe care o recomand cu caldura. Nu va inteleg supararea. Stiu ca sunt mofete si ca merita vazute. Si multe alte locuri din zona!

Lucien [07.10.16 15:11:13] »

@iulianca: Multumesc pentru răspuns. E in ordine, nu m-am suparat deloc . Am o mulțime de materiale adunate cu traseul turistic din spatele hotelului și sper să reușesc să-i fac o prezentare buna. Deocamdată am făcut azi una cu Izvoarele Tămăduitoare situate cam la mijlocul distanței dintre Hotel și Băile Balvanyos (articol în curs de aprobare).

webmaster45 [08.10.16 08:29:08] »

@alin82:

Ecoul anterior a fost şters.

alin82, iulianca, Lucien