ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2019
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2019

Către satisfăcător

Este loc de mai bine!

Controversat acest resort… am citit multe pareri despre el, de multe ori diametral opuse. Ideea de baza este ca trebuie sa pleci oarecum cu asteptari reduse pentru a nu ajunge la final cam dezamagit. Resortul este unul bun, dar departe de standardele unui hotel-spa cu pretentii.

Locatia-la vreo 20 km de Bixad, de unde se deviaza de la drumul principal si se vireaza catre un drum de calitate foarte proasta… asa ca, va asteapta inca vreo 25-30 de minute pe un drum bombardat si plin de serpentine, printr-un peisaj, pe alocuri, de vis. Trebuie sa va asteptati la o locatie foarte izolata, cu acces numai cu masina personala, fiind captiv in cadrul resortului si obligat sa folosesti numai resursele puse la dispozitie de el. Care, bineinteles, vor fi scumpe si foarte scumpe. Din pacate, de multe ori, si proaste calitativ, aceasta e problema.

Checkinul s-a facut cu intarziere, desi am ajuns la ora mentionata de receptie, a trebuit sa mai asteptam vreo 2 ore, timp in care ne-am plimbat putin prin zona. Frumoasa, plina de verdeata, peisaje idilice, natura a fost darnica cu Balvanyos, atat iarna cat si vara este placut sa stai aici cateva zile, sunt convins. Resortul are corpul de cazare principal, am vazut ca se mai construia un corp vizavi de el cumva, 2 restaurante in cadrul corpului de cazare si inca unul la cativa zeci de metri de el. De asemenea, legat de hotel, este un centru spa, accesul facandu-se si prin hotel, printr-o pasarela.

Parcarea este oarecum mica, am gasit loc, dar nu cred ca atunci cand e capacitate maxima utilizata, gasiti usor locuri. Multi turisti parcheaza si aiurea pe langa hotel, blocand drumul de acces, aceasta facandu-se in lipsa oricarei interventii a vreunui angajat al hotelului. Niciunul nu se ocupa cu ce se intampla in afara cladirii hotelului, de parca curtea nu ar face parte din resort.

Camera. Noi am avut una fara balcon, sunt si cu balcon si mai mari, gen apartamente. In esenta, camera e urata, asa… nu e de 4 stele sub nicio forma. La parerea aceasta negativa a contribuit, ce-i drept, minibarul stricat si draperiile si perdeaua care erau patate. Destul de vizibil pentru orice femeie de serviciu care ar fi intrat in camera si i-ar fi pasat de aceasta. Exista halate si prosoape, geluri de dus, sapunuri si alte chestii obisnuite pt baie, insa nu ceva de calitate. Noi am stat 2 zile, in afara de dus cosul de gunoi gol nu prea am observat vreo curatenie facuta, dar nici nu pot sa afirm ca era murdar, mai mult cred ca am intretinut noi locul :)

Restaurantele. Am avut micul dejun inclus, bun de altfel, cafea ok, espresso si la filtru, lapte, tot felul de legume, fructe, dulciuri., mezeluri. Din nou, nu pot sa remarc calitatea foarte buna a produselor, dar varietatea exista si nici nu pot sa ma plang ca nu le puteai manca din cauza ca erau vechi sau proaste, doar ca, parca, ma asteptam la mai mult. De asemenea, omletele nu erau gatite live, ci aduse separat, de altfel, nimic nu se gatea pe loc la micul dejun. Intr-o zi a fost o incercare de a aduce niste proseco dimineata, dar dupa ce s-a terminat nimeni nu a mai adus inca o sticla.

In aceeasi sala unde se servea MD, la pranz si la cina se putea manca a la carte, era restaurantul principal. Aici am manca tot timpul cat am stat la hotel. Meniul nu e extins si pare la prima vedere unul de nivel inalt, “de fite”, ca sa spun asa. Supele pe care le-am mancat au fost bune, dar nu ceva de reamintit peste ani :), ca de altfel si celelalte preparate. Oricum, prezentarea este buna, aici puncteaza restaurantul, doar ca gustul parca nu e ceea ce ar trebui.

Nu ma intelegeti gresit, mancarea este buna, doar ca nu e de nivelul care cred ca este dorit de restaurant, adica unul foarte ridicat. De altfel, inclusiv preturile te conduc catre conditia aceasta. Toate preparatele sunt foarte scumpe pentru nivelul Romaniei, iar raportul calitate-pret este unul prost pentru consumator.

Bauturile sunt mai ok la pret parca, dar vinurile sunt scumpe (au multe din Ungaria). La vinuri exista 3 preturi afisate (unul la sticla, daca o bei acasa, unul la sticla daca o bei in restaurant si unul la pahar, in restaurant). Ciudata abordare, ei considera cumva ca restaurantul nu are nicio legatura cu crama (care de altfel nici nu o vezi) si tu, ca si client, platesti o taxa de dop pe vinul cumparat. Mi se pare o gaselnita penibila de marketing, falsa si de neacceptat. Aceasta am mai intalnit -o la restaurante, dar iti aduceai tu vinul de acasa, nu il comandai din meniul lor, la pret de magazin exterior si ti se adauga taxa de dop, ca la Balvanyos. O prostie mai mare decat ei! Dar, ma rog, la limita legalitatii.

Ceea ce cred eu ca nu era legal era sa iti treaca pe bon, din oficiu, service charge 10%, adica bacsis, pe care il plateai impreuna cu restul notei, chiar si cu cardul daca voiai. Mi s-a parut comod si nu am nimic de comentat negativ, oricum as fi lasat un 10% si m-a scutit de problema cu maruntul cash, plateam totul cu cardul si gata. Numai ca nu cred ca e 100% legal.

Centrul SPA il recomand insa total. Este mare, curat, cu multe echipamente. Exista o piscina principala, incalzita, vreo 2 jacuzziuri foarte mari, unul cu apa de mare, vreo 2 jacuzzi mai mici pe terasa exterioara, unde sunt si alte saune. Un centru de saune il gasim si la interior si arata foarte bine. Plus o piscina pentru copii, alaturi de cea mare. Ce trebuie remarcat este ca erau foarte multi copii, multa galagie si haos, in general. Noi nu am avut o problema, dar daca am fi fost numai adulti, in mod sigur ne-ar fi deranjat galagia continua, tipetele, urletele, aglomeratie. Nu am vazut in zona piscinelor niciun angajat al centrului spa. In zona, existau prosoape, halate, le puteai lua si daca nu erai client al hotelului contra unei taxe de intrare. De asemenea, era un soi de “Vitamin Bar”, de unde puteai cumpara apa, sucuri, inghetata etc. Sezlonguri foarte putine pentru capacitatea SPA-ului.

Daca ar fi sa aleg un lucru pe care sa il recomand aici este Centrul SPA, e singurul lucru care m-ar face sa revin la Balvanyos Grand Resort.

Personalul. In mare parte, interactiunile au fost neutre, insa aici am remarcat ceva, pt prima data de cand ma stiu si calatoresc in Romania. Astia nu cunosc limba romana, fratilor… de la receptie, unde saraca fata (amabila, de altfel) se chinuia sa vorbeasca in limba romana, pana la chelneri care chiar ma exasperau ca nu intelegeau aproape nimic. Nu toti, dar majoritatea. Si cand spun ca nu prea le aveau cu romana, aceasta insemna ca nu stiau nicio alta limba in afara de maghiara, nici engleza, nici nimic. Numai maghiara. Penibil si din punct de vedere al unui business din Romania, ca sa nu ma mai gandesc si la alte chestii “autonomiste”. Mi-am cam schimbat parerea despre aceasta, eram foarte cicumspect atunci cand mai auzeam comentarii de genul “nu mi-au dat paine intr-un magazin din Transilvania pt ca nu intelegeau romana”… ei bine, se pare ca e cam adevarat.

Concluzionand, e un resort bunicel, nu wow, raportul calitate pret e cam prost, in defavoarea clientului, cu un centru SPA ok si cam atat. As mai reveni, in principiu, dar nu cred ca o voi face prea curand…

Trimis de rentea in 25.09.19 18:04:10
Validat / Publicat: 25.09.19 18:38:35

VIZUALIZĂRI: 1797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

Alex_Macedo [26.09.19 16:04:16] »

Primul lucru: Confirm!

Al doilea... am fost la Mirage&Spa, în Eforie şi comparativ Balvanyos, m-a lăsat rece, la acest capitol.

Şi trei...

Eu am sânge de Atilla în mine şi înţeleg limba dar, în ţara mea consider că, este inadmisibil să nu ştii limba de pe, plaiul unde, ţi s-a dat naştere. Este exact cum m-aş duce eu să deschid în Budapesta sau oriunde în pustă, un hotel şi să am angajaţi din... Brăila sau Galaţi care, nu au în bagaj maghiara. Înţeleg că, angajaţii sunt din zonă dar elocvenţa stă în ideea că pot trăi în România, fără a şti limba! Acest lucru a fost ignorat de toate guvernele, începând cu neavenitul Gheorghe Gheorghiu Dej şi ceilalţi imbecili ce au venit după...

Astăzi urlă lumea că Transilvania vrea autonomie!

Nici nu e de mirare...

Mă rog... De ale lor...

Bun review!

Mi-a plăcut.

rentea [03.10.19 20:47:52] »

@Alex_Macedo: Multi dintre oamenii din Ardeal sunt tinuti in saracie de aceeasi indivizi pe care ii voteaza cu atata admiratie la fiecare 4 ani si care nu fac nimic ca sa ii ajute sa invete romana, engleza, franceza etc. " E indeajuns maghiara ca sa ne voteze prostimea si la anu' " ... Acestia raman aici pe vecie pentru ca NU au unde sa se mai duca pentru ca sunt needucati si ajung la Balvanyos Resort si li se pare probabil ciudat rau ca unii turisti le vorbesc romaneste

Daisy Petal [05.03.20 11:10:33] »

@rentea: Am fost la Balvanyos de foarte multe ori, însă nu am stat niciodata sus, la complex. Pot să confirm ceea ce spui în review.

Cum spuneam puțin mai sus, mergând de atâtea ori la Balvanyos, am legat prietenii cu oamenii locului.

Complexul s-a numit cândva Best Western Balvanyos, dar, din cauza lipsei de personal, neglijentelor multiple de acolo, precum și nevorbirea limbiii oficiale, cei de la franciza Best Western le-a retras această licență.

Astfel că, o perioadă bună de timp, cei care se cazau acolo preferau să coboare la restaurantul Cetate, unde mâncarea este ok la prețuri bune, timpii de așteptare sunt ok, iar personalul, deși vorbesc maghiara între ei, în momentul în care sunt întrebați ceva în românește îți vor răspunde tot în românește.

Așa că, de vei mai merge acolo, îți recomand să mănânci la restaurantul de jos.

Alex_Macedo, Daisy Petal, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Hotel Balvanyos (ex Best Western) :