ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2010
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 06.03.10
JUN-2009

Imi doresc sa revin pentru relaxare

La inceputul verii lui 2009 ne-am hotarat sa mergem la mare. Si cum nu aveam prea multi bani am zis hai sa incercam si la Complexul Flamingo, ce apartine de Ministerul Justitiei, MInisterul Public si Administratia Penitenciarelor. Aveau oferta bunicica, 840 lei - cazare 6 nopti si 3 mese pentru doua persoane, in ultima saptamana din iunie.

Nu aveam asteptari prea mari de la un hotel de 2 stele.

Am ajuns dimineata pe la 8, am parcat masina in curtea hotelului si ne asteptam sa fim cazati dupa ora 12, insa apare prima surpriza. La receptie toata lumea zambea si vorbea frumos, ne-a cerut rezervarea / achitasem 200 lei avans (pentru ca nu stiam cu e vremea, altfel daca achitam cu 30 de zile inainte aveam si 10% reducere) si ne-a intrebat daca dorim camera cu pat dublu sau doua paturi, dupa care ne-a si condus in camera.

In camera conditii destul de acceptabile la banii astia, sau poate chiar mai mult / patul era nou, in rest totul vechi, insa cat de cat intretinut, in sensul ca nimic nu era spart sau rupt, cu exceptia cazii din baie care avea smalutul sarit pe o mica portiune. Asternuturi curate, draperii curate si noi, tamplarie din pvc, aer conditionat, pe care insa nu l-am folosit nefiind nevoie in acea perioada, balcoane la toate camerele cu chase-longue, prosoape, hartie igienica, frigider, televizor cu cablu, telefon.

Am coborat in curtea hotelului, care este bine intretinuta - gazonul era tuns iar sistemul de irigare mergea in permanenta) si, alta surpriza, am descoperit si piscina, si ea la fel de bine intretinuta si supravegheata, de fapt erua doua atat pentru adulti cat si pentru copii, chase-long-uri la piscina, balansoare, masa de ping pong, teren de tenis.

Hotelul se afla chiar la intrarea in Eforie Sud, langa Sanatoriu, Plaja este la 2-3 minute de mers pe jos si este curata.

Curatenia- zilnic se schimbau cosul de gunoi si hartia igienica, altceva nimic. Nici nu mi-as fi dorit sa imi aseze cineva lucrurile personale. In rest sa va luati prosoape, e mult mai bine si pentru igiena voastra.

Camera noastra avea vedere la gradina, la mare si la lac, dar erau si camere cu vedere la piscina (cred ca erau mai zgomotoase din cauza ca la piscina era mereu muzica si multi copii care chiuiau).

Masa: micul dejun, ma chinuiam sa il mananc, pt ca nu prea mananc dimineata, pranzul - ciorba, o friptura de ceva cu granitura si desert (cu desertul nu au dat gres niciodata), o sticla de 0, 5 apa plata dorna (aveam depozit de apa in camera) - era suficient cat sa nu pleci cu burta atarnand dupa tine la plaja, iar cina era un singur platou cu o bucata de friptura si diverse garnituri, plus un fruct mare si din nou o sticla de apa. A fost suficient cat sa nu ne ingrasam prea tare, dar totul a fost bun. Meniurile erau afisate cu o zi inainte si nu s-a repetat niciunul in perioada respectiva. Ospatarii erau la fel de zambitori si chiar daca s-a mai intamplat sa intarziem la masa niciodata nu ne-au inchis usa in nas spunandu-ne ca nu ar putea sa ne lase flamanzi daca tot sunt acolo.

Totul a fost in general bine, dar nu din cauza hotelului, ci din cauza statiunii, in care nu prea ai ce face.

Insa daca intradevar vrei sa te relaxezi si sa ai liniste la banii astia merita sa incerci.

Apropos, aproape toate familiile cazate aveau copii si mai mici si mai mari, foarte muti erau in carucioare chiar si banuiesc ca vin aici pentru ca pe plaja, fiind mai libera ii pot supraveghea mai usor.

Plaja cea mai apropiata de hotel este la 2 minute de mers, iar pe plaja nu gasesti decat clientii acestui hotel, pentru ca celelalte hoteluri din apropiere erau inchise in acea perioada, digurile din dreptul plajei erau cam la 100-150 m unul de altul. Daca mergeai pe plaja spre centrul statiunii gaseai si plaja mai larga, digurile pe apa nu erau chiar asa de apropiate, existau si diverse mijloace de distractie si relaxare - scufundari, hidrobiciclete, chase-long-uri pe plaja, contra cost bineinteles. Nimic nu te impiedica sa faci plaja acolo unde doreai.

Am simtit pentru prima daca ca sunt in siguranta. Eram invatati ca la Costinesti si Mamaia sa intram pe rand in apa pentru a ne pazi lucrurile. Aici am plecat si in alta statiune si la revenire lucrurile erau tot acolo. Poate am fost norocosi.

La piscina de asemenea puteam sa lasam prosoapele, cremele si papucii toata ziua ca tot acolo le gaseam.

Asta poate si din cauza ca hotelul are curte, care cat de cat este supravegheata de personal de la Administratia Penitenciarelor (subofiteri nu detinuti).

La plecare ne-au multumit si ne-au spus ca ne asteapta si in alti ani.

Frumos din partea lor.

De gasit ii gasiti cautand pe google - complex flamingo eforie sud, sau pe site-ul Administratiei Penitenciarelor - anp-just.ro. Nu cred ca trebuie sa fi neaparat angajat in sistem pentru ca noua nu ne-au cerut niciun act doveditor in acest sens.

Rezervarea am facut-o prin email.

Trimis de mona28 in 06.03.10 21:33:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: costinesti - particular si hotel azur - o stea, maia - particular, Praid - particular, Herculane - camping, Olanesti- pensiune

VIZUALIZĂRI: 16827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mona28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 meniul uneia din zile

Sanziana
[06.03.10 22:04:53]

cred ca ai gresit ceva deoarece la pretul sejurului e trecut 700 ron si ai spus in review ca ai platit 840 ron. esti sigur ca nu va cere nimeni nimic, acte, sau poate spunand numele tau au verificat daca faci parte dintre angajati si de aceea nu ti -au cerut acte?

mona28AUTOR REVIEW
[06.03.10 22:53:37]

pretul a fost de 840 lei, dar cu reducerea de 10% daca achiti cu 30 de zile inainte de inceperea sejurului ajungi pe undeva pe la 700 lei.

La receptie am intrebat daca prezint legitimatia de serviciu si mi s-a spus ca nu trebuie. M-a intrebat si pe numele cui vreau sa fie emisa factura.

Am intrebat inainte daca pot sa iau un bilet si pentru niste prieteni care nu lucreza in sistem si mi-a spus ca nu este nicio problema.

NU stiu daca ei mai fac alte verificari, dar totul a mers repede si nu m-au intrebat nici macar unde lucrez.

[08.03.10 09:56:13]

mona, intr-adevar nu iti cere nimeni legitimatia la cazare pentru simplul motiv ca acest hotel fiind cum bine ai spus pt MJ, numai cei de acolo isi pot procura bilete.

Si este intr-adevar unul din cele mai sigure hoteluri de pe litoralul nostru.

Aici nu vezi decat oameni seriosi, veniti sa se cazeze si relaxeze...si poti avea surpriza sa dai peste multi colegi din tara...Sa inteleg ca lucrezi in cadrul ANP?

mona28AUTOR REVIEW
[08.03.10 15:27:10]

Lucrez in cadrul MJ, nu ANP si cred ca se pot caza si alte persoane pentru ca oferta lor este publicata pe site:

aici

si nu este transmisa numai intern.

Eu am intrebat anul trecut daca pot lua bilete si pentru parintii unei colege si mi-au spus ca se poate fara nici o problema.

[08.03.10 17:13:35]

stiu ca acum citva ani cand am fost si eu acolo, nu puteai sa intri decat daca lucrai in cadrul MJ; probabil acum pe timp de criza nu se mai pastreaza aceleasi reguli stricte.

crangutalil
[13.06.10 22:29:52]

Functionarii publici au acces la acest hotel?

[15.06.10 12:44:41]

hotelul a fost initial pentru relaxarea in concediu a functionarilor publici cu statut special, adica din cadrul MJ (lucratori in justitie si penitenciare). Dar se pare, asa cum spunea si colega @mona28 ca acum poate merge cam oricine. Asa ca incearca... numai ca plaja aici nu este extraordinara...

crangutalil, mona28, Sanziana, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Flamingo: