ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2011
    DIN: Dragasani
    ÎNSCRIS: 27.05.11
    SEP-2010

Un sejur placut

Am fost impreuna cu sotul meu la acest hotel anul trecut intr-un sejur de 6 zile la sfarsitul lunii august, cam 31 august - 5 septembrie, deci în extrasezon crezand ca va fi o vara lunga dar ne-am inselat!

Hotelul este de doua stele pe care le merita si chiar ar mai putea adauga inca una, numai cu putin efort! In ce priveste cazarea, apreciez ca nu sunt probleme, in fiecare zi se face curatenie, se da cu aspiratorul, se schimba prosoapele si sub acest aspect poate nici acasa nu faci toate lucrurile astea in fiecare zi, sa fim seriosi!

Camera nu are aer conditionat dar cand am fost noi nici n-a fost nevoie, ca a fost destul de frig, in sezon nu stiu cum este sub acest aspect!

În privinţa mesei, meniul a fost fix dar destul de consistent si in nici un caz nu ar putea cineva sa pretinda ca s-a ridicat flamand de la masa, fiecare persoana primeste la pranz o sticla de apa minerala de 1/2 l! Poate ca nu in toate zilele se intampla sa placa neaparat ambele feluri dar oricum mi s-a parut foarte in regula!

Ar fi de reprosat poate un aspect oarecum minor pentru unii insa nu lipsit de importanta, anume acela ca nu se poate fuma in incinta barului, ci doar pe terasa! Pentru mine personal n-a fost o problema directa, ci doar pentru sotul meu, el e fumător!

Personalul a fost destul de amabil nu pot aduce reprosuri ca nu sunt! Am fi mers si anul acesta dar financiar nu ne-am putut permite in sezon, pretul mi s-a parut mare pentru buzunarul nostru avand in vedere si alte obligatii financiare pe care le avem de platit! Totusi in vremuri financiare mai bune ne gandim sa revenim! Poate pana atunci se va schimba politica in materia fumatului (desi tendinta europeana, trebuie sa recunoastem ca e viceversa celor dorite de noi, respectiv sa nu se mai fumeze deloc in locuri publice!)

Cu distractia nu prea a mai fost ce ca era pe "spartul targului" cum se spune dar mai erau terase unde se putea bea o cafea in conditii decente si chiar servi masa daca doreai, noi am servit masa la hotel!

Plaja n-a fost aglomerata, a fost curata, intrarea in apa nu chiar abruptă dar nici n-am incercat pea mult pentru ca noi nu stim niciunul sa innotam!

Vremea a fost friguroasa cand am fost noi dar asta nu este imputabil hotelului, deci sa mergeti in sezon! In concluzie si per ansamblu recomand hotelul apartinand Complexului Flamingo pentru motivele mai sus argumentate!

Sejur placut celor ce vor ajunge acolo!

Nota webmaster: Completari aduse ulterior de autoare:

Statiunea este "bantuita" de multi caini si din pacate nu este singura si la Saturn a fost aceeasi problema!

In curtea hotelului erau vreo 2-3 caini care cam speriau oamenii in special seara iar pentru cei tematori chiar e o problema! Era unul negru, pe care noi l-am botezat "Matei" care "mirosea" persoana tematoare (cum era sotul meu de exemplu) si latra mai mult! Nu-i voba ca atunci cand sunt doi sau trei caini si mie imi este frica, fiind mai greu sa te aperi în situaţii de genul acesta! Acestia erau in general "stapaniti" de personalul de paza care face parte din angajatii de la Penitenciarul Poarta Alba, care probabil le mai da de mancare "ajutandu-i" in serviciul de paza!

Mai trebuie specificat ca hotelul are curte cu parcare proprie pentru autovehiculele turistilor si cred ca e o paza serioasa personalul fiind lucrători ai penitenciarului!

De asemenea exista o piscina in curte frumos amenejata si cu scaune de plaja la dispozitie, masute cu umbrele si balansoare (unele defecte dar probabil au fost reparate intre timp).

Mai trebuie sa fiu sincera si sa spun ca la decizia de a nu merge la mare anul acesta a contribuit si imprejurarea ca am citit ca anul acesta si in urmatorii doi ani vor fi explozii solare foarte puternice, apreciind ca acestea ar putea afecta mai mult pe cei aflati pe litoral (intr-un fel sau altul oricum toti vom fi afectati) dar si dorinta de a incerca programul Decada balneara, cu banii pentru un sejur de 6 zile la mare, am vrea sa stam 10 zile la Baile Olanesti si sa facem si ceva proceduri, nu suntem neaparat bolnavi dar cate ceva tot mai e de "reparat"!

Am cumparat de la Eforie Sud cateva obiecte drăgute pe care le-am daruit nasilor nostri si pentru noi o veioza imaginand un peisaj si zgomotul unei cascade, o mai aprind uneori!

Trimis de alegria* in 29.05.11 13:46:01
    Validat / Publicat: 29.05.11 15:25:15
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD. A mai fost în/la: La statiunea Saturn, la Calimanesti etc

VIZUALIZĂRI: 9225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alegria*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.05.11 16:06:05]

@alegria, multumim pentru completari, le-am adaugat in review.

In ceea ce priveste solicitarea privind o alta statiune, iti recomandam ca in situatii similare sa apelezi cu incredere la sectiunea Ce-mi recomandati, acum am observat ca ai postat deja o intrebare pe aceasta tema la sectiunea Intrebari corespunzatoare statiunii respective.

[29.05.11 16:52:12]

Trebuie precizat faptul ca nu se poate caza in hotel orice persoana, pentru ca acesta apartine de Ministerul Justitiei si in consecinta doar angajatii acestuia sau angajati din alte ministere, cu care acesta are incheiat un protocol de colaborare, au acces.

E adevarat ca hotelul este pazit, insa nu de oamenii penitenciarului din zona, ci de angajatii hotelului care sunt tot functionari ai Administratiei Penitenciarelor.

Alegria, poti sa ai surprize din partea vremii chiar si in plin sezon; in ceea ce priveste explozile solare... aceasta poveste o auzim de cativa ani buni, iar noi care locuim pe litoralul Marii Negre inca nu am patit nimic, chiar daca ne expunem zilnic la soare.

[29.05.11 17:41:26]

Nu cred ca nu poate orice persoana sa mearga acolo! Oferta pentru anul 2011 se gaseste pe site-ul Administratiei Nationale a Penitenciarelor si eu sunt convinsa ca daca dati un telefon si spuneti ca doriti sa aveti un sejur la ei, va refuza numai pentru motivul ca nu sunteti angajat din sistemul Ministerului Justitiei! O stau marturie si impresiile altor persoane care au fost acolo si care sunt postate pe acest site!

Ideea era ca hotelul este păzit, ma rog, mie mi-au facut impresia ca sunt lucratori ai penitenciarului, nu i-am intrebat direct, nu asta era treaba mea, nu as fi vrut sa comit "indiscretii"!

Despre exploziile solare si consecintele acestra are fiecare propriile-i idei astfel ca si eu le am pe ale mele!

Iar cine locuieste pe Litoral, a capatat nu-i asa rezistenta? Poate fi si asta o explicatie !

In alta ordine de idei am explicat ca exista mai multe ratiuni care m-au determinat sa incerc altceva anul acesta insa in viitor eu voi reveni la Flamigo!

[29.05.11 17:54:22]

@alegria

Vroiam sa spun ca, de cativa ani se incearca, discreditarea litoralului romanesc, "aruncandu-se" pe piata tot felul de informatii: explozii solare, vreme rece si ploaie etc...

Nu neg faptul ca sunt multe lucruri care lasa de dorit, insa nu inteleg de ce se doreste ca turistii sa fie influentati cu lucruri suplimentare!

[29.05.11 18:33:12]

Nu am "aruncat" nimic pe piata ci mi-am exprimat parea in legatura cu ceea ce am gasit si am vazut la Eforie Sud!

Pe de alta parte si criticile, daca sunt, trebuie sa aiba un rol reformator, trebuie sa-i fdetermine pe aceia carora se adreseaza sa indrepte situatia criticata!

Doriti sa nu mai critic eu si altii? Atunci nu voiti cu adevarat progresul!

Iar eu am aratat si lucruri pozitive nu doar negative, asta cred ca nu poate fi negat! Cu alte cuvinte, am incercat pe cat posibil sa fiu obiectiva, cat mai impartiala, de obicei reusesc iar daca acum am lasat o impresie contrara, regret, atat am putut eu, astea sunt limitele mele!

Pentru mine bunaoara, cainii mult prea multi, exploziile solare mai puternice anul acesta decat cele din anii precedenti (credeti-ma ca m-am informat, adica am citit), vremea nefavorabila, care m-a tinut in camera mai mult decat ar fi trebuit, resursele financiare diminuate anul acesta, se circumscriu din păcate in veritabile limite!

Dar traim intr-o lume relativa si ceea ce pentru mine este un impediment, pentru un alt semen al meu nu are vreo relevanta!

Astfel ca nu puneti la suflet atat de mult, va rog!

[29.05.11 19:10:10]

@alegria

Nu m-am referit la tine ca "arunci" informatii pe piata, ci la mass-media!

[29.05.11 19:12:37]

Atunci am inteles eu gresit si pentru aceasta imi cer scuze! Cele bune!

[29.05.11 21:36:46]

Sincer nu vad rostul reviewurilor pentru unitatile de cazare cu acces limitat. Pe cine intereseaza? Mi se pare penibil ca o persoana din Romania, care isi plateste taxele lunar sa nu aiba acces la un hotel pentru simplul fapt ca nu lucreaza in cadrul acelui minister.

Ex. Eu sunt frizer si as dori ca noi toti lucratorii din acest domeniu (frizeri, coafeze, cosmeticieni, masori, manichiuriste) sa avem un hotel al nostru, construit/cumparat cu bani de la buget, mancare si bauturi la pret de achizitie (fara TVA), unde sa nu aiba acces cei ce au alte meserii.

Imi cer scuze, dar chiar ma simt frustrat ca eu nu am dreptul sa ma cazez in acel Hotel.

[29.05.11 22:00:10]

@zsolt tusnad

Nu va mai simtiti frustrat, ca nu aveti motiv, ci mai bine accesati site-ul ANP si observati oferta de la Comple Flamingo pe anul 2011 si, daca doriti alegeti un sejur sau doua, pentru rezerva, apoi dati un telefon, în cuprinsul ofertei fiind indicate si datele de contact!

Si cititi cu atentie toate rewiurile afiste si anterior celui postat de mine si va rog sa observati si impresii scrise si de persoane care au fost cazati in acel hotel si care erau din afara sistemului justitiei!

De altfel nu te intreaba nimeni unde lucrezi si nu ti se cere nici un fel de legitimatie de serviciu!

Persoanele cazate acolo nu scrie pe fruntea lor ca lucreaza in sistem, si chiar si aceia sunt oameni normali si nu mananca pe nimeni! Succes!

[29.05.11 22:03:40]

Am incercat cativa ani la rand sa merg la Meridian Mamaia... nu am reusit si am ales Nisipurile de Aur.

[29.05.11 22:07:07]

Asadar chestia cu frustarea e doar o poveste... e bine sa aveti argumente pentru afirmatiile pe care le faceti, in rest va doresc o seara frumoasa!

creivean
    [29.05.11 23:01:22]

@zsolt_tusnad

Fac şi eu parte din acel sistem şi cu toate că nu am fost acolo niciodată, vreau să fac câteva precizari, importante zic eu.

1. Acel hotel a fost în proprietatea Băncii Agricole, iar la momentul la care acea bancă s-a privatizat, i s-au şters nişte datorii la bugetul de stat şi noii cumpărători au decis să cedeze mai multe active, printre care şi acest hotel. Că acesta a ajuns la Ministerul Justiţiei şi în administrarea A. N. P. , este o întâmplare. Crezi că dacă ajungea la Administraţia Protocolului de Stat (sau cum s-o numi) şi ar fi avut acces la ea doar demnitarii (care tot aşa au acces la vilele din Primăverii), era mai bine pentru mine? Sau pentru tine?

Nici vorbă!!! Aşa, dacă cunoşti pe cineva în sistem, asta poate lua 2 sejururi şi poţi merge şi tu şiniştit.

2. Multe alte instituţii de stat (de ex. Universitatea Oradea, S. R. I. , care au vile la Stâna de Vale), sau private (de ex. B. C. R. - ul cu hoteluri la Predeal şi Mamaia), au astfel de facilităţi pentru angajaţii lor.

Că frizerii nu au încă, ţine doar de faptul că nu sunt suficienţi de uniţi, pentru că, altfel, printr-o organizaţie gen sindicat, ar putea şi ei să facă o astfel de investiţie. Cunoscut este şi faptul că, sindicatele de la noi (şi nu numai), patronează o groază de facilităţi de cazare pentru cei înscrişi în acele sindicate...

3. Şi pe afară există astfel de facilităţi. De ex. IPA (Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor) are o clădire în plin centrul Vienei, unde oferă condiţii decente de cazare pe bani mărunţi. Mai au şi prin alte ţări (de ex. o colegă a făcut o călătorie acu 3 ani prin Canada şi S. U. A. şi a stat doar în astfel de facilităţi.

4. Aceste impresii, după părerea mea sunt extrem de importante. Dacă nu mă crezi, citeşte rogu-te impresiile mele de la Joint Vienna Institut (de aici) şi ai să vezi că, au fost cuiva de mare folos. Şi mie mi-ar fi fost de folos înainte de a a junge acolo, dacă aş fi avut unde le citi. Aşa, eu am mers în orb, dar pe viitor, mulţi români pot fi informaţi despre ce vor găsi acolo.

5. Ca să nu fiu total off-topic, îţi spun că, nu am stat niciodată în nici o facilitate a M. J. , deoarece acestea nu corespund necesităţilor mele şi ale familiei mele (din punct de vedere al amplasamentului - asta-i în Eforie Sud, mai este unu în Amara şi unu în Sovata, al dotărilor şi în plus, sunt sătul de colegi la muncă, nu mai am nevoie să fiu cu ei şi în concediu), dar ele există, sunt bune pentru că oferă preţuri zic eu corecte, din punct de vedere calitate/servicii/preţ.

Stai liniştit că nu merg pe minus, pentru a se aduce bani de la buget, pentru întreţinerea lor. Dovadă că cele afirmate de mine sunt reale, este lipsa investiţiilor din aceste facilităţi, care de la an la an se degradează.

6. Dacă vrei, cum eu oricum nu o să merg nici anul asta acolo, contactează-mă pe privat şi-ţi promit că-ţi iau un bilet acolo (sejurul este de maxim 5 nopţi), pe numele meu la preţul normal, nu vreau nimic în plus. Dar, la intrare, te descurci tu. Nu pot să te însoţesc. Sorry!!!

În rest, vorba aia: de gustibus non disputandum est...

[30.05.11 07:46:15]

@creivean

Multumesc pentru ajutor. Nu este nevoie fiindca locatia Eforie Sud nu ma intereseaza.

In 2009 am dorit sa mergem un grup de 3 perechi la Meridian Mamaia, doi dintre prietenii mei lucrand la Jandarmerie. Ei au putut sa-si rezerve din luna iunie, si cand a fost vorba de inca o percehe (eu si sotia) din afara ministerului li s-a transmis ca nu se poate. Culmea este ca din 2008 colaborez cu acest hotel. Am luat legatura cu directorul restaurantului si am primit acelasi raspuns.

In 2010, neavand clienti destui au permis accesul si celor din afara ministerului, (am postat la rubrica Meridian Mamaia) dar numai in anumite conditii. Nu se puteau face rezervari, trebuia sa mergi la nimereala, daca erau camere libere puteai sa te cazezi. Cu un copil de 3 ani nu-mi permit sa merg la nimereala. Anul acesta sigur nu se va putea caza nimeni din afara ministerului deoarece jumatate din hotel a fost renovat, si a pierdut 25% din capacitate, din 2 camere s-a facut o singura camera. Locurile sunt mult mai putine. Un lucru pozitiv... ? !

[30.05.11 16:47:27]

@zsolt_tusnad

Atunci ati comentat in lipsă de cunoştinţă şi fără să aveţi vreun interes, doar pentru a sublinia eventual ce "privilegii" au unii fără să vă gândiţi că astfel de situaţii există în toată lumea civilizată şi au la bază raţiuni justificate!

Şi să aveţi în vedere de asemenea că discriminare există numai atunci când persoane aflate într-o situaţie identică, sunt tratate în mod diferit, aşa s-a decis bunăoară în jurisprudenţa CEDO!

Astfel stând lucrurile, să nu-mi spuneţi mie că frizerul este în aceeaşi situaţie cu cei ce lucrează în penitenciar, cu judecătorii, procurorii şi grefierii!

Când afirm aceasta mă gândesc la stresul psihic, la importanţa muncii dar şi la incompatibilităţi şi interdicţii!

Şi nu cred că, pe undeva prin UE există altă situaţie!

Cu toate acestea, aşa cum am arătat în postările anterioare, în situaţia de faţă nu se pune problema de a nu fi primiţi, şi alţi solicitanţi, în măsura în care aceştia ar exista!

Şi cu asta punct!

belliochi
    [08.06.11 20:28:52]

Poate oricine sa se cazeze in Complex flamingo, trebuie doar sa faca o cerere cu perioada pe care o doreste si sa o trimita pe adresa de mail a directorului complexului, in cateva zile primeste un raspuns oficial cu perioada propusa de ei si modul de achitare a unui acont si in termen de 10 zile trebuie achitat avansul pentru a ramine definitiva rezervarea. Restul costului sejuruluise face in prima zi de cazare la receptia hotelului. Aveti grija sa aveti bani cash ca nu au p. o. s.

Va spun asta pentru ca am fost cazati si anul trecut si vom merge si anul acesta si nici eu nici sotul nu lucram in domeniul justitiei, am urmat exact pasii care i-am descris .

Perioadele sejurului si adresa de mail pentru cereri le gasiti pe site-ul Comlexului Flamingo

[09.06.11 20:04:06]

Pentru ca stiam ca acest hotel este "deschis" doar unui nr. limitat de persoane si pentru ca au fost persoane care au sustinut contrariul, azi am sunat la hotel si am discutat cu o persoana din conducere.

Mi s-a spus foarte clar ca nu te poti caza daca nu esti angajat al MJ sau daca nu a "garantat" cineva din acest minister pentru tine.

Probabil in anii trecuti era posibil acest lucru, insa in primavara acestui an a fost schimbat directorul.

Eu am vrut doar sa am o informatie corecta pe care am impartasit-o tuturor!

belliochi
    [20.06.11 17:52:35]

Ce pot sa spun daca ai vorbit direct la hotel atunci poate ca ai dreptate, dar cum se face ca eu am rezervare facuta pentru perioada 08.07 - 14.07.2011 la Complex flamingo eforie sud fara a lucra in sistemul lor si fara a avea vreo recomandare din partea cuiva ci pur si simplu prin a completa o cerere catre director si a primi un raspuns favorabil.

Eu spun ca cei care doresc sa se cazeze la Complex Flaminga trebuie doar sa se intereseze pe site-ul Complexului si sa trimita un cerere de cazare prin mail catre director.

Va pup

maria55 †
    [20.06.11 18:19:21]

@belliochi, perfect adevarat! Se poate si telefonic, cunosc hotelul, eu locuind la 500m de el.

Esre doar administrat de cei pe care ii tot pomeniti mai sus! Asta ar mai lipsi litoralului romanesc, sa nu poti sa te cazezi, chiar daca au camere libere, doar pt faptul ca muncesti in alta parte decit in justitie.

Va salut si va asteptam la Eforie Sud!

Maria

[20.06.11 21:00:29]

@belliochi

Inseamna ca cei de acolo "o dau cotita"!

Eu personal am vorbit zilele trecute: ce mi-au spus, asta v-am transmis!

In final, ma bucur daca accepta pe oricine, insa nu inteleg de ce nu sunt constanti in ceea ce afirma!

alegria*, belliochi, maria55, romanitzaa, zsolt_tusnad
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Flamingo: