ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
FEB-2016
single

Rockefeller Center New York

Dupa un articol din presa citit zilele trecute despre Rockefeller Center New York SUA mi-am adus aminte ca in nici un articol despre obiectivele vizitate de mine nu am descris mai larg acest complex. Complexul format din 19 zgarie nori chiar merita un articol.

Complexul Rockefeller Center se afla in inima New Yorkului-insula Manhattan Midtown (sau orasul de mijloc cum imi place mie sa spun) Adresa cartierului intre 7th-8th Avenue si strazile 47-51. Deci un adevarat cartier. Cateva repere de a gasi mai usor:visavis de catedrala Sf Patrick, la 2 minute de Radio City Hall (care face parte din complex), la 5 minute de Biblioteca Publica New York, 10-15 minute de Empire State Buiding sau Times Square. Cladirile sint usor de remarcat majoritatea sint placate cu o piatra de calcar alba. Coordinatele GPS 40/45/32 E si 73/58/45 N. Din cele 19 zgarie nori triumfa Comcast Buiding cu cele 70 de etaje si cei 259m. Arhitectura este Art-Deco.

Istoria complexului Doar 90 de ani, ne intoarcem in timp in anul 1926 cand opera newyorkeza Metropolitan Opera a dorit sa-si mute sediul si sa construiasca o cladire mai mare si impunatoare pentru acesta. John D. Rockefeller magnat american a fost atat de fascinat de idee ca din punct de vedere financiar a preluat constructia complexului. John D. Rockefeller (1874-1960) este al 5 lea copil al lui John D. Rockefeller senior fondatorul Standard Oil si unul din cei mai bogati oameni din istorie. Dar a si donat miliarde de dolari pentru diferite cauze nobile. Evenimentul neplacut in America anilor 1929(caderea bursei) a facut ca Metropolitan Opera sa abandoneze proiectul. Proprietarul terenurilor pe care se afla astazi Rockefeller Center se afla in proprietatea universitatii Columbia cea mai veche si renumita universitate din SUA. In acelasi an 1929 Rockefeller a semnat un contract de concesiune cu universitatea pe o durata de 24 de ani. Constructia cladirii principale a durat 8 ani. Un film despre constructie aici:youtube

Denumirea cea mai populara este Comcast Buiding dar in decursul anilor a fost rebotezata de 4 ori! (RCA Victor Building-1933, Comcast Buiding-1939, GE Building-1988, General Electric RCA-2015. Deci astazi vizitam General Electric RCA dar pentru mine tot Comcast Buiding ramane) Complexul devine parte a National Historic Landmark in 1985 (cladire sau ansamblu de cladiri cu importanta istorica, arhitecturala, nationala) Observatorul s-a deschis pentru public chiar in timpul constructiei (anii 30) in 1985 s-a inchis, dupa 20 de ani s-a redeschis publicului sub denumirea de Top Of the Rock. In 1989 Mitshubishi Estate devine noul proprietar iar in 1999Tischmann Speyer. Ultimul proprietar pana in prezent este General Electric, achizitia a avut loc in 2013 iar costul 17 miliarde de dolari.

Arhitectura cladirii:Art-Deco a fost ceva deosebit si nou pentru acea vreme din anii 30. Multe cladiri si zgarie nori au acest stil de constructie cum ar fi Empire State Buiding, Chrysler Building. Amplasarea cladirilor s-a facut in asa fel ca sa beneficieze maxim posibil de lumina soarelui. Lumina soarelui este chiar o problema in New York, de ex in camera hotelului unde am stat Doubletree Metropolitan by Hilton la etajul 8 aveam soare timp de 1,5 ore dupa masa. Placarea cladirii s-a realizat cu piatra de calcar alba extrasa dintr-o cariera de piatra din Indiana. Pentru decoratiile interioare responsabili sint Lee Lawrie si Paul Manship. Dar decoratiile cele mai frumoase (picturile din zona de receptie dar mai ales tavanul) sint opera lui Diego Riviera pictor mexican (1886-1957) Arhitectul principal a fost Raymond Hood.

Lista cladirilor complexului:In jurul la piata Rockefeller (Rockefeller Plaza) gasim:30 Rockefeller Plaza, Comcast Building (cea mai inalta cladire), One Rockefeller Plaza, 10 Rockefeller Plaza, 50 Rockefeller Plaza. Pe bulevardul 8th Avenue (sau Avenue of Americas) gasim:1240 Avenue of Americas, 1230,1260,1270,1221,1271 (denumirea cladirilor dupa numele strazii si numar cam peste tot la fel in NYC). Pe bulevardul renumit 7th Avenue gasim:cladirile cu numarul 600,610,620,626,630,636. Suprafata totala a centrului este de 89000 mp.

Atractii in centrul Rockefeller:In primul rand pentru noi europeni admirarea zgarie norilor este prima atractie. Un avertisment primit de la cineva care a mai fost acolo ca o sa ma doara gatul uitandu-ma numai in sus. Mitul s-a spulberat, nu s-a intamplat asa ceva. Piata Rockefeller Plaza este urmatoarea atractie. Accesul dinspre 7th Avenue asigura o panorama deosebita asupra cladirii principale. Pe aleea intre 7th Avenue si Plaza stanga si dreapta magazine de lux, bijuterii, etc. In mijloc un parculet pe care tronau in februarie 2 brazi de craciun si un om de zapada invartindu-se. Ca o paranteza in februarie am vazut inca in multe magazine bradul de craciun (si in magazinul de souveniruri de la Statuia Libertatii) iar pe strada beculetele de pe pomi functioneaza in fiecare seara. Exista si un magazin Christmas Shop care tot anul este deschis (7th Avenue). Ajungem la piata, si gasim un patinoar aici. Vara in loc de patinoar este fantana arteziana. In jurul patinoarului drapelele lumii. Sub piata nenumarate magazine, acces la metroul newyorkez. Fundatia cladirii principale am inteles ca este de 70m. Atractia principala este vizitarea observatorului The Top Of The Rock, de unde se poate admira New Yorkul de la inaltimea de 259m /70 etaje. Costa la fel ca la Empire State Building sau One World Observatory 32$ sau 26$copil. Programul este 8.00-24.00. Conditiile sint la fel ca la orice obiectiv:control ca la aeroport, lista obiecte interzise, etc. Lasand la cele 2 turnuri total 64$, am renuntat la Top Of The Rock. Colegul AFA makuy care a fost in aprilie in acest an are o descriere buna despre Top Of The Rock in articolul intitulat O zi si jumatate microghid newyorkez vezi impresii. Siteul observatorului aici:topoftherocknyc.com

Pentru 44 $ se poate face turul Rockefeller Center Tour. Putem patrunde in tainele studioului NBC achizitionand Tour at NBC Studios 21 $ (durata cca 1 h) Restaurante, cofetarii si baruri sin multe in zona, am inteles ca undeva la etajul 30 este un restaurant in cladirea principala si la penultimul etaj inainte sa ajungem la observator este un bar, banuiesc ca daca vederea este panoramica si preturile sint panoramice (am vrut sa zic astronomice) Un site cu locuri de mancat aici: rockefellercenter.com/food-and-drink

. Cu 27/20$ adult/copil se poate plati un Radio City Music Hall Tour. Construit in 1936 a fost cel mai mare teatru/cinematograf pe acea vreme. In afara de vizitarea cladirii se pot viziona filme, teatre, situl aici: radiocity.com

Evenimente:cel mai cunoscut eveniment este sarbatoarea craciunului de catre New Yorkezi la Rockefeller Center. La inceputul postului de Craciun se aduce un brad din Norvegia de o inaltime de cca 30m (cat un bloc de 10 etaje) iar luminile vor fi aprinse de catre primar. In 2015 a fost Bill De Blasio. Un filmulet despre eveniment in 2015 aici:

youtube

In afara de acest eveniment despre care se pomeneste si la agentiile turistice de la noi ca in orice piata multifunctionala se organizeaza diferite evenimente, vara in special concerte, targuri, expozitii.

Experienta personala:Avand in vedere ca Rockefeller Center a fost aproape de locul meu de cazare, am folosit-o ca punct de plecare in diferite directii asa ca experienta a fost zilnica. In prima zi cand am vazut centrul studiourile NBC tocmai filmau o scena in aer liber. Aparaturile sofisticate de televiziune impreuna cu echipa de filmare erau in fata intrarii principale, iar scena care s-a filmat era patinoarul. Stand mai mult timp acolo nu am observat ca cei care se dadeau cu patinele erau figurantii, predominant copii, imbracati normal. Dupa o perioada de observatie si in momentul in care toti copii din patinoar au inceput sa strige mi-am dat seama despre ce este vorba. Am admirat si statuia Prometeu+fantana arteziana de langa patinoar, din apa ieseau aburi avand in vedere ca afara era foarte frig. Am facut si o vizita in Lobby pe care consider din punct de vedere artistic extraordinar. In afara de admirat cladirea principala si piata, am vizionat restul cladirilor din piata care sint placate cu acceasi piatra de culoare deschisa si celelalte cladiri din complex care sint si de alta culoare, gri sau negru de exemplu. Trei dintre cladiri seamana foarte mult cu fostele turnuri gemene, ulterior am aflat ca s-au construit in acceasi perioada inceputul anilor 70. Cladirile din Rockefeller Center nu s-au construit in acelasi timp si nu toate au stilul Art Deco, o mare parte s-au construit in anii 60,70 si 80. Personal prima data am crezut ca Rockefeller Center este alcatuit doar de Comcast Buiding si piata din fata. Ca urmare observarii cladirilor anexa si asemanarea lor cu zgarienorul mi-am dat seama ca este mai mult.

WB rog video la inceput. youtube

Trimis de AZE in 24.07.16 15:36:15
Validat / Publicat: 24.07.16 18:29:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 3948 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Patinoarul din Rockefeller Plaza

[24.07.16 15:52:25]

@AZE - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

Radu Tudoran
[24.07.16 19:31:58]

O data in viata as vrea sa vad si eu New York-ul. Sincere felicitari pentru modul in care ati folosit timpul.

AZEAUTOR REVIEW
[24.07.16 19:56:35]

@Radu Tudoran - Multumesc pentru aprecieri, adevarat am folosit bine timpul deoarece nu am folosit ghid (ghidurile si grupurile ma franeaza atat la vizualizare obiective cat si la fotografiat) dar pentru asta trebuie minime cunostinte de orientare si lectia invatata dianinte despre obiectivele propuse pentru vizitat. Totusi nu am reusit sa vad foarte multe, doresc sa revin macar o data, pentru a vizita unele muzee pe care nu am mai avut timp sa le vad, sa fac excursii la Philadelfia, Washington si... cascada Niagara. Trebuie sa fac neaparat rabat de la locatie (cazarea in Manhattan extrem de scump) si sa fac drumuri cu metroul. Avionul este tot mai ieftin am vazut deja sub 400 euro.

Pentru Dvs. :este un vis foarte realizabil si tot mai accesibil, asa sa nu renuntati la idee.

Vacante placute

Dan&Ema
[25.07.16 08:22:26]

Si eu pot spune AmFostAcolo la New York si am ramas fascinat. Pentru mine a ramas definitia libertatii. Ma bucur ca am avut si sansa si poate vii putea oferi acest privilegiu si familiei. New York trebuie trait, simtit.

Felicitari pentru articol

[25.07.16 10:04:04]

Eu as spune ca n-as vrea sa vad New-York-ul doar o data, dar o data-n viata as vrea sa-l vad . Felicitari, votat cu mare placere.

AZEAUTOR REVIEW
[25.07.16 13:22:00]

@Dan&Ema - Buna ziua, ma bucur ca ati fost acolo, in ce perioada, in ce an? Ati si scris ceva despre excursie?

Dan&Ema
[25.07.16 16:28:42]

Sunt vreo 10 ani de atunci, era in voga criza cu porcina. Mai ales in Europa! Nu eram AFA-ist pe atunci si nu am scris

AZE, Dan&Ema, mishu, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: